• Хід заняття

  • Конспект відкритою безпосередньо-освітньої діяльності з екологічного виховання на тему: «Весела подорож»




    Дата конвертації26.10.2017
    Розмір9.69 Kb.
    ТипКонспекти занять, НОД

    Людмила Гребенникова
    Конспект відкритою безпосередньо-освітньої діяльності з екологічного виховання на тему: «Весела подорож»

    Мета. Закріпити знання про пристосування живої природи до змін у неживій природі.

    завдання:

    1. Створити у дітей емоційний настрій.

    2. Формувати знання про дерева, зимуючих птахів.

    3. Розвивати диференційоване сприйняття, вміння порівнювати, виражатися точно словами, правильно формуючи висновки.

    4. Закріплювати навички описового оповідання.

    5. Розвивати допитливість дітей, вміння побачити нове в знайомому світі лісового царства.

    6. Розвивати екологічне мислення та екологічну культуру.

    7. Спонукати дітей в зимовий час підгодовувати птахів.

    Матеріал й устаткування. Макети дерев, ялинки, картинки із зображенням зимуючих птахів, шишки, «сніжки», грамзапису зі звуками зимового лісу П. І. Чайковського «Пори року», шапочки лісових звірів.

    Попередня робота.

    1. Бесіди з екологічного виховання про зимуючих і перелітних птахів, зміни в неживій і живій природі, про зміни потреб тварин в залежності від пори року.

    2. Читання художньої літератури про зиму.

    3. Знайомство із зимовими загадками, прислів'ями, прикметами.

    4. Слухання музики П. І. Чайковського «Пори року», слухання і заучування пісень про зиму різного характеру.

    Хід заняття:

    Діти під спокійну музику входять в зал, вітаються з гостями.

    Вихователь. - Діти, яка зараз пора року? Який настав місяць? Які зміни відбулися в природі з приходом зими?

    (відповіді дітей)

    - Ці зміни відбулися у нас в місті. А ви хочете дізнатися, які зміни відбулися в лісі?

    (відповіді дітей)

    - Ми сьогодні вирушимо подорожувати в зимовий ліс по екологічній стежці. Там ми зустрінемо багато цікавого і корисного. А що таке екологія?

    Діти (варіанти відповідей):

    - Екологія - це відношення людини до природи.

    - Зв'язок живих організмів з навколишнім середовищем і один з одним.

    Вихователь. - Добре, давайте поїдемо на конях. Нам пора в дорогу.

    (Звучить пісня «Три білих коня»; діти рухаються по залу трійками)

    Вихователь. - Ось ми і в лісі. Прислухайтеся діти. Яка тиша, не чути пташиних голосів, тільки скрипить під ногами іскристий сніжок.

    (Чути наростаюче звучання музики)

    Конспект открытой непосредственно-образовательной деятельности по экологическому воспитанию на тему: «Веселое путешествие»

    З'являється Зима. - Гуляю по полю, літаю на волі.

    Кричу, бурчить, знати нікого не хочу.

    Уздовж дороги пробігаю замети досвідчене. (паморочиться)

    - Навіщо до мене завітали?

    Вихователь. - Дуже нам захотілося подивитися на зимовий ліс, як живеться пташкам і звірятко.

    Зима. - Ліс-то я прикрасила, що сонечко замилується. А ви чим мене порадуєте? Якщо зумієте мене порадувати, покажу вам свої володіння.

    Діти.

    - Здрастуй, в білому сарафані з срібної парчі.

    На тобі горять алмази, немов яскраві промені.

    - Здрастуй, російська молодиця, красуня - душа.

    Білосніжна лебідка. Здрастуй, матінка - зима!

    Зима. - Дуже мені сподобалися ваші слова, як ви мене величали: і російська молодиця, і красуня - душа, і білосніжна лебідка ...

    Вихователь. - Зима, а ще наші діти знають прислів'я про зиму ...

    1. грудня рік кінчає, зиму починає.

    2. Зима - не літо, в шубу одягнене.

    3. Зима - ледаря морозить.

    4. Зима - берегиня полів.

    5. Мороз невеликий, стояти не велить.

    Зима. - Молодці, хлопці, сподобалися ви мені. Ходімо зі мною в ліс. І ви дізнаєтеся багато цікавого в зимовому лісі.

    (Звучить музика)

    Вихователь. - Ось ми і дісталися до лісової галявини. Сядемо на пеньок і відпочинемо трохи.

    (Діти сідають на стільчики)

    Зима. - Я намагаюся бути доброю, я дерева грію. А ви, хлопці, знаєте, як?

    Діти. - вкривати снігом коріння.

    Вихователь. - Діти, скажіть, а як дерева готуються до зими?

    Діти. - Скидають листя, уповільнюють зростання.

    Вихователь. - Холодний сезон є для рослин посушливим періодом: коріння отримують мало води. Листя ж продовжують випаровувати вологу. Осінній листопад допомагає вижити рослині. Скидаючи листя, дерева впадають в глибокий зимовий сон. А ще кожне дерево «хитрує», щоб зберегти тепло, не допустити мороз глибоко всередину себе: все літо дерева відкладають під шкіркою стовбура, гілок своєрідний панцир - пористу, коркову тканину, яка не пропускає ні воду, ні повітря. Зібравши за літо сили, дерева перестають рости, занурюються в глибокий сон. І листя вони скидають восени, щоб зберегти в собі необхідне для життя тепло. У свою чергу, скинуті з гілок і гниють на землі листя дають тепло і оберігають коріння від промерзання. Але найкращий захист від морозу - пухнасте, снігове покривало, огортає ліс. Чим більше снігу, тим краще деревам.

    Діти.

    - Зимовий ліс іскриться сніжною білизною,

    І туман клубочиться, над синьою стежкою.

    Ялинки - красуні застигли на узліссі,

    А сніжинкам подобається виблискувати на їх верхівках.

    Вихователь. - Діти, давайте і ми допоможемо укрити землю сніжком.

    Рухлива гра «Хто швидше збере сніжок»

    Діти стають у дві команди. Беруть сніжок з обруча і через верх передають один одному.

    Вихователь. - Сніжинки вкрили землю снігом. Адже під корою пнів, покритих снігом, сховалися дрібні комашки, павуки, черв'яки, а в норі між країнами згорнулися колечком ящірки. У канавах під опалим листям сплять жаби. А неподалік, під купою хмизу, заснув їжачок.

    Вихователь. - Діти, а всі дерева скидають листя взимку?

    Діти. - Ні. Взимку ялинка залишається зеленою.

    Вихователь. - Діти, давайте підійдемо до ялинки і розповімо, якою вона.

    Діти складають розповідь:

    Ялина схожа на пірамідку, все гілочки у неї покриті голками, зростаючими замість листя; вони короткі, гострі, колються, темно-зеленого кольору. Голочки у їли покриті щільною шкіркою. Густо і міцно сидять на гілках, стирчать в різні боки, не опадають, якщо до них доторкнутися.

    (Під ялинкою лежать шишки)

    Вихователь. - Діти, а чиї це шишки?

    Діти. - Білочки.

    Вихователь. - Діти, а для чого потрібні шишки? Хто ними харчується? Де живе білка? Як білка готується до зими?

    Діти. - Восени білка робить запаси на зиму: збирає горіхи, жолуді, сушить гриби.

    Вихователь. - Хто ще живе в зимовому лісі? Як вони харчуються?

    Діти. - Вовк і лисиця шукають під снігом мишок. Ловлять ослаблих маленьких тварин. Зайці і лосі обдирають з дерев кору, відкопують з-під снігу корінці, суху траву.

    (Лунає стукіт дятла)

    Вихователь. - Діти, а це хто стукає?

    Діти. - Дятел.

    Вихователь. - А чому він стукає?

    Діти. - Дістає комах з-під кори.

    Вихователь. - А які ще птахи залишаються зимувати? І чим вони харчуються?

    (Діти підходять у дереву, на дереві силуети птахів. Вони показують і називають пташок. Дають описову характеристику птахам)

    Вихователь. - Діти, як людина може допомогти зимуючим птахам?

    Діти. - Зимуючі птахи не летять від нас в теплі краї, так як і взимку можуть знайти корм. Вони харчуються нирками, насінням та плодами рослин, захованими комахами, відшукують корм близько житла людини. Люди роблять для птахів годівниці, туди кладуть несолоне сало, пшоно, насіння.

    Вихователь. - Діти, подивіться, на вулиці зима, а на дереві гніздечко. Хіба таке може бути?

    (відповіді дітей)

    Вихователь. - Це гніздо шишкар. Вони взимку виводять пташенят. Гніздечко у них дуже тепле - там пух і перо, а зверху - мати зігріває своїм теплом голих пташенят. А клест-батько годує малюків і мати насінням шишок.

    - Ось і підійшло наше подорож до кінця. Спасибі тобі, Зима, за цікаву подорож по лісі, нам пора повертатися в дитячий сад. Давайте ще раз згадаємо, що бачили в зимовому лісі.

    Дидактична гра «Чиє це?»

    Мета. Формувати уявлення про зимовий час року. Вчити знаходити зимові прикмети в навколишньому середовищі.

    Хід. Діти вибирають предмети на столі і кажуть: чиє це, для чого ця річ потрібна, чим харчуються зимуючі птахи.

    (Звучить пісня «Три білих коня». Діти встають трійками і йдуть в групу)





    Конспект відкритою безпосередньо-освітньої діяльності з екологічного виховання на тему: «Весела подорож»