• I. Організаційний момент
  • III. Робота з презентацією
  • IV. Физкультминутка. Гра «Словесний мяч»
  • V. Перевірка домашнього завдання
  • VI. Робота у компютерів
  • VIII. Робота з презентацією
  • IX. Підбиття підсумків
  • X. Домашнє завдання по вибору

  • Урок розвитку мовлення в 5 класі




    Дата конвертації25.04.2017
    Розмір7.22 Kb.

    Урок розвитку мовлення в 5-му класі з російської мови "Листопад"

    Кириченко Віра Вікторівна, вчитель російської мови та літератури

    Стаття віднесена до розділу: Викладання російської мови

    hello_html_19ee0bda.gif

    Мета уроку:

    Навчальні цілі:

    1. Навчити дітей складати словосполучення, пропозиції, текст;

    2. Повторити відомості про поширені і непоширені пропозиції;

    3. Допомогти дітям визначати зображально-виражальні засоби.

    Розвиваючі цілі:

    1. Розвивати уміння бачити красу природи, здатність її цінувати і берегти;

    2. Розвивати мова учнів, можливість передати словами те, чим наповнюється душа;

    3. Розвивати уміння слухати чужу мову, збагачувати своє мовлення за рахунок висловлювань інших.

    Виховують мети:

    1. Виховувати любов до рідної природи, до її скромної, непомітною красі;

    2. Виховувати любов до рідної мови, уважне ставлення до рідного слова.

    Хід уроку

    I. Організаційний момент

    II. цільова установка

    Отже, життя - найбільша цінність, якою володіє людина. Якщо порівняти життя з чудовим палацом з багатьма залами, які все щедро різноманітні і все не схожі один на одного, то найбільший зал в цьому палаці, справжній "тронний зал", - це зал, в якому панує природа. Це зал дивовижних чарів. Ще дуже тепло, але вже смутно від запаху цього літа, багатошарового, пряно-кислуватого. Дерева скидають обпалену за літо листя. Здається, що стовбури темніють, вони втомилися і хочуть спати. Невгамовні дрібні павучки з неймовірною швидкістю плетуть павутини, і ти, не бачачи, зриває їх пастки.

    Особливо радісні чомусь птахи. Хтось збирається в дорогу, хтось, од'ївшись за літо, готується до зими, а молоді виводки надзвичайно активні, пурхають, б'ються. Вони ще не знають, що таке зима й не чекають від неї підступу.

    На схилах, у високій траві, стрімко проносяться ящірки. Тільки шурхіт і погойдування трави видає їх присутність. Ще літають бджоли. Їх мало, а політ їх важкий і добрість. Самотня метелик погойдується на важкій квітці реп'яха. Вона може так довго сидіти, склавши крила, що, здається, не злетить уже ніколи.

    І небо - пронизливо блакитне, високе, з йдуть вгору сонцем. Ця святкова осіння акварель пробуде недовго, потім фарби зміняться на більш холодні тони, набухнуть і стануть похмурими. А поки тепло, світло, все доживає, квапиться, і сумно, що тепло не забереш у зиму.

    Я не знаю, якими епітетами ще висловити своє захоплення перед природою, перед тією роллю, яку вона відіграє в житті людства. Нагороджений даром розуміти природу, людина стає морально краще, а, отже, і щасливішим. Відкриття, які ми робимо в природі, не тільки живі і вражаючі, але і добрі відкриття. Так нехай спостереження за природою допоможуть нам зробити маленькі відкриття. І у кожного з нас це буде своє відкриття, а хтось зробить найважливіше відкриття - відкриє самого себе.

    III. Робота з презентацією

    (Додаток)

    1 слайд

    Робота в групах:

    1-я група: Випишіть непоширені пропозиції.

    2-я група: Знайдіть епітети, метафори. Яку роль вони відіграють в тексті?

    2 слайд

    1. Виразне читання вірша.

    Бесіда з питань:

    2. За допомогою яких образотворчих засобів автор створює образ кленового листя?

    3. Яке порівняння використовує він? Розкрийте лексичне значення цього слова.

    3 слайд

    1-я група: Працює за завданням в презентації.

    2-я група: Працює за комп'ютерами: намалювати осіннє листя різних дерев.

    3-тя група: З принесених листя складають букети. Дають назву букету і його опис.

    IV. Физкультминутка. Гра «Словесний м'яч»

    Учитель кидає невеликий м'яч учневі в руки, той повертає його або передає іншим, придумавши визначення за темами:

    1. осінь:

    2. лист:

    3. небо:

    Учні записують сподобалися визначення і намагаються не пропустити м'яч

    Хлопці, сьогодні на уроці ми збираємо матеріал для ваших творів на тему: «Листопад»

    Потрібно не тільки вдуматися в тему твору, визначити основну думку, але знайти такі слова і вирази, щоб твір було яскравим, образним.

    На попередньому уроці ми провели екскурсію в природу, де спостерігали за листопадом за планом

    1. Колір осіннього листя.

    2. Рух падаючого листя.

    3. Запах осіннього листя.

    4. Найкрасивіший лист.

    5. Про що шепочуться облітають листя

    V. Перевірка домашнього завдання:

    2-3 учня читають твори-мініатюри по одному з пунктів плану.

    1-я група - стежить за логічністю, послідовністю, виразністю мови своїх однокласників.

    2-я група - за виконанням граматичного завдання (учням потрібно вжити в роботі зображально-виражальні засоби).

    VI. Робота у комп'ютерів

    Подивимося роботи хлопців, які малювали на комп'ютері. Захист малюнка. (Хлопці продовжують збирати матеріал.)

    VII. Робота флористів

    У ченікі знайомлять присутніх зі своїми букетами, икєбане: хто образніше, яскравіше опише своє творіння.

    VIII. Робота з презентацією

    4 слайд

    Робота з деформованому текстом.

    Питання: Як падає листя в тиху і у вітряну погоду?

    Робота за різнорівневими завданнями на слайді.

    IX. Підбиття підсумків

    Хлопці зачитують матеріал, який вони відібрали за урок: словосполучення, пропозиції, епітети, метафори.

    X. Домашнє завдання по вибору:

    1. Написати твір на тему:
      а) «Розмова падаючого листя»;
      б) «Подорож осіннього листя».

    2. Робота з підручником «Російська мова» Е.Н. Нікітіної:
      Упр №28 (складіть на основі запису текст)

    Дякую вам, хлопці, за активну роботу на уроці.

    hello_html_19ee0bda.gif






    Урок розвитку мовлення в 5 класі