• Хід заняття.

  • Скачати 10.24 Kb.

    Конспект заняття в середній групі «Залучення дошкільників до російській народній культурі»




    Дата конвертації29.04.2017
    Розмір10.24 Kb.
    ТипКонспекти занять, НОД

    Скачати 10.24 Kb.

    Ірина Евстратова
    Конспект заняття в середній групі «Залучення дошкільників до російській народній культурі»

    Мета: Формувати інтерес до історії і культурі наших предків у дітей дошкільного віку.

    завдання:

    1. знайомити дітей з внутрішнім оздобленням російської хати. Продовжувати знайомити дітей з усною народною творчістю і елементами культури, що включає в себе знайомство з предметами побуту (кухонне начиння, іграшки - свистульки, музичні інструменти, піч, чавун, рогач, люлька).

    2. Розвивати творчість і пізнавальні здібності дітей з урахуванням їх вікових та психологічних особливостей.

    3. Формувати національну самосвідомість через народну мудрість, відбиту через потішки.

    4. Виховувати інтонаційну виразність мови, формувати широкий словниковий запас дітей, використовуючи російський народний фольклор.

    5. Збагатити емоційний, мовленнєвий і розумовий розвиток дітей новими враженнями через елементи драматизації.

    6. Викликати почуття гордості за свою Батьківщину, людей праці, прищеплювати любов до Батьківщини.

    7. Формувати почуття ритму, координацію рухів.

    Інтеграція з освітніми областями.

    - «пізнавальний розвиток»: продовжувати знайомити дітей з предметами побуту, їх назвами, призначенням. Використовувати в мові російські народні потішки, загадки, колискові пісні.

    - «художньому читання»: продовжувати знайомити дітей з творами усної народної творчості через розучування потешек, пісень, загадок.

    - «соціально-комунікативний»: збагачувати активний словник дітей, активізувати вживання в мові назв народного начиння.

    - «художньо-естетичне»: створити умови для сприйняття красивих предметів побуту, використовувати елементи наслідування в російській народній грі «Тінь - тінь - потетень».

    Попередня робота:

    Читання творів усної народної творчості і розгляд ілюстрацій до творів. Розучування народних ігор, потешек, пісень, примовок. Розгляд предметів побуту, хати, одягу російського народу. Організація і проведення з дітьми російських народних ігор. Виявлення у батьків інтересу до витоків народної творчості. Прослуховування російської народної музики.

    Матеріали та обладнання: макет печі, люлька, чавун, свистульки, ганчіркові ляльки, рогач, розписні дерев'яні ложки, рушники, лавка. Використання російської народної музики, альбомів: «Російські народні іграшки», «потішки», «кухонне начиння», «народні ігри»,

    Перспектива: Об'єднати зусилля ДОУ і сім'ї в створенні єдиного контексту виховання і розвитку на основі залучення дітей до витоків народної культури, виховання патріота малої Батьківщини.

    Словник: чавунець, гребінець, люлька, свистулька.

    Хід заняття.

    До групи входять діти в російських народних костюмах (хлопчик і дівчинка зі старшої групи ») під російську народну музику з лотком.

    Гості: «Здрастуйте, люди добрі, низький уклін Вам!»

    Діти дивуються приходу незвичайних гостей. (що це)

    Гості: світулькі

    Діти: а де їх нам купити, дістати

    У російській хаті

    Чому ви одягнені в такі костюми?

    Гості: російські люди, а одягнені ми в костюми давніх років

    Вихователь. Які ви гарні, яскраві і незвичайні. Я такий головний убір вже десь бачила? Не можу згадати? (відповіді дітей)

    А це що таке? (сорочка, кокошник, сарафан, картуз, шаровари, косоворотка)

    Дитина. А я теж такий хочу. І я хочу.

    Вихователь. Якщо ви бажаєте приміряти одяг російські, я вам допоможу.

    Діти: дуже бажаємо

    Воспит. Є у мене чарівне блюдечко з наливним яблучком, покотився яблучко по блюдечку і стару Русь побачимо, візьмемося за руки і скажемо слова:

    «Котись, йди яблучко по блюдечку,

    Покажи нам Русь - матінку »

    (діти стають в коло, беруться за руки, відкриваються декорації російської хати)

    Діти будинок якийсь, меблі не як у нас,

    Вихователь. Ми потрапили в російську хату. Хлопці, а хата це такий же будинок як у нас з вами? (відповіді дітей)

    Діалог з дітьми. Що цікавого. Подивіться всі навколо. Валіза, який цікавий. (відповіді дітей) Скриня так скриню. Як же він відкривається? Що там лежить? Хустка, який великий та красивий, кому ж він може підійти? Яка я красуня. Миша, роздавай хлопцям російські народні головні убори і сорочки.

    Дитина. Кому віночок, стрічку, кокошник, картуз, сорочка.

    А тут і гребінець є.

    Вихователь. У нас з вами такі ж гребінця? (так, тільки ця дерев'яна)

    За старих часів називали цей предмет гребінець.

    Матушка зачісує донечці волосся, та ще й примовляє:

    Рости, коса, до пояса,

    Чи не впустила ні волоса.

    Рости косонька до п'ят,

    Все волосонькі в ряд.

    Рости, коса, що не плутайся,

    Маму дочка слухайся.

    Діти: а в печі що?

    Вихователь. Подивіться навколо, як цікаво. Ой, хлопці, я здається, обпеклася. Що, за чудо в хаті стоїть? (піч)

    Десь ми чули про неї. (Казки: «Гуси-лебеді», «По щучому велінню, по моєму бажанню», «Колобок»)

    Давайте подумаємо, для чого потрібна піч в хаті? (в печі готували їжу, на ній спали, обігрівали нею житло, сушили речі)

    Піч хлопці головна в хаті: годувала, обігрівала, про неї народ потішки складав і загадки

    Згадайте загадку:

    Діти: «Те пече млинці, то показує сни» (грубка)

    Хлопці, ви відчуваєте, пахне чимось смачним.

    У печі каструля коштує, та вона незвичайна, до низу вузька, а до верху широка. Як же нам її дістати, вона ж гаряча? (відповіді дітей)

    Це чавунець, господиня в ньому готувала їжу. Поставить чавунець в піч холодним, затопить піч, чому? (дровами).

    Кашка пропарити, та маслечка додати, смачно. ПРОБЛЕМА А ось щоб дістати гарячий казанок, люди придумали рогач - металевий обруч з дерев'яною ручкою. Ось це рогач так рогач, помічник який.

    Хто бажає поставити казанок в піч? Тільки обережно.

    Хлопці, сідаємо на лавки, візьміть ложки, вони такі ж, як у нас в дитячому садку? (ложки дерев'яні, красиві)

    Правильно, раніше вся посуд була дерев'яна і глиняна.

    Такими ложками в старовину всі російські люди їли.

    Вихователь. «Сядемо рядочком та поїмо лаком»

    "В тісноті та не в образі"

    Хто бажає поставити казанок в піч? Тільки обережно.

    Хто це мене лоскоче, так муркоче. Котенька- коток. Він любить біля печі грітися. Добрий котик, а хлопці про тебе потішки знають. Хто хоче розповісти.

    Пішов котик на торжок-

    Купив котик пиріжок.

    Пішов котик на вуличку -

    Купив котик булочку.

    Самому чи з'їсти

    Або Васі знести?

    - Я і сам вкушу,

    Та й Васі знесу.

    Ви у мене слухняні, кашку поїли ось вам подаруночки

    Діти: що це? Ляльки, не бувають такі.

    Не було раніше ляльок таких як у вас зараз.

    Сім'ї були великі, могло бути по п'ять і більше дітей, батьки багато працювали. За тваринами доглядали, пшеницю в поле вирощували, а дітки їм допомагали. Російські люди умільці були, майстрували все своїми рукам, навіть іграшки для дітей.

    Візьміть в руки лялечки. Вони такі ж, як у нас в садку? (відповіді дітей)

    Котик позіхає. Напевно, спати захотів. Що треба зробити, щоб швидше заснути? (заспівати колискову пісеньку). Давайте ніжно обіймемо такі цікаві лялечки. Хто хоче заспівати? І кожен для своєї ляльки співає.

    Баю баюшки баю,

    Чи не ложіся на краю

    Прийде сіренький вовчок

    І вхопить за бочок

    І потягне під лісок,

    Під Ракитова листок

    Під кущика камінці

    Погано жити без мамушка.

    Укладаємо ляльок потихеньку в люльку. (хистка).

    Тихо в хаті стало. Всіх заколисати, молодці.

    Нам із старовинної хати пора повертатися в дитячий сад, а що це на столі

    Ось такі російські народні свистульки. Російські умільці роблять своїми руками з глини. Візьміть в руки, хто розповість про одну з них і тоді вона заспіває. (коза, баран)

    Йде коза рогата

    За малими хлопцями.

    Хто маму не слухає?

    Хто каші не їсть?

    Хто батькові не допомагає?

    Ударить! Ударить! Ударить!

    Баран - круторогими,

    Не ходи на поріг,

    Чи не стукай ногами,

    Чи не тряси рогами.

    Ми багато чого не встигли розглянути в російській хаті, але якщо вам цікаво ми наступного разу ще вирушимо туди.

    А ми будемо продовжувати грати в російські народні ігри.

    «Тінь - тінь - потетень». Хто буде лисиця, заєць, їжаки, ведмідь. (маски, герої виконують свої слова в колі)

    Тінь-тінь, потетень,

    Вище міста тин.

    Сіли звірі під тин,

    Похвалялася весь день.

    Похвалялася лисиця:

    - Всьому світу я краса!

    Хвалився зайка:

    - Піди догоняй - ка!

    Вихвалялися їжаки:

    - У нас шуби хороші!

    Хвалився ведмідь:

    - Можу пісні я співати.

    Воспит. В якій російській хаті ми побували, праця народу побачили, вироби умільців росіян. Слава народу руського! Любимо ми Росію-матінку



    Скачати 10.24 Kb.


    Конспект заняття в середній групі «Залучення дошкільників до російській народній культурі»

    Скачати 10.24 Kb.