• Хід заняття

  • Скачати 10,74 Kb.

    Конспект відкритого заняття з розвитку мовлення у підготовчій групі по російській народній казці «Царівна-жаба»




    Дата конвертації15.10.2019
    Розмір10,74 Kb.
    ТипТемочка

    Скачати 10,74 Kb.

    Ольга Чуприкова
    Конспект відкритого заняття з розвитку мовлення у підготовчій групі по російській народній казці «Царівна-жаба»

    Конспект відкритого заняття з розвитку мовлення у підготовчій групі

    по російській народній казці «Царевна- жаба»

    Мета: Збагачення словникового запасу.

    завдання:

    - Формувати вміння правильно вживати в мові слова близькі за значенням (синоніми) і слова з протилежним значенням (антоніми).

    - Розвивати у дітей слухове увагу, зв'язне мовлення, вміння відгадувати загадки.

    - Продовжувати формувати вміння виробляти самостійно повний складовий аналіз коротких слів

    - Удосконалювати читання складів, слів.

    - Розвивати творчі здібності.

    Попередня робота: Читання російської народної казки «Царевна- жаба», розучування фізкультхвилинок і дихальних вправ, розгляд ілюстрацій до казки, робота з батьками виставка малюнків за казкою.

    Матеріали та обладнання: Презентація, пластилін, стеки, губки вологі, м'яч, хустку.

    Хід заняття:

    Вихователь: - Здрастуйте хлопці. Сьогодні до нас прийшло багато гостей. Давайте їх привітаємо і подаруємо їм гарний настрій:

    Придумано кимось розумно і мудро,

    При зустрічі, вітатися: Доброе утро!

    Доброго ранку! Усміхненим особам,

    І кожен стає добрим, довірливим.

    Нехай доброго ранку триває до вечора.

    - Це Чарівний Казкар з казки чудовою, йде по доріжці, йому лише відомої, поспішає скоріше, героїв знайди, в казку чарівну вас привести.

    Хлопці по дорозі він дізнався нові загадки про казкових героїв і хоче вам їх згадати. Хто перший здогадається?

    вихователь:

    Скоріше б наблизився вечір,

    І годину довгоочікуваний настав,

    Щоб мені в позолоченій кареті

    Поїхати на казковий бал!

    Ніхто в палаці не впізнає

    Звідки я, як я звуся,

    Але тільки лише опівночі настане,

    До себе на горище я повернуся. (Попелюшка)

    Вона була подружкою гномів

    І вам, звичайно ж, знайома. (Білосніжка)

    Народилася у мами донька

    З прекрасного квіточки.

    Хороша, малятко просто!

    З дюйм була маленька на зріст.

    Якщо казку ви читали,

    Знаєте, як дочку звали. (Дюймовочка)

    Працювати вміла красиво і вправно,

    У справі будь-якому проявляючи кмітливість.

    Хліби пекла і скатертини ткала,

    Шила сорочку, візерунок вишивала,

    Лебідь білої в танці пливла.

    Хто майстриня ця була (Василиса Премудра.)

    Це казка, а не жарт,

    Що була така качка,

    У ній яйце, голка в яйці,

    Загибель на її кінці.

    І без отаких речей

    Жити не міг старий. (Кощій).

    Вихователь: Хлопці, подивіться, Казкар нам приготував загадку. Ой, дивіться якісь слова, а давайте їх прочитаємо і визначимо скільки складів у словах за допомогою ударів (діти читають по складах слова, спочатку індивідуально, потім хором, при читанні ударами долонь виділяючи кожен склад і відповідаючи скільки в слові складів):

    дуб, скринька, заєць, качка, яйце, голка. А що ж ці слова пов'язує. (Діти відповідають.) Правильно, це смерть Кощія.

    Вихователь: Хлопці, давайте подивимося, яке ще завдання приготував нам Казкар, він хоче дізнатися, чи добре ви знаєте казку «Царівна-жаба». Хлопці, а чому ця казка називається російської народної? (відповідь дітей) Правильно, цю казку придумав російський народ.

    А зараз ми пограємо в вікторину, з казкою пов'язану. Подивимося, як уважно ви слухали казку. Я буду задавати вам питання, а ви називати правильну відповідь.

    1. Скільки синів було у царя?

    три +

    п'ять

    Сім

    2. Куди потрапила стріла Івана- царевича?

    В сріблястий струмок

    У топке болото +

    У зачароване озеро

    3. У чому їхала жабеня на царський бенкет?

    У тарантасі

    У возі

    У коробчонке +

    4. Як звали дівчину, вимушену жити якийсь час в образі жаби?

    царівна Несміяна

    Марія Моревна

    Василиса Премудра +

    5. Куди ховала кісточки Василиса Премудра?

    За правий рукав +

    За лівий рукав

    В кишеню фартуха

    6. Що зробив Іван-царевич з жаб'ячою шкірою?

    Розірвав на шматки

    розтоптав ногами

    Спалив на вогні +

    7. У будь лиходія виявилася Василиса Премудра?

    У Кощія Безсмертного +

    У Змія Горинича

    У Солов'я-розбійника

    8. Де зберігається смерть Кощія Безсмертного?

    У горошині

    На кінці голки +

    У дубовому жолуді

    Вихователь: Молодці, хлопці, казку знаєте добре - на всі питання відповіли правильно.

    Вихователь: А тепер, хлопці, я запрошую вас піти далі по нашій казці.

    Вихователь: Хто першим зустрівся на шляху Івану- царевичу (ведмідь)

    Вихователь: Хлопці, давайте ласкаво привітаємося з ведмедем.

    Діти: Здрастуй, медведьюшка, ведмежа, ведмедик, Мишко!

    Вихователь: Хлопці, а який ведмідь?

    Діти: Бурий, величезний, злий, хижий, клишоногий.

    Вихователь: А тепер нам треба з цими словами придумати 2-3 пропозицію. (Діти відповідають)

    Вихователь: Молодці! Хлопці, а ведмедик любить пиріг з ягід, якщо ми йому спечемо пиріг з малини, то який він буде? (малиновий). А якщо з суниці ?. (суничний). А якщо з брусниці ?. (брусничний). Які молодці, все знаєте.

    Вихователь: Молодці, хлопці! Давайте згадаємо, з ким ще зустрівся Іван-Царевич?

    Діти: З селезнем.

    Вихователь: Правильно з селезнем. А тепер встанемо і зробимо гімнастику для очей, щоб наші очі відпочили.

    Гімнастика для очей «Птахи на дворі»

    Перед нами селезень -

    Він з землі зерно клює.

    (Діти дивляться перед собою, дивляться вниз)

    Зліва - курка йде,

    Праворуч - качечка пливе.

    Зверху сонце яскраво світить,

    Зігріває всіх на світі.

    (Дивляться вліво, вправо, вгору.)

    Гра «Скажи схоже»

    Вихователь: Хлопці, привітайтеся ласкаво з Василиною.

    Діти: Здрастуй, Васілісушка!

    Вихователь: У казці, Василину називають Премудрість.

    як ви розумієте цей вислів)

    Вихователь: Діти, а нам Василиса прислала гру, давайте пограємо.

    (Вихователь передає хустку дитині, називає дієслово, дитина віддає хустку назад, називаючи синонім дієслова)

    Думати - міркувати, відкрити - відчинити, відшукати - знайти, мерзнути - мерзнути, вразити - здивувати, пустувати - балуватися, забавляти - розважати, прощати - вибачати, кликати - запрошувати, ревіти - плакати, мчати - мчати, крутитися - кружляти, побоюватися - боятися, кидати - кидати.

    Вихователь: Ми з вами так довго подорожували, що дуже втомилися.

    Вихователь: Казкар пропонує нам відпочити, поспати «Ранок-вечорі мудріший»

    Що означає цей вислів?

    Діти: Ранку - вечора мудріший йдеться тоді, коли відкладають рішення, виконання чого-небудь до ранку в надії, що вранці на свіжу голову все буде ясніше, видніше.

    Вихователь: Молодці, правильно розумієте це казкове вираз. А зараз ми вирушаємо далі. Що у нас встало на шляху?

    Вихователь: У казці ліс, в який забрів Іван-царевич, названий дрімучим лісом. Хто зможе пояснити, чому його так назвали?

    Діти: Тому що в дрімучому лісі дерева ростуть часто. Це страшний ліс.

    Вихователь: Правильно, хлопці, в такому лісі дерева дуже високі і ростуть так близько один до одного, що навіть в сонячний день в ньому темно.

    Физкультминутка «Дерева».

    Вихователь: Діти, давайте уявимо, що ми дерева:

    Руки підняли і похитали -

    Це дерева в лісі. (плавне погойдування піднятими вгору руками)

    Руки нагнули, кисті струснули -

    Вітер збиває росу. (струшування рук перед собою)

    У сторони руки, плавно помахаємо -

    Це до нас птахи летять. (горизонтальні, одночасні рухи руками вправо - вліво)

    Як вони сядуть, теж покажемо -

    Крила склали назад (2 рази)

    Вихователь: Ми довго пробиралися через дрімучий ліс. Але подивіться хто це? (діти відповідають)

    Гра «Протилежності»

    Вихователь: Хлопці, а скажіть Баба-Яга добра, красива?

    Діти: відповіді дітей (зла, страшна)

    Вихователь: Хлопці, а якщо ми Бабу Ягу назвемо ласкаво, вона обов'язково стане доброю. Як можна назвати Бабу Ягу ласкаво?

    Діти: відповіді дітей (Бабуся Ягушка)

    Вихователь: Діти, а ви знаєте, що Баба Яга любить грати, давайте пограємо з вами в протилежності. (Вихователь передає м'яч дитині, називає слово, дитина кидає м'яч назад, називаючи протилежне)

    Легкий - важкий, гладкий - пухнастий, мало - багато, великий - маленький, тепло - холодно, короткий - довгий, вузький - широкий, тихо - голосно, гарячий - холодний, вище - нижче, білий - чорний, бігти - стояти, чистий - брудний, веселий - сумний, твердий - м'який, сухий - мокрий, відкритий - закритий

    Вихователь: Подивіться, Баба Яга стала доброю та лагідною після ваших ігор. А що це таке? Так це подарунок від Баби Яги (відкриває коробку, в ній пластилін)

    Хлопці, а давайте зліпимо царівну жабу!

    (фонограма «В гостях у казки»)

    Вихователь: Дорогі хлопці, мені дуже сподобалося подорожувати з вами за казкою, ви такі всі молодці. Хлопці я хочу дізнатися, що ж ви сьогодні нового дізналися і, що вам найбільше сподобалося на нашому занятті?



    Скачати 10,74 Kb.


    Конспект відкритого заняття з розвитку мовлення у підготовчій групі по російській народній казці «Царівна-жаба»

    Скачати 10,74 Kb.