• Хід заняття.

  • Консультація «Як влаштовано тіло людини. Органи чуття"




    Дата конвертації26.12.2019
    Розмір10,9 Kb.
    ТипКонсультації для вихователів

    Ірина Кунавіна
    Консультація «Як влаштовано тіло людини. Органи чуття"

    ФЦКМ ЗСЖ «Як влаштовано тіло людини. Органи почуттів »Середня група. Дошкільний навчальний заклад №25 місто Долгопрудний Кунавіна Ірина Валентинівна

    Мета: Узагальнити наявні у дітей знання про функції органів почуттів. Сформувати уявлення дітей про те, що кожен орган почуттів людини має велике значення для нього. Вчити розрізняти поняття «частина тіла» і «органи чуття», уточнити за допомогою дослідів для чого потрібні ті або інші органи; познайомити зі способами профілактики збереження і зміцнення свого здоров'я, використовуючи масаж і гімнастику для очей. Розвивати зорове і тактильне сприйняття. Виховувати дружелюбність по відношенню до однолітків.

    Матеріали та обладнання:

    У кожної дитини: блюдце, 3 стаканчика з кислим, солоним і солодким розчинами, кухлик з чистою водою, піпетка, 4 ватяні палички, серветка. Два грудочки вати, просочених духами, соком часнику. (Знаходяться в поліетиленових пакетах).

    Ширма. Предмети за ширмою: стакан з водою, порожній; папір, ключі, ложка. Портрет хлопчика Джованні; ілюстрації.

    Методи навчання:

    Розповідь, бесіда, самоспостереження, експериментування, гра,

    Хід заняття.

    (Діти стоять поруч, на трубі мелодію «Іспанська гітара»)

    Вихователь.

    -В далекій сонячній країні Італії в одному з приморських містечок жив хлопчик Джованні. Він був хорошим, ось тільки у Джованні був один недолік - він все втрачав. Так все його і звали - Джованні - Потеряшка. Про нього навіть вірш склали.

    Джованні - Втрать

    Втратив в дорозі трамвай,

    Втратив в негоду голос,

    Втратив останній волосся,

    Втратив він апетит

    Нехай, знайшов поверне,

    Втратив чужий питання

    Парасолька втратив і палицю,

    Голови порожній, не шкода,

    Втратив на небі промінь,

    Від своєї хвіртки ключ,

    Кішку, адреса новосілля ...

    Але не втратив веселощів!

    (Джанні Родарі)

    Вихователь.

    -Сталь Джованні перевіряти, чи все у нього частини тіла на місці. Давайте і ми подивимося, чи все у хлопчика в порядку.

    -Які частини тіла є у Джованні? (викликати одну дитину)

    -Голова є? Яка частина тіла називається головою? (На голові зосереджені всі органи чуття і розташований мозок).

    -Навіщо вона потрібна? (для того щоб думати, дивитися, чути)

    -Туловіще є? (та)

    -Руки, ноги є? (Так)

    -Навіщо потрібні руки? Ноги?

    -Все у хлопчика в порядку? Всі частини тіла на місці? (та)

    -Перечісліте їх! (голова, тулуб, руки, ноги)

    -Хлопці, сьогодні ви дізнаєтеся, навіщо людині потрібні органи чуття, як їх берегти, щоб залишатися здоровими, бадьорими, енергійними. Органи, які розташовуються на голові, називаються органами почуттів. До них відносяться очі, вуха, шкіра, рот, ніс. Органи почуттів допомагають людині пізнавати навколишній світ. З їх допомогою можна визначити форму, розмір, колір предмета, властивості (який предмет - гладкий, шорсткий, колючий, м'який, температуру (холодний, теплий, відчуваємо смак і запах, чуємо різні звуки, які видає предмет.

    -Я буду називати органи почуттів, а ви показувати на собі: очі, вуха, ніс, рот. Молодці.

    Зараз ми будемо розглядати всі органи чуття по - порядку зверху вниз.

    1. Волосся

    Вихователь.

    -Що розташовується вище за все? (Вихователь перебирає волосся на голові.)

    Познайомимося з їх властивостями.

    -Потрогайте волосся, придушити їх, посмикати.

    -Ті, хто сидять зліва, закрийте очі, а сидять праворуч обережно доторкніться до волосся сусіда. Відчули? Що відчули? (дотик)

    -Хто зрозуміє, навіщо нам потрібні волосся? (Захищати голову, сприймати деякі впливу, зігрівати її і захищати від жарких променів сонця).

    2. Шкіра

    Вихователь.

    -Що розташовується нижче? (лоб)

    -Що всередині? (мозок)

    -Для чого потрібен цей орган людині? (думати)

    -Чим зверху покритий лоб? (шкірою)

    -Шкіра є не тільки на лобі, а й на всіх ділянках тіла.

    -Прікоснітесь один до одного.

    -Ущіпніте один одного злегка, що ви відчули? (біль)

    -Пріложіте предмети, які я роздам до шкіри товариша. Що відчули?

    Що може відчувати шкіра? (тепло, холод, біль, дотик).

    3. Очі

    Вихователь.

    -Що знаходиться нижче чола? (очі).

    Зараз ми дізнаємося, для чого вони потрібні. Все закрийте очі і не відкривайте, поки я не скажу.

    Скажіть, що я зараз роблю? (показати ручку - мовчання).

    -А зараз? (взяти книгу - мовчання).

    -Відкрийте очі. Ось що я робила (повторити свої дії).

    - Це правильна відповідь. Вгадали ви предмет.

    І будь-який би тут сказав. Допомогли вам всім .... (очі)

    -Навіщо людині потрібні очі? (щоб бачити)

    -Від чого потрібно берегти очі? (від гострих предметів, перевтоми)

    -Як зір зберегти хорошим, що для цього потрібно робити? (робити гімнастику для очей)

    Фізкультурна хвилинка

    Давайте і наші очі відпочинуть. Для цього виконаємо гімнастику для очей:

    Дивиться вправо - нікого, Різко переводять погляд вправо - вліво

    Дивиться вліво - нікого.

    Раз-два, раз-два - очима Виконують кругові рухи Виникло голова.

    Очки закривали, Закривають очі

    Очки відпочивали.

    Як відкриємо ми очі, Різко переводять погляд

    Вгору подивимося, да-да-да. вверх вниз

    Вниз ти очі опусти,

    Вгору знову їх підніми.

    Пальцями погладь очі, М'яко погладжують пальці

    Відпочивати прийшла пора. вказівними пальцями

    Вихователь. У очей є свої помічники і захисники. Здогадайтеся, які? (брови і вії, повіки)

    Вивчимо, навіщо вони потрібні.

    - Подивіться один на одного. Моргніть.

    -Що значить «моргнути»? Який орган в цьому бере участь? (відкривати і закривати очі; повіку)

    -Навіщо потрібно моргати? (щоб очі відпочивали)

    -Помашіте рукою перед очима свого товариша.

    -Що зробив товариш? (спалаху)

    -Навіщо потрібні повіки і вії?

    -Рассмотрім, навіщо потрібні брови. Ті, хто знаходяться зліва, сидите прямо. Ті, хто перебуває справа, візьміть піпетку, обережно капніть крапельку води над бровою сусіда. Поспостерігайте, куди тече вода. (Вода розтікається по брови і не потрапляє в око). Помінятися ролями.

    -Навіщо потрібні брови? (Щоб відводити піт з чола.)

    4. Ніс

    Вихователь. - Що нижче? (ніс)

    -Перевірити, навіщо потрібен ніс людині. Затисніть ніс однією рукою, а губи інший.

    -Навіщо потрібен ніс? (щоб дихати)

    -Але у нього є і інша обов'язок. Ті, хто сидять зліва, закрийте очі. Діти, які сидять праворуч, щоб ходив вузлик з ватою і піднесіть вату до носа сусіда. Що дізналися випробовувані за допомогою носа? (запах часнику і духів).

    Помінятися ролями.

    -Так навіщо нам потрібен ніс? (дихати, розрізняти запахи)

    -Які неприємності можуть відбуватися з носом, коли ми хворіємо? (з'являється нежить)

    Давайте згадаємо масаж для носа, щоб він був здоровим.

    масаж

    Від ганку до хвіртки Трут вказівні пальці,

    Три години повзли равлики, масажують ніздрі

    Три години повзли подружки, зверху вниз і знизу

    На собі тягнучи хатинки. Вгору 10-20 разів

    5. Вуха

    Вихователь. - Що знаходиться трохи нижче? (вихователь показує на вуха).

    -Проверяем, навіщо вони потрібні. Щільно закрийте вуха долонями, притисніть долоні до вух. (Вихователь вимовляє 2-3 слова досить тихо, щоб діти не почули.) Відкрийте вуха.

    -Що я тільки що робила? (говорили, ми це бачили по губах)

    -Що сказала? (не чули)

    -Як здогадалися?

    -Для чого потрібні вуха?

    - Ще один досвід (За ширмою відтворення декількох дій: переливання води, шурхіт папером, помішування ложкою в склянці.)

    -Що я роблю?

    -Так навіщо нам вуха? (щоб розрізняти звуки, чути)

    -Які неприємності можуть трапитися з вухами? (запалення вуха)

    -Від чого потрібно берегти вуха? (від гучного шуму, гострих предметів)

    Джованні засумував. Давайте навчимо його нової болгарської грі «Плечі, голова»?

    Плечі, голова, Долоні послідовно показують

    Коліна, пальці. На ті частини тіла, про які йдеться

    у грі. Поступово при повторенні гри

    Плечі, голова, темп прискорюється.

    Коліна, пальці,

    Очі, вуха,

    Рот, ніс.

    6. Рот

    Вихователь. - Що розташовується нижче? (рот)

    -Перевірити, навіщо нам потрібен рот. Стисніть губи пальцями і скажіть: «Мама, тато, я - сім'я». Для чого потрібен рот? (щоб розмовляти)

    - І ще один досвід. Ті, хто сидять праворуч, візьміть ватяну паличку, умочіть в один з прозорих розчинів і доторкніться до кінчика язика. Що відчули? (Кислий, солодкий, солоний смак).

    -Що відчули?

    -Навіщо людині потрібна мова? (щоб розрізняти їжу на смак)

    -Так навіщо людині рот? (Щоб їсти, розмовляти, відчувати смак.)

    підсумок

    -Давайте перевіримо, чи не втратив Джованні частини тіла?

    -Перечісліте їх. (Голова, тулуб, руки, ноги).

    -Які органи знаходяться на голові? Перерахуйте їх (очі, ніс, рот).

    -Для чого вони нам потрібні? (щоб бачити, чути, говорити, розпізнавати їжу на смак)

    -Як зберегти хорошим зір, слух. (Бути обережними з гострими предметами, не дивитися довго телевізор, виконувати гімнастику для очей)

    -Чого не можна робити?

    -Нашлі ми з вами хоч один орган почуттів, який не потрібен людині? (немає)

    орган, який нічого б не робив? (немає)

    -Ось і молодці, добре попрацювали!





    Консультація «Як влаштовано тіло людини. Органи чуття"