• «Особливості навчання дошкільнят російській мові в дитячому садку».
  • Мета
  • Структура заняття може бути наступною

  • Скачати 12.69 Kb.

    Особливості навчання дошкільнят російській мові в дитячому садку




    Дата конвертації30.03.2017
    Розмір12.69 Kb.

    Скачати 12.69 Kb.

    DSC_4662








    «Особливості навчання дошкільнят російській мові в дитячому садку».

    ТусупбековаГульжанарТайтолеуовна

    вчитель російської мови, фахівець вищого рівня кваліфікації другої категорії

    КГКП я / с №121 «Айналайин»



    Мета: визначення основних можливих напрямків в навчанні дітей дошкільного віку російській мові.

    завдання:

    1. Виявити можливості дошкільнят у вивченні російської мови.

    2. Сформувати основні цілі і завдання навчання російській мові дітей дошкільного віку

    3. Визначити основні методи навчання дошкільнят російській мові.

    Відомо, що можливості раннього віку в оволодінні іншомовної промовою воістину унікальні. Ще К. Д. Ушинський писав: "Дитя привчається в кілька місяців так говорити іноземною мовою, як не може привчитися в кілька років"

    Навчання російській мові здійснюється в середній, старшій до школи групах дитсадка.

    Російська мова в Казахстані має конституційно-закріплений статус мови міжнаціонального спілкування і грає важливу роль в розвитку економіки, культури і освіти. Гарне знання російської мови основа успішного навчання в школі.

    З огляду на значимість російської мови, державним загальнообов'язковим стандартом освіти Республіки Казахстан введено обов'язкове навчання російській мові дітей, які виховуються та навчаються в групах з казахською мовою виховання і навчання, починаючи з трирічного віку.

    Дошкільний вік-важливий сенситивний період для освоєння і пізнання мови, час активного розвитку словника. Навчання російській мові дітей казахів в дошкільний період забезпечує міцність засвоєння знань в період шкільного навчання.

    У дошкільнят основний вид діяльності - це гра. Методика з навчання російській мові передбачає проведення таких ігор, як сюжетно-рольові, рухливі, хороводні, пальчикові, настільні, театралізовані, а також цікаві мовні фізкультхвилинки.

    Отже, важливий облік індивідуальних особливостей дитини. Однак не можна забувати такий з основних принципів, як повага особистості дитини. Якщо дитина при спілкуванні з педагогом відчує себе особистістю, що його поважають, що з ним рахуються, то, звичайно, він буде намагатися проявити себе, буде активним і комунікабельним.

    З огляду на, що в даний час діти перенасичені інформацією, необхідно, щоб процес навчання був для них цікавим, цікавим, що розвиває

    Слід враховувати, що для реалізації великих позитивних можливостей дошкільнят в навчанні російській мові роботу необхідно будувати на основі чітко продуманої методичної системи, яка враховує вікові особливості дітей 4-6 років. В процесі навчання діти повинні навчитися сприймати і розуміти російську мову на слух і говорити по-російськи в межах доступної їм тематики, засвоєних слів, граматичних форм, синтаксичних конструкцій і нескладних зразків зв'язного мовлення.

    Вивчення російської мови з дошкільнятами КГКП я / с № 121 «Айналайин» проводиться з опорою на «Методичний посібник для вчителів дошкільних організацій з казахською мовою виховання і навчання» (автори-упорядники Б.С.Омар, А.Т. Садик). Заняття проводжу, використовуючи методичний посібник Б.С.Омар, А.Т. Садик, Н.В.Доманова «Говоримо російською мовою» відповідно до вимог ГОСО РК 1.001-2009 і інструктивно-методичного листа щодо впровадження Державного загальнообов'язкового стандарту Республіки Казахстан.

    Основною формою навчання російській мові є заняття. Головна мета занять - викликати мовну активність дітей, стимулювати розмовну мову, домагатися правильності російської речі.Планіруя роботу з навчання дітей російській мові, педагог повинен обов'язково враховувати специфіку російсько - казахського двомовності, мовну обстановку в групі, в сім'ях, рівень розуміння дітьми російської мови. Кожне заняття передбачає комплексне рішення мовних завдань, де, незалежно від теми і конкретних завдань, одночасно ведеться робота над фонетичними, лексичними, граматичними аспектами мови, формуються навички зв'язного мовлення.

    Структура заняття може бути наступною:

    - організаційний момент;

    - лексика - закріплення слів, вивчених на попередньому занятті, введення нової лексики;

    - фонетика - артикуляція звуків російської мови, вимова звуків в російських словах, ігри та вправи на закріплення звуків;

    - зв'язкова мова - розглядання сюжетних картин, бесіда і складання оповідань на зразок, яке педагогом; складання описових розповідей; розповіді про події особистого життя, переказ художніх творів;

    - граматика - ігри та вправи на засвоєння граматичних форм (рід, число, відмінок) російської мови;

    -ігри і вправи на закріплення теми; заучування віршів, рифмовок; розповідання казок і т. д.

    Всі основні методи навчання підкріплюються на заняттях відповідними наочними прикладами - показом предметів, картинок, іграшок, муляжів і т. Д. Щоб російське слово увійшло в пам'ять дитини без перекладу на рідну мову, необхідно підключати не тільки зір і слух (назва предметів, а й дотик (помацати предмет, нюх (понюхати, смак). Наочне навчання допомагає свідомому і міцному засвоєнню російської мови дітьми.

    Демонстрація предметів в натурі або їх зображень на картині робить заняття живим, цікавим. Наприклад, при вивченні тема «Одяг» вихователь в групі в відповідних ситуаціях постійно використовує вирази типу:

    Одягни / зніми / повісь / постав / поклади ... червону / синю / зелену футболку / куртку / шапку ... червоний / синій / зелений шарф / светр / носок ... червоні / сині / зелені шорти / шкарпетки / черевики. Це твоя куртка? Це твої кросівки? Це твій черевик? Де твоє плаття / твій шарф? Твоя піжама якого кольору - синя або червона? І т.д.

    В ході індивідуальних занять з двомовними дітьми педагог в групі проводить дидактичні ігри, в яких також використовується лексика по темі «Одяг». Це можуть бути ігри типу «Пам'ять», «Підбери пару», «Лото» або «Хто швидше одягнеться», в якій відповідно до числа очок, що випадає на кубику, діти надягають різний одяг на паперові фігурки двох ляльок.

    У центрі уваги педагога повинна постійно перебувати робота щодо формування та вдосконалення у дітей умінь та навичок правильного російської вимови, усунення наявних недоліків. На кожному занятті повинно проводитися 2 - 3-х хвилинне фонетичне вправу, спрямоване на розвиток фонематичного слуху дітей, вироблення вимовних умінь і навичок. Така вправа може проводитися у формі ігор «Ехо», «Годинник», «Ланцюжок» і ін., Рекомендованих программой.Для закріплення нових слів на кожному занятті широко використовуються різноманітні ігрові вправи та ситуації. (Ось наприклад, гра «Розставимо ляльці меблі» (закріплення назв предметів меблів). На столі у педагога - лялька, дитячі меблі, машина. Вихователь: «Діти, наша лялька Маша переїхала на нову квартиру. Вона купила собі нові меблі. Меблі привезли на машині. Допоможемо Маші розвантажити меблі »(викликає по черзі дітей і пропонує їм знайти в машині потрібну річ). Ефективний метод збагачення словникового запасу дітей -ігри- драматизації за сюжетами віршів, російських народних казок, творів російських письменників, які сприяють закр полон нової лексики, формування вміння будувати діалог і зв'язні тексти. В таких іграх хочуть брати участь навіть мовчазні, малоактивні діти. Також діти легко засвоюють лексику і граматику, драматизуючи ці казки російською мовою.

    На заняттях навчання лексичної сторону мови будується переважно з опорою на наочність: іграшки, картинки, зображення дій, жести, міміка. Словниковий запас включає лексику по темам, добре відомим дітям в їх повсякденному житті ( «Ігри та іграшки», «Сім'я», «Дім», «Тварини» і т. Д.) Відібрана лексика носить конкретний характер. В основному діти дізнаються назви предметів матеріального світу, назва типових дій і ознак предметів, які їм уже знайомі рідною мовою. Лексика вводиться поступово великими тематичними групами і відпрацьовується в різних іграх. Слова вводяться не ізольовано, а в поєднанні з іншими словами або в осмисленої ситуації в грі.

    Навчання граматиці представляє певні труднощі. Оволодіння граматичними навичками будується на базі мовних зразків з використанням принципу аналогії з рідною мовою. Дитина повинна усвідомити, що будь-яка мова будується за своїми законами, які необхідно дотримуватися, щоб висловлювання було зрозуміло. Для цього можна використовувати спеціально розроблені граматичні ігри, казки, історії і вірші. Важливим є дотримання етапності мовних навичок і умінь. Дитина сприймає нове мовне явище, відтворює під керівництвом вихователя, включає це мовне явище в свою промову в процесі ігор, завдань, мовних вправ. Роботу з навчання російській мові проводимо і у вільний від занять час.

    Сім'я відіграє важливу роль в засвоєнні дитиною російської мови. Веду консультації, бесіди, даю рекомендації та поради з навчання мови. Надалі хотілося б привернути батьків до підготовки фольклорних свят російською мовою, таких, як «Широка масляна», «Русские посиденьки», «Алёнушкіни казки». Ці заходи дозволяють досягти високих результатів у розвитку російської мови дітей, дають можливість занурити їх в культуру російського народу, сприяють налагодженню доброзичливих і продуктивних контактів з батьками.

    Мовне середовище повинна мати розвиваючий характер. Поняття мовної розвиваючого середовища включає як власне мовне оточення, так і предметно-розвиваюче середовище дитини на заняттях. У кабінеті з вивчення мов предметно-розвиваюче середовище створена відповідно до вікових особливостей, інтересами дітей, з урахуванням програмних вимог. Мовні ігри оформлені у вигляді окремих карток. За цим своєрідним шпаргалкам завжди зручно згадати ту чи іншу гру. Весь матеріал систематизований, складена картотека.

    На думку всіх педагогів дитячого садка в цьому випадку можна говорити про дійсний двомовність у дитини, яке було сформовано спільними зусиллями батьків і педагогів, кожен з яких прагнув зробити для цього все можливе.Не малу роль в цьому, зіграла і узгодженість дій всіх фахівців дитячого саду.


    Список літератури:

    1.Б.С.Омар.А.Т.Садик, Н.В.Доманова Методичний посібник для вчителів дошкільного організацій з казахською мовою виховання і навчання до навчально-методичного комплексу «Говоримо російською мовою»

    2.Протасова Є.Ю., Батьківщина Н.М. Методика розвитку мови двомовних дошкільнят: навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів, що навчаються за спеціальністю «Дошкільна педагогіка та психологія»,

    3. Розвиваючі заняття з дітьми 5-6 років. Під ред. Л.А.Парамоновой. - М .: Олма Медіа Груп, 2008.

    4. Розвиваючі заняття з дітьми 4-5 років. Під ред. Л.А.Парамоновой. - М. - Олма Медіа Груп, 2010 року.

    5. Штанько І. В. Проектна діяльність з дітьми старшого дошкільного віку. Журнал "Управління дошкільним освітнім закладом



    Скачати 12.69 Kb.


    Особливості навчання дошкільнят російській мові в дитячому садку

    Скачати 12.69 Kb.