Любов Назаренко
Підсумкове заняття з математичного розвитку в підготовчій групі «Поспішаємо на допомогу Умке»
Тема: «Поспішаємо на допомогу до Умке» Підготовча група
Мета: Виховувати любов до математики; почуття товариськості, бажання прийти на допомогу.
завдання:
1. продовжувати вчити дітей складати і вирішувати прості, арифметичні задачі на додавання і віднімання в межах 10;
2. закріпити: рахунок в межах 10 у прямому та зворотному порядку;
3. вміння називати дні тижня і «сусідів» дня і числа;
4. розвивати слухове увагу і координацію рухів; логічне мислення дітей;
5. вдосконалювати знання про геометричні фігури і орієнтування на площині;
6. вміння швидко орієнтуватися в просторі на обмеженій площині, використовуючи слова: спереду, ззаду, зліва, справа, зверху, знизу.
Попередня робота: Дидактичні ігри на сенсорний розвиток: «Жива тиждень», «Струмочок», «Що, де?», «Покажи тварина» або «Хто уважний».
Матеріали: 2 листи (і посилка) Цариці Математики; модель тижні (кольорові картки); геометричні фігури різних кольорів і розмірів; числові картки від 1 до 10 (2 комплекти); рахункові палички; наочний матеріал для вирішення арифметичних задач; м'яч; буквено-числові картки від 1 до 10; шоколадні цукерки «Умка». Фонограма: «Умка», «Чарівна мелодія», «Бій годин», «Чого навчають в школі».
Хід заняття:
Вихователь: Хлопці, сьогодні у нас багато гостей, давайте з ними привітаємося ...
Звучить фонограма «Умка»
Вихователь: Ой, до нас хто - то поспішає! Хто ж це? Піду, подивлюся.
Вихователь вносить в групу іграшку білого ведмедя, а в лапах у нього лист.
Вихователь: Подивіться, до нас прийшов білий ведмідь і у нього лист, коли я його зустрічала, він мені сказав, що його друг з Африки потрапив в біду і йому потрібна допомога! Він надіслав лист, для початку нам треба дізнатися від кого воно!
Вихователь читає загадку, написану на конверті:
У мене великий живіт
І не менше буде рот
Обожнюю я купатися
І в бруду люблю валятися.
З одного боку на другий повернусь
І ще раз занурюся.
Ось і вся моя робота
Солодка життя у бегемота!
Вихователь: Правильно - це лист від бегемота, давайте дізнаємося, що ж сталося:
«Лист від бегемота»
«Здрастуйте, дорогі хлопці! Пише вам бегемот Пумба. Мені дуже потрібна ваша допомога. Справа в тому, що я потрапив в математичне царство, а воно виявилося зачарованим. Тут кояться жахливі речі: переплуталися дні тижня, сховалися геометричні фігури. Я абсолютно не знаю цифр, не знаю, як утворюється число 10. Я так переплутав всі цифри, що число 10 ніяк не виходить! Я заплутав всі візерунки з рахункових паличок, вирішив завдання з помилками! Все порушилося в математичному царстві-державі! Я страшенно наляканий, і нікому мені допомогти. Дорогі хлопці, якщо ви сміливі, кмітливі, уважні і не боїтеся труднощів, поспішіть до мене на допомогу! Математичне царство і я в небезпеці. Ваш друг бегемот Пумба ».
Вихователь: Ну, що, хлопці, допоможемо бегемоту ПУМБ навести порядок в математичному царстві-державі? Врятуємо його?
Діти: Так, так, допоможемо!
Вихователь: Але потрапити в це царство зовсім не просто, для цього потрібно пройти пароль. Пам'ятайте, щоб впоратися з усіма труднощами, ви повинні бути кмітливими, сміливими, уважними і спостережливими. Але найголовніше, що повернутися ми зможемо тільки в тому випадку, якщо впораємося з усіма завданнями. Ну, що, чи не передумали? Тоді в дорогу!
Перше завдання: «Пароль»
Пароль - це довге зачароване слово, а допоможуть розшифрувати його цифри, які ви повинні вгадати:
Діти відповідають на питання вихователя:
1. Скільки вух у двох кішок? (4) - Е
2. Скільки днів у тижні? (7) - Т
3. Скільки очей у світлофора? (3) - Т
4. Скільки пальців на одній руці? (5) - М
5. Скільки сонечок на небі? (1) - М
6. Скільки лап у двох собак? (8) - І
7. Скільки пальців на двох руках? (10) - А
8. Скільки в тижні вихідних днів? (2) - А
9. Яке число менше 7, але більше 5? (6) - А
10. Яке число більше 8, але менше 10? (9) - К
Вихователь: Давайте поставимо цифри по порядку. А що ж сталося з буквами, давайте подивимося: що це за слово вийшло? (Математика) Діти читають все разом по складах.
- Молодці, хлопці, ви успішно пройшли пароль, і тепер ми з вами в математичній країні.
Звучить фонограма: «Чарівна мелодія»
На дошці з'являються великі годинник.
Вихователь: Хлопці, давайте визначимо час, в яке ми потрапили в математичне царство. Скажіть який зараз година? Справа в тому, що часу у нас мало і для виконання кожного завдання у нас є 5 хвилин! Нам треба поспішати!
Звучить фонограма: «Бій годин» (9 годин 45 хвилин)
- А ось і наступне завдання: переплутані дні тижня, нам потрібно їх побудувати один за одним в потрібній послідовності. Для цього вам знадобляться кольорові картки ».
Друге завдання: Дидактичні ігри «Жива тиждень», «Назви сусідів»
Сім кольорових карток перевернуті кольоровий стороною вниз. Кожен колір відповідає якомусь дня тижня:
субота - червоний,
середа - помаранчевий,
понеділок - жовтий,
понеділок - зелений,
середа - блакитний,
середа - синій,
неділя - фіолетовий.
Вихователь викликає сімох дітей, вони беруть по одній картці.
Вихователь звертається до дітей: «Тиждень, шикуйсь!»
Шикуються в зазначеному порядку.
Вихователь: «Назвіть свій день тижня!»
Називають свій день тижня.
Діти, яким не вистачило карток, по черзі звертаються до «тижня». Наприклад, «П'ятниця, тупни ногою! Назви своїх сусідів (понеділок, середа); П'ятниця, лясни в долоні! Назви своїх сусідів (четвер, субота); неділю, підстрибни! Назви своїх сусідів (субота, неділя); субота, помахай рукою! Назви своїх сусідів (п'ятниця і неділя) ».
Звучить фонограма «Бій годин» (9 годин 55 хвилин)
Вихователь: Молодці, хлопці! А тепер пора за справу братися. На цей раз нам треба привести в порядок рахункові палички.
Третє завдання: «Ігрове завдання зі рахунковими паличками»
1. Побудуйте фігуру, у якої 3 кута і 3 боку (трикутник).
2. Побудуйте фігуру, у якої всі сторони рівні (квадрат).
3. Побудуйте фігуру, у якої 2 сторони довгі і 2 сторони короткі (прямокутник).
4. Побудуйте фігуру, у якої 2 гострих кута і 2 тупих (ромб).
5. Побудуйте фігуру, у якій 5 кутів і 5 сторін (п'ятикутник).
6. Побудуйте фігуру з трьох паличок. Що вийшло? (трикутник).
7. Приставте до нього 2 палички, щоб вийшли 2 трикутника. Яка фігура вийшла? (ромб).
8. І ще 2 палички. Що вийшло? (трапеція).
9. І ще 2 палички. Що вийшло? (2 ромба або трапеція і трикутник).
10. І ще дві палички. Що вийшло? (трапеція, ромб або 2 ромба і трикутник або 5 трикутників).
11. І ще одну паличку. Яка фігура у нас вийшла? (багатокутник).
12. З яких фігур вона складається? (з трикутників, ромбів, трапецій: 2 трапецій або 3 ромбів, або 6 трикутників).
Звучить фонограма «Бій годин» (10 годин). Вихователь запитує у дітей час.
Вихователь: Хлопці, а нам пора рухатися вперед і для цього нам потрібно трохи порухатися.
динамічна пауза
Звучить фонограма: «Бій годин» (10 годин 5 хвилин)
Вихователь: Молодці, хлопці, ви прекрасно справляєтеся із завданнями! А тепер перевіримо, хто з вас найспритніший і уважний.
Четверте завдання: Гра «Що, де?»
Гра проходить з м'ячем. Вихователь бере м'яч, кидає одному з дітей і запитує: «Що праворуч від тебе?» Дитина ловить м'яч, відповідає на питання.
Питання дітям: «Що у тебе над головою? Хто попереду тебе? Що позаду тебе? Хто зліва від тебе? Хто праворуч від тебе? ». І т. Д. Гра проходить в швидкому темпі.
Звучить фонограма: «Бій годин» (10 годин 8 хвилин) Один з дітей називає час.
Вихователь: Молодці, хлопці, ви все спритні і уважні! Зараз нам належить згадати, як ми складаємо число 10 з двох чисел.
П'яте завдання: «Допоможемо утворити число 10»; «Назви сусідів»
Вихователь піднімає в руках картку з числом 10. Решта дітей розбігаються по кімнаті, у кожної цифри від 1 до 10. За сигналом вихователя діти стають парами так, щоб утворити разом задане число, наприклад, 5 і 5; 3 і 7; 6 і 4; 8 і 2; 1 і 9;
Після гри діти сідають за столи і відповідають на питання вихователя:
«Цифра« 5 », назви своїх« сусідів »і т. Д.
Звучить фонограма: «Бій годин» (10 годин 12 хвилин) Один з дітей називає час.
Вихователь: Молодці, хлопці, ви знову постаралися і правильно виконали завдання, а тепер знову в путь. Ми повинні виконати арифметичні задачі.
Шосте завдання: «Складання і рішення арифметичних задач»
Вихователь показує демонстраційний матеріал і задає тему: «Складіть задачу про кораблики» (рибок, яблука, гриби, морквини і т. Д.).
6 + 3 - в море плавало 6 корабликів, до них припливло ще 3. Скільки стало корабликів?
4 + 5 (рибки) - в акваріумі плавало 4 рибки, купили ще 5 рибок. Скільки стало рибок?
10-6 (яблука) - у вазі було 10 яблук, 6 яблук з'їли. Скільки яблук залишилося?
2 + 8 (гриби) - на галявинці було 2 грибочки, після дощу виросло ще 8. Скільки стало грибів?
10-5 (морквини) - на грядці росло 10 морквин, 5 морквин витягли. Скільки морквин залишилося?
Діти самостійно записують рішення задач і пояснюють, чому поставили «плюс» чи «мінус».
Звучить фонограма: «Бій годин» (10 годин 17 хвилин) Один з дітей називає час.
Вихователь: Молодці, хлопці! Ви прекрасно впоралися з важким завданням! А тепер вам належить ще одна перевірка на слух і увагу.
Звучить фонограма: «Бій годин» (10 годин 20 хвилин) Один з дітей називає час.
Вихователь: Молодці, хлопці, ви все дуже уважні! Ви прекрасно впоралися з усіма завданнями і чар математичне царство! Ну, а тепер, останнє завдання.Мабуть, воно найскладніше і незвичайне! Адже ми ще не знайшли бегемота ПУМБ, він же нас чекає. Білий ведмідь дав мені ось цю карту і сказав, що вона нам допоможе.
Вихователь разом з дітьми по карті проходять заплутаний шлях і знаходять його. У бегемота з собою лист і посилка.
Вихователь зачитує дітям лист, в якому Цариця Математика дякує дітей за надану допомогу і в якості нагороди надсилає їм цукерки «Умка».
Лист Цариці Математики:
"Любі друзі! Величезне вам спасибі за надану допомогу! Ви прекрасно впоралися з усіма завданнями. Ви не просто врятували математичну країну, ви виручили бегемота ПУМБ і він тепер може відправитися до себе додому в Африку. У моєму математичному царстві панує абсолютна точність і порядок.
Вам, мої юні математики, в подяку від усіх жителів моєї країни і від мене особисто, найсмачніші цукерки «Умка»! Сподіваюся, вони вам сподобаються. Приємного вам чаювання ».
Звучить фонограма: «Бій годин» (10 годин 25 хвилин) Один з дітей називає час.
Звучить фонограма: «Чарівна музика»
Вихователь: Ну ось ми і вдома, в дитячому саду ... Усі математичні пригоди позаду. Хлопці, а тепер скажіть, вам було дуже важко?
Діти: Зовсім неважко, а навіть цікаво!
Вихователь: «Хлопці, завдяки знанням, отриманим в дитячому саду, ви надали допомогу математичної країні і своїм новим друзям білому ведмедю і бегемота ПУМБ. Скоро ви підете до школи і дізнаєтеся там багато цікавого ».
Звучить фонограма пісні «Чого навчають в школі».
Вихователь відкриває посилку і вручає дітям цукерки.