• Прикріплені файли

  • «Російська піч - всьому будинку годувальниця». Заняття з розвитку мовлення в старшій і підготовчій групах дитячого саду.




    Дата конвертації18.06.2017
    Розмір10,7 Kb.
    ТипПобут і народні традиції. Хата, хата

    Світлана Горячева
    «Російська піч - всьому будинку годувальниця». Заняття з розвитку мовлення в старшій і підготовчій групах дитячого саду.

    Мета: закріплення відомостей дітей про будову і призначення російської печі;

    Завдання: виробляти вміння використання в мовленні знань російського фольклору: загадок, прислів'їв, казок.

    Розвивати зв'язне мовлення, творчість, кмітливість, емоційну чуйність.

    Виховувати інтерес до російської побутової культури, національних традицій і звичаїв.

    Попередня робота з дітьми:

    Читання казок «Колобок», «Царівна - жаба», «Сивка-бурка», «Лисиця і заєць», «Гуси-лебеді», «По щучому велінню».

    Розгляд російської печі на слайдах і на картинках у книжках. Пояснення і показ картинок, що таке рогач і що таке чавунець.

    Словникова і словотворча робота: піч, грубка, чавунець, рогач, дрова, пічна труба, клаптева ковдра. Освіта відносних прикметників з поєднань двох іменників.

    Устаткування і матеріали: слайди, 2 палички з червоними стрічками, квадратні аркуші паперу за кількістю дітей в групі, набори кольорових олівців і крейди за кількістю дітей в групі, маска козла.

    Хід заняття:

    Вихователь: Образ російської печі добре нам всім знаком. А для чого потрібна грубка?

    Діти: У печі готується їжа, пёчётся хліб. На грубці сушать гриби, ягоди і різні корисні трави. А ще піч потрібна для обігріву житла.

    Вихователь: Але це ще не все, що «робила» російська піч багато-багато років тому.

    Піч не тільки зігрівала приміщення, а й була джерелом світла. Коли вогонь у печі розгорався, в хаті ставало ясно. Господиня з господарем сідали біля печі, і кожен займався своєю справою. Наприклад, господиня пряла пряжу, а господар плів кошики з лози.

    Традиційно жінка - господиня будинку кожен день готувала їжу і підтримувала вогонь у печі. Вважалося, що «допомагали» їй в роботі духи предків. Невидимі істоти «підказували» жінці, як правильно приготувати якусь страву, відвар для лікування домашніх тварин або для лікування дітей і чоловіка. Тому грубка - це найперша помічниця і порадниця господині будинку.

    З російською піччю пов'язано багато народних обрядів. Наприклад, коли перед весіллям свати приходили в будинок нареченої, вони спочатку хрестилися на ікони, а потім прикладали руки до печі. Це символізувало, що чужі люди хочуть долучитися до цієї сім'ї.

    А якщо незнайомої людини в чиємусь будинку запрошували поспати на печі, то він вже ставав «своїм».

    Вогонь в печі берегли. Він зберігався навіть вночі у вигляді вугілля.

    Якщо переїжджали в інший будинок, вугілля зі старої грубки забирали з собою і поміщали їх в нову піч.

    Слайди 1-5.

    Вихователь: А тепер давайте подивимося, як влаштована російська піч.

    Слайд 6, 7.

    Вихователь: Діти, відгадайте загадки.

    Загадування загадок.

    Чого з хати не витягнеш?

    (Піч)

    Взимку немає тепліше, а влітку немає холодніше.

    (Піч)

    Шуба в хаті, а рукав на вулиці.

    (Піч і труба)

    Без чого піч не затопити?

    (Без дров)

    У чому варили кашу, борщ в російської печі?

    (В чавунці)

    Слайд 8.

    Чим витягали гарячий казанок з печі?

    (Рогачем)

    Слайд 9.

    Вихователь: Давайте пограємо в гру «Піч і дрова.»

    Рухлива гра «Піч і дрова.»

    Спочатку виберемо, хто буде у нас піччю.

    Всі діти встають кругом, взявшись за руки, а одна дитина - в центрі. Діти йдуть по колу і повторюють такі слова:

    «Витягнув рогач з печі чавунець.»

    Дитина, що стоїть в центрі кола, повільно рухається спиною в будь-яку сторону до дітей, що йдуть по колу. З ким зіткнеться дитина з центру кола - той вибирається піччю, інші діти - дрова.

    Дитина-піч бере в кожну руку паличку (довжина паличок 25-30 см.) З червоними стрічками - це вогонь в печі і стає в центр кола.

    Всі інші діти - це дрова в печі, які утворюють коло, рухаються за годинниковою стрілкою і кажуть уривок з вірша Михайла Каткова «Російська піч як мама.»

    Російська піч як мама,

    Немов молитву творить.

    Піч розпалюється рано,

    Полум'ям жарко горить.

    Далі, діти підходять до печі, що не розчіплюючи рук.

    Піч протягом однієї хвилини намагається паличками доторкнутися до дітей - дров.

    Піч не може зрушуватися з місця. Можна тільки повертатися тілом і крутити руками. Ті діти, до яких доторкнулася грубка - виходять з гри.

    Діти - дрова намагаються ухилитися від грубки.

    Після гри діти повертаються на свої місця.

    Вихователь: У російського народу є чудова приказка: «Гарні щі з російської печі». Але в печі готували не тільки щі, а й основне російське блюдо - каші.

    Словотворче завдання: «Яка буває каша?»

    Вихователь: Каша з манки ...

    Діти: манна.

    Вихователь: з гречки ...

    Діти: гречана.

    Вихователь: з рису ...

    Діти: рисова.

    Вихователь: з вівса ...

    Діти: вівсяна.

    Вихователь: з перловки ...

    Діти: перлова.

    Вихователь: з кукурудзи ...

    Діти: кукурудзяна.

    Слайд 10.

    Вихователь: Ну, і звичайно, в печі випікалися пироги.

    Словотворче завдання: «Які бувають пироги?»

    Вихователь: Пиріг з капустою ...

    Діти: капустяний пиріг.

    Вихователь: пиріг з яблуками ...

    Діти: яблучний пиріг.

    Вихователь: пиріг з грибами ...

    Діти: грибний пиріг.

    Вихователь: пиріг з м'ясом ...

    Діти: м'ясний пиріг.

    Вихователь: пиріг з ягодами ...

    Діти: ягідний пиріг.

    Слайд 11.

    В російських народних казках теж не обходиться без грубки.

    Дидактична гра «Вгадай казку.»

    Коли діти називають правильну відповідь, з'являється картинка - ілюстрація до угаданной казці.

    1. «Я по коморі метён, по засіках скребён, на сметані заважає, в грубку сажён, на віконці стужён»

    ( «Колобок»).

    Слайд 12.

    2. «Був царський бал на відході. Поїхав царевич додому наперед, знайшов там Женин шкіру, так спалив її в печі »

    ("Царівна жаба")

    Слайд 13.

    3. «Брати збираються в місто дивитися, хто царівну на скаку поцілує, а молодший брат сидить на печі за трубою і каже: Візьміть мене з собою!»

    ( «Сивка - бурка»)

    Слайд 14.

    4. «Кути в будинку затріщали, дах захиталася, стіни вилетіли, і піч сама пішла по вулиці прямо до царя»

    ( «По щучому велінню»)

    Слайд 15.

    5. «Підійшли вони до ізбёнке:« Піди, лисиця, геть! ». А вона з печі: «Як вискочу, як вистрибну, полетять клаптики по закутках»

    ( «Зайчикова хатинка»)

    Слайд 16.

    6. «Бігла дівчинка, бігла: бачить - стоїть піч:« Піч, грубка, скажи, куди вони полетіли? »Піч відповідає:« З'їж мого житнього пиріжка, тоді скажу »

    ( «Гуси - лебеді»)

    Слайд 17.

    Мовна гра «Доповни пропозиції.»

    Російська піч потрібна для ...

    (Для випічки хліба і пирогів, для приготування їжі, для сушіння грибів, ягід і трав, для обігріву житла)

    Щоб розпалити вогонь в печі, потрібні ...

    (Дрова, поліна)

    Щоб зимової ночі було тепло, лягали спати на ...

    (Піч)

    Зимовими темними вечорами використовували піч для ...

    (Освітлення хати)

    Вихователь: навіть частівки є про російської печі.

    Частівки.

    Ех, вийду танцювати,

    Ніжками задригав -

    Піч, каструлі і рогач

    За статтю застрибають.

    Ех, раз, півтора,

    Біжить грубка з двору,

    А за нею - чашки

    Від бруднулі Машки.

    Як у нашого Єгора

    Пузо стало, як пагорб -

    Цілий день він на печі

    Уплітає калачі.

    Вихователь: А тепер давайте пограємо в веселу гру, яка називається «Козел і хлопці».

    Рухлива гра «Козел і хлопці.»

    Вибирається одна дитина - Козел. (Він одягає маску козла.)

    Козел стає навпроти всіх дітей і веде з ними діалог.

    Козел: Я - козел, ме-ме!

    Я в ліс ходив.

    Я дрова рубав.

    Діти: А навіщо тобі дрова?

    Козел: Ме-ме, піч топити.

    Діти: А навіщо піч топити?

    Козел: Ме-ме, кашу варити.

    Діти: А навіщо кашу варити?

    Козел: Ме-ме, хлопців годувати.

    Діти: Чи не хочемо ми каші!

    Козел: Ме-ме, нагодую!

    Наздожену і нагодую!

    Після цих слів діти розбігаються, а Козел їх ловить. До кого доторкнувся Козел, той виходить з гри.

    Після закінчення гри діти сідають на стільці за столи, на яких приготовлені крейда, кольорові олівці для малювання і листочки у формі квадрата 10 на 10 см або 15 на 15 см.

    Колективна робота «Ковдра з клаптиків.»

    Вихователь: Діти, ви, звичайно, знаєте, що на російській печі завжди спали і ховалися визнав скаргу. Тканина була дуже - дуже дорогий, тому навіть сильно зношений одяг йшла вхід. Господиня вибирала не зноситься частини одягу, відрізала їх і складала в спеціальний скринька. Коли накопичувалося досить кількість шматків, турботлива господиня розрізала їх на різні геометричні форми, найчастіше квадрати, а потім зшивала, роблячи єдине строкате полотно. А з цього полотна, шилося нове ковдру. Таке ковдру називалося клаптевим. Тому що шилося з клаптів - шматочків тканини.

    Слайд 18.

    Давайте ми з вами теж зробимо клаптева ковдра.

    Кожен з вас розфарбує свій шматочок так, як він хоче. Можна намалювати якусь картинку, візерунок, геометричні форми, можна просто розфарбувати в різні кольори. А ще намалювати клітку, смужку, квіточки, листочки, горошки, ялинки, будиночки, чоловічків і все, що ви самі захочете.

    Коли діти закінчують малювати, всі роботи скріплюються між собою зі зворотної сторони за допомогою скотча.

    Колективна робота перевертається і все милуються вийшов «ковдрою».

    Прикріплені файли:

    ruskaja-pechka-vsemu-domu-kormilica_nju0v.pptx | 3228,61 КБ | Завантажено: 437




    «Російська піч - всьому будинку годувальниця». Заняття з розвитку мовлення в старшій і підготовчій групах дитячого саду.