Заняття з розвитку мовлення в старшій групі «Пізня осінь»




Дата конвертації24.08.2019
Розмір7.69 Kb.
ТипКонспекти занять, НОД

Брикалова Ніна
Заняття з розвитку мовлення в старшій групі «Пізня осінь»

«Пізня осінь». Конспект інтегрованого заняття з розвитку мовлення в старшій групі

Пізня осінь

Мета: Систематизувати і поповнювати словниковий запас по лексичної теми «Осінь»

завдання:

освітні:

- узагальнити знання дітей про зміни, які відбуваються в живій і неживій природі восени;

- уточнити дієслівний словник в сьогоденні і минулому часі;

Розвиваючі:

- активізувати словниковий запас, збагачувати його іменами прикметниками: щедра, врожайна, рання, золота, пізня;

- розвивати зв'язну мова, вміння чітко передавати свої думки;

виховні:

- виховувати вміння помічати зміни в серії картинок про осінь;

- виховувати емоційно-естетичний відгук на виразність

художнього образу, що передається в музиці, художньому слові.

устаткування:

Ілюстрації із зображенням ранньої, золотий і пізньої осені; Книга з дикими тваринами, аудіозаписи - музика осені зі звуками дощу.

Попередня робота:

• Спостереження за живою і неживою природою.

• Розгляд картин і репродукцій про осінь.

• Читання художньої літератури.

• Заучування віршів, відгадування загадок.

хід заняття

Організаційний момент. Привітання.

Слово «здрастуй»

Багато важить для людей.

Привітайтеся з друзями

Всі ви швидше!

Здрастуй - зустріч починає,

Здрастуй - дружбу допомагає.

Кожен це слово чекає,

Коли один до нього прийде.

«Здрастуй», - я тобі скажу

Посміхнися у відповідь.

Здрастуй, так я покажу -

Це мій привіт

Вихователь під мелодію П. Чайковського «Жовтень. Осіння пісня »читає вірші:

Осінь настала,

Почалися дощі.

До чого ж понуро

Виглядають сади.

потяглися птиці

У теплі краї.

чути прощальний

Клекіт журавля.

Сонечко не балує

Нас своїм теплом.

Північним, морозним

Дует холодком.

Дуже вже сумно,

Сумно на душі

Від того, що літо

Чи не повернути вже.

(Е. Арсенін)

Хлопці, про яку пору року цей вірш? (Відповіді дітей.) Вірно. Являє гостю - лісову птицю сову Глашу.

Одного разу Глаша прилетіла знайому їй на галявину, а там ...

(Вихователь ставить на дошку ілюстрації із зображенням ранньої осені.)

Розкажіть, що ж побачила Глаша? (Відповіді дітей.) Вірно, а яка це осінь? (Рання.) Чому ви так думаєте? (Відповіді дітей.)

Через якийсь час вона знову полетіла подивитися, що там цікавого і побачила.

Вихователь ставить на дошку ілюстрації із зображенням золотої осені.

Скажіть, хлопці, яку ж осінь побачила наша сова. (Золоту.) А чому вона так називається, які зміни відбулися в природі, з деревами? На що схожі листочки? (Відповіді дітей.)

А недавно Глаша полетіла в березовий гай і ахнула.

Вихователь ставить на дошку ілюстрації із зображенням пізньої осені.

Вихователь: Що ж на цей раз побачила Глаша? (Пізню осінь.) Давайте розповімо про пізньої осені. Що сталося з деревами? Куди полетіли перелітні птахи? Чи часто йдуть дощі пізньої осені? (Відповіді дітей.)

Як же одягаються люди в таку погоду?

- Холодно не тільки людям, а й тваринам. Де живуть дикі тварини? (Відповіді дітей.)

У мене є чарівна книга. Давайте ми її відкриємо, подивимося, хто в ній живе і як готується до зими. (Діти розповідають про ведмедя, лисиці, вовка, зайця, білку, птахів, еже).

Вихователь. А зараз відгадайте загадку.

Відшмагав по щоках,

Настегал по руках,

Шапку з голови зірвав

І втік. Що це?

(Вітер)

Що вміє робити вітер? (Дути, вити, завивати, гудіти, бушувати.) А якщо це було вчора на майданчику, то що робив вітер? (Дув, гудів, листя зривав).

Физминутку:

Ми листочки осінні, (Плавне погойдування руками вгорі над головою.)

На гілках ми сидимо.

Дмухнув вітер - полетіли. (Руки в сторони.)

Ми летіли, ми летіли

І на землю тихо сіли. (Сіли.)

Вітер знову набіг

І листочки все підняв. (Плавне погойдування руками вгорі над головою.)

Закружляли, полетіли

І на землю знову сіли. (Діти сідають на місця.)

Вихователь. Як називається це явище, коли летять листя з дерев? (листопад)

Вправа «Який у тебе лист?»

Лист дуба - дубовий

Лист берези - березовий

Лист горобини - Горобиновий

Лист осики - осиковий

Лист клена - кленовий

Шишка сосни - соснова

Шишка ялини - ялинова.

- Хлопці, а що роблять в лісі з опалим листям. Їх збирають? (немає) А куди вони діваються? (Перегниває.) А це не шкідливо для лісу? (Немає, навпаки, листя вкривають коріння дерев і захищають їх від морозу, а коли вони гниють, то утворюються речовини, які удобрюють, живлять землю)

А зараз ми з вами трохи пограємо. Гра «Ляскай, топай»

Я буду називати ознаки, якщо ви згодні зі мною, то ляскаєте в долоні, якщо немає - тупотите ногами.

Восени ростуть гриби.

Сонце світить дуже жарко.

Хмаринки сонце закривають.

Колючий вітер прилітає.

Ну а птиці гнізда в'ють.

Всі комашки виповзають.

Тумани восени пливуть.

Урожай все збирають.

Можна дітям зіграти.

Дні стають коротшими.

Пташині зграї летять.

У лісі пролісок розквітає

Часто-часто ллють дощі.

Жовтіють листя, опадають.

Природа ніби засинає ...

Вихователь: Отже, назвіть мені всі три періоди осені (рання, золота, пізня).

Закінчите пропозиції про осінь «Ранньою осінню ми збирали гриби, а пізньої осені ... (грибів немає). Ранньою осінню на деревах різнокольорові листя, а пізно восени ці листя де? (під деревами). Ранньою осінню ми рвали яблука з яблунь, а пізньої осені ... (яблук на деревах вже немає). Ранньою осінню ми прибирали овочі, а пізньої осені ніяких овочів на городах немає. Ранньою осінню йдуть дощі, а пізно восени (дощі зі снігом) ».

Вихователь: Дуже цікаво ви розповідаєте. Наприкінці нашого заняття подивіться, будь ласка і послухайте твір, яке називається «Осіння скрипка».

Спасибо большое, Сьогодні всі хлопці дуже добре працювали. Я думаю, що ви прийдете додому і розкажіть своїм батькам про те, яка буває осінь. Ну а зараз вам пора повертатися в групу. До побачення.





Заняття з розвитку мовлення в старшій групі «Пізня осінь»