Заняття по мовному розвитку в середній групі. Складання розповіді по картині Левітана «Осінь»




Дата конвертації03.04.2017
Розмір7,04 Kb.

Мадіна Алборова
Заняття по мовному розвитку в середній групі. Складання розповіді по картині Левітана «Осінь»

Мовний розвиток

Тема: «Левітан« Осінь »- складання оповідання з попередньої картини»

Види дитячої діяльності: ігрова, комунікативна, музично-художня, пізнавально-дослідницька, сприйняття художньої літератури.

Цілі: розрізняти характерні ознаки осені; виховувати естетичне сприйняття навколишньої дійсності і творів живопису; розвивати усне мовлення

Плановані результати: проявляти позитивні емоції (інтерес, радість, захоплення) при розгляданні репродукції картини І. Левітана «Золота осінь» і прослуховування музичного твору П. І. Чайковського «Пори року», спів пісні на осетинській мові «Фззг»

Матеріали та обладнання: репродукція картини І. Левітана «Золота осінь»; музичний альбом П. І. Чайковського «Пори року»

Зміст організаційної діяльності дітей:

1. Організаційний момент

2. Мовна розминка: червоніють ягоди горобини, сирої туман повзе по нивах, і журавлів останній клин про літо плаче сиротливо.

(Проказування повільно, тихо, голосно, весело, сумно)

3. лексичні-граматична гра: «Яке небо, сонце, листя»

Небо (темне, затягнуте хмарами, похмуре, сіре, ясне, хмарне, що потемніло)

Сонце (потьмянілу, затягнуте хмарами)

Листя (жовта, червона, багряна, помаранчева, золота, іржава, руда, пурпурна, бура, суха).

4. Розгляд картини І. Левітана «Золота осінь»

- Згадайте, яке зараз час року.

- Що таке пейзаж?

- Який колір відповідає другого періоду осені?

- Що ви знаєте про цей період?

- Чим він відрізняється від інших періодів осені?

Багато художників з величезною любов'ю і теплотою писали нашу скромну, виконану тихою принади природу. Серед них і Ісаак Ілліч Левітан. Художник рано залишився сиротою. Його дитинство було настільки безрадісним, що він не любив навіть згадувати свої дитячі роки. Коли він навчався в Москві в училищі живопису, скульптури та архітектури, йому часто доводилося голодувати. Він навіть ночував в училище, так як не мав свого кутка. Левітан був м'яким, чуйною людиною, любив все красиве. До своєї творчої роботи ставився дуже суворо. Сучасники називали Левітана поетом російської природи. За 25 років він написав близько 1000 картин, малюнків, ескізів. Уміло використовуючи колір, малюнок, композицію, художник майстерно передає настрої, які народжують в нас картини рідної природи. Його пензель ретельно промальовує напрямки гілок дерев, листя, тікають в далечінь річечок, сільських доріг, а його палітра дарує нам все різнобарв'я рідної природи.

- Розгляньте репродукцію картини І. Левітана «Золота осінь». Яке загальне враження від пейзажу - сумне чи радісне?

- Чи доводилося вам спостерігати в природі щось подібне?

- Які почуття, бажання породжує у вас пейзаж?

- Яка з віршів можна віднести до даного пейзажу?

- Послухайте вірші про осінню пору:

Ходить осінь по доріжці, ходить осінь, бродить осінь.

Промочила в калюжах ніжки. Вітер з клена листя скинув.

Ллють дощі, і немає просвіту, Під ногами килимок новий,

Загубилося десь літо. Жовто-рожевий кленовий.

В. Авдієнко

Нудна картина! змучена горобина

Хмари без кінця, Мокне під вікном;

Дощик так і ллється, Дивиться село

Калюжі біля ганку, Сіреньким плямою.

А. Плещеєв

* * *

Ліс, точно терем писаний, Як вишки, ялинки темніють,

Ліловий, золотий, багряний, А між кленами синіють Веселої, строкатою стіною То там, то тут в листі наскрізний

Варто над світлою галявиною. Просвіти в небо, що віконця,

Берези світлою різьбленням Ліс пахне дубом і сосною,

Блищать в блакиті блакитний, За літо висох він від сонця.

І. Бунін

- Який, на вашу думку, задум художника? Про що ця картина? Чому вона названа «Золота осінь»? В який період осені ліс буває таким, яким він зображений на картині Левітана?

- Чи всі дерева восени одягаються в золоті листя? Назвіть ті дерева, які взимку залишаються зеленими. Покажіть їх на картині.

- Прямо чи тече річка, або змінює свій напрямок?

- Чому вода на початку річки темна, а далі вона стає світло-блакитний?

- Відрізняється чи колір неба на передньому і задньому плані?

- Що видно на високому березі?

- Чому селянські будиночки такі маленькі?

5. Физминутку

Ми листочки осінні, Вітер знову набіг,

На гілках ми сидимо. І листочки все підняв.

Дмухнув вітер-полетіли. Закружляли полетіли,

Ми летіли, ми летіли. І на землю тихо сіли

І на землю тихо сіли

6. Слухання музики. П. І. Чайковський «Пори року».

- Зазвичай осінь - час в'янення природи - викликає почуття смутку і туги. Але буває, що на якийсь термін з'являється відчуття бадьорості, життєрадісний настрій. Чарівність вогненно-золотистого і багряного квітів на картині заворожує нас. Ми відчуваємо прозорий, що бадьорить повітря. Художник дає нам можливість відчути красу життя, принадність осені в повній її силі, в золотом сяйві тихого сонячного дня.

- Багатством своїх фарб осінь привертала до себе увагу великого російського композитора Петра Ілліча Чайковського, який в 1876 р написав музичний альбом «Пори року».

Звучить п'єса «Сентябрь. Полювання ».

- Що ви уявляєте собі, коли слухаєте музику?

- Назви яких кольорів і відтінків можна вжити в мові?

- Яка пора року зображено на картині?

- Яке враження справляє картина на вас?

- Що ви бачите на передньому плані? Вдалині?

- Які кольори переважають в пейзажі?

- Що вам особливо подобається в полотні Левітана?

7. Спів пісні на осетинській мові «Фззг» на слова К. Л. Хетагурова

- Про що ця пісня?

- Які емоції вона викликає у Вас?

8. ПІДСУМОК. Рефлексія.

питання

- Яку картину ми розглядали?

- Яку музику слухали?





Заняття по мовному розвитку в середній групі. Складання розповіді по картині Левітана «Осінь»