• Хід заняття

  • Конспект заняття з образотворчої діяльності в підготовчій групі «димковской іграшки»




    Дата конвертації17.06.2017
    Розмір8.38 Kb.
    ТипДимковська іграшка. Знайомство з димком

    Тетяна Полякова
    Конспект заняття з образотворчої діяльності в підготовчій групі «димковской іграшки»

    Конспект заняття з изодеятельности

    Тема: «димковской іграшки»

    Вид нетрадиційної техніки зображення: відбиток пробкою, малювання ватяними паличками.

    Вік дітей: підготовча група.

    Мета: Закріпити вміння прикрашати просту фігурку, використовуючи знайомі техніки зображення: відбиток пробкою, малювання ватяними паличками.

    завдання:

    1. Збагачувати уявлення дітей про народно-художньому промислі. Ознайомити з димковской іграшкою.

    2. Розвивати вміння передавати колорит димковскіх візерунків, почуття композиції і сприйняття кольорів.

    3. Вчити комбінувати різні раніше освоєні елементи в нових поєднаннях.

    4. Стимулювати пізнавальну діяльність дітей.

    5. Акцентувати увагу дітей на взаємодію трьох професій відразу: гончар, фахівець з випалювання і художник-декоратор.

    6. Закріплювати правила користування фарбами і пензлем. Виховувати акуратність.

    7. Розвивати естетичний смак до виробів народної творчості, вчити захоплюватися прекрасним.

    Попередня робота:

    Бесіда «димковской іграшки», показ слайдів з димковской розписом; хороводи, вірші, потішки на тему народних промислів;

    Словникова робота: роз'яснення понять Димка, Вятка, гончар, художник-декоратор, фахівець з випалювання.

    Матеріал до заняття: ілюстрації на тему «Димковская іграшка», димковскіе іграшки, альбомні листи, гуаш, пробки, дерев'яні палички, ватяні палички, готові трафарети.

    Хід заняття:

    Виходить Петрушка і запрошує дітей пройти в групу, вимовляючи такі слова: Тарара, тарарам!

    Заходьте гості до нас!

    Теревені, теревені,

    Ви такого не бачили!

    Діти проходять в групу, сідають.

    Вихователь: Проходьте гості дорогі, сідайте. Прийшли ви, наші гості, вчасно, тому, що сьогодні у нас незвичайне заняття. Ми іграшки вам покажемо, все про них розповімо!

    Вихователь і Петрушка демонструють димковскіе іграшки дітям, читають про них вірші:

    петрушка:

    У жаркий день, липневий день

    Балалаєчник тринь-брень.

    Ти грай мій, Іванко,

    Просить одного Танечка.

    вихователь:

    Як у нас-то козел

    Що за розумний був.

    Сам і по воду ходив,

    Сам і кашу варив -

    Діда з бабою годував.

    петрушка:

    Ах, співає, співає соловейко

    Ах, співає, співає молоденький.

    Молоденький, гарненький, прігоженькій.

    вихователь:

    Ай да ти,

    Який же я,

    Ай да бариня моя.

    Потанцюємо пані.

    Так, так, перетак,

    І ось буде це так!

    петрушка:

    Як у наших біля воріт Молодець коня напував

    Варто озеро води. До воротечкам приводив.

    Ой, люлю, ой люлі, ой люлі, ой люлі

    Варто озеро води. До воротечкам приводив.

    (Читати вірші можуть заздалегідь підготовлені діти)

    Вихователь: Які іграшки ми вам зараз показали? Абсолютно вірно, ці іграшки називаються димковскіе.

    А зараз сідайте зручніше. Я хочу розповісти вам одну давню - предавно історію, а може навіть бувальщина, яка сталася років сто тому.

    (Свою розповідь вихователь супроводжує показом ілюстрацій).

    А сталося все це в селі Димково з одним добрим, лагідним і щедрим по своїй натурі дідом. У цього діда було багато онуків. Він в них просто обожнював, т. Е. Дуже любив. І була у нього заповітна мрія - подарувати своїм онукам іграшки, а т. К. Грошей взяти не було звідки, дід вирішив змайструвати іграшки власними руками.

    На березі річки Вятки дід пригледів прекрасну глину, з якої і зліпив кілька фігурок, але всі вони до його превеликий жаль розкололися. Те ж саме відбулося і вдруге. І тільки на третій дід збагнув, що їх потрібно ... Що ж з ними потрібно зробити? Хто знає?

    Відповіді дітей.

    Вихователь: Абсолютно вірно. Обпалити!

    Так і зробив дідусь. Протопив піч жаркими березовими дровами і обпік все фігурки. І вийшли вони з російської печі загартовані, міцні, дзвінкі!

    А щоб фарби лягали рівним шаром, дід побілив свої іграшки, додавши в звичайне молоко трохи крейди. Вийшли відмінні білила. І коли фігурки обсохнули, дід зробив останній штрих у своїй роботі - розписав їх веселою, теплою палітрою.

    Онуки були шалено раді, а добрий, лагідний і щедрий дід був настільки щасливий, що з очей покотилися сльози радості, сльози задоволення. Нарешті збулася його заповітна мрія!

    Своє вміння дід передав онукам. Онуки - своїм онукам. Так і дійшло воно до наших днів. З тих пір пройшло чимало часу, з'явилося багато справжніх майстрів по серпанку. Майстер володіє трьома професіями відразу: він і гончар, і фахівець з випалювання, він же і художник-декоратор.

    Зараз в місті Кірові є художні майстерні по виготовленню димковскіх іграшок.

    Якщо туди зайти, то побачиш купи глини, мішки з крейдою, ящики з фарбами, коробки з яйцями і, звичайно ж, молоко - майже все, що потрібно для створення такого дива.

    Милуєшся на ці крихітні фігурки, створені димковской умільцями, в душі виникає почуття піднесеності, ніжності, доброти і тепла. І це не випадково, адже колірна гамма майже повністю складається з теплих фарб, не рахуючи синього. Незважаючи на цю крапельку холоду, все фігурки чудово виглядають, доставляючи радість кожному нашому погляду. До чого ж гарний товар! Тут і панянки з кавалерами, індики та баранчики в штанцях, дивовижні Златорог олені, наїзники на кониках, круторогі корівки.

    Петрушка: Народні умільці розхвалюють свій товар і в віршах, і в піснях, і хороводах.

    Гей, хлопці, виходьте,

    Танець російську почніть!

    У цій танці молодецький

    Нехай кружляє земну кулю.

    Ось який веселий танок

    Починається у нас!

    Не варто ніхто на місці

    Всі танцюють з нами разом.

    Ми нахилимося зараз.

    Починаємо танок,

    Постараємося для вас.

    Всі ногами тупотять,

    Все в долоні плескають.

    Вихователь: Подивіться, що ще сьогодні приніс нам Петрушка (демонструє дітям трафарети димковскіх іграшок).

    Петрушка, ти навіщо це нам приніс?

    Петрушка: Ви сьогодні розповідь послухали, картинки та іграшки розглянули, а тепер давайте самі намалюємо димковскіе іграшки.

    Хлопці, які кольори складають колірну гамму димковской розпису?

    Варіанти відповідей: жовтий, червоний, помаранчевий, білий, синій, чорний, зелений.

    Вихователь: Молодці! Абсолютно вірно! А їх строкатість вносить пожвавлення і веселість. Виникає відчуття свята. Кожен колір немов змагається один з одним. Подивишся на візерунок, бачиш - він надзвичайно простий.

    Які елементи візерунка, хлопці, зустрічаються в даній розпису?

    Варіанти відповідей: точка, пляма, коло, хвиляста лінія, короткі і довгі лінії.

    Вихователь: У ролі художнього матеріалу сьогодні виступлять гуашеві фарби теплої палітри. Головне не поспішайте. Спочатку виберіть трафарет димковской іграшки і обведіть її. Далі, подумайте, якими елементами будете розписувати, і які колірні поєднання підберете. А допоможуть нам в цьому нетрадиційні техніки зображення: відбиток пробкою, дерев'яною паличкою і малювання ватяними паличками. Подивіться ще раз на димковскіе іграшки. Приступайте!

    Самостійна діяльність дітей. Звучить спокійна музика.

    В кінці заняття організовується виставка дитячих робіт і їх аналіз.





    Конспект заняття з образотворчої діяльності в підготовчій групі «димковской іграшки»