• Прикріплені файли

  • Конспект заняття по ознайомленню з навколишнім світом і розвитку мовлення у підготовчій до школи групі «Знамениті росіяни»




    Дата конвертації17.06.2017
    Розмір12.9 Kb.

    Ольга Пустакіна
    Конспект заняття по ознайомленню з навколишнім світом і розвитку мовлення у підготовчій до школи групі «Знамениті росіяни»

    Мета: закріпити знання дітей про знаменитих співвітчизників, виховувати повагу до відомих людей Росії.

    завдання:

    - залучати до минулого і сучасного своєї культури;

    - активізувати словник дітей на основі поглиблення знань про великих людей;

    - удосконалювати діалогічну і монологічну мова;

    - продовжувати формувати вміння вести координований діалог між вихователем і дитиною;

    -знайомиться дітей з минулим свого народу;

    - виховувати почуття патріотизму, гордості за свій народ, повагу до людей Вітчизни.

    Матеріал: презентація із зображенням портретів знаменитих росіян: діячів науки, мистецтва, воєначальників, ікон святих; презентація про А. В. Суворова; аудіозапис фізкультхвилинки;

    Попередня робота: вихователь організовує в групі виставку портретів знаменитих росіян і знайомить з їх біографією і досягненнями.

    хід заняття

    - Багато країн на планеті Земля. Кожна країна має символи, історію, традиції. Як і у людини, у країни є ім'я.

    - Як називається наша країна? (Росія).

    - А, ми, що живуть в ній? (Росіяни).

    - Росія країна велика, красива, а ще багата. Я права? (Так).

    - А чим багата Росія? (Лісами, полями, річками, тваринами, рослинами, корисними копалинами та ін.)

    - Зараз ___ прочитає вірш Наталі Львівни Забіла «Наша Батьківщина».

    «Як велика моя земля,

    Як широкі простори!

    Озера, річки і поля,

    Ліси, і степ, і гори.

    Розкинулася моя країна

    Від півночі до півдня:

    Коли в одному краю весна,

    В іншому - снігу і завірюха ».

    - Чудове вірш. Ви перерахували, чим багата наша Росія, Русь - матінка. Але знайте, хлопці, найголовніше багатство нашої Батьківщини - люди.

    Сьогодні я пропоную вам відправитися на незвичайну виставку - виставку портретів. Там представлені портрети різних людей: молодих і літніх, жінок і чоловіків, одягнених в старовинний одяг і наших сучасників.

    -Чому ж саме їх портрети виявилися в цій портретній галереї? По-перше, тому що всі ці люди - росіяни, громадяни нашої прекрасної країни Росії. Але їх об'єднує не тільки це. Найголовніше, що цими людьми пишається наша Батьківщина, тому що своєю працею, талантом або героїчним подвигом вони прославили нашу країну. Це знамениті росіяни.

    Вирушаємо в перший зал.

    - Хто-небудь із зображених людей вам відомий? / І. В. Мічурін, К. Е. Ціолковський, М. В. Ломоносов /

    -Як одним словом назвати цих людей? (вчені)

    Великий внесок у прославляння нашої країни внесли вчені. Багато відомих відкриттів в різних областях зробили вони.

    Чим прославив Росію Ціолковський? / ВИВЧАВ НЕБО І КОСМОС. Винайшов ПЕРШИЙ КОСМІЧНИЙ КОРАБЕЛЬ. /

    Чим прославив Росію Мічурін? / ВИВЧАВ РОСЛИНИ, виводити нові СОРТИ. /

    Чим прославив Росію Ломоносов? / Перший російський вчений, про який стало відомо в інших країнах. Він був фізиком, хіміком, письменником, істориком. Відкрив в Росії в місті Москві перший університет, щоб діти після закінчення школи могли вчитися на батьківщині. До нього в Росії таких навчальних закладів не було, дітей відправляли вчитися за кордон. /

    Вирушаємо до другого залу.

    - Хто-небудь із зображених людей вам відомий? / Левітан Ісаак Ілліч, Васнецов Віктор Михайлович, Рєпін Ілля Юхимович /

    -Як назвати їх одним словом? / Художники /.

    Ми з вами розглядали багато картин цих художників. Три з них зараз згадаємо. Отже, як називається представлена ​​картина і хто її написав.

    І. Ю. Рєпін «Таємна вечеря»

    - Що зображено на картині? / Остання вечеря Христа зі своїми учнями /.

    В. М. Васнецов «Поєдинок Пересвіту з Челубеем»

    -Що зображено на цій картині? / Зображено бій російського ченця-воїна Пересвіту з татарським воїном Челубеем. Бій на Куликовому полі. / Так, хлопці, ми навіть дивилися мультфільм «Ослябля і Пересвет».

    І. І. Левітан «Вечерний звон»

    -Будь-який чи Левітан свою Батьківщину? / Так /

    -Як про це можна здогадатися? / На своїх полотнах зображує краси рідного краю /

    Вирушаємо в третій зал.

    -Руська земля надзвичайно багата талантами. Скільки блискучих імен буде вічно зберігатися в народній пам'яті! І серед них імена ось цих людей.

    Ви дізналися хто це? / Михайло Іларіонович Кутузов, Олександр Ярославович Невський, Олександр Васильович Суворов, Федір Федорович Ушаков, Георгій Костянтинович Жуков /

    -Як назвати їх одним словом? / Воєначальники /

    - Як такої воєначальник?

    Відповідь: людина, яка командує військами.

    -Правильно. Нашій країні доводилося часто воювати з ворогами, які хотіли захопити нашу країну. Багато в чому успіх битви залежав від полководця, воєначальника. Слава багатьох полководців пережила століття, їх пам'ятає і любить російський народ.

    -Хто з представлених воєначальників бився на полях Великої Вітчизняної війни? / Маршал Жуков /

    -Хто здобув перемогу в Бородінській битві? / М. І. Кутузов /

    -Хто з представлених воєначальників бився на морських просторах? / Ушаков /

    - А хто здобув перемогу над шведами? / А. Невський на річці Неві /

    У цьому році 13 листопада виповнилося 285 років від дня народження А. В. Суворова - знаменитого на весь світ воєначальника.

    Ми вже трохи знаємо про дитинство Олександра Суворова. Сьогодні я розповім вам ще трохи про це воєначальника. Але спочатку хочеться дізнатися, що ви запам'ятали про його дитинстві. / З дитинства А. В. Суворов мріяв бути солдатом, але він часто хворів, був фізично слабким. І коли батько сказав йому «Не під силу тобі бути солдатом» маленький Сашко став робити зарядку, обливатися холодною водою. Так став він фізично міцним /

    Так, хлопці, після того, як він став досить міцним, батько вирішив віддати його «в військову службу». Саша дуже зрадів цьому.

    Суворов цілими днями сидів за книжками, багато вчився. Жив він з простими солдатами, переносячи всі тяготи служби. А адже його батько був дворянин, багатий і відома людина. Був Саша завжди сміливий і веселий. Всі солдати його любили.

    У 19 років він вступив на службу. Військовий шлях його був непростий: від самого маленького чину до найвищого. Від обер-провиантмейстера, людини, який доставляв продукти харчування до Генералісимуса російських сухопутних і морських сил.

    Брав участь у багатьох війнах, де здобував перемоги. Жодна битва не була ним програна, так як до кожної він ретельно готувався: вивчав мову, звичаї ворогів, місцевість майбутнього бою, продумував план майбутнього бою, підтримував бойовий дух російських солдатів.

    Розповім, хлопці про двох дуже відомих битвах. Одного разу А. В. Суворов відправився на війну з турками, щоб завоювати фортецю Ізмаїл для виходу в Чорне море. Ізмаїл вважалася неприступної фортецею. Багато спроби російських солдатів взяти її не увінчалися успіхами. А. В. Суворов, знаючи це, розпорядився побудувати макет цієї фортеці і навколишнього її рову. Він змусив солдатів репетирувати штурм. І коли переконався, що солдати готові до штурму, повів їх на взяття Ізмаїла. Вночі російські солдати стали потихеньку підходити до фортеці, і підніматися на стіни. Турки почали стріляти з рушниць, гармат. Але солдати, підготовлені до штурму, йшли вперед, лізли по драбинах, утримувалися за свої багнети, підсаджували один одного. І, не дивлячись на шалений опір з боку турецької армії, фортеця була взята. По ранку російські були в фортеці. Весь світ дивувався мистецтву і хоробрості Суворова і його солдатів.

    Таким же складним виявився і Італійський похід. Італію захопили французькі війська, і жителі цієї країни попросили у Росії допомоги. Головнокомандувачем було призначено А. В. Суворов. Після довгих військових дій армія Суворова більшу частину території звільнила. Однак настали холоди. Російські війська були ослаблені, замерзли. Щоб зберегти армію, Суворов вирішив перейти зі своїм військом через гори Альпи і раптово напасти на французів. Це був останній і один з найбільш важких переходів. Тільки завдяки несподіваному, раптовому нападу вдалося військам Олександра Васильовича Суворова розбити переважаючі сили противника, звільнити Італію.

    Все своє життя Суворов віддав служінню Росії. Ніхто так не ставився до простих солдатів, як Суворов, він шкодував солдат, намагався полегшити їм службу. Солдати любили Суворова, були готові йти за ним в бій, віддати за нього життя. А його слова ми повторюємо до сих пір: «Важко в навчанні, легко в бою», «Поганий той солдат, який не мріє стати генералом!».

    А. В. Суворов - нагороджений усіма російськими орденами свого часу, які вручалися чоловікам, а також нагороджений і багатьма іноземними військовими орденів.

    На згадку про великого полководця в нашій країні затверджено орден Суворова трьох ступенів.

    Суворов - справжній захисник Батьківщини. І народ пам'ятає про це. У його честь поставлено багато пам'ятників, музеїв. Видано марки, монети, книги. Похований він в Алек5сандро-Невській Лаврі г. Санкт - Петербурга. Ім'я Суворова завжди буде повторюватися народом з любов'ю і вдячністю. Ось який був полководець А. В. Суворов!

    У Росії є спеціальні навчальні заклади для майбутніх військових, названі на честь Суворова, - це суворівські училища. Може бути, хтось із наших хлопців буде вчитися в такому училище.

    Стати учнем такого училища непросто, але можливо. В цьому році Саша Полушкин, який ходив в наш дитячий сад надійшов в таке училище. Щоб вчитися в суворовському училищі потрібно дуже любити свою Батьківщину, бути розумним, сильним, слухняним і дуже уважним. Уявімо, що ми знаходимося на параді, де командир керує ним.

    Вирушаємо в четвертий зал.

    -Хлопці, подивіться, ікони. На них зображені лики святих людей. Ви кого-небудь дізналися? / Ікона Олександра Невського, Феодора Ушакова, а також Сергія Радонезького, Серафима Саровського, Ксенії Петербурзької, Матрони Московської, Петра і Февронії).

    - Дуже рада, що ви знаєте цих святих - духовних захисників землі руської, які своїми молитвами захищали і зараз захищають нашу батьківщину і кожного з нас.

    - Як ви вже помітили, деякі воєначальники зараховані до лику святих.

    - «Ігумен землі російської» - так говорять про цю людину. Про кого? / Сергія Радонезького /

    Вирушаємо в п'ятий зал.

    - Хто-небудь із зображених людей вам відомий? / А Пушкін, Л. Н. Толстой, В. Біанкі /

    -О кого кажуть: «Це сонце російської поезії». / Про Пушкіна /

    Його творами захоплюються люди в різних країнах. Адже вірші Пушкіна переведені на багато мов. Які казки Пушкіна ви знаєте?

    Відповідь: «Казка про царя Салтана», «Казка про золотого півника», «Казка про мертву царівну і про сім богатирів».

    - Хлопці, а чому примітно творчість В. Біанкі? / Він писав про тваринний і рослинний світ нашої батьківщини /.

    Багато прекрасних поетів і письменників подарувала світові російська земля. Вам, хлопці, вже відомі деякі з них. І ще багатьох чудових письменників ви дізнаєтеся, коли підросте. Завдяки їх творчості російська література відома в усьому світі!

    Наша Батьківщина пишається своїми знаменитими людьми.Для увічнення їх імен в країні ставлять пам'ятники, в їх честь називають міста, вулиці, будівлі. Я думаю, що кожен з вас, хлопці, мріє зробити для своєї Батьківщини щось дуже хороше. Але для того, щоб прославити свою Батьківщину, треба дуже багато знати і вміти, багато вчитися. Тоді країна зможе пишатися і вами теж.

    -Сьогодні ми з вами згадали про багатьох знаменитих людей нашої великої країни - Росії.

    -Чому наша країна ними пишається?

    Прикріплені файли:

    prezentacija_n655j.pptx | 13189,85 КБ | Завантажено: 86




    Конспект заняття по ознайомленню з навколишнім світом і розвитку мовлення у підготовчій до школи групі «Знамениті росіяни»