Конспект заняття з навчання грамоті по Е. В. Колесникової для дітей старшого дошкільного віку «Звуки [д] - [д '], [т] - [т']»




Дата конвертації02.05.2017
Розмір6.73 Kb.
ТипГрамота. Навчання грамоті. Звуки і букви

Олена Клейменова
Конспект заняття з навчання грамоті по Е. В. Колесникової для дітей старшого дошкільного віку «Звуки [д] - [д '], [т] - [т']»

Тема: Звуки «Д-дь» - «Т-ТЬ» і букви «Д» - «Т».

цілі:

освітні:

Ознайомити із звуками «Д-дь», «Т-ТЬ».

Ознайомити з буквами Д-Т як дзвінкими і глухими приголосними.

Ознайомити з буквами Д-Т як письмовими знаками звуків «Д-дь», «Т-Ть».

Вчити писати друковані літери Д-Т спочатку по точках, потім самостійно.

Вчити читати склади з Д + 10 голосних, з Т + 10 голосних.

Закріплювати вміння визначати місце звуку в слові і відзначати його умовним позначенням - синій і зелений квадрати.

Продовжувати вчити записувати пропозицію схематично, визначати порядок проходження слів у реченні.

Закріплювати вміння визначати ударний склад і ударні голосні, позначати наголос значком.

Розвиваючі:

Розвивати фонематичні процеси.

Розвивати дрібну моторику.

Формувати навик самоконтролю і самооцінки.

виховні:

Виховувати навик взаємодії, ініціативності, активності, самостійності.

хід заняття

1. Організаційний момент.

Діти з коробочки дістають картинки.

Педагог: Назвіть перший звук в назві предмета, зображеного на картинці і сідайте.

Діти: Горох- «г», кот «до», кіт- «кь», гіря- «гь», гараж- «г», кубік- «до», кепка- «кь», герб- «гь», конфета- «до», газета - «г».

Педагог: Які звуки називали?

Діти: «К», «кь», «Г», «гь».

Педагог: Чим відрізняються звуки «Д» від «Т»?

Діти: Звук «Д» - дзвінкий, «Т» - глухий.

2. Звуки «Д-дь» - «Т-ТЬ».

Педагог: Назвіть предмети. Який перший звук почули в словах?

Діти: Дятел - «дь», дудка - «д».

Педагог: Назвіть предмети. Чи є звук «т» в словах?

Діти: Качка, клітина. Так, є звук «т».

Педагог: Вимовте звуки «Д» - «Т». Підкладіть долоньку до шийки. Порівняйте звуки.

Діти: «Д» - дзвінкий приголосний, «Т» - глухий приголосний.

Педагог: Що однаково?

Діти: Однакове положення рота.

3. Гра «Загадки і відгадки».

Педагог: Відгадайте загадки і обведіть відгадки в зошиті.

Золота голова велика і важка.

Золота голова відпочити прилягла.

Голова велика, тільки шия тонка.

Діти: Гарбуз.

Педагог: Я з крихти-бочки виліз,

Корінці пустив і виріс,

Став високий я і могутній,

Не боюсь ні гроз, ні хмар.

Я годую свиней і білок -

Нічого, що врожай, крейда.

Діти: Дуб.

4. Гра «Дізнайся, який звук».

Педагог: Назвіть слова в 2 завданні зі звуками «Д-дь».

Діти: Вудка, диван.

Педагог: Намалювати на схемі звуки, використовуючи умовні позначення.

Діти: Вудка - синій квадрат в середині прямокутника. Диван - зелений квадрат на початку прямокутника.

Педагог: Назвіть слова зі звуками «Т-ТЬ». Намалювати на схемі звуки.

Діти: Ракета - синій квадрат в середині прямокутника. Тигр - зелений квадрат на початку прямокутника.

5. Гра «Складові будиночки».

Педагог: Звуки ми можемо записати? Чому?

Діти: Ні, звуки ми говоримо і чуємо.

Педагог: Звуки позначили знаком-буквою. Букву ми бачимо і пишемо.

Сьогодні ми познайомимося з буквами «Д» і «Т».

Подивіться на правий верхній кут в зошиті.

Буква Д нам всім знайома -

Адже вона як дах будинку.

Надрукувати букву Д і прочитати склади.

Чи однаково звучить звук «Д» в складах?

Діти: Ні, перед голосними А, О, У, И, Е звук «Д», а перед Я, Е, Е, Ю, І - звук «дь».

Педагог: Подивіться тепер на жартівливе зображення літери «Т».

Опудало на городі

Птахів лякає день і ніч,

Широко розставивши руки,

Ну, як буква Т точь-в-точь.

Надрукувати букву Т і прочитати склади.

Чи однаково звучить звук «Т» в складах?

Діти: Ні, перед голосними А, О, У, И, Е звук «Т», а перед Я, Е, Е, Ю, І - звук «ТИ».

6. Физкультминутка. З шестигранними олівцями.

Підйомний кран.

Олівчик піднімаю, ... .Діти кладуть олівець на праву долоню, піднімають

Міцно пальчиками стискаю .... його великим і вказівним пальцями, потім великим і

... середнім, потім великим і безіменним, потім великим і ... мізинцем лівої руки. Потім змінюють руки.

7. «Склади і запиши схему пропозиції».

Педагог: Прочитайте пропозицію. Скільки слів у реченні?

Діти: Котенок п'є молоко. 3 слова в реченні.

Педагог: Назвіть перше, друге, третє слова.

Діти: Перше-кошеня, друге -лакает, третє-молоко.

Педагог: Давайте складемо схему пропозиції. Скільки буде прямокутників?

Діти: 3.

Педагог: Чому?

Діти: У пропозиції 3 слова.

Педагог: Перший прямокутник з трубою намалюємо, тому що пропозиція починається з великої літери. Що поставимо в кінці речення?

Діти: Крапку.

Педагог: Визначте ударний склад і ударну голосну в кожному слові і позначити знаком наголос.

Діти: Кошеня -тё, наголос на «е», п'є -ка, наголос на «до», молоко ко, наголос на «о».

8. Самоконтроль по зоровому зразком.

Лист з правильно виконаним завданням демонструється дітям.

Педагог: Намалюйте зелений кружок в правому нижньому кутку, якщо всі завдання виконані правильно; якщо 1-2 помилки - жовтий, якщо всі завдання неправильно - червоний.





Конспект заняття з навчання грамоті по Е. В. Колесникової для дітей старшого дошкільного віку «Звуки [д] - [д '], [т] - [т']»