Скачати 12.68 Kb.

Третьяковська галерея в дошкільному закладі. Зразкові конспекти занять з ознайомлення дітей з образотворчим мистецтвом




Дата конвертації03.05.2017
Розмір12.68 Kb.

Скачати 12.68 Kb.

Лідія Пантелєєва
Третьяковська галерея в дошкільному закладі. Зразкові конспекти занять з ознайомлення дітей з образотворчим мистецтвом

Третьяковська галерея в дошкільному закладі

Зразкові конспекти занять з ознайомлення дітей з образотворчим мистецтвом

Як долучити дошкільнят, які живуть далеко від художніх музеїв і картинних галерей, до образотворчого мистецтва? Над цією проблемою ми «билися» кілька років і в результаті розробили систему занять для старших дошкільнят, які сприяють формуванню у них початкових уявлень про живопис і дозволяють дати їм елементарний глядацький досвід. Хочеться сподіватися, що досвід роботи (пропонована система апробована не тільки в нашому дитячому садку, але і в дитячих садах №42 і 48 м Сатки, Челябінської області) може виявитися цікавим для вихователів сільських дошкільних закладів.

Матеріали, які ми використовуємо на заняттях (репродукції, листівки, аудіозаписи, можна знайти навіть у віддалених від великих міст насе-лених пунктах.

Всі заняття, крім заключного, проводяться в групі, а «Екскурсія в картинну галерею» організовується в спеціально підготовленому для цього залі (вікна затягуємо щільною темно-зеленою тканиною, до якої прикріплений третьому репродукції з живописних полотен).

Зміна діяльності на заняттях (розглядання репродукцій; стоять на мольбертах; слухання музики; заучування віршів; розглядання листівок і гра з ними «Знайди і покажи», а також невимушена обстановка (діти сидять то на килимі, то за столами) дозволяють утримувати увагу дітей досить довго, збільшують їх працездатність.

Незадовго до першого заняття вихователь разом з дітьми розглядає альбом «Третьяковська галерея» (К .: Мистецтво, 1989) і розповідає про її творця Павла Михайловича Третьякова.

«Давно, більше став років тому, жив у Москві дуже багатий купець, який любив живопис. Звали його Павло Михайлович Третьяков. Він купував картини російських художників і розвішував їх на стінах свого будинку. Картин з часом стало так багато, що розглядати їх було незручно. Тоді Павло Михайлович вирішив побудувати для них спеціальний будинок - картинну галерею. Ось такий будинок (показує репродукцію, схоже на старовинний російський теремок, з'явилося за Москвою-рікою в Лаврушинському провулку. Дах галереї зробили скляної, щоб світло падало зі стелі і фарби на картинах не вигоряли ».

Далі вихователь розглядає з дітьми фотографії інтер'єрів галереї., Звертаючи увагу на те, що в галереї багато чудової красивих меблів і скульптур.

«Сто років тому П. М. Третьяков подарував галерею свого улюбленого міста - Москві. З того часу багато людей відвідало цей дивовижний храм мистецтва. Перед ним стоїть пам'ятник її творцеві; а називається картинна галерея Третьяковської (показує фотографію). Якщо будете в Москві, обов'язково побувайте там ».

Заняття 1. Пейзажі Ісаака Левітана

Мета. Ознайомити з особливостями пейзажу як жанру, з творчістю І. Левітана. Формувати естетичне ставлення до природи.

Матеріал. Репродукції картин «Март» та «Весна, велика вода»; набір листівок «І. Левітан »(М .: Правда, 1989) та інші листівки з репродукціями пейзажів.

хід заняття

Діти сидять на килимі перед мольбертом.

Вихователь. Нещодавно ви дізналися про незвичайному будинку в Москві, де зібрано багато картин, скульптур, меблів. Як називається ця будівля? (Третьяковська галерея.) Хто заснував Третьяковську галерею? (Павло Михайлович Третьяков.) П. М. Третьяков дуже любив живопис І. Левітана і зібрав у своїй галереї багато його картин (виставляє репродукцію «Март»). Яка пора року зобразив художник? Як ви здогадались? Ясний або похмурий день на картині? Чому ви так думаєте? Що намалював художник теплими фарбами? {Дорогу, конячку, стіну будинку, відблиски сонця на деревах.) Що зображено холодними фарбами? (Тіні від дерев, сніг.)

А тепер послухайте вірш С. Маршака «Март». ( «Сніг тепер уже не той.»). Картина, яку ми тільки що розглядали, теж називається «Март». (Виставляє на мольберт репродукцію «Весна, велика вода».) По- дивіться: яскраве весняне сонце розтопило сніг. Тонкі берізки відображаються у воді, в якій начебто потонуло блакитне небо. Берег, що коливається у кромки ще холодної води човник, село далеко - все зігрівається під ласкавими сонячними променями, все пробуджується від довгого зимового сну. Діти сідають за столи, на яких розкладені листівки з набору (по

дві на кожну дитину). Звучить п'єса П. І. Чайковського «Жайворонок» з циклу «Пори року» (в аудіозапису). Діти під музику розглядають листівки, а вихователь розмовляє з кожною дитиною індивідуально. Діти вчать напам'ять вірш Олександра Кушнера «Пейзаж»:

Якщо бачиш: на картині

Намальована ріка,

Або ялина та білий іній,

Або сад і хмари,

Або сніжна рівнина,

Або поле і курінь,

обов'язково картина

Називається пейзаж.

В кінці заняття підводяться його підсумок (що нового дізналися; в якому жанрі переважно працював І. Левітан).

Заняття 2. Натюрморт

Мета. Ознайомити з особливостями натюрморту як жанру; продовжувати знайомити з виразними засобами ЖИВОПИСУ. Формувати розуміння цінності натюрморту.

Матеріал. Репродукції картини П. Кончаловського «Бузок», І. І. Машкова «Їжа московська. Хліби », Петрова-Водкіна« Гілка яблуні. Рожевий натюрморт »; набори листівок Натюрморт в західноєвропейського живопису »(Л .: Аврора, 1988) і« Голландії натюрморт XVII століття »(Москва Мистецтво 1987); фотографія із зображенням Третьяковській галереї; грамзапись «Вальс» E. Доги з кінофільму «Мій ласкавий і ніжний звір».

хід заняття

ДІТИ сидять на килимі перед мольбертом

Вихователь показує фотографію з зображенням Третьяковської галереї.

Вихователь. Як називається ця будівля Що ви знаєте про галерею? Репродукції з яких картин, що знаходяться в Третьяковській галереї ви вже розглядали? (з пейзажів Левітана.) А сьогодні ми розглянемо натюрморти. (На мольберт виставляється репродукція з картини П. Н. Кончаловського «Бузок».) Що зобразив художник на цій картині? Як називаються ці квіти? Бачите окремі квіточки? Якого кольору пелюстки? А навіщо художник малює квіти? Може бути, краще милуватися справжніми квітами? (Справжні квіти зав'януть, а намальовані будуть цвісти вічно, радуючи нас і багатьох інших людей.) Як би ви назвали цю картину? (На мольберт виставляється репродукція з картини І. _і. Машкова «Їжа московська. Хліби».) Що намалював художник? (Калачі, булки, коровай, паски, бублики, t сухарі і тістечка у вазі.) Як ви думаєте: як художник готувався до роботи над картиною? (Приготував хліби, стіл, полку, тканину, вазу, натягнув полотно, взяв пензля і фарби.) Закрийте очі і уявіть, що все намальоване стало справжнім. Який запах ви відчуваєте? Які фарби використав художник, щоб намалювати різні хліби? Теплі це фарби або холодні? Милується художник красою хліба і нам дає можливість милуватися нею. Різний хліб пекли в Росії, в тому числі і в Москві. А хліб і взагалі будь-яку їжу раніше називали їжею. І картина Машкова називається «Їжа московська. Хліби ». (На мольберт виставляється репродукція з картини «Рожевий натюрморт. Гілка яблуні» К. С. Петрова-Водкіна.) Ось ще один натюрморт, називається він «Гілка яблуні». Чому він так називається? Що ще зображено на картині? Яких фарб більше на картині - холодних або теплих? Друга назва цієї картини Петров-Водкін дав «Рожевий натюрморт». Чому? (Рожевий відблиск на скатертини.)

Ми з вами розглянули три репродукції. Як називаються такі картини? (Натюрморти.) Згадайте прізвища художників цих картин.

Діти сідають за столи, на яких розкладені листівки (по одному на-тюрморту і одному пейзажу на кожного). Звучить «Вальс» Е. Доги (в аудіозапису). Діти розглядають листівки. Вихователь. Зараз ми вивчимо вірш про натюрморті.

Якщо бачиш на картині

Чашку кави на столі,

Або морс в великому графині,

Або троянду в кришталі,

Або бронзову вазу,

Або грушу, або торт.

Або всі предмети відразу -

Знай, що це натюрморт.

(Олександр Кушнер)

Проводиться гра «Знайди і покажи» (вихователь читає вірші Кушнера, діти показують потрібні листівки - пейзажі або натюрморти).

В кінці заняття підводяться його підсумки (що ж таке натюрморт, в чому його естетична цінність: художник сам бачить красу навколишнього і дозволяє це зробити нам, не тільки природи - пейзаж, - але і так званої «неживої» натури »).

Заняття 3. портрет

Мета. Ознайомити з особливостями портрета як мальовничого жанру. Раз-Віва мова, вміння використовувати порівняння, синоніми, що передають емоції-онального ставлення до побаченого на картині.

Попередня робота. Розгляд репродукції з картини Філатова «Юний художник» і дитячих фотографій.

Матеріал. Репродукції з картин «Міка Морозов» В. Сєрова, «Портрет сина художника» і автопортрета В. Тропініна; книга Е. Кончина «Як народжується музей» (М .: «Дитяча література», 1988); листівки, на яких зображені портрети і натюрморти (по 3 на кожну дитину); «Сентиментальний вальс» П. І. Чайковського (в грамзапису).

хід заняття

Вихователь підводить дітей до столу, на якому стоїть репродукція автопортрета В. Тропініна (її можна знайти в вищеназваної книзі). Пропонує уважно розглянути репродукцію. Хто тут зображений? Чим займався цей чоловік? (Звернути увагу на палітру й пензлі).

В якому місті жив цей художник? (звернути увагу на зубчасті стіни і високі вежі Кремля).

Вихователь. Ось що розповіла нам картина, на якій її автор, художник Василь Тропінін, зобразив самого себе. Це автопортрет.

В. Тропінін написав багато портретів, один з них «Портрет сина художника», його звали Арсеній, ми зараз побачимо. (Діти сідають на килим біля мольберта, розглядають картину, потім відповідають на питання.) Яке обличчя у Арсенія? Про що говорять його очі? (Білим листом прикрити нижню частину обличчя.) Скажіть, чому одна частина особи на портреті світла, а інша - темна? З якого боку падає світло? Де художник писав портрет сина - вдома чи на вулиці? Як ви здогадались? (Вихователь виставляє на мольберт репродукцію з картини «Міка Морозов» В.Сєрова.) Хто з цих хлопчиків старше? Як ви здогадались? Хочеться Міці сидіти смирно в кріслі? (Звернути увагу на вираз обличчя і положення рук на підлокітнику крісла.) Як ви думаєте, чим займався Міка, до того, як його покликали позувати художнику?

Діти сідають за столи і розглядають листівки, слухаючи «Сентиментальний вальс» П. І. Чайковського (в грамзапису). Вихователь розмовляє з кожною дитиною окремо.

Вихователь. А зараз ми вивчимо вірш «Портрет».

Якщо бачиш, що з картини

Дивиться хто-небудь на нас,

Або принц у плащі старовинному,

Або в робі верхолаз,

Льотчик або балерина,

Або Колька, твій сусід,

обов'язково картина

Називається портрет.

(А. Кушнер)

Проводиться гра «Знайди і покажи». В кінці заняття вихователь підводить його підсумки.



Скачати 12.68 Kb.


Третьяковська галерея в дошкільному закладі. Зразкові конспекти занять з ознайомлення дітей з образотворчим мистецтвом

Скачати 12.68 Kb.