• Хід уроку
  • 2. Пояснення нового матеріалу.
  • 3. Повідомлення учнів
  • 4. Написання твору-мініатюри.
  • 5. Читання творів учнями.
  • 7. Оцінювання відповіді учнів, домашнє завдання.

  • Скачати 22.53 Kb.

    Урок розвитку мовлення в 6 класі "Декоративно-прикладне мистецтво. Опис предмета".




    Дата конвертації17.06.2017
    Розмір22.53 Kb.

    Скачати 22.53 Kb.

    Урок розвитку мовлення «Декоративно-прикладне мистецтво. Опис предмета ». 6 клас.

    Учитель: Сергєєва Ірина Миколаївна, вчитель російської мови та літератури

    «Еколого-біологічний ліцей №35» м Майкопа


    Мета уроку:

    - розвивати усне та писемне мовлення учнів;

    - вчити художньому баченню навколишнього світу;

    - створити цілісне уявлення про роль предметів народного промислу в житті російського народу;

    - виховувати вміння бачити прекрасне поруч, відчувати красу слова.

    Обладнання: комп'ютер, проектор, екран, презентація до уроку, малюнки учнів, репродукції картин, фотографії, виставка предметів декоративно-прикладного мистецтва: матрьошки, ложки, шкатулки та інші предмети, зроблені майстрами.

    Оформлення на дошці:

    Види народних промислів:

      • посуд з порцеляни - Гжель,

      • іграшка - Димка, Філімонова, Каргополь,

      • матрьошки - Сергієв Посад, Полоховскій Майдан, Семенов,

      • чавунне литво - Касли,

      • підноси - Жоста,

      • мініатюри - Федоскіно, Палех,

      • хустки - Павловський Посад,

      • дерев'яний посуд - Хохлома.

    Хід уроку:

    1. Словниковий диктант.

    Природа, розповідь, опис, міркування, бляшаний, дерев'яний, жар-птиця, сарафан, солом'яний, диво-дивне, рум'яний, дерев'яний, матрьошка, рукотворний, ярмарок, глиняний, кругловидий, розпис, ложка, орнамент, шкатулка, свистулька.

    -Які слова можна об'єднати однією темою, орфограммой?

    (Прикметники, що позначають матеріал, з чого зроблений предмет: дерев'яний, бляшаний, диво-дивне, глиняний, солом'яний (Н і НН у суфіксах прикметників)

    Назви предметів: ложка, шкатулка, матрьошка, свистулька).

    Дайте лексичне значення слів: орнамент, ярмарок, розпис.

    (Орнамент -Художнє прикраса, візерунок. Ярмарок - великий торг зазвичай з розвагами, розвагами, що влаштовується регулярно, в одному місці і в один час. Розпис-це декоративний живопис на предметах народних промислів.)

    - Як ви розумієте, що означає слово рукотворний (-Зроби руками, утворено від слів руки і творити).

    • Запишіть однокореневі слова до слова творити (творець, творчість, творчий). - Які слова можна назвати одним терміном? (Розповідь, опис, міркування - тип мовлення).

    • Який тип мовлення називається оповіданням, міркуванням, описом?

    • Що може бути об'єктом опису? (Природа, людина, тварина, предмет, приміщення і т.д.)

    Ось саме про опис предмета ми сьогодні з вами і поговоримо. Тема нашого уроку «Опис предмета народного промислу»


    2. Пояснення нового матеріалу.

    Не в казці, а наяву творили красу руки народних умільців. Все, до чого торкалися руки народних майстрів, перетворювалося: кому глини - в веселу свисток або іграшку, береста - в ошатний туесок, з липи і берези виходила чудова посуд! Російські умільці передавали секрети майстерності з покоління в покоління. І цілі села славилися як різьбярі, вишивальниці, игрушечники. Тут складалися народні промисли.

    -Подивіться на нашу невелику виставку красивих і потрібних в побуті предметів народного декоративно-прикладного мистецтва. Тут хохломская дерев'яна іграшка, тут і павловська шаль, і матрёщкі, і інші предмети з дерева, глини, ниток, соломи, лози. Їх зробили талановиті майстри народного декоративно-прикладного мистецтва.

    Прикладне мистецтво-це особливий вид мистецтва, завданням якого є створення предметів побуту, побуту, які одночасно є художніми творами.

    -завдання: зробити морфемний і морфологічний розбір слова прикладної, підібрати однокореневі слова (прикладати, скарб, комора).

    В.И.Даль в своєму «Словнику живої мови» наводить такі прислів'я: Де лад, там і скарб. На що скарб, коле в сім'ї лад? Толк та лад, тут і скарб.


    Найбільш поширені: ручне ткацтво та розпис тканин, художня рядок і вишивка, кружевоплетение, килимарство, різьблення по кістки, обробка м'якого каменю, художня обробка металу, лакова мініатюра, гжель, хохлома, димковская іграшка і ін. Ці промисли розвинені в різних районах країни, але кожен з них має свій центр.К таким районам можна віднести перш за все Центральну Росію, де народні промисли найбільш розвинені, тісно пов'язані з історією району та його географічними умовами.

    • Збір матеріалу до твору: в зошит протягом всього уроку виписувати сподобалися словосполучення, які в подальшому допоможуть в написанні твору.

    3. Повідомлення учнів

    • Хлопці розповідають про різні види народних промислів: вірші та повідомлення.



    "Палех"

    Хлюпочуться зірки в мерехтливих далях,
    Світиться сніг, хоч в долоні бери.
    Казковий Палех, загадковий Палех
    Скаче на трійці в Відцвітаючи зорі.
    Ожили фарби і в душу запали,
    Російським напевом заслухався світ.

    Скільки чарівників виростив Палех
    Скільки чудасій красою затьмарив.
    Весняне сонце в скриньці зберігається,
    Чи не в'яне старовинний секрет.
    Кисті злітають, як крила Жар-птиці.
    Палех малює Росії портрет.

    Повідомлення

    Палех - селище в Іванівській області. Відповідно до літописів, поселення виникло ще до XV століття. Спочатку Палех славився майстрами іконопису. Але до початку XX століття іконописне справа майже припинилося. В1923 році художній промисло сіл відродився як лакова мініатюрний живопис на виробах з пап'є-маше. В його основі лежать тра діціі давньоруського живопису, мистецтва иконо писи. Сюжети мініатюр різноманітні: історичні, казкові, фольклорні, побутові.



    "Димковська іграшка"

    Чим знамените Димково?
    Іграшкою своєї.
    У ній немає світла димного,
    А є любов людей.

    У ній щось є від веселки,
    Від крапельок роси
    У ній щось є від радості,
    Гримить, як баси.
    Вона дивиться НЕ пряникові,
    Тріумфально і святково.

    У ній молодість-родзинка,
    У ній завзятість і розмах
    Сяйте охра з суриком.
    По всій землі в будинках.
    Від димковской іграшки
    Йде тепло і світло.

    Повідомлення

    Назва цього народного промислу пов'язано з селищем Димковская слобода, що на околиці старовинного російського міста Хлинова (пізніше р Вятка, нині р Кіров). Димковская іграшка - це декоративна глиняна скульптура заввишки до 25 сантиметрів. Розпис X виробляється по обпаленого в печі виробу темперами фарбами, застосовується позолота. Зображуються вершники, дами, кавалери, казкові персонажі, тварини, побутові сценки. Пози і рухи димковской іграшки трохи умовні, спрощені, згідно з древньою традицією виготовлення народної іграшки, скульптури. Яскрава, барвиста «серпанок» популярна не тільки в Росії, але і за кордоном.

    "Хохломская розпис"

    Хохломская розпис -
    Червоних ягід розсип,
    відлуння літа
    В зелені трави,
    Гаї - переліски,
    Шовкові сплески.
    Сонячно - медовий
    Золотий листя.
    У краси витонченою
    Сарафан парчеву,
    По хвилях візерунків
    Яхонт горять.

    Що за чарівники
    хохлому одягли
    В цей несказанне
    Святкове вбрання ...
    Розпис хохломская,
    Як колдовская,
    У казкову пісню
    Проситься сама.
    І у світі
    Немає таких суцвіть.
    Всіх чудес чудесней
    Наша хохлома.

    Повідомлення

    Уже в XVII столітті в селі Хохлома проходили ярмар ки, де торгували дерев'яними розписного посуд дою, виготовленої в селах і селах Ніжего порті краю.

    Хохломская розпис відрізняється характерним поєднанням золотого кольору з чорним, червоним, зеленим, іноді коричневим і помаранчевим. З браженіе рослин, ягід, плодів, птахів і риб утворюють примхливий візерунковий орнамент. Сек рет «золота» Хохломи - застосування алюмінієвого вого (раніше срібного або олов'яного) покриття, зверху наноситься малюнок і лак. Виріб висушується при температурі 100-120 °. Під дією температури лак набуває жовтуватий відтінок, і крізь нього «золотом» виблискує алюмінієвий шар.



    «Гжель»

    Чудо з синіми кольорами,
    Блакитними пелюстками,
    Синіми квіточками,
    Ніжними виточками.
    На білому порцеляні,
    Як на засніженому полі,
    З - під білого снежочку.
    Ростуть сині квіточки.
    Невже, невже,
    Ви не чули про Гжели?

    Повідомлення

    Гжель - один з найвідоміших народних ху дожественного промислів Росії. Гжельский промисел об'єднує два десятка подмосков них сіл. Вже з XIV століття в цій місць ності процвітав гончарний промисел. З сере дини XVIII століття гжельские майстри освоїли про ництво майоліки з багатобарвним розписом по білому тлу. Розпис часто доповнювалася скульптурними зображеннями людей, тварин, птахів. У XIX столітті Гжель прославилася своїм фа янсом і порцеляною. З цього часу преобла дає розпис синім кобальтом по білому. Раз нообразние вироби з «фірмовим» квітковий ним візерунком, скульптури вражають фантазією і майстерністю художників, що зберегли на рідні традиції.

    Сьогодні гжельська кераміка відома в усьому світі і як і раніше прикрашає наше життя.



    "Жостовской кисті"

    На жостовской таці
    У дзеркальній поверхні лаку
    Житня мідь класів,
    Степовий рум'янець маку.

    Багрянець пізніх листя.
    Лісовий пролісок перший ...
    А жостовские кисті
    Ніжніше легкої верби.

    Повідомлення

    Жостовский художній промисел - це деко ративного живопис на металевих тацях. Виникнення промислу відносять до початку XIX ни в селі Жостово, Троїцької воло сти (нині Московської області). Жос Котовського майстра стали робити металеві підноси з розписом олійними фарбами і лаковим покриттям. І вже до середи НЕ XIX століття склався самобутній художній стиль жостовські майстрів. Сюжети розпису - квіткові, рослинні орнаменти, побутові сценки з народного життя, пейзажі. Різноманітна форма підносів.

    учитель:



    А зараз я вам загадаю загадку:

    Яскраво-червоний шовковий хустинку,

    Яскравий сарафан в квіточку

    впирається рука

    У дерев'яні боки

    А в нутрії секрети є:

    Може три, а може шість

    разрумянілісь трошки

    Наша російська ....

    (Матрьошка)

    Звичайно ж матрьошка, зараз ми з вами дізнаємося звідки вона з'явилася.

    Погляди швидше -
    Щічки рожевіють,
    Пістрявенький хустинку,
    Політиці в квіточку,
    Пухкенькі крихти -
    Російські матрьошки.
    Трохи лише злякаються,
    Все в гурток збігаються,
    Ховаються один в одному
    Спритні подружки.

    З винаходом токарного верстата з'явився новий спосіб обробки дерева - точіння. Саме так майстри Хохломи виготовляють свою витонченою посуд - миски, кубки, підставки, сільнички.

    Матрьошка стала нашим національним сувеніром і зробила крок за рубежі нашої Батьківщини. Багато іноземців, які відвідали нашу країну, відвозять до себе на батьківщину нашу російську матрьошку.

    Звідки ж з'явилася ця чудова лялька?

    Ідея створення рознімною іграшки-ляльки була запозичена з Японії, отримавши своє оригінальне втілення у нас. Прообразом нашої матрьошки послужила роз'ємна японська іграшка - Дарума, добрий лукавий дідок. Форма Даруми походила на циліндр з округленим верхом, в найбільшій знаходилося 2-З вкладиша.

    У 90-ті роки ХІХ століття вперше з'явився російський варіант японської іграшки. Авторами першої матрьошки стали токар з підмосковного міста Подольська В. Звездочкин, який трохи видозмінив вигляд ляльки, а розписав її відомий художник С. Малютін. Перша токарна розписна лялька зображала дівчинку в простонародному костюмі: сарафані, фартусі, хусточці - була круглолицьої і Ясноокий, з акуратно прибраними під хустинку волоссям. В руках лялька могла тримати хустинку, квітка, кошик, півня, серп, хліб або вести за руки малюка. Всередині найбільшої ляльки містилося ціле сімейство одно одного менше. Мінімальна кількість ляльок вкладишів могло бути З, відома матрьошка з 51 вкладишів. Чому ця виточена лялька стала називатися матрьошкою, ніхто точно не знає. Може бути, так її назвав продавець, що рекламує свій товар, а може, таке ім'я їй дали покупці: ім'я Мотрона було дуже поширене серед простого люду, ось і стали називати іграшку ласкаво Матрешей, Матренушка; так, і закріпилося ім'я Матрьошка.

    4. Написання твору-мініатюри.

    • Тепер ви можете підійти до нашої виставці і взяти будь-який предмет народного промислу, щоб описати його.

    «Заповітна скринька»

    «Золоті візерунки»

    «Музика російських візерунків»

    «Російська красуня» та ін.



    - Назва підбираємо самі.

    - Які художньо-виразні засоби ми можемо використовувати при описі предмета народного промислу?

    Епітети - образні визначення (наприклад: сонячні фарби).

    Порівняння - зіставлення предмета з іншим предметом (наприклад: синя, як небо).

    Синоніми - глиняна іграшка, рукотворне диво,

    - А тепер давайте складемо план.

    Але перш ніж ми будемо складати план, давайте вирішимо:

    - До якого типу мовлення буде ставитися наше твір?

    Цей твір - опис, В основі опису лежить перерахування істотних ознак. Ми будемо описувати певний предмет.

    Опис будується за певним планом:

    1) загальне уявлення описуваного предмета;

    2) опис його деталей, частин;

    3) ставлення автора до того, що він описує.

    Отже, у вступі важливо впливати на читача так, щоб йому захотілося дізнатися більше про описуваному предмет і дочитати ваше твір.

    В кінці твору ви підводите підсумок, і саме тут ви можете висловити свою думку, сформулювати і обгрунтувати його.

    Наприклад, відповівши на питання:

    - Чому предмети декоративного мистецтва так подобаються людям?

    - Чому треба берегти народні промисли?

    Написання твору-мініатюри.

    5. Читання творів учнями. Коригування, аналіз, поради щодо редагування.

    6. Підведення підсумків.

    Як працювали? Що дізналися нового на уроці? Як кожен оцінює свій внесок у досягнення поставлених на початку уроку цілей (тобто свою активність, ефективність роботи класу, захопливість і корисність обраних форм роботи.)

    Хлопці по колу висловлюються одним реченням, вибираючи початок фрази з рефлексивного екрана на дошці:

    Сьогодні я дізнався ...

    Було цікаво…

    Було важко…

    Я виконав завдання ...

    Я зрозумів, що…

    Тепер я можу ...

    Я відчув, як ...

    Я купив…

    Я навчився…

    У мене вийшло…

    Я зміг…

    Я спробую…

    7. Оцінювання відповіді учнів, домашнє завдання.










    Скачати 22.53 Kb.


    Урок розвитку мовлення в 6 класі "Декоративно-прикладне мистецтво. Опис предмета".

    Скачати 22.53 Kb.