• Хід заняття

  • Корекційна заняття для дітей середнього дошкільного віку «Імена іменники з суфіксами -онок, -ёнок»




    Дата конвертації25.05.2017
    Розмір8.49 Kb.
    ТипКонспекти занять, НОД

    Надія Григорова
    Корекційна заняття для дітей середнього дошкільного віку «Імена іменники з суфіксами -онок, -ёнок»

    Мета: формувати граматичні категорії у дітей середнього дошкільного віку.

    завдання:

    Корекційно-освітні:

    - розширювати словниковий запас дітей по темі «Домашні тварини»;

    - закріплювати вміння вживати іменники в знахідному, родовому, орудному відмінках;

    - закріплювати вміння утворювати іменники з суфіксами

    - Онок, - yoнок;

    - закріплювати вміння вживати іменники зі зменшено-пестливими суфіксами.

    Корекційно-розвиваючі:

    - розвивати інтонаційну виразність мови;

    - розвивати дихання;

    - розвивати артикуляционную, тонку і загальну моторику;

    - розвивати зорову увагу.

    Корекційно-виховні:

    - формувати навички співпраці, доброзичливості, відповідальності, ініціативності;

    - виховувати дбайливе ставлення до домашніх тварин.

    устаткування:

    - ноутбук;

    - аудіозапис голосів домашніх тварин, музики для Оргмомент і узгодження мови з рухом;

    - будинки з контурними зображеннями кози, свині, корови і коні;

    - силуетні зображеннями кози, свині, корови і коні;

    - лялька Бі-Ба-Бо;

    - магнітна дошка;

    - площинні зображення домашніх тварин і їх дитинчат;

    - площинні зображення тарілок з їжею для тварин;

    -емблеми із зображенням дитинчат домашніх тварин;

    - чашки для вправи «Гарячий чай»;

    - грановані олівці, серветки.

    Хід заняття:

    Діти входять в кабінет.

    Л .: Хлопці, до нас сьогодні прийшли гості. Привітайтеся з ними.

    Організаційний момент.

    Л .: Сьогодні ми з вами вирушимо в гості до доброї бабусі, яку звуть баба Маня. Вона запросила нас на чай. Чи згодні?

    А знайти дорогу до будинку баби Мані нам допоможе цей чарівний ліхтар (діти і логопед дивляться на чарівний ліхтар).

    Ліхтар гасне. Ми закриваємо очі. Мені здається, я почула голос кози. А ви чий голос почули?

    Д .:

    - Я почув голос корови.

    - Я почула голос свині.

    - Я почув голос коні.

    Л .: Ой! Швидше за все ми потрапили на сільський двір. А хто ж тут живе?

    Діти розглядають площинні зображення на магнітній дошці.

    Л .: Я бачу свиню. А ви кого бачите?

    Д .:

    - Я бачу корову.

    - Я бачу козу.

    - Я бачу коня.

    Л .: А як же назвати цих тварин одним словом?

    Д .: Це домашні тварини

    Основна частина:

    З'являється баба Маня.

    Б. М .: Здрастуйте гості дорогі! Я баба Маня. Живу в селі, ось в цьому будиночку (показує будинок на магнітній дошці). Ви вже познайомилися з моїми друзями?

    Д .: - Так!

    1. Складання пропозицій. Співвіднесення контурних і силуетних зображень домашніх тварин.

    Л .: Хлопці, давайте визначимо, де живуть друзі баби Мані. Сідайте, будь ласка, за стіл. Ось будиночки. На кожному з них замок. Нам потрібно відкрити ці замки ключами, з'єднавши силуети тварин і їх контури.

    Давайте я спробую. (Логопед співвідносить контур і силует кози)

    У цьому будинку живе коза. А в цьому будинку хтось живе?

    Д .:

    - У цьому будинку живе кінь.

    - У цьому будинку живе свиня.

    - У цьому будинку живе корова.

    Діти співвідносять контурні і силуетні зображення тварин.

    2. Вправа на розвиток інтонаційної виразності мовлення.

    Л .: Тварини зраділи, що ви правильно визначили їх будинку.

    - Кінь радісно заіржав - Ярмо-го! Давайте ми порадіємо разом з конем і скажемо: Ярмо-го!

    - Корова побачила, що баба Маня прийшла з гостями і здивовано замукала - Му?

    Давайте здивуємося як корова і скажемо: Му?

    - Коза ласкаво замекали - Мммеее.

    Ми скажемо так само ласкаво: Мммеее.

    - Свиня сильно зголодніла, тому сумно захрюкає - хрю, хрю.

    І ми сумно скажімо: хрю, хрю.

    3. Артикуляційна гімнастика.

    Л .: Баба Маня розповіла мені, що вранці її тварини роблять зарядку. Давайте ми всі разом її зробимо.

    o Конячка цокає копитцем - (10 разів).

    o Корова жує травичку - (10 разів).

    o Свиня чавкає під час їжі - (10 разів).

    o Коза буцається - (10 разів).

    4. Закріплення вміння утворювати іменники з суфіксами - Онок, - yoнок.

    Л .: Поки ми робили ранкову зарядку з'явилися дитинчата домашніх тварин. (Діти і логопед встають з-за столу і підходять до магнітної дошці). Малюки йдуть до своїх мамам.

    - До козі йде козеня. (Логопед зіставляє зображення козеняти і кози).

    - А хто йде до корови?

    - Хто йде до коня?

    - Хто йде до свині?

    Діти з'єднують дитинчат і мам на магнітній дошці.

    - До корові йде теля.

    - До коня йде лоша.

    - До свині йде порося.

    5. Узгодження мови з рухом.

    Л .: Мами побачили своїх діток, зраділи. Всі разом йдуть вони до своєї господині, бабу Маню і пісеньки співають. Давайте ми в тварин перетворимося і з ними заспіваємо.

    Діти під музику повторюють за логопедом другий рядок і зображують назване тварина:

    Конячка йде, пісеньку поё т:

    - Ярмо-го, ярмо-го, прокатати кого?

    Корівка йде, пісеньку поё т:

    - Му-у, му-у, молока кому?

    Козочка йде, пісеньку поё т:

    - Ме, ме, травички дайте мені.

    Свиня йде, пісеньку поё т:

    - Хрю, хрю, їсти хочу!

    6. Закріплення вміння вживати іменники в родовому і орудному відмінках.

    Л .: Зрозуміла баба Маня, що пора їй годувати своїх вихованців. Ось яку їжу вона для них приготувала. (Діти і логопед розглядають тарілки з їжею для тварин).

    Допоможемо бабу Маню нагодувати тварин? - Так!

    - Я нагодую корову і теля сіном.

    А чим ти нагодуєш козу й козеняти?

    - Чим ти нагодуєш коня і лоша?

    - Чим ти нагодуєш свиню і порося?

    Д .:

    - Я нагодую козу й козеняти травою.

    - Я нагодую кінь і лошати вівсом.

    - Я нагодую свиню і порося картоплею.

    7. Закріплення вміння вживати іменники зі зменшено-пестливими суфіксами.

    Л .: Від таких ласощів настрій у тварин і дитинчат піднялося. Вони були так задоволені, що малюки стали хвалитися один перед одним. Давайте перетворимося в дитинчат і теж похвастаемся. (Діти і логопед надягають маски дитинчат домашніх тварин і «хваляться»).

    Л .: - Я козеня. У мене м'яка шерстка.

    Д .:

    - Я теля. У мене гострі ріжки.

    - Я лоша. У мене дзвінкі копитця.

    - Я порося. У мене рожевий хвостик.

    8. Вправа на розвиток дихання «Гарячий чай».

    Л .: Тварин ми нагодували. Тепер баба Маня запрошує нас чаю попити. Тільки він дуже гарячий. Ви дуйте, щоб не обпектися.

    Вдих через ніс, губи «перетворилися в трубочку», щоки не роздувати. (Діти і логопед виконують вправу)

    9. Вправа на розвиток дрібної моторики рук «Трубочка».

    Л .: Баба Маня частування до чаю для нас приготувала, ось тільки забула, куди його поклала.

    Щоб вона не сумувала, давайте ми вафельні трубочки приготуємо.

    Логопед роздає дітям грановані олівці і серветки.

    Діти і логопед скачують серветку в трубочку, потім знімають її з олівця. Кладуть отримані трубочки на блюдце.

    Л .: Баба Маня дякує вам за допомогу. Вона згадала, що своє частування в шафу поклала і пропонує взяти його з собою в дорогу. Нам пора повертатися в дитячий сад. Давайте ще раз подивимося на чарівний ліхтар.

    (Діти і логопед під музику дивляться на чарівний ліхтар).

    підсумок:

    Л .: Ось ми і повернулися! Вам сподобалося наше подорож?

    Що найбільше запам'яталося?

    Давайте підемо в групу і розповімо про це друзям.

    Попрощайтеся з нашими гостями.





    Корекційна заняття для дітей середнього дошкільного віку «Імена іменники з суфіксами -онок, -ёнок»