Конспект заняття з розвитку мовлення «Лінгвістична лабораторія»




Дата конвертації09.07.2017
Розмір9.97 Kb.
ТипКонспекти занять, НОД

Оксана Анісімова
Конспект заняття з розвитку мовлення «Лінгвістична лабораторія»

Тема: «Зима»

Освітні області: пізнання, музика, читання художньої літератури, комунікація,

завдання:

- Стимулювати мовну активність дошкільнят. Закріплювати лексичний матеріал, стимулювати розвиток психічних процесів, активізувати пасивних дітей. Узагальнювати і закріплювати знання про зимовий період. Формувати вміння передавати свої відчуття в мові.

- Продовжувати формувати лексичний лад, поповнювати і розвивати словник дітей по темі: "Дикі тварини". Закріпити освіту присвійних прикметників, узгодження іменника з ім'ям прикметником і дієсловом, утворення складних слів. Розвивати орфографічну пильність, фонематичний слух. Розвивати уміння розслаблятися, знімати емоційну напруги при виконанні релаксації.

- Створювати мовну обстановку і формувати позитивну установку на коментування дій, виховувати допитливість і інтерес до образотворчої діяльності.

- Розвивати соціальні емоції (радість від скоєних відкриттів, захоплення красою). Створювати колективну обстановку для обговорення питання.

Мета: розвиток мовлення дитини за допомогою аналізу і інших логічних операцій з мовним матеріалом.

Попередня робота: бесіда на тему «Зима», загадування загадок

Устаткування: дерева, предметні картинки, шапочки - конфедератки, сніжинки, корзина, сліди тварин, манка, підноси, сніжинки з картинками, знаки по темі зима

хід заняття

Вихователь: - Добрий день, діти! Давайте візьмемось за руки і привітаємося.

Здрастуй сонце золоте,

Здрастуй небо блакитне,

Здрастуй вільний вітерець,

Здрастуй маленький дубок.

Ми живемо в одному краю

Всіх я вас вітаю!

-Хлопці, подивіться у вікно, яке зараз час року?

Відповіді дітей.

-А чому ви так вирішили?

Відповіді дітей.

- Сьогодні ми будемо вчитися розповідати про зиму.

Звучить звук і з'являється Речезнай.

Логопед: - Здравствуйте, меня зовут Речезнай. Моє ім'я складається з двох частин рече - знай. Я все знаю про мови.

Вихователь: - Хлопці, а для чого потрібна нам мова?

Відповіді дітей.

- З чого складається наша мова?

Відповіді дітей.

Логопед: - Я пропоную вам бути учнями - дослідниками нашої мови і навколишнього світу. Ми будемо вивчати зиму і описувати її в різних лабораторіях.

Логопед: - Хлопці, а зараз я вам задам питання, а ви спробуєте на них відповісти:

За ніж на небі сховалося сонце? (За хмарою)

За чим катаються на ковзанах? (По льоду)

Чому йде сніг? (Тому що холодно)

Чому темно взимку на вулиці?

Коли в решеті воду носять?

Чи можна в решеті воду принести?

- Ви все дуже уважні! Молодці!

Логопед: - А зараз ми відправимося в мою першу лабораторію "Красивих слів".

- Хлопці, я забула, яке зараз час року? (Зима)

- А яку загадку ви знаєте про зиму?

Діти читають 2 - 3 загадки про зиму.

- Які ознаки зими ви знаєте?

- Стало холодно, на вулиці мороз.

- Земля покрита снігом, а річки та озера - льодом.

- Віють сильні вітри, часто бувають хуртовини, снігопади

- Ночі довгі, а дні - короткі.

- Люди одягли зимовий одяг.

- Прилетіли снігурі.

- Діти катаються на санках, лижах, ковзанах, Ледянка; ліплять сніговиків, будують снігові фортеці, грають в сніжки.

- Молодці!

Гра "Яка, який?"

- А зима ЯКА?

Відповіді дітей (чарівна, казкова, холодна, морозна, сніжна, сувора, люта, хуртовинну, біла, блискуча, красива).

- Який сніг?

Відповіді дітей (білий, пухнастий, сріблястий, чистий, холодний, легкий, мокрий, блискучий, гарний, хрусткий, липкий, скрипучий).

- Який лід?

Відповіді дітей (холодний, прозорий, тонкий, товстий, блискучий, слизький, гладкий).

- Молодці, багато гарних слів ви знаєте.

- А зараз до картинок підберіть слова - дії.

Гра "Що робить?"

- Сніг що робить?

Відповіді дітей (переливається, іскриться, виблискує, блищить, падає, кружляє, лягає, скрипить, тане, липне, літає, валить).

- Вітер що робить?

Відповіді дітей (дует, забирає, завиває, виє, шумить, кружляє, свистить, бушує).

- Сонце що робить?

Відповіді дітей (світить, гріє, піднімається, опускається, блищить, сяє, висвітлює).

Вихователь: - Куди веде ця сніжна стежка?

Логопед: - Давайте пройдемо і подивимося.

Взявшись за руки йдемо по стежці.

Вихователь: По стежині, по доріжці

Побігли наші ніжки.

Побігли, прибігли

І сліди тут побачили.

Логопед: - Як ви думаєте, чиї це сліди?

Відповіді дітей: вовка, лисиці, ведмедя, зайця.

Вихователь: - Як одним словом можна назвати всіх цих тварин?

Відповіді дітей: дикі тварини.

- Чому їх називають дикими?

Відповіді дітей: Тому що вони живуть в лісі і самі добувають собі їжу.

Гра "Змалюй сліди тварин"

Вихователь: - Давайте ми спробуємо зобразити звірині сліди (2 пальчика - маленькі, заячі сліди; 3 пальчика - лисячі сліди; 4 пальчиків - вовчі сліди, 5 пальців - ведмежі сліди)

Діти зображують звірині сліди сидячи за столом на манній крупі.

Логопед: - У лісі багато тварин, вони всі різні.

Як по - іншому можна назвати тварин. (По картинках)

У зайця довгі вуха, він (довговухий,

у вовка швидкі ноги, він ... (прудконогий).

Якщо у лисиці лапи тонкі, то вона - тонколапая,

У зайця вуха довгі - довговухий,

У білки рудий хвіст - рудохвості,

У ведмедя короткий хвіст - короткохвостий.

У їжака гострий ніс - гостроносий,

У зайця косі очі - косоокий,

У лося довгі ноги - довгоногий.

Логопед: - Хлопці, у нас є не тільки прості слова, але і складні. Вони складаються з двох слів. Подивіться на картинки.

- Що зображено на цій картинці?

Відповіді дітей: Сніг

- А що на цій?

Відповіді дітей: Прибираються

- Послухайте що вийшло: сніг - прибирання. Вийшло у нас слово снегоуборкі.

-Давайте подивимося інші картинки:

- Снігопад (сніг падає, Снегокат (по снігу кататися)

- Пролісок (зростає під снігом, Криголам (лід коле)

- Сніготанення (сніг тане).

- Давайте трошки з вами відпочинемо.

Физминутку:

Логопед: - Хлопці, ходімо в наступну лабораторію. Вона називається "Зимові пропозиції".

- Подивіться на ці знаки. Що вони означають?

Гра "Умовиводи".

Взимку не можна купатися, тому що ...

Люди взимку надягають шуби і шапки, тому що ...

Взимку потрібні рукавиці, щоб ...

Люди посипають взимку доріжки піском, щоб ...

Не можна смоктати бурульки, тому що

- Молодці.

- Хлопці, а що це у нас лежить на підлозі?

- Давайте подивимося, що на цих сніжинки?

- Тут намальовані картинки, спробуйте по цих картинок скласти пропозиції.

Мовна гра «Закінчи речення».

У небі закружляли білі ... (небо - сніжинки)

Діти взяли лижі і санки і ... (діти - лижі і санки)

Діти скачали три снігових кома і ... (діти катають сніжний ком - сніговик)

Сонце сховалося за хмарами ... (сонце - хмари)

Вся земля вкрита снігом (земля - сніг)

- Молодці.

Логопед: - Ось ми і побували в двох лабораторіях мови. У нас є ще третя лабораторія, вона називається "Зимові розповіді". Туди ми підемо з вами на наступному занятті.

- Я сподіваюся, що сьогоднішня наша спільна робота вам сподобалася.

- Я бачу, що ви багато знаєте, вмієте думати, правильно говорити і тому я вас всіх присвячую в вчені моєї лабораторії.

Дітям одягаємо шапочки.

Вихователь: - Нам пора повертатися в дитячий сад. Давайте запросимо Речезная до нас в групу.

Підходимо до каміна, діти сідають навколо і звучить музика Чайковський П. І. "У камелька"

- О, у нас вже горить камін. Він висвітлює і гріє всю кімнату. Сядемо біля нього на килимок, будемо дивитися на полум'я. Який золотистий, гарячий вогонь. Тепло вам?

- Через вікна доноситься свист хуртовини, завивання вітру. А у нас тепло, горить вогонь і ми всі разом.

Підсумок заняття:

- Хлопці, вам сподобалося наше зимове подорож в лабораторію мови?

- Чого ви навчилися в лабораторії?

Утворювати складні слова, розрізняти сліди тварин, складати речення по картинках, підбирати слова - дії і слова - ознаки до предметів.

- Будинки намалюйте, то що вам сподобалося з нашої подорожі. І ми ці малюнки подаруємо нашому Речезнаю.

Конспект занятия по развитию речи «Лингвистическая лаборатория»




Конспект заняття з розвитку мовлення «Лінгвістична лабораторія»