Скачати 79.62 Kb.

Відкрите заняття "Пан Нікотин"




Дата конвертації16.07.2017
Розмір79.62 Kb.
ТипІнші методич. матеріали

Скачати 79.62 Kb.

ОГКО для дітей сиріт та дітей, які залишилися без піклування батьків-Крестовогородіщенская спеціальна (корекційна) школа-інтернат для дітей

з обмеженими можливостями здоров'я «Алий парус»













Відкрите заняття

«Пан Нікотин»










вихователь:

Афоніна І.М.














цілі:

- навчальна: сформувати початкові знання про шкоду куріння;

- виховна: виховувати культуру поведінки, формувати навички особистої гігієни;

- розвиваюча: сприяти зростанню самопізнання і самооцінки підлітків; розвивати вміння аналізувати і застосовувати отримані знання в житті;

- корекційна: корекція мислення на основі аналітико-синтетичної діяльності.
Підготовча робота з дітьми:

За кілька днів до заняття запропонувати дітям відповісти на запитання анонімної анкети:

1. Чи пробували ви курити?

2. Якщо «так», то в якому віці?

3. Першу сигарету курили:

а) один;

б) з одним;

в) в компанії.

4. Не палю:

а) для того, щоб вважати себе дорослим;

б) за компанію;

в) заради інтересу.

Потім обробити результати анкети і підготувати інформаційний листок, який слід повісити на видному місці в родині.

Пробували курити - (кількість).

Першу сигарету викурили:

одні-(кількість);

з одним - (кількість);

в компанії - (кількість).

Курять, щоб вважати себе дорослими - (кількість).

Курять за компанію - (кількість).

Курять заради інтересу - (кількість);

б) запропонувати дітям прочитати діалоги зі сценарію. Діти можуть обмежитися запропонованими репліками, можуть додати свої.

оформлення сім'ї

Перед заняттям підготувати дошку;

а) написати тему: «Пан Нікотин»;

б) повісити плакати з прислів'ями;

Обладнання: мультимедійний проектор, комп'ютер, екран, мультфільм «Ведмідь і трубка».


План заняття.

Інформаційний блок про шкоду куріння.

Інтерактивна бесіда «Причини куріння»

Дискусія «Що дає куріння?»

Вироблення спільної думки про те, що таке куріння.

Рольова гра «Умій сказати ні».

Гра «Збери прислів'я».

Підведення підсумків (рефлексія)

Хід заняття.

Інформаційний блок про шкоду куріння

Вихователь: Гра на знайомство.

Мета: створення доброзичливої, невимушеній обстановки.
Дітям пропонується назвати своє ім'я, а потім на першу букву свого імені сказати якість, яке подобається в людях.

Вихователь: для того щоб зрозуміти, про що ми сьогодні будемо говорити, я пропоную вам розгадати розшифровку: Корекційна вправа на розвиток аналізу і синтезу. Паління шкідливе для здоров'я.



- Сьогодні ми поговоримо про шкоду куріння. Тема сьогоднішнього заняття «Пан Нікотин».

За результатами анкети в нашій родині пробували курити (називає кількість). Більшість хлопців першу сигарету викурюють з одним або в компанії. Курять, щоб вважати себе дорослими- (кількість). Курять за компанію-(кількість) .Курят заради інтересу _ (кількість).

(Для закріплення слів вихователя, дітям пропонується перегляд відеоролика про шкоду куріння)

Інтерактивна бесіда «Причини куріння»

вихователь:

- Отже, чому ж наші однолітки курять?

Зразкові відповіді дітей:

- За компанію.

- З цікавості.

- Через незнання.

- Щоб заспокоїти нерви.

- Щоб зняти напругу.

- Щоб здаватися старше, дорослішими.

- Щоб здаватися сучасним.

- Щоб краще працювала голова.

вихователь:

- А зараз подивіться інсценування вірша «Кроха-син і батько»

Кроха-син прийшов до батька,
І запитала кроха:
- Якщо я курити почну,
Це дуже погано?
Мабуть, зненацька застав
Син батька питанням.
Папа швидко з крісла встав,
Кинув цигарку.

І сказав батько тоді,
Дивлячись синові в очі:
- Так, синку, курити тютюн -
Це погано дуже.
Син, почувши, цей рада,
Знову запитує:
- Ти ж куриш багато років
І не вмираєш?
- Так, курю я багато років,
Відпочинку не знаючи,
Я не відав страшних бід -
А вся голова сива.
Закурив я з юних років,
Щоб здаватися дорослим,
Ну, я став від сигарет
Менше норми зростанням.
Я вже не побіжу
За тобою підстрибом,
Бігати швидко не можу,
Мучить задишка.
Минулого літа...

Іль забув, що зі мною було?
Я в лікарню потрапив,
Серце прихопило,
Цілий місяць пробув там,
Ледве відкачали.
Так, спасибі, лікарям -
Померти не дали.
Серце, легені хворі,
У цьому немає сумніву.
Я здоров'ям заплатив
За своє куріння.
Нікотин - небезпечна отрута,
Серце вражає,
А смола від сигарет
У бронхах осідає.
А чадний газ СО
Потрапляє з димом,
Він в крові вступити готовий
У зв'язку з гемоглобіном.
Адже курця завжди
Гіпоксія мучить,
Під очима синява
Печерні хмари.

- Ну і ну! - вигукнув син. -
Як ти багато знаєш:
Про смолу і нікотин,
Гіпоксію, гемоглобін,
А курити, проте ж, чи не кидаєш!
- Дорогий синочку мій,
Я б тобі злукавив,
Але, зізнаюся, лише з тобою
Факти зіставив.
Я кидав курити, раз п'ять,
Може бути, і більш,
Так біда - курю знову,
Бракує волі.
- Ні, ти сильний, мій батько,
Вольовий. І сміливо
Завершиш ти, нарешті,
Розпочату справу.
Я хочу, щоб ти курити
Кинув цю гидоту,
Некурящим почав жити
Всім рідним на радість.
Знаю, що курити кидати -
Ніколи не пізно.
Важко знову не почати,
Важко, але можливо.
Ти - мій тато. Я - твій син,
Впораємося з бідою.
Ти кидав курити один,
А тепер нас двоє.
І сімейний наш бюджет
Чи стане багатший,
Купимо мені велосипед,
Щоб ганяти на дачі.
- Ну і малюк! Ось так син!
Хитрован жахливий!
Всі проблеми враз вирішив,
Гаразд, я згоден.
Але умови скоріше
Теж висуваю:
Ти і пробувати не смій,
А я курити кидаю!
І вирішили надалі ще
І батько, і малюк:
- Будемо робити добре
І не будемо погано!
3. Дискус з ія «Що дає куріння?»

вихователь:

- Як ви думаєте, хлопці, невже куріння має таку магічну силу, що може зробити людину дорослим, сучасним, врівноваженим?

Зразкові відповіді дітей:

- Ні палить дитина все одно виглядає дитиною. Доросла людина - той, хто вміє відповідати за свої вчинки.

- Сигарета робить людину сучасним. Курили люди і сто років тому. А дівчина з сигаретою виглядає не сучасно, а вульгарно.

- І нерви тютюновий дим не заспокоює, навпаки, робить людину більш дратівливим.

-Від куріння голова працює гірше, погіршується пам'ять.

вихователь:

- Значить, люди приховують від себе справжню причину куріння. Давайте все-таки з'ясуємо, в чому ж вона полягає? Є такий анекдот (інсце-ніровка).

Автор:

- Продавець тютюну розхвалює на ярмарку свій товар:

Продавець:

- «Купуйте тютюн, прекрасний тютюн! Мій тютюн не простий, а з секретом. Від мого тютюну старим не будеш, собака не вкусить, злодій в будинок не залізе ».
Один хлопець купив трохи тютюну і почав розпитувати продавця:

хлопець:
- А чому старим не будеш?

Продавець:
- Тому, що до старості НЕ доживеш.

хлопець:

- А чому собака не вкусить?

Продавець:
- Так з палицею адже ходити будеш.

хлопець:
- А чому злодій в будинок не залізе?

Продавець:
- Тому що всю ніч будеш кашляти ...

-Я прочитаю цитату з книги англійського лікаря Аллена Кара «Легкий спосіб кинути палити».Автор книги став знаменитим, придумавши свій спосіб позбавлення людей від куріння. Він називає сигарету

«Підступною пасткою». Ось як він пояснює, чому люди потрапляють в цю пастку.


«Нікотин - безбарвна, масляниста речовина, що міститься в тютюні і викликає у курця залежність. Цей наркотик викликає найшвидше звикання з усіх відомих людству речовин: щоб призвичаїтися до нього, може знадобитися лише одна сигарета.

Кожна затяжка сигаретою поставляє через легені в мозок невелику дозу нікотину, що діє набагато швидше, ніж наприклад, доза героїну, яку наркоман вводить в вену.

Якщо, курячи сигарету, ви робите 20 затяжок, ви отримуєте 20 доз наркотику »


- Отже, справжня причина куріння - це наркотична залежність.

- За словами вчених, половина курців хоче кинути курити, але не може. Вони потрапляють в залежність від нікотину.


4. Вироблення спільної думки про те, що таке куріння

вихователь:

- Отже, хлопці, давайте зробимо висновки про те, що таке куріння і запишемо його на дошці.

Куріння це шкідлива і небезпечна звичка, підступна пастка, нікотинова залежність.

вихователь:

- А зараз я вам пропоную подивитися мультфільм «Трубка і ведмідь» режисера Олександра Іванова, знятого за сценарієм С. Михалкова.

Перегляд мультфільму, обговорення.

- З чого починав ведмідь свій день? (З зарядки.)

-Як у ведмедя з'явилася трубка? (Знайшов в лісі.)

-Що Мишка зробив з трубкою? (Взяв собі і почав курити.)

-Як відчував Мишко себе після того, як почав курити? (Кашель, в кістках ломота, провалилися боки, немає апетиту, лізе шерсть і т.д.)

-К кому Мишка звернувся по допомогу? (До дятла.)

-Що порадив Дятел? (Кинути палити.)

-Послухайте Мишка ради? (Ні продовжував курити.)

-Чим закінчилася історія курця Михайла?

-Як же куріння впливає на наш організм? (Відповіді дітей.)

- Уповільнює зростання і розвиток деяких органів.

-Колір особи стає жовтуватим, т.к. частинки диму проникають в шкіру і там затримуються, шкіра тонка, ранки на ній гірше гояться.

-Від тютюну дурніють.

-Воспаляются голосові зв'язки, голос грубіє.

-Болеют легкі, важко дихати, з'являється кашель.

-Куреніе сприяють раннього облисіння.

-Куреніе погано позначається на слух.

Дійсно, куріння і школяр - несумісні. Шкільні роки - це роки зростання як фізичного, так і розумового. Організму потрібно багато сил, щоб впоратися з усіма навантаженнями. Як відомо, навички, звички, засвоєні в шкільному віці, найміцніші.

5. Рольова гра »Умій сказати« ні »».

вихователь:

- Багато дітей починають палити під впливом друзів. Їм не хочеться курити, але вони не знають, як відмовитися.

- Зараз ми з вами пограємо в гру «Умій сказати ні». У цій грі ми будемо вчитися відмовлятися від того, чого ми не хочемо робити.

- До дошки вийдуть 2 учня. Вони розіграють сценку пропозиції закурити.

Цікаво подивитися, хто краще за всіх вміє вмовляти, а хто вміє відмовлятися так, щоб не посваритися. Всі інші будуть уважно стежити за діалогом і вирішать, хто переможе в словесній дуелі.

Діалог №1.

1 дитина - Давай запалимо!

2 дитина - Я не можу.

1 дитина - Чому?

2 дитина - Батьки побачать.

1 дитина - А ми відійдемо за кут.

2 дитина - Мені не можна, у мене серце болить.

1 дитина - НУ ти ж не помреш від однієї сигарети.

2 дитина - А я сигарети без фільтра не курю.

1 дитина - У мене з подвійним фільтром.

2 дитина - Та я сірники забув.

1 дитина - У мене є запальничка.

2 дитина - Сусіди з вікна побачать.

1 дитина - А ми підемо в підвал.

2 дитина мовчить, не знаючи, що відповісти.

вихователь:

- Як ви вважаєте, хто виявився сильнішим в цій суперечці?

Як це не дивно, (наприклад, Міша) жодного разу не сказав «Я не хочу».Але ж цього було б достатньо, щоб Діма від нього відстав. Адже якщо Діма його друг, то він повинен поважати його бажання. Інакше, про яку дружбу мова. Відмовки Михайла сумбурні і випадкові. Коли людина обґрунтовує свою відмову таким чином, виникає враження, що він ось-ось погодиться. Якщо ви дійсно вирішили відмовитися, виберіть найвагоміше, з вашої точки зору, пояснення і настоюйте на ньому.

А тепер інший діалог.

Діалог № 2.

Ксюша - У мене є сигарети, давай покуримо.

Віка - Ой. ні я не можу!

Ксюша - А чому?

Віка - Від мене буде пахнути тютюном.

Ксюша - Ну і що?

Віка - Вихователі дізнаються.

Ксюша - А ти до них не підходь.

Віка - Так вони самі до мене підійдуть

Ксюша - А ти надушитися.

Віка - Тоді вихователі про все здогадаються.

вихователь:

- Як ви вважаєте, хто виявився сильнішим в цьому діалозі?

У цьому діалозі Віка наполягала на одній версії, що вихователі її викриють в будь-якому випадку. Якби Ксюша продовжувала наполягати, це було б неповагою до Віки. Тому діалог припинився. Тепер послухаємо третій діалог.

діалог №3

Толик - На, кури.

Ваня - Я не буду.

Толик - А що тоді сюди прийшов?

Ваня - Просто так.

Толик - Ну тоді йди звідси.

Ваня йде.

вихователь:

- Хто виявився сильнішим в цьому діалозі.

У цій сцені начебто сильнішим виявився Ваня, але йому доведеться піти і втратити повагу групи. Він міг би сказати: «Уже кинув» або «Щось зараз не хочеться, але рано чи пізно потрібно буде закурити.

Давайте повторимо цей діалог по-іншому.

Діалог №4.

Толик - На, кури.

Ваня - Не хочу.

Толик - Кури за компанію!

Ваня - Відчепись, кури, сам, якщо хочеш!

Толик - А що тоді сюди прийшов?

Ваня - Захотів і прийшов.

Толик - Ну тоді йди звідси.

Ваня - Не хочу.

вихователь:

- Ось зараз Діма явно виявився сильнішим. Але так може поводитися тільки людина, впевнена в собі, людина, яку поважають в групі. Грубий тиск однолітки надають частіше на тих, кого не дуже поважають. А за що можуть поважати?

Зразкові відповіді дітей:

-За спортивні досягнення;

- За силу;

- За сміливість

- За те, що добре розбирається в чомусь.

вихователь:

- Що ж робити, якщо ти поки не впевнений в собі і не можеш протистояти тиску товаришів?

Психологи дають такі поради:

- Просто сказати «ні» без пояснення.

- Відмовитися і порозумітися причини відмови.

- Відмовитися піти.

- Говорити як заїжджена платівка, на всі умовляння відповідати «ні», «не буду».

- Не звертати уваги на пропозиції закурити.

- Постаратися об'єднатися з кимось, хто теж не курить.

- Постаратися уникати курців компаній.

вихователь:

- Хлопці, ви побачили, що в нашій родині є курці. Може бути, після нашого заняття хтось із них захоче кинути курити, захоче вирватися з цієї підступної пастки. Ми повинні зрозуміти, що це вимагає дуже великої мужності і сили волі. І ми всі повинні допомогти цим хлопцям.

6.Ігра «Збери прислів'я»

Дітям лунають розрізані прислів'я: (Діти збирають прислів'я.)
Прислів'я про шкоду куріння.

Хто багато курить, у того зуби жовтіють.
Хто курить тютюн, той собі ворог.
Хто тютюн жує, той довго не живе.
Куріння - погана звичка.
Хто тютюнове зілля любить, той сам себе губить.
Куріння - повільне самогубство.
Куріння не особової справ, а велике суспільне зло.
Куріння - чудовисько, створене людиною.

Гра: збери картинку і відповідай на питання, на які внутрішні органи впливає куріння? (відповіді дітей)



вихователь:

-А тепер проведемо невеликий досвід.

Устаткування досвіду:
Пластикова пляшка з кришкою.
Гумова трубка довжиною 5 см
ватяні кульки
пластилін
Сигарета, краще без фільтра.
Сірники.

У кришці пластикової пляшки зробити отвір розміром з діаметр трубки. Вставити трубку і замазати щілину пластиліном. В один кінець трубки вставити ватяну кульку, в іншій - сигарету. Загорнути кришку. На дно пляшки покласти ватні кульки.
Демонстраційний прилад готовий.


Стиснувши пляшку, видавивши з неї частину повітря. Запалити сигарету і почати рівномірно послаблювати тиск на пляшку. Сигарета починає диміти.
«Викуривши» таким чином, сигарету, зверніть увагу, що вата змінила колір, кінці трубки стали коричневими.
Як, по-вашому, думку, виглядають легені курця?
Подумайте, чому ви більше кашляєте в кімнаті, в якій курять?
Та тому, що ви певним чином теж берете участь в курінні. Це так зване пасивне куріння, або вимушене паління, і є відомості, що пасивне куріння може стати причиною захворювань дихальної системи. Якщо ви живете з людьми, що палять в одному будинку, то мимоволі стаєте співучасником процесу куріння.

7. Підведення підсумків (рефлексія)

вихователь:

- Наше заняття підійшло до кінця. Як ви вважаєте, чи був корисним наша сьогоднішня розмова? Що він вам дав?

Зразкові відповіді дітей:

- Я дізнався про те, що Куріння це дуже шкідлива і небезпечна звичка.

- Я дізнався, як відмовитися від пропозиції закурити і не образити друзів своєю відмовою.

- Я дізнався способи, як очистити організм від шкідливих речовин.

- Я дізнався, що Куріння це наркотична залежність, а не просто розвага.

- Дізнався, що Куріння це підступна пастка, і ні в якому разі не можна в неї потрапляти.

вихователь:

- Дуже хочеться, щоб наша сім'я завоювала звання «некурящих сім'я».

Я пропоную запам'ятати кілька правил, які вам можуть допомогти.

Правила безпеки.

Умій сказати «Ні!»; «Спасибі, що ви мені запропонували, але я не можу зробити це».

Зроби перерву і скажи: «Я подумаю про це і завтра скажу вам своє рішення»

Використовуй перерву правильно:

З'ясуй, як в подібній ситуації надходили інші;

Попроси допомоги у дорослого або шанованої людини;

Зібравши інформацію, будь наполегливий у своїх бажаннях. Говори прямо: «Ні, дякую, я не хочу сигарету»

Відмовляй так, щоб оточуючі відчули твою рішучість.

І на завершення, знайте, що головне доданок успіху - це те, що ви дійсно захочете випробувати щастя дихати вільно. Здоров'я вам!

Якщо ти себе любиш і цінуєш своє здоров'я, ти скажеш «ні» всьому, що може принести тобі шкоду. Дякую за участь.



Список літератури:
Заватскі Д. дітям про здоров'я / Як навчити вашої дитини бути здоровою: Пер. з англ. - Заокскій: «Джерело життя», 1994
Назаренко І., Без сигарет - в двадцяте століття. // Видавничий дім «Перше вересня» Початкова школа, №12, 2005
Обухова Л.А., Лемяскіна Н.А. Школа докторів Природи або 135 уроків здоров'я: 1-4 клас. - М: ВАКО, 2004
Смирнов Н.К., здоров'язберігаючих технології і психологія здоров'я в школі. - М: АРКТИ, 2005





Фотозвіт відкритого заняття



Скачати 79.62 Kb.


Відкрите заняття "Пан Нікотин"

Скачати 79.62 Kb.