• Хід заняття

  • Заняття з казкотерапії з дітьми старшого дошкільного віку «Казка брехня, та в ній натяк»




    Дата конвертації15.04.2017
    Розмір8.07 Kb.
    ТипЗаняття по казках. Конспекти, НОД

    ТАСМА Бутаева
    Заняття з казкотерапії з дітьми старшого дошкільного віку «Казка брехня, та в ній натяк»

    педагог-психолог: Т. А. Бутаева

    Заняття з казкотерапії з дітьми старшого дошкільного віку

    «Казка брехня, та в ній натяк»

    Мета: сприяти підвищенню у дітей впевненості в собі; розвивати здібності до емпатії, співпереживання; поліпшення самопочуття і настрою; організація спільної роботи дітей; закріплення знань про почуття, емоції, настрої; розвиток творчих здібностей; виховання добрих почуттів.

    Обладнання: клубок нитки, бланки до гри «Рукавиці», музичний супровід, піктограми емоцій, аудіо супровід.

    Хід заняття:

    Привіт, хлопці! Сьогодні я буду доброї Феєю і прийшла до вас з казкою і чарівним клубочком. А потрапити в казку нам і допоможе цей клубок. Давайте сядемо ближче один до одного в гурток.

    Вмикається музика. Психолог передає клубочок по колу. Діти закривають очі. Кожна дитина затримує його в своїх руках, прислухається до себе і передає наступному.

    Ось ми і перенеслися в казку

    Етюд «Глечик з водою».

    Дітям пропонується показати, як дівчинка набирає з джерела воду в глечик, ставить його на плече і несе «важкий глечик» додому.

    «Якось раз, коли дівчина брала воду, до неї підійшла якась бідна жінка і попросила напитися.

    - Пийте на здоров'я, тітонька, - сказала добра дівчина.

    Сполоснувши скоріше свій глечик, вона зачерпнула води в найглибшому і чистому місці і подала жінці, притримуючи глечик так, щоб зручніше було пити.

    Жінка випила кілька ковтків води і сказала дівчині:

    - Ти така гарна, так добра і привітна, що мені хочеться подарувати тобі що-небудь на пам'ять. (Справа в тому, що це була фея, яка навмисне прийняла вид простої сільської жінки, щоб подивитися, чи так ця дівчина мила і чемна, як про неї розповідають.)

    Ось що я подарую тобі: з нинішнього дня кожне слово, яке ти промовиш, впаде з твоїх губ або квіткою, або коштовним каменем. Прощай! »

    «Коли дівчина прийшла додому, мати стала лаяти її за те, що вона забарилася у джерела.

    - Вибачте, матінка, - сказала бідна дівчина. - Я нині і справді запізнилася.

    Але тільки-но вона зронила ці слова, як з губ її впали кілька троянд, дві перлини і два великих алмазу.

    - Дивіться-но! - сказала мати, широко розкривши очі від подиву. - Мені здається, замість слів вона упускає алмази і перлів. Що це з тобою сталося, доню? (Перший раз в житті вона назвала свою меншу теж донькою.)

    Дівчина просто, не криючись і не хвалячись, розповіла матері про все, що з нею трапилося у джерела. А квіти і алмази так і сипалися при цьому з її вуст ».

    Вправа: «Рукавиці»

    Для гри потрібні вирізані з паперу рукавички, кількість пар рівних кількості пар дітей. Психолог розкидає рукавички з однаковим орнаментом, але не розфарбованим, по кімнаті. Діти розійдуться по залу. Відшукують свою «пару», відходять у куточок і за допомогою трьох олівців різного кольору намагаються, як можна швидше, розфарбувати абсолютно однаково рукавички.

    «Ну, якщо так, - сказала мати, - треба мені послати до джерела і старшу дочку. А ну-ка, Фаншоні, подивися, що сиплеться з губ твоєї сестри, як тільки вона заговорить! Невже тобі не хочеться отримати такий же дивний дар? Адже потрібно для цього всього-на-всього сходити до джерела і, коли бідна жінка попросить у тебе води, ввічливо подати їй напитися.

    - Ну ось ще! Полювання мені тягтися в таку далечінь! - відповідала злючка.

    - А я хочу, щоб ти пішла! - гримнула на неї мати. - Цю ж хвилину, без розмов!

    Дівчина знехотя послухалася і пішла, так і не перестаючи бурчати. Про всяк випадок вона захопила з собою срібний глечик, найкрасивіший, який був у них в будинку ».

    Гра «Вгадай емоцію»

    На столі лежать піктограми різних емоцій. Кожна дитина бере собі картку, не показуючи її іншим. Після цього діти по черзі намагаються показати емоції, намальовані на картках. Глядачі, вони повинні вгадати, яку емоцію їм показують і пояснити, як вони визначили, що це за емоція. Психолог стежить за тим, щоб в грі брали участь усі діти. Ця гра допомагає визначити, наскільки діти вміють правильно висловлювати свої емоції і «бачити» емоції інших людей.

    «Тільки-но встигла вона підійти до джерела, як назустріч їй з лісу вийшла ошатно одягнена дама і попросила ковток води, (Це була та ж сама фея, але тільки на цей раз вона прийняла образ принцеси, щоб випробувати, так чи груба і зла старша сестра, як про неї розповідають.)

    - Чи не думаєте ви, що я притягнув сюди, щоб дати вам напитися? - сказала дівчина зухвало. - Ну звичайно, тільки для цього! Я і срібний глечик навмисне захопила, щоб піднести воду вашої милості. А втім, мені все одно. Пийте, якщо хочете.

    - Однак ви не дуже-то люб'язні, - сказала спокійно фея. - Ну що ж, яка послуга, така і нагорода. З нинішнього дня кожне слово, яке зірветься з ваших губ, перетвориться в змію або жабу. Прощайте! »

    Гра «Нудно, нудно так сидіти»

    З двох протилежних сторін стоять стільці. Діти сідають з одного боку. За сигналом треба швидко перебігти з одного боку на іншу, а психолог постійно прибирає по одному стільцю. Перебігати треба після того, як почують слова:

    Нудно-нудно так сидіти

    Один на одного нам дивитися,

    чи не час пробігтися

    І місцями помінятися?

    «Як тільки дівчина повернулася додому, мати кинулася до неї назустріч:

    - Це ти, доню? Ну як?

    - А ось так, матінка! - буркнула у відповідь дочка, і в ту ж мить дві гадюки і дві жаби плюхнулися на поріг.

    - Ах, Боже мій! - скрикнула мати. - Так що ж це таке? Звідки ?. А, знаю! Це твоя сестра у всьому винна. Ну, поплатиться вона у мене. - І вона кинулася на молодшу дочку з кулаками.

    Бідолаха в страху кинулася бігти і сховалася в сусідньому лісі ».

    Релаксаційні вправу «Сонячний промінчик».

    Діти лягають на килим, роблять 3 глибоких вдиху і повільні видихи і закривають очі. (Звучить спокійна музика).

    Психолог. Світить яскраве сонечко. Своїми промінчиками сонечко обігріває наше тіло і воно стає легким, м'яким. Сонячні промінчики стосуються нашого обличчя, рук, ніг. Від цього нам приємно, затишно. Ми відпочиваємо, ми спокійні. Але раптом подув теплий вітерець, він повідомляє, що час рухатися далі.

    «Там і зустрів її молодий принц, син короля цієї країни.

    Повертаючись з полювання, він знайшов в частіше прекрасну дівчину і, подивившись її красі, запитав, що вона робить в лісі зовсім одна і про щось гірко плаче.

    - Ах, пане, - відповіла красуня, - матінка прогнала мене з дому!

    Королівський син помітив, що з кожним словом дівчина упускає з вуст квітка, перлину або алмаз. Він здивувався і попросив пояснити, що це за диво. І тут дівчина розповіла всю історію.

    Королівський син закохався в неї. До того ж він розсудив, що дар, яким фея наділила красуню, коштує дорожче будь-якого приданого, яке могла б принести йому інша наречена. Він відвіз дівчину до палацу, до свого батька, і одружився на ній ».

    Ритуал «виходу» з казки. Аналіз казки.

    Осмислення дітьми основної ідеї казки, емоційних переживань головних героїв; розвиток пізнавальної активності

    Хлопці, давайте сядемо в гурток, розповімо, що вам запам'яталося в ході подорожі. А тепер передамо чарівний клубок по колу і подякуємо йому за сьогоднішнє подорож





    Заняття з казкотерапії з дітьми старшого дошкільного віку «Казка брехня, та в ній натяк»