• Тема «Причини того« під »,« за ».

  • Робота над прийменниково-відмінковими конструкціями в старшій групі для дітей із загальним недорозвиненням мови




    Дата конвертації01.05.2017
    Розмір6.68 Kb.

    Тетяна Щеколдін
    Робота над прийменниково-відмінковими конструкціями в старшій групі для дітей із загальним недорозвиненням мови

    Аналіз даних різних авторів і досвід практичної роботи з дітьми показують, що у дітей із загальним недорозвиненням мови є «стійкі порушення в розумінні і словесному позначенні тимчасових і просторових відносин» [1, 12]. На думку О. Б. Іншаковим і А. М. Колесникової, дані порушення зберігаються у дітей аж до 12-річного віку. Одним із проявів порушення розуміння і вираження за допомогою усного мовлення просторових уявлень є пропуск і неправильне вживання прийменників.

    Мною пропонується один з варіантів заняття з дітьми дошкільного віку, в ході якого діти в ігровій формі вчаться розуміти просторові відносини, виражені приводами, активно вживати прийменники в своїй промові.

    Тема «Причини того« під »,« за ».

    Мета: Продовжувати вчити дітей правильно розуміти просторові відносини, виражені приводами «під», «за»; тренувати в умінні розрізняти на слух і правильно вживати прийменники «під», «за» в знахідний відмінок зі значенням місця в словосполученнях і пропозиціях.

    устаткування:

    - демонстраційні картки-символи прийменників «під», «за»;

    - роздаткові картки-символи прийменників «під», «за»;

    - картинки малих сюжетних форм із зображенням предметів, розташованих за чимось і під чимось;

    - гра «Четвертий зайвий»;

    - гра доміно «Скажи пропозицію»;

    - іграшки.

    хід заняття

    1. Організаційний момент. Логопед показує дітям картки-символи прийменників «під», «за» і запитує: «Яке слово-помічник позначаємо так? А так? »

    Оголошується тема заняття: «Будемо працювати зі словами-помічниками« під »,« за ». З якими словами-помічниками? »

    2. Гра «Запам'ятай і виконай». Перед дітьми на столі іграшки. Логопед дає завдання: «Запам'ятовуйте. Поставте каструлю за плиту ». Після виконання дітьми заданого дії, педагог запитує: «Що куди поставили?» Далі логопед пропонує виконати інші дії з іграшками по інструкції з приводами «під», «за».

    Які слова-помічники ви говорили?

    3. Диференціація прийменників «під», «за» на слух в словосполученнях. Логопед пропонує дітям взяти картки-символи прийменників «під», «за» і дає завдання: «Слухайте, яке слово-помічник. Піднімайте потрібну картку »:

    - піжаму під подушку;

    - ляльку за коляску;

    - картину за тумбочку;

    - серветку під тарілку;

    - банку за каструлю;

    - лінійку під зошит;

    - пірамідку за коробку;

    - сумку під табуретку;

    - зошит під книгу;

    - руку за голову.

    Які слова-помічники ви слухали?

    4. Самостійне вживання прийменників «під», «за» в словосполученнях. На дошці картки-символи прийменників «під» і «за». Логопед роздає дітям по дві картинки (на одній картинці предмет зображений за чимось (рис. 1, на другий під чимось (рис. 2) і каже: «Скажіть, що куди зі словами-помічниками« під »,« за ». Повісьте картинку до потрібного знаку». Діти розподіляють на дошці свої картинки в два стовпчика відповідно до приводами.

    Ці картинки ви повісили до якого знаку? А ці?

    5. Гра «Четвертий зайвий». Логопед роздає дітям листи, на яких зображені чотири ряди картинок (рис. 3). У кожному ряду є зайва картинка (наприклад, 3 картинки, на яких предмет знаходиться за чимось і 1 картинка - під чимось). Педагог повідомляє дітям: «Будемо грати в гру« Четвертий зайвий ». Знайдіть перший ряд картинок. Говоріть, що куди поставили ». Після того, як діти вжили прийменниково-відмінкові конструкції, що відповідають першому ряду картинок, логопед запитує: «Яка картинка не підходить? Закрийте її фішкою. Чому вона не підходить? »

    Така ж робота здійснюється ще з трьома рядами картинок.

    Ми грали в гру «Четвертий зайвий».

    6. Физминутку «Зайка». Логопед пропонує дітям: «Встаньте. Відпочинемо. Говоріть і робіть разом зі мною ».

    Скаче зайчик-побегайка.

    Стриб-скок, стриб-скок.

    За кусток, під місток,

    За пеньок, під листок.

    Логопед і діти читають вірш, виконують відповідні рухи, показують відповідні тексту дії.

    7. Додавання прийменників «під», «за» в пропозиції з опорою на картинки. Логопед показує дітям картинки малих сюжетних форм із зображенням предметів, розташованих за чимось і під чимось і дає завдання: «Додавайте слово-помічник« під »або« за »і говорите все пропозицію». Педагог вимовляє фразу без прийменника, а діти - з приводом.

    Які слова-помічники ви додавали?

    8. Гра «Хованки». На дошці картинки: казковий будинок, ялинка, лава, пень, гриб, трава.

    У дітей на партах зображення тварин (мишка, зайка і т. Д.).

    Логопед говорить дітям: «Ми потрапили на казкову галявину. Що є на галявинці? (Діти перераховують картинки на дошці.) Хто живе в будинку? (Діти називають звірів.) Друзі вирішили пограти в хованки. Ховайте звірів і птахів під щось або за щось. Говоріть, хто куди сховався ».

    Ми грали в гру «Хованки» і ховали звірів за щось і? Під щось і?

    9. Гра Доміно «Скажи пропозицію». Діти сідають навколо одного столу. Перед ними маленькі картки від гри «Доміно», із зображенням предметів за чимось і під чимось. Логопед оголошує: «Будемо грати в гру« Доміно ». Беріть картку. Говоріть пропозицію: Аня поставила що, куди зі словами-помічниками «під», «за».

    Ми грали в гру «Доміно» та говорили пропозиції зі словами-помічниками «під», «за» (рис. 4).

    10. Підсумок. Логопед підводить підсумок: «Сьогодні на занятті ми працювали зі словами-помічниками« під »,« за ».

    Список використаної літератури

    1. Иншакова О. Б., Колесникова А. М. Просторово-часові уявлення: обстеження і формування у школярів з експресивною алалією. М., 2006. - С. 12.

    Работа над предложно-падежными конструкциями в старшей группе для детей с общим недоразвитием речи




    Робота над прийменниково-відмінковими конструкціями в старшій групі для дітей із загальним недорозвиненням мови