• Хід заняття

  • Конспект ООД з розвитку мовлення з використанням технологій ТРВЗ «Чудова подорож, або Зима-чарівниця»




    Дата конвертації06.04.2017
    Розмір11 Kb.
    Типзима

    Світлана Мартинова
    Конспект ООД з розвитку мовлення з використанням технологій ТРВЗ «Чудова подорож, або Зима-чарівниця»

    Конспект ООД з розвитку мовлення з використанням технологій ТРИЗ. підготовча логопедична група.

    Мета: Узагальнити і доповнити знання дітей по темі «Зима. Зимуючі птахи »з використанням елементів ТРВЗ

    завдання

    Корекційно -освітній:

    - Активізувати і актуалізувати словник по темі «Зима. Зимуючі птахи »

    - Тренувати складати складні пропозиції, відповідаючи на пошукові питання педагога;

    - Тренувати в відгадуванні задок;

    - Удосконалювати вміння узгоджувати числівник з іменником;

    - Закріплювати навички чіткої, правильної, виразної мови;

    Корекційно - розвиваючі:

    - Розвивати зв'язне мовлення;

    - Розвивати фонематичні уявлення; мовної слух, мислення

    виховні:

    - Виховувати навички співпраці, самостійності, активності, вміння слухати інших, ініціативності, дбайливе ставлення до природи.

    Попередня робота: Бесіди, читання літератури, розглядання ілюстрацій серії картин із зображенням птахів наших лісів, малювання зимуючих птахів, розучування віршів і загадок про птахів, гра-драматизація казки «Як сорока шишкар судила».

    Устаткування і матеріали:

    Костюм «Зими», шапочки птахів, мольберт, сніжинка, наочне приладдя «Дерево», картинки зимуючих і перелітних птахів, м'яч, одноразові паперові хусточки, тканину для імітації замету, розмальовки з птахами.

    Використання ІКТ: аудіозапис «Звуки природи» (музика сніжинок, хуртовина)

    Хід заняття:

    вступна частина

    Звучить запис «Танець сніжинок»

    (діти підходять до вихователя)

    -Хлопці, прислухайтеся! Що ви чуєте?

    - Дивіться, Що це? (діти знаходять сніжинку)

    -Снежінка не проста, а чарівна

    -Вона запрошує нас в казку. Приймаємо пропозицію?

    -Щоб в казку нам потрапити вимовив чарівні слова:

    Навколо себе повернись,

    У зимовій казці виявися!

    - А я навколо себе повернусь,

    І в чарівницю Зиму перетворюся!

    (вихователь одягає накидку «Зими»)

    Основна частина

    -Здравствуйте мої друзі, я рада вас бачити. Давайте прогуляємося по зимовому лісі, повному чудес і чарівництва.

    -Що б ви не замерзли по дорозі пограємо в гру

    Гра «Добре - погано» (ТРИЗ мета - знаходити позитивні і негативні сторони будь-якої ситуації або об'єкта)

    Вихователь називає об'єкт або природне явище, діти перераховують його властивості, спочатку ті, які вони вважають корисними, а потім ті, які вважають шкідливими. Наприклад: мороз - це добре, тому що сніг не тане, можна кататися на санках, ковзанах і т. Д. Мороз - це погано, тому що руки мерзнуть, можна довго гуляти і т. П.

    -Хлопці дивіться, яке засніжене поле.

    Як же нам з вами його подолати

    -Я пропоную вам побудувати чарівний міст. Побудувати його в моїй казці легко.

    Гра парами «Слова навпаки» (ТРИЗ мета: - підбирати до названого слова його протилежність)

    Діти попарно з'єднують руки, називаючи антоніми.

    -Ось ми і в лісі (вихователь роздає дітям паперові хусточки)

    Арткуляціонная гімнастика

    -Подивіться як ласкаво нас зустрічає сонечко, давайте йому посміхнемось

    «Посмішка - трубочка»

    -Дивіться, а там горобець чистить свої пір'ячко, як ми з вами чистимо зубки

    «Почистим зубки - верхні, нижні» (Мова за зубами - вліво, вправо, потім нижні (допомагаємо руками вліво, вправо)

    - А там на гілочці білочка сушить грибочок

    «Грибочек» (допомагаємо долоньками, зображуючи «чашечку»; вважати в слух дорослому до п'яти)

    - А тут залишився горішок

    «Горішок» (рахувати до п'яти, потім в іншу щоку)

    - А ви чуєте, як в лісі стукає дятел?

    «Дятел»

    - Чи відчуваєте як подув прохолодний вітерець

    «Вітерець» (Ссссссссссссс; дуємо на долоньку)

    - Хлопці, крім дятла в моєму лісі живе багато птахів, а щоб їх побачити, потрібно відгадати загадки:

    Спинкою зеленого,

    Животиком жовтувата,

    чорненька шапочка

    І смужка шарфика.

    (Синиця)

    Не страшні йому хуртовини,

    Гнізда в'є взимку на їли,

    Крик його уривчастий, простий,

    Кривоносий червоний.

    (Шишкар)

    На березу пташки сіли.

    І на білому зачервоніли

    Немов крапельки зорі

    Чудо - пташки.!

    (Снігурі)

    Ця хижачка балакуча,

    Злодійкуваті, метушлива,

    Стрекотунья белобока,

    А звуть її.

    (Сорока)

    Всю ніч літає -

    Мишей видобуває.

    А стане ясно -

    Спати летить в дупло.

    (Сова)

    Цей птах всім знайома -

    Важливо ходить біля будинку

    Кар-кар-кар раптом закричить,

    І спокійно відлетить.

    Дуже хитра персона,

    А звуть її ...

    (Гава)

    -Молодци, все загадки відгадали. Хочете подивитися, чим займаються птиці взимку в лісі?

    - Давайте сховаємося за замет і поспостерігаємо. (вихователь запрошує дітей на стільчики, «замет» - накинути білу тканину на стіл. Діти птиці - одягають шапочки)

    Казка «Як сорока шишкар судила».

    Зима: Тиша в лісі. Спить ліс під теплою ковдрою. схилили гілки

    берези в білих шапках, зігнули лапи під вагою снігу їли.

    (Скрекіт Сороки)

    Раптом - шум, гам, свист крил, тріскотня. Це сорока-білобока впала на гілку ялини, похитала з неї сніг, затріщала, цокоче.

    (Дитина - Сорока, руху по тексту, махає крилами).

    Зима: З-під важкої ялинової лапи виглянув клест.

    Клест (дит.): Слухай, не шуми, які не тріщи! Не лякай моїх пташенят!

    Сорока (дит.): Що? Пташенят? У зимовому лісі? Ти, клест, лісові порядки порушуєш. Пташенят належить навесні виводити. Гей, птиці, слетайтесь все сюди. Шишкар судити будемо за порушення лісових порядків.

    Зима: Першим на заклик сороки прилетів червоногрудий красень снігур і сів на гілку горобини.

    Снігур (дит.): Що за шум? За що шишкар судити?

    Клест (дит.): Так, ось, сорока каже, що лісові порядки порушую,

    взимку пташенят виводжу.

    Снігур (дит.): І холодів не боїшся?

    Клест (дит.): Ні. Ми гніздо робимо дуже товсте, з дрібних гілочок, утеплюємо його шерстю, пір'ям і ховаємо серед ялинових гілок. Туди клестіха і відкладає яйця.

    Зима: Тут поряд зі Снєгірьов приземлилася інші птахи.

    Ворона (дит.): А раптом навіть в такому теплому гнізді яйця замерзнуть?

    Клест (дит.): Ні! Клестіха на них півмісяця сидить, своїм теплом зігріває.

    Синиця (дит.): А як же вона харчується?

    Клест (дит.): Я їй насіння з ялинових шишок ношу, нирки ялинки і берези.

    Дятел (дит.): Молодці, клести! Чи не бояться морозів. Я давно за ними спостерігаю. Дружні птиці! І харчування у них правильне. Так само люблять ялинові насіння, як і я.

    Зима: З дупла вийшла тітонька Сова і сказала:

    Сова (дит.): Я хоч і погано бачу днем, зате добре чую. Молодці, клести! До весни їх клестята на крило встануть. А знаєте, скільки виросте насіння, що вони упустили?

    Снігур (дит.): Чи не права ти, сорока!

    Синиця (дит.): Тріщить без толку!

    Дятел (дит.): Нема за що шишкар судити!

    Сова: розлітаються птиці, нема за що шишкар судити!

    (Птахи відлітають)

    -Разлетелісь птиці, а снігу скільки з гілок впало. Давайте зліпимо сніговика.

    Масаж біологічно активних точок «Сніговик»

    Раз і два, раз і два -

    Ліпимо ми сніговика (Імітують ліплення сніжок)

    Ми покотилися сніжний ком (Котять сніжний ком)

    Шкереберть, шкереберть (По черзі проводять долонями по шиї, справа і зліва)

    Ми його зліпили спритно (Проводять пальцями по щоках зверху вниз)

    Замість носа є морквина (Розтирають вказівними пальцями крила носа)

    Замість вічко вуглинки (Притуляють долоні до чола «козирка» і енергійно розтирають)

    Ручки - гілочки знайшли (Трут долонями один про одного)

    А на голову - відро, (Розсовують вказівний і середній палець «вилочкою» і розтирають точки перед вухами і за ними)

    Подивіться, ось воно! (Кладуть обидві долоні на верхівку і похитують головою)

    -Ми з вами зліпили чудового сніговика, а заодно погрілись.

    Гра «Що зайве і чому?»

    - Подивіться, яке незвичайне дерево, щось тут не так (вихователь запрошує дітей до мольберта, де на дереві разом з зимуючими птахами знаходяться перелітні)

    Назвіть птахів, яких не повинно тут бути.

    Проблемна ситуація:

    -Розкажіть, як ви думаєте чому перелітні птахи відлітають з настанням холодів? (ТРИЗ - Мета: навчити мислити системно, з розумінням процесів, що відбуваються)

    Гра «Годівниця - один -багато» (узгодження числівників з іменником)

    -Подивіться скільки птахів залишилося на дереві, давайте їх назвемо

    якщо прилетить ще одна синиця (і т. Д.)

    - Ось і підійшла наша прогулянка до кінця, вам пора повертатися в дитячий сад, а мені зайнятися своїми зимовими справами. А, що б подорож вам запам'яталося, я подарую вам чарівні розмальовки із зображенням зимуючих птахів, розфарбувати їх вдома з батьками і розкажіть їм про нашу прогулянці.

    -А зараз, очі закриваємо і разом зі мною повторюємо:

    -Вокруг себе поверніться і в дитячому садку опинитеся

    -А я, чарівниця Зима, навколо себе повернусь і в вихователя перетворюся.

    рефлексія

    -Понравілась Вам зимова прогулянка?

    - Що сподобалось?

    -Що ви дізналися нового?

    -Що вам подарувала Зима?

    Яке завдання вона вам дала?

    Конспект ООД по развитию речи с использованием технологий ТРИЗ «Чудесное путешествие, или Зима-волшебница»




    Конспект ООД з розвитку мовлення з використанням технологій ТРВЗ «Чудова подорож, або Зима-чарівниця»