Наталя Хряпіна
Конспект заняття з розвитку мовлення на тему «Знайомство з буквою Б»
Цілі заняття: ознайомити дітей з буквою "Б" і з тим, що вона позначає звуки "Б" і "БЬ". Продовжувати вчити дітей інтонаційному виділення звуку в слові; вчити розрізняти на слух тверді і м'які приголосні звуки; називати слова із заданим звуком.
Освітні завдання: Знайомити зі звуком і буквою «Б»; з поняттями «звук», «буква»; вчити визначати приголосний звук; активізувати, поповнювати словниковий запас.
Розвиваючі завдання: Розвивати: слухове увагу, зв'язне мовлення, вміння відгадувати загадки; фонематичні сприйняття, артикуляционную і загальну моторику, зорово-моторну координацію, пам'ять, мислення, рухову активність.
Виховні завдання: виховувати позитивне ставлення до занять, читання; викликати інтерес і бажання вчити букви; вміння контролювати власну мову; формувати вміння слухати співрозмовника; виховувати шанобливе ставлення один до одного,
Обладнання: Лялька Буратіно. Картинки: барабан, праска, риба, кавун, сокира, голка, ножиці, окуляри. Картинки: метелик, бант, барабан, білка, бичок, берізка. Картинки со звуком Б і без звуку, велика і маленька, друкована літера «Б».
Хід заняття.
Вихователь: Хлопці, сьогодні до нас прийшов у гості веселий чоловічок (на дошку вивішуються картинки із зображенням в такій послідовності: барабан, праска, риба, кавун, сокира, голка, ножиці, окуляри).
Хлопці, назвіть, що зображено на картинках. Прочитавши за першими літерами, Ви дізнаєтеся ім'я Веселого чоловічка (діти читають: Буратіно).
Вихователь читає вірш:
У батька був хлопчик дивний,
Незвичайний - дерев'яний,
Але любив папаша сина.
Що за дивний чоловічок дерев'яний,
На землі і під водою
Шукає ключик золотий.
Усюди ном суєт він довгий,
Хто ж це?. (Буратіно)
Вихователь показує дітям ляльку Буратіно. Вихователь: Хлопці, Буратіно отримав завдання, але не може з ним ніяк впоратися, як би не намагався і дуже засмучується. Він не може відгадати загадки, які приготувала йому Мальвіна. Давайте допоможемо йому їх відгадати:
1. Над квіткою пурхає, танцює,
ВееРко візерунковим махає (Метелик)
2. У маленькій Катюшки
Сів на маківці
Чи не метелик, чи не пташка -
Тримає дві косички (Бант)
3. Сам порожній, голос густий
Дріб відбиває, крокувати допомагає (Барабан)
4. Хто з ялинками спритно скаче і злітає на дуби?
Хто в дуплі горішки ховає, сушить на зиму гриби? (Білка)
5. Встав він прямо у доріжки:
Не йдуть зі страху ніжки.
І мукає бідолаха: «Му!
Крок я зробити не можу ». (Бичок)
6. Не дбаючи про погоду, в сарафані білому ходить,
А в один з теплих днів травня сережки дарує їй (Берізка).
Хлопці, проізнесём слова - відгадки: метелик, бант, барабан, білка, бичок, берізка і визначимо, з якого звуку вони починаються (вивішуються картинки із зображенням відгадок). Який звук чується на початку слова? - Це звук Б. Як ви думаєте, з яким звуком ми сьогодні познайомимося? Сьогодні на занятті ми познайомимося з новим звуком і буквою Б, а також познайомимо з ними Буратіно.
- Давайте разом вимовив звук «Б». Звуки ми з вами чуємо і вимовляємо. Звук «Б» позначається, записується літерою «Б». Букви ми бачимо і вимовляємо. Давайте всі разом повторимо правило: Звук я чую, вимовляю, Букву бачу, читаю, пишу.
Показ букви «Б». На дошці написати друковану букву «У». Розгляньте букву і напишіть її пальчиком: спочатку на столі, а потім в повітрі. На що схожа буква Б? З яких елементів складається буква Б? Конструювання літери Б.
Фонетична зарядка. Як доблеюють баран? (Бе-е).
Гра «Ляскни в долоні, якщо почуєш звук« Б »: до, в, р, б, д, м, т, б, ш, ф, л, б.
Давайте з вами трошки пограємо разом з Буратіно. Физкультминутка «Буратіно»
Буратіно потягнувся,
Раз - нагнувся, два - нагнувся, три - нагнувся.
Руки в сторону розвів, ключик, видно, не знайшов.
Щоб ключик нам дістати, потрібно на носочки встати.
(Діти декламують вірш, виконуючи руху.). Молодці!
Потім вихователь читає казку «Лісові музиканти», і пропонує запам'ятати слова зі звуком [б, б '].
Лісові музиканти.
Купив баран на базарі барабан, сів на колоду під берізкою і ну стукати: бум! бум! бум. Підійшов борсук з баяном: - Можна з тобою разом пограти?
- Звичайно можна! - зрадів баран.
Тут ще бобер з балалайкою і бурундук з бубном приспіли. Сіли рядком на колоду і давай грати, хто голосніше. Такий тарарам підняли - всі звірі збіглися.
- Чи не можна тихіше! - просять звірі. У музиканти ще голосніше заграли. Тут вийшла білочка: - Якщо ви не будете грати, ми вам бубликів дамо.
Ось так баран, борсук, бобер і бурундук стали по лісах ходити ІСО всіх бублики та бублики вимагати. - Якщо не принесете, - загрожують, - як заграємо = вам же гірше буде.
Добре зажили музиканти. Але ось одного разу підійшли вони до бегемота і давай грати так кричати! «Ну, - думає, - наїмося зараз бубликів!». А у бегемота шкура товста.
- Біс, - бурчить, - браво, браво! Бийте голосніше, хлопці. Вже хлопці били, били, та й оглухли самі. Кинули свої інструменти, і з тих пір в лісі тиша. (Г. Юдін). (Хлопці називають слова з казки зі звуком [б, б '].) Молодці, хлопці!
Хлопці, наш друг Буратіно приготував Вам завдання, але думає, що Ви з ним не впораєтеся. Давайте покажемо Буратіно, як ви добре можете проговорити скоромовки, чистоговорки, прислів'я і приказки, де зустрічається звук «Б» (діти промовляють разом з вихователем).
1. Чистоговорки:
а) Ба-бо-б - на дворі стоять стіл (б)
б) Бу-б-ба - з вікна стирчить тру (ба).
2. Скоромовки:
а) Білі барани били в барабани
б) Йдуть бобри в сири бори
в) відлежатися бичок бочок.
Чи не лежи, вставай, бичок!
3. Прислів'я та приказки:
а) Без праці хліб не народиться ніколи
б) Була б охота - буде ладиться робота.
В) Дружба і братерство - дорожче будь-якого багатства.
Підсумок заняття. Ось ви і впоралися з усіма завданнями. Давайте нагадаємо Буратіно, з яким звуком ми познайомилися сьогодні? Який буквою позначається звук «Б»? Придумайте слова, які починаються зі звуку «Б».
Буратіно дуже вдячний вам. Він отримав сьогодні багато знань, завдяки вам. І в нагороду за ваші старання він вам дарує золоті ключики, щоб ви могли відкрити двері в країну знань.