Підсумкове заняття з розвитку мовлення з елементами навчання грамоті (старший вік)




Дата конвертації16.06.2017
Розмір8.43 Kb.
ТипГрамота. Навчання грамоті. Звуки і букви

Людмила Сорокіна
Підсумкове заняття з розвитку мовлення з елементами навчання грамоті (старший вік)

Підсумкове заняття для старшої групи

Мета: Встановлення контакту між дітьми, створення сприятливої атмосфери, активізувати знання дітей в сезонні зміни в природі. Розвивати зв'язне мовлення, удосконалювати граматичний лад мови. Систематизувати знання про пропозиції, вміння складати речення з двох і більше слів; вміння ділити слова на частини, придумувати родинні слова; вміння проводити звуковий аналіз слів; закріплювати вміння переказувати близько до тексту; виховувати чуйне і добре ставлення до людей.

Методичні прийоми:

Психотренінг "Ласкавушка"

Бесіда про весну.

Художнє слово (загадка).

Робота над пропозицією.

Робота над словом.

Звуковий аналіз слова "Лужок".

Физкультминутка.

Робота з книгою (Переказ розповіді Осєєва "Просто бабуся")

Підсумок.

Попередня робота:

1Чтеніе художньої літератури.

2Рассматріваніе ілюстрацій про весну.

3Зучіваніе прислів'їв, віршів, приказок.

хід заняття

Вос-ль: Вранці встали малюки

У дитячий садок свій прийшли

Вам ми раді як завжди!

Гості тут у нас з ранку,

Привітайтеся друзі (діти вітаються)

Подивлюсь на ваші обличчя

З ким би мені тут подружиться?

Я - Людмила Григорівна,

А ти хто?

Діти: Я- Женечка дружок.

Я - Танюша вогник.

Я - Машенька подружка.

Я - Даша хохотушка.

Я- Лена поскакушка.

Вос- ль: Доброго дня, любі діти,

Ви всіх прекрасніше на світі.

Ось таких хороших, пригожих

Я запрошую на заняття (діти проходять і сідають за столи)

Зараз я розповім вам казку. Жіл- був один квітка на світлі, такий гарний, незвичайний, а головне чарівний (показ квітки, який захований за ширмою, на зворотному боці пелюсток схеми завдань).

Хлопці, на кожній пелюстці чарівної квітки завдання для вас.

Коли ми зірвемо останній пелюстка чарівної квітки і виконаємо завдання, станеться диво. Ви хочете, щоб сталося диво?

Діти: Так!

Вос- ль: Скажіть, схема якого завдання на цьому пелюстці?

Діти: Беседа.

Вос - ль: Послухайте загадку:

Тане сніжок,

ожив лужок

день прибуває

Коли це буває (навесні)

Правильно, навесні. Чудова пора року, коли все пробуджується і оживає після зимового сну. А як ви здогадалися, що це загадка про весну?

Діти: Сніг тане, день прибуває.

Вос-ль: Які прикмети весни ви ще знаєте?

А прислів'я і приказки знаєте?

Молодці, ви багато знаєте прийме, прислів'їв. приказок про весну.

А чому так кажуть: "Весна красна квітами, а осінь пирогами"

Молодці, з першим завданням впоралися. (пелюстка прикріплюємо на дошку схемою вгору).

Схема якого завдання на наступному пелюстці?

Діти: Робота над пропозицією.

Вос - ль: Хлопці, з чого складається наша мова (з пропозицій)

Які бувають пропозиції (прості і складні)

Які пропозиції називаються простими? (з двох слів).

Які пропозиції називаються складними (з трьох і більше слів).

Придумайте просте речення.

Назвіть перше слово, друге слово.

Придумайте складне речення.

Який знак поставимо в кінці речення? (точку)

Скажіть це слово так, щоб можна було поставити знак питання.

Скажіть цю пропозицію з захопленням, щоб можна було поставити в кінці знак оклику.

Добре, і з цим завданням ми впоралися.

Діти, з чого складаються пропозиції? (зі слів)

Які бувають слова? (довгі і короткі)

Які слова ми називаємо короткими (які складаються з однієї частини)

Назвіть короткі слова (будинок, дим, сир, промінь)

Назвіть довгі слова і покажіть ударами, що в них кілька частин (ма ши - на).

"Слова як рідні, схожі трохи - трохи,

І якщо поставити їх в ряд,

Трохи послухати і вдуматися в суть

Вони про одне говорять.

Про які словах йдеться в цьому вірші (Про родинні)

Підберіть споріднені слова до слова дерево -

дерева, дерев'яний, древо, деревина, милиця.

До слова квітка - квіти, квітковий, цветик, квіточку, квітник.

Молодці, із завданням впоралися.

Хлопці, з чого складаються слова (зі звуків)

Які бувають звуки (голосні і приголосні)

Які звуки називають голосними? (які співаються)

Назвіть їх (а, о, і, у, е, ю, я, и, е)

Які звуки називають приголосними? (що не співаються, а вимовляються чітко і голосно)

Діти, якими ще бувають звуки (тверді, м'які, ударні, ненаголошені)

Давайте згадаємо, який фішкою відзначаємо голосні звуки (червоною)

Згодні м'які - зеленою.

Згодні тверді - синьою.

Ударний звук - чорною.

Молодці, всі згадали. Хлопці, у загадці, яку я вам загадувала був вираз "Ожив лужок" .Як ви розумієте цей вислів? (з'явилися перші квіти, травичка зазеленіла і т. д.)

Так, з приходом весни все оживає, зацвітає.

Послухайте, я скажу слово "Лужок"

Скільки звуків в цьому слові (п'ять звуків)

Зараз проведемо звуковий аналіз слова "Лужок"

Приготуйтеся до роботи, візьміть схему і фішки.

Юля промов слово лужок так, щоб ми почули перший звук. Який це звук (л, приголосний, твердий, наголошую синьою фішкою) Відзнач його на дошці (всі інші діти працюють на місцях)

Маша, розкажи слово лужок так, щоб ми почули другий звук.

Який це звук (у, голосний, наголошую червоною фішкою) Відзнач його на дошці. Саша, розкажи слово так, щоб ми почули третій звук. Який це звук? (ж, згоден, твердий, наголошую синьою фішкою)

Денис, розкажи четвертий звук в цьому слові. Який це звук (О, голосний відзначаю червоною фішкою)

Даша, розкажи слово так, щоб ми почули останній звук (до, приголосний, твердий, наголошую синьою фішкою)

Виділіть ударний звук в цьому слові (О, відзначаємо чорної фішкою)

Діти перевірте, у всіх так зроблений звуковий аналіз слова "Лужок" як на дошці?

Ви і з цим завданням впоралися відмінно, молодці!

Наступне завдання на пелюстці - физкультминутка.

Відпочинок наш - физкультминутка

Займайте свої місця.

Сіли встали, сіли встали

Ванькой - встанькой немов стали

А потім пустилися навскач,

Ніби мій веселий м'яч.

Ручками поплескали,

Ніжками потопали,

Вгору все подивилися

І тихо, тихо сіли.

Відпочили і працюємо далі.

Давайте подивимося яке наступне завдання.

Діти: Робота з книгою.

Зараз я вам прочитаю розповідь Осєєва "Просто бабуся"

1чтеніе розповіді

2словарная робота (кинувся на допомогу, поквапився, поспішив)

3. Питання:

* Як називається оповідання?

* Хто автор оповідання?

* Назвіть головних героїв.

* Що трапилося з бабусею?

* Хто прийшов їй на допомогу?

* Чому він їй допоміг?

* Як ви думаєте, чому розповідь називається "Просто бабуся"

4 Повторне читання оповідання (з націлюванням на переказ близько до тексту)

5Работа в парах (дзижчить метод)

6Пересказ двох - трьох дітей.

Діти, подивіться все на дошку і скажіть, які завдання ми виконували.

А зараз візьміть смайлики і оціните себе, хто як працював на занятті.

Чудово, все оцінили свою роботу позитивно!

Хлопці ви виконали всі завдання чарівної квітки і зараз має статися диво.

А ось і диво! Що це за чудова шкатулка? Вам цікаво, що ж у ній? Давайте відкриємо і подивимося. Хлопці, та це ж запрошення для вас в школу і частування. Отримайте!

Щасливої ​​вам дороги в світ знань!





Підсумкове заняття з розвитку мовлення з елементами навчання грамоті (старший вік)