Юлія Харламова
Конспект заняття з конструювання в старшій групі «Что нам стоит корабель побудувати»
Програмне зміст:
Мета: формування практичних навичок роботи.
Освітні завдання: тренувати дітей в площинному моделювання, використовуючи схему і в конструюванні з будівельного матеріалу; формувати у дітей уявлення про різні види кораблів, їх функціональне призначення, будову, називати частини корабля.
Розвиваючі завдання: розвивати прагнення до творчості, пошуку; розвивати дрібну моторику рук; тренувати увагу і зорову пам'ять.
Виховні завдання: виховувати художній смак, культуру праці, прагнення робити роботу акуратно, до кінця, конструктивно правильно; виховувати самостійність, допитливість.
Демонстраційний матеріал: серія картинок «Водний транспорт», схема виконання корабля з геометричних фігур, схема побудови корабля з будівельного матеріалу, скринька, пляшка з піратської картою всередині, завдання від піратів, розмальовки (листочки) в подарунок, запис звуку моря.
Роздатковий матеріал: конверти з геометричними фігурами, блакитний картон на кожну дитину, дерев'яний конструктор.
Методика проведення:
1. Організаційний момент.
- Хлопці, я сміявся до вам, а ви посміхнетеся один одному. Ми спокійні й добрі, ми привітні і ласкаві. Ми здорові. Зробіть глибокий вдих через ніс і вдихніть в себе свіжість, доброту, красу. А видихніть через рот всі образи, злість, засмучення.
2. Вступна бесіда.
- Хлопці, ви любите подорожувати? (відповіді дітей)
- Я теж люблю подорожувати. І зараз я хочу вам розповісти історію, яка сталася з одним знайомим мені мандрівником. Влітку він відпочивала на Чорному морі і ось одного разу, гуляючи по берегу, знайшов пляшку і віддав її мені. Ось вона (показ незвичайної пляшки). Чесно кажучи, я подумала, що це сміття і хотіла її викинути. Але мені здалося, що в ній що - то є. Давайте подивимося (з пляшки витягають намальовану карту). Як ви думаєте, що це? (Відповідь дітей: карта)
3. Основна частина.
- Правильно, але мені здається, що вона не проста, а піратська. Ну що, ви готові відправитися на пошуки скарбів? Тоді пройдемо і сядемо на свої місця. Карту помістимо на саме видне місце. Насамперед нам необхідно вибрати такий вид транспорту, який доставить нас на острів і поверне назад. Відгадайте загадку:
Ходить місто - велетень на роботу в океан. (Відповідь дітей: корабель).
- Так, щоб дістатися до острова нам треба побудувати корабель. Підсуньте до себе блакитні аркуші картону і конверт. У конверті лежать геометричні фігури, з яких ви побудуєте ось такий корабель (показ схеми).
(Діти викладають на картоні корабель з геометричних фігур. Якщо виникають складнощі, вихователь допомагає радою)
- Хлопці, з яких геометричних фігур побудовані ваші кораблі? (Відповіді дітей)
- Молодці! А тепер, закрили очі (звучить «Мелодія моря»).
Корабель наш вперед пливе,
Нас з собою він везе.
Ми на острів все припливли,
І очі ми там відкрили.
- Ось ми і на острові. Хлопці, підійдіть всі до мене. Давайте добре розглянемо карту і знайдемо скарби.
(Діти разом з вихователем рухаються згідно орієнтиру на карті)
- Ми з вами причалили у цього берега. Далі нам потрібно зробити 4 кроки праворуч (робимо 4 кроки і знаходимо завдання). Подивіться, хлопці, пірати нам тут залишили завдання. Послухайте його уважно!
«Хлопці, дайте відповідь на питання і ви зможете йти далі на пошуки скарбів!».
- Ну що, хлопці, відповімо на питання піратів? (Відповіді дітей)
1. До якого ж виду транспорту належать кораблі? (До водного)
(Вихователь відкриває заздалегідь приготовані на мольберті зображення кораблів - пасажирський, військовий і вантажний)
- Вірно, хлопці! Буває водний транспорт пасажирський, військовий і вантажний.
2. Назвіть, що відноситься до пасажирського транспорту?
(теплохід, катер, пароплав.)
- Молодці, хлопці! Ми вірно відповіли і можемо рухатися з вами далі.
- Тепер нам потрібно зробити 5 кроків в бік вікна. (Робимо 5 кроків і знаходимо завдання)
- Подивіться, тут теж якесь завдання для нас.
«Щоб йти далі, вам потрібно виконати ці рухи!»
Физминутку.
Тихо хлюпоче вода,
Ми пливемо по теплій річці (руху руками)
У небі хмаринки, як овечки,
Розбіглися хто куди (руки в різні боки)
Ми з річки вилазимо,
Щоб зігрітися покрокував (кроки на місці)
А тепер глибокий подих
І присіли на пісок (присіли)
Над водою летять стрижі (повільно піднімаємося, помахи руками)
Під водою пливуть йоржі (змійка руками)
Пливе човен-краса,
Розписні вітрила (руки в сторони).
- Молодці, хлопці! Тепер ми можемо йти далі.
- Давайте подивимося на карту. (Дивимося на карту)
- Тепер нам потрібно зробити 5 кроків вліво. (Робимо кроки і знаходимо завдання)
- Ой, хлопці нам ще якесь завдання приготували пірати.
«Скриня з скарбом знаходиться зовсім близько, але перш ніж ви його знайдете, дайте відповідь питання»
1. У кожного корабля своє призначення, але у будь-якого судна є основні частини, то, що об'єднує всі кораблі. Назвіть їх (Визначення дітей супроводжуються показом цих частин на зображень на мольберті)
- Передня частина корабля - ніс.
- Задня частина корабля - корми.
- Бічна сторона називається - палуба.
- Нижня частина корабля, яка знаходиться під водою - днище.
- Труба
- Якір
- Молодці, хлопці!
2. А хто ж керує кораблем? (Капітан)
- Дуже добре, хлопці, молодці! А ось і скриня зі скарбами. Давайте візьмемо скриню і повернемося до того місця, де ми причалили до берега.
(Діти повертаються на свої місця)
- Відкриємо скриню і подивимося, що ж там пірати сховали. (Схеми поетапного виконання роботи)
- Хлопці, це якісь схеми і записка від піратів: «Додому ви зможете повернутися тільки в тому випадку, якщо за допомогою цих схем ви зможете побудувати корабель».
- Ну що, впораєтеся із завданням? (Відповіді дітей)
- Перш ніж приступити до роботи, давайте розімніть ваші пальчики.
Пальчикова гімнастика.
Ходять хвилі на просторі,
Ви впізнали? Це - море.
Чайка над хвилею злітає,
Чайка чайку наздоганяє.
Рибки плавали, пірнали
У чистій тепленькою воді.
Те стиснуться,
разожмутся,
Те зариються в піску.
- Хлопці, подивіться на схеми. Як ви думаєте з чого краще почати будувати корабель (днище). (Відповіді дітей) (Розгляд схем, обговорення споруди)
- А тепер, хлопці, можете приступати до роботи. (Діти виконують поставлене завдання, якщо виникають складнощі, вихователь допомагає радою)
- Молодці, хлопці! Відмінний корабель у вас вийшов!
- Поки ви майстрували кораблі, я в скриньці знайшла ще дещо. Це пірати залишили вам подарунки. (Вихователь роздає аркуші з картинкою розфарбуванням)
4. Заключна частина.
- А тепер нам пора повертатися додому. Закрили очі: (звук вітру)
Раз, два, три - вітер швидко Закрути!
Нас додому поверни!
- Ось ми і вдома. Сподобалося вам подорож? На якому виді транспорту ми сьогодні подорожували?
- З чого ми будували?
- Наше заняття закінчено. Усім дуже дякую.