Тетяна Алексєєва
«Сніг і лід. Їх властивості ». Конспект заняття для середньої групи дошкільного віку
«Сніг і лід. Їх властивості. »
Мета: уточнити і розширити уявлення дітей про сніг і лід, допомогти дітям зрозуміти зміни їх властивостей. Викликати радість від відкриттів, отриманих в ході дослідів. Вчити дітей аналізувати, робити висновки. Розвивати мислення, інтерес до зимових явищ неживої природи. Вчити грамотно формулювати свої відповіді.
Матеріал: іграшка Їжачок, картинка з лисеняти, білий папір і ножиці по кількості дітей, банки з водою, лід, сіль, чайні ложки, паперові сніжинки з загадками, конверти з буквами.
Хід заняття:
Вихователь: Подивіться хлопці, хто до нас прийшов.
Діти: Їжачок.
Вихователь: Їжачок, чому ти прийшов до нас один без свого друга лисеняти?
Їжачок (вихователь): Снігова королева забрала лисеняти в своє крижане королівство, і сказала, що поверне лисеняти, якщо хлопці виконають її завдання. А завдання вона написала на сніжинки. Хлопці ви допоможете мені?
Діти: Так.
Їжачок (вихователь): Спасибо ребята! Ой, Снігова королева хоче нам перешкодити. Вона переплутала всі сніжинки. Їх треба розкласти по порядку цифр. У конвертиках королева сховала літери. Якщо хлопці виконають всі завдання і прочитають літери, тоді Снігова королева звільнить лисеняти.
Завдання (сніжинка 1.) Що таке сніг?
Вихователь: З чого складається сніг? (З сніжинок)
Їжачок (вихователь): Яким буває сніг? (Холодний, білий, блищить, сяє, хрумтить і т. Д.)
Вихователь: Що ми можемо сказати про сніжинки? Які вони? (Білі, красиві, легкі і т. Д.)
Їжачок (вихователь): Звідки падають сніжинки? (з неба)
Вихователь: Як же утворюються сніжинки? З усіх земних водоймищ, з річок, озер, морів, вода випаровується і перетворюється на пару, а пара піднімається високо в небо, охолоджується і перетворюється в сніжинки і на землю з хмар падає сніг.
Їжачок (вихователь): Молодці хлопці. Давайте відкриємо конверт з цифрою 1 і прочитаємо літери.
Діти читають: - ЧИ
Їжачок (вихователь): Хлопці, давайте візьмемо другу сніжинку і прочитаємо друге завдання Снігової королеви.
Завдання (сніжинка 2.) Чому сніг під ногами рипить? Який сніг скрипить сильніше в холод або в відлига?
Проведення експерименту:
- Взимку сніг лежить на землі. Коли ми йдемо по вулиці, то чуємо скрип, скрип, скрип під ногами. Снігу у нас в групі немає, ми замінимо сніг моделлю т. Е. Папером. Папір наріжемо на дрібні шматочки, на сипем на піднос і зробимо великий замет. А тепер по черзі, кожен натисне долонькою на цей замет. Що ми чуємо?
Діти: звук, скрип.
Їжачок (вихователь): Як виник цей звук? Що ми скажемо?
Коли ми зім'яли наші сніжинки, кожна з них потріскує, шарудить. Точно так же скрипить сніг нас під ногами, коли ми натискаємо на нього.
Який же сніг скрипить сильніше в холод або в відлига?
досвід
Давайте, підійдемо до столів. На столах стоять банки з водою. Візьми перший аркуш паперу - це буде модель мокрою сніжинки, такою як вона буває в теплу погоду. Опустимо листок в банку з водою і залишимо намокати.
Другий листочок - це модель сухий сніжинки, такою вона буває в морозну погоду, розірвемо листочок і послухаємо звук.
А тепер витягнемо «мокру сніжинку» з банки з водою, розірвемо її і послухаємо звук. Лунає він?
Вихователь: Що ж ми відповімо на питання Снігової королеви?
Діти: сухий листочок рветься зі звуком гучним, а мокрий без звуку.
Їжачок (вихователь): Сухий сніг в морозну холодну погоду скрипить під ногами сильно, голосно, а мокрий сніг в теплу погоду не скріпить.
Діти отримують другий конверт, відкривають і читають букви: -CЁ
Физкультминутка (діти супроводжують текст відповідними рухами):
А сьогодні у зими - новосілля,
Ми з тобою запрошені на веселощі.
Будинок побудований із замету.
А який висоти?
Ось такий високий.
Білий килимок біля порога,
А якої ширини?
Ось такої ширини.
Завдання (сніжинка 3): Плаває чи лід?
Досвід: Підійдемо до столів. Покладемо шматочок льоду в банку з водою і подивимося плаває він.
Вихователь: Що ми можемо сказати?
Діти: лід плаває у воді.
Їжачок (вихователь): відкриємо конверт з цифрою три і прочитаємо літери.
Діти читають: -НО
Завдання (сніжинка 4): Як розтопити лід?
Досвід. Дістанемо лід з банки покладемо його на блюдце.
Вихователь: Поторкайте лід руками. Який лід на дотик?
Діти: твердий, слизький, холодний і т. Д.
Вихователь: Як же нам розтопити лід? А давайте, його посолити сіллю.
(Діти беруть сіль ложкою і посипають лід)
Вихователь: Що ми бачимо? Давайте помацати лід, який він став?
Діти: колючий, шорсткий, став танути і т. Д.
Їжачок (вихователь): Їли лід посолити, то він буде танути.
Хлопці давайте відкриємо четвертий конверт і прочитаємо.
Діти читають букву: - До
Їжачок (вихователь): Давайте, зберемо всі букви і прочитаємо слово.
Діти: ЧИ-се-НО-К
Їжачок (вихователь): Правильно лисеня! Ви молодці! Впоралися з усіма завданнями і ми врятували лисеняти з царства Снігової королеви.