Конспект заняття по мовному розвитку «Коль сім'я разом, то і душа на місці»




Дата конвертації09.04.2017
Розмір10,7 Kb.
ТипКонспекти занять, НОД

Зоя Григорівна Хрулева
Конспект заняття по мовному розвитку «Коль сім'я разом, то і душа на місці»

МБДОУ «Дитячий садок комбінованого виду №14»

конспект

безпосередньо освітньої діяльності по пізнавально мовному розвитку про / о «Комунікація»

По темі «Коль сім'я разом, то і душа на місці»

Вихователя вищої кваліфікаційної категорії

Хрульов Зої Григорівною

м Городець

Дата проведення 22.05.2013г.

Мета: формувати у дітей старшого дошкільного віку уявлення про сім'ю, як про людей, які живуть разом, кохають одне одного, піклуються одне про одного.

Завдання: продовжувати знайомити дітей з поняттям сім'я, закріплювати знання повних імен членів сім'ї, вміння визначати найменування родинних відносин між близькими членами сім'ї, вдосконалювати вміння складати коротке оповідання про свою сім'ю, закріплювати вміння виразно декламувати вірші, розуміти і пояснювати сенс російських прислів'їв про сім'ю, збагачувати і активізувати словниковий запас по темі заняття, розвивати навички творчого розповідання, навички зв'язного мовлення, виховувати гуманні почуття по відношенню до своїх близьких , Бажання піклується про них.

Матеріали: колажі з фотографіями сімей, малюнки дітей з портретами родичів, сердечка, диск з відеозаписом про сімейні стосунки, м'яч.

Попередня робота: складання розповідей про свою сім'ю, знайомство і розучування прислів'їв про сім'ю, заучування віршів про членах сім'ї, малюнки дітей «Портрети рідних людей». «Розкриємо таємницю прислів'їв» - спільне обговорення сенсу прислів'їв про сім'ю, бесіда «Моя сім'я», читання оповідань і віршів про сім'ю.

хід заняття

Діти входять в зал, сідають на стільці.

Вихователь: Хлопці послухайте загадку:

Без чого на білому світі

Дорослим не прожити і дітям

Хто підтримає вас друзі

Ваша дружна .... (Сім'я).

Діти: Сім'я!

вихователь:

Правильно - це сім'я. Скажіть, що таке сім'я, як ви розумієте це слово?

Відповіді дітей: Сім'я-це будинок. Сім'я-це світ де панують любов, відданість, дружба. Сім'я - це найдорожче, що є у кожної людини. Сім'я - це коли живуть разом тато, мама, діти.

Вихователь: Так, сім'я - найдорожче, що є у людини. Не випадково в російській мові так багато прислів'їв і приказок про сім'ю.

Хто знає прислів'я і приказки про сім'ю, розкажіть нам їх.

діти:

У сім'ї дружать - живуть не тужать.

У родині розлад - так і дому не радий.

Хто батьків шанує - вік щасливим живе.

Немає кращого дружка, ніж рідна матінка.

Де любов так рада, там і горя немає.

У недружний сім'ї добра не буває.

Шкодуй батька з матір'ю - інших не знайдеш.

Мій дім моя фортеця.

В хорошій сім'ї хороші діти ростуть.

Сім'я сильна, коли над нею дах одна.

Вся родина разом, так і душа на місці.

Вихователь: Молодці, багато знаєте прислів'їв і приказок про сім'ю.

Хлопці! Найближчі вам люди - це ваші батьки - тато і мама! І для батьків ви сенс і радість усього життя, адже народом кажуть: «Батьківське серце - в діток».

У нашому залі на мольбертах розвішані портрети пап, мам, бабусь і дідусів. Єгор виходь і розкажи нам про свою маму.

Єгор Р .: (читає вірш «Мамині очі»)

ніби небеса

мамині очі

Ясні і чисті

Добрі, променисті

Немов зірочки горять

Осяваючи все навколо

І зі мною говорять

Мама - мій улюблений друг.

Я люблю свою маму, вона дуже добра і красива.

Вихователь: Кирило, а що ти нам хочеш сказати про свого тата?

Кирило виходить до мольберта, показує малюнок - портрет тата.

Кирило Г .: «Мій тато самий сильний і сміливий, а ще він все вміє робити. Я хочу заспівати пісню про тата ».

Під музичний супровід дитина виконує пісню «Про тата».

Вихователь: Ваші рідні люблять вас, радіють вашим успіхам і засмучуються, якщо ви їх не порадували.

Давайте проведемо психогимнастики: «Як ми радіємо і засмучуємося».

Діти і вихователь мімікою обличчя передають стан засмучення і радості.

Вихователь: А зараз ми послухаємо невеликі розповіді мами, бабусі і дідусі про своїх дітей і онуків. Сподіваюся, вони будуть про хороших дітей (включається відеозапис).

вихователь:

Жили-були бабуся і внучка. Внучці було все цікаво, а особливо їй хотілося дізнатися, хто і ким їй доводиться з родичів. Що з цього вийшло, ми з вами зараз і дізнаємося!

- Бабуся, бабуся, я чия дочка?

- Ти Федина дочка, мого синочка.

- Мій тато великий, а зовсім синочок!

- Синочку. Брат чотирьох моїх дочок. Пам'ятаєш, ми були у старшій Авдотьи?

- Та хіба у дочки ми були? У тітки!

- Тьотю твою я в колисці колихала ...

- Бабуся, стій, поясни спочатку: Хто мені Наташа і два її братика?

- Гаразд, спробуємо розібратися. Їх мама, племінниці чоловіка сестра, маленької ох і була спритно! А ти їм доводити ... Хитрі справу ...

- Бабуся, щось у нас пригоріло!

- Тьху ти, поки я міркувала, все молоко з каструлі втекло!

Вихователь: люблять вас ваші рідні, а нам прийшов час пограти і дізнатися чи знаєте ви, хто кому і ким доводиться.

Фізкультурмінутка. Гра «А ти мені хто?» (З м'ячем)

Діти стають в коло, вихователь підходить до будь-якій дитині і запитує: «Я- мама, а ти мені хто?» (Дочка, син). Хто відповів стає провідним і задає іншому питання: «Я - тато, я - мама, я - брат, я - сестра, я - бабуся, а ти мені хто?»

Вихователь: Папа, мама і діти - це ваша маленька сім'я. У вас є і велика родина в неї входять ваші бабусі і дідусі, тітки і дядька. Давайте з вами пограємо в гру з нашими долоньками, в якій йдеться про самому добром і дбайливому людині у вашій родині - бабусі. (Вихователь читає вірш Н. Голля і Г. Григор'євої, разом з дітьми супроводжує його жестами і рухами).

Пальчикова гра з метою зміцнення м'язів кистей і рук.

Ладушки, ладушки,

Де були?

У бабусі! (плескають у долоні)

А у бабусі долоні

Все в зморшках зібрані (показують руки долонями вгору)

А у бабусі долоні

Добрі - Предоброго (погладжують долоні одна об одну)

Всі працювали долоні

Довгими роками (постукують кулаком об долоню)

Пахнуть добрі долоні

Щами, пирогами (підносять долоні до обличчя, немов принюхуються)

За кудрям тебе погладять

Добрі долоні (імітують погладжування)

І з будь-сумом злагодити

Теплі долоні (складають долоні, підносять до обличчя і дмуть на них)

Ладушки, ладушки,

Де були?

У бабусі! (плескають у долоні).

Вихователь: Родичі можуть жити в інших будинках, інших містах, і навіть країнах, але все одно вони ваші рідні - це ваш рід, ваша велика родина. Родичі трохи схожі один на одного. Хтось із вас схожий на маму, у кого-то очі, як у тата, у кого-то на голові кучерики, як у бабусі або тітки. Зараз Женя прочитає вірш «На кого ж він схожий?»

Женя П .:

У нас сьогодні свято,

Задоволена вся сім'я,

У нас народився братик, вірніше, у мене!

До чого ж він гарний, на кого ж він схожий?

Папа говорить: На маму, дуже славненький з особи

Мама каже: На тата, вид сміхотливий у хлопця

Обидві бабусі один одному поступаються дуже довго:

Онук схожий на вас, не спорті,

Що ви, серденько, на вас.

Я одна сиджу, як мишка: нехай потішиться рідня!

Я - то знаю, що братик вродив весь в мене!

Вихователь: молодець, Женя. Твій братик дійсно схожий на тебе. А тепер настав час розповісти про свої родини на фотоколажах.

Діти розповідають про свої родини, розповіді супроводжуються показом фотографій на мольберті.

План розповіді:

Мене звуть (повне ім'я).

Мою маму звати (повне ім'я).

Мого тата звати (повне ім'я).

ПІБ бабусь, дідусів, інших членів сім'ї, які є на фото.

Своє ставлення до сім'ї (моя сім'я найкраща, я пишаюся своєю сім'єю, 2-3 виступи).

Вихователь: Хлопці, я дуже рада, що у кожного з вас є рідний дім, де вас люблять, чекають, піклуються, приходять на допомогу. Хочеться щоб і ви цінували своїх близьких, ніколи не засмучували, дбали про них, коли станете дорослими людьми. Я хочу вам подарувати ось ці сердечка, але подарувати не просто так. Я хочу, щоб ви зараз сказали про те які ж вони рідні і дорогі вам люди.

Дидактична гра «Підбери ознаки». Діти повинні підібрати, як можна більше слів, які розкажуть про маму, тата. Дідусеві. Бабусі.

Мама (яка) - добра, красива, терпляча, лагідна, ніжна, розумна, вимоглива.

Папа - строгий, розумний, сильний.

Бабуся - старенька, добра, чуйна, лагідна, доброзичлива, сива.

Дідусь - старий, мудрий, сивий.

Сестра - весела, жартівлива, непосидюча, старша, молодша, маленька, велика.

Брат - сильний, маленький, великий, старший, молодший.

Вихователь роздає дітям сердечка, читає заключне вірш:

На щастя жити одному неможливо!

Завжди будьте разом, любов бережіть;

Образи і сварки подалі женіть,

Хочу, щоб про вас говорили друзі,

Яка гарна ваша сім'я.





Конспект заняття по мовному розвитку «Коль сім'я разом, то і душа на місці»