«Звуки [з] - [с ']. Буква с ». Безпосередньо-освітня діяльність для дітей старшого дошкільного віку




Дата конвертації16.04.2017
Розмір7,2 Kb.
ТипГрамота. Навчання грамоті. Звуки і букви

Ірина Наумова
«Звуки [з] - [с ']. Буква с ». Безпосередньо-освітня діяльність для дітей старшого дошкільного віку

ЗВУКИ С - Сь

ЛІТЕР А З

мета:

автоматизація та диференціація звуків С і сь в словах, фразах, чистоговорки.

1. Корекційно - освітні завдання:

- автоматизувати вимова звуків С і Сь в словах, фразі;

- закріплення досвіду диференціації твердих - м'яких приголосних звуків;

- закріплення досвіду освіти присвійних прикметників;

- подолання аграмматизмов в мові (узгодження дієслово + існує. Гвинт. Відмінку, словозміна - додавання приставки - С - до дієслів теперішнього часу (інфінітив);

- уточнення і розширення лексичного запасу;

- розвиток функцій звукового аналізу і синтезу;

2. Корекційно - розвиваючі:

- розвиток кінетичної основи артикуляційних рухів;

- розвиток сенсорних і моторних функцій;

- розвиток функцій мовного аналізу і синтезу;

- розвиток пізнавальних процесів шляхом їх постійної активізації в процесі заняття;

- розвиток граматичного, лексичного, синтаксичного ладу мови.

3. Корекційно - виховні:

- виховання позитивної мотивації у навчальній діяльності;

- виховання правильної звукової культури мовлення.

4. Оздоровчі завдання:

- розвиток мімічної мускулатури, артикуляційного апарату;

- розвиток мовного і фізіологічного дихання;

- рецепторное вплив на кисті рук, розвиток дрібної моторики;

- профілактика порушень зору;

- розвиток загальної моторики;

- розвиток уяви, мислення.

устаткування:

- Предметні картинки зі звуками С і Сь: стілець, самокат, волошки, апельсин, стакани, велосипед,

сумки.

- Зображення із зображенням дівчаток у синій і зеленій одязі;

- Картка з літерою С і раніше пройденими - А, О, У, І, П, Т, Х, М, К;

- Аркуш паперу, на якому зображені візерунки із сірників: корова, собака, пірамідка,

зірочка, санки, кораблик, годинник, ліжко.

- Коробки з сірниками;

- Індивідуальні коробки з різнокольоровими кружками для позначення звуків;

- М'яч гумовий; грудочки вати і невеликі сніжинки з паперу.

- Індивідуальні дзеркала.

Хід заняття.

1. Оргмомен т. Сяде той, хто правильно повторить складові ланцюжка:

Ас-ос, ас-ос-ус, ста-сла-сма, ську-супу-сту, ис-ес-яс, сва-сво-сви.

2. Бесіда з елементами артикуляції гімнастики і. Який звук загальний в цих складах? Що ми можемо про нього сказати? Чому він згідний?

Давайте уточнимо і покажемо: що робили губки? - посміхалися. Діти виконують рух.

Зубки? - стискалися (парканчик). Діти виконують вправу.

Язичок? - упирався кінчиком в нижні різці. Діти виконують рух.

(Діти виконували артикуляційні вправи: У - І; парканчик; ГОРКА.)

Кинезиологическое вправу - артикуляція звуку «С», з відповідною позицією рук. ...

3. У приголосних зву ков буває парний звук - М'ЯКИЙ!

«Дражнилки»: замініть в ланцюжку складів звук С на звук Сь.

са-са-са - ся-ся-ся;

си-си-си - ... .;

се-се-се - ... .;

со-со-со - .... ;

су-су-су - .... ;

ас-ас-а -,

ис-ис-ис - .... .

4. Подаруємо Соні або Сімі . Діти розбирають по одній предметної картинці

стілець, самокат, волошки, апельсин, стакани, велосипед, сумки.

Кому ви подаруєте свою картинку - Соні або Сімі? Чому?

Діти виставляють свою картинку на дошці під ляльку у відповідному одязі (синьої або зеленої, аргументуючи: «сумку» подарую Соні, тому що в слові «сумка» - твердий звук З «велосипед» подарую Сімі, т. К. В слові «велосипед» - м'який звук Сь і т. д.

У кого з наших дітей є в імені звкук З або сь? - Саша. Сергій, Світлана.

Саша, Серьожа і Світу, виберіть собі «подарунки», а ми скажемо - чиї вони: у Саші - Сашин велосипед, у Сергія - Сережін апельсин, у Свєти - Свєтін волошки.

5. Згадаймо чистоговорки зі звуками С і С ь.

Все чистоговорки супроводжуються рухами рук і пальчиків.

У Сані санки їдуть самі.

Спить спокійно ситий сом бачить солодкий, солодкий сон.

Сипься, сипься сніг, сніг - посипай всіх, всіх.

Кицька, кицька, де твоя миска - їсть кицька суп з миски, сита кицька - порожня миска!

6. На дошку кріпиться лист бум аги, на якому зображені візерунки із сірників: «корова», «собака», «пірамідка», «зірочка», «санки», «кораблик», «годинник», «ліжко».

Дітям пропонується вибрати і зібрати із сірників ті з них, де є звук С (за бажанням - один або кілька)

По завершенню діти виходять з-за столів і перевіряють роботи один одного, оцінюючи правильність і акуратність разом з логопедом.

7. Фізкультміну тка

Дихальна гімнастика. Мета: зміцнювати фізіологічне і мовне дихання у дітей.

Вправа «Нас ос»

Діти ставлять руки на пояс, злегка присідають - вдих, випрямляються - видих. Поступово присідання стають нижче, вдих і видих довший. Повторити 5 - 7 разів.

Вправа «ножні ци»

І. п. Встати прямо, ноги на ширині плечей, прямі руки витягнуті вперед або в сторони на рівні плечей, долоні дивляться вниз. З вдихом ліва рука піднімається вгору, права опускається вниз. З видихом - ліва рука вниз, права вгору. Потім рухатися не руки від плеча, а тільки кисті рук.

Вправа «Снегоп пекло»

Дітям лунають невеликі грудочки з вати і вирізані з паперу сніжинки. Діти на видиху здувають "сніжинки" і грудочки з долонь, супроводжуючи звуком «сссссссс» Якщо діти стоять в лінію, то дивимося, чия сніжинка або грудочку полетів далі.

Динамічна гра з мячо м. Діти разом з логопедом встають кругом. Логопед називає слово і просить дітей додати «С» до початку слова і повторити нове слово.

Ліпити - зліпити; варити -, стрибнути -, в'язати -, піч -, пісать-, шити -, рисовать- ,.

А також додай підходящого змісту слово: «зліпити ... сніговика», «зварити суп», і т. Д.

Логопед, називаючи слово, кидає м'яч дитині. Дитина після виконання завдання кидає м'яч логопеда.

8. Ознайомлення з буквою З:

На що схожа. (На предмети, на інші пройдені літери?

Встати і прописати букву С в повітрі: лівою рукою, правою, обома разом.

Очицями простежити рух за рукою логопеда. Логопед повільно «прописує» в повітрі

букву С.

Сісти і на столі «прописати» пальчиком велику букву і маленьку.

9. Викладання звукових схем сло в: «суп», «Сіма» з «звукових» гуртків червоного, синього і зеленого кольору.

За підсумками - складання слів: «Живі слова». Діти вирішують, скільки чоловік повинні вийти до дошки і зібрати слово, взявши в руки по одній букві і вишикувавшись у відповідному порядку.

10. Підведення підсумок ів.





«Звуки [з] - [с ']. Буква с ». Безпосередньо-освітня діяльність для дітей старшого дошкільного віку