Конспект відкритого заняття «Намагання і терпіння» по духовно-моральному вихованню дітей




Дата конвертації29.04.2017
Розмір12.1 Kb.
ТипКонспекти занять, НОД

Тетяна Івашова
Конспект відкритого заняття «Намагання і терпіння» по духовно-моральному вихованню дітей

Муніципальне освітній заклад

«Середня загальноосвітня школа № 10»

КОНСПЕКТ

відкритого заняття

на тему: «Намагання і терпіння»

Вчитель початкових класів

Івашова Тетяна Василівна

2015 рік

м Печора

Конспект заняття за програмою «Радість моя»

Тема: «Намагання і терпіння»

Мета: сприяти розвитку духовно-моральних якостей дітей.

завдання:

1. Сформувати поняття «старання», «терпіння», дати позитивну оцінку даним якостям.

2. Продовжувати розвивати навички роботи в парі, в мікрогрупах.

3. Сприяти збагаченню словникового запасу дітей.

3. Виховувати у дітей прагнення до старанню і терпінню.

Підготовча робота:

-Читання російських народних казок «Морозко», «Попелюшка», «Крихітка Хаврошечка», «По щучому велінню», «Снігова королева», «Доктор Айболить»

-робота з прислів'ями та приказками про намагання і терпінні.

- випуск пам'ятки для батьків «Намагання і терпіння народжують вміння»

Матеріали для заняття: ілюстрації до казок, картинки із зображенням занять дітей, листи з завданнями для дітей, кольорові олівці

хід заняття

етап,

тривалість Діяльність учителя

Організаційний момент - 5 хв.

психологічний настрій

Вводно - організаційний

Діти входять в групу під музику «Доброго ранку»

учитель: Всім - здрастуйте!

Раді гостям, як добрим вістям!

Всіх вітати, душевно зустрічаємо! (Поклони)

Діти: Доброго всім дня!

учитель - Хлопці, подивіться уважно на зображення на дошці (сонечко усміхнене, сонечко з хмарами і хмаринка.)

- Який ваш настрій на початку заняття?

1) Якщо сонечко всередині вас, і ви з прекрасним настроєм починаєте заняття - підніміть руки вгору і помахайте ними.

2) Якщо вам тривожно - вибираєте сонечко з хмарою - підніміть руки в сторони

3) А якщо вам не хочеться сьогодні спілкуватися - вибираєте хмаринку і показуєте це, закривши долонями обличчя.

Я рада, що у більшості з вас сонячний настрій. Нехай цей день принесе нам радість спілкування, наповнить серця добрими почуттями і бажаннями. Сідайте!

(Діти сідають на свої місця)

Мотиваційно-спонукальний

-Хлопці, послухаємо мелодію (Звучить музика «Прекрасне далеко»)

Ми ще маленький народ, але в прекрасне далеко ми вже почали свій шлях. І наше завдання - вже зараз підготувати себе до великого життя так, щоб було менше помилок, образ, розчарувань. Сьогодні на занятті поговоримо про дуже важливою і потрібною темі.

Давайте послухаємо дітей (читають підготовлені діти)

1ребёнок

Якщо підлогу я підмітаю -

Пил до неба піднімаю,

Якщо прання починаю -

Всю квартиру заливаю.

- Хлопці! Чому бабуся страждає?

- Як треба було виконувати роботу? (Старанно)

2 дитина

Дві серйозних дуже риби

Мовчки пливли якось раз.

Ось, скажіть чесно, ви б

Промовчали цілу годину?

-Яким якістю володіє герой цього вірша? (Терпінням)

- Лясніть, якщо у вас були випадки, коли мама вам говорила: «Потерпи трошки. ? »

- А тепер кивніть головою, якщо до вас зверталися зі словом «старайся». Дякую за чесність!

Актуалізація знань -2мін

-Хлопці, ви звичайно чули ці слова "cтараніе" і "терпіння".

- Хто зможе дати точне визначення цих слів?

- Де ми можемо знайти значення цих слів? (Пошукати в словнику, заглянути в інтернет, запитати у дорослих і т. Д.

(Ф. І. дитини ... знайшов пояснення. Слухайте уважно!

(Намагання - це старанність, зусилля, старанність, напруга, прагнення, працьовитість.)

(Терпіння - по-іншому - це Витримка, Наполегливість, Очікування, Завзятість, Толерантність, Поблажливість.)

-Спасибі за допомогу!

цілепокладання -1мін

- Можете здогадатися, про що будемо вести сьогодні розмову? (Про намагання і терпінні)

- Як ви думаєте, потрібна тема?

Основний момент

Сприйняття й освоєння нового матеріалу-13 хвилин

музична Физминутку

- У будь-якій справі можуть стати в нагоді ці якості? (На заняттях, в спорті, всюди)

З давніх часів люди високо цінували старання і терпіння. Розуміли, що це великий труд душі, завдяки цьому людина досягає майстерності та вміння в будь-якій справі. Багато письменників присвятили свої розповіді цим важливим якостям.

-Послухайте розповідь Льва Миколайовича Толстого (читає і показує ілюстрацію)

Хотіла галка пити. На дворі стояв глечик з водою, а в глечику була вода тільки на дні. Галці не можна було дістати. Вона стала кидати в глечик камінці. І стільки накидала, що вода стала вище, і можна було пити.

- Подумайте, завдяки чому птахові вдалося виконати бажання? (Старанню)

- Що було б, якби галка не стараються? (Залишилася без води, мучила спрага)

- А ось ще одне оповідання Євгена Перм. Послухайте уважно. А потім обговоримо.

(Звучить аудіозапис «Квапливий ножик»)

- Хлопці, як стругав ножик, коли він був квапливим? (Те криво, то навскіс.)

- А як ножик став стругати, коли він став терплячим? (Потихеньку, полегонечку, обережно, рівно, красиво, слухняно)

- Скажіть, чому нас вчить ця розповідь? (Терпінню і старанню)

- Давайте обговоримо ситуації з нашого життя.

1) Дівчинка тренувалася вирізати ножицями кружечки. Кожен кружечок вирізала не поспішаючи. За правилами. Із завданням впоралася краще за всіх. Проявила вона старання і терпіння в роботі? (Та)

2) Учитель задав питання хлопчикові. Він задумався над цим, а інший хлопчик знав відповідь і швиденько його викрикнув. Якої якості не вистачило іншому хлопчикові? (Терпіння)

- Як можна назвати людину, яка вміє стримувати свої емоції, не заважає іншим, хоча дуже хочеться (терплячим)

- По відношенню до кого? (До інших людей, щоб не заважати)

Так, хлопці, терпіння треба проявляти в роботі-робити її до кінця, як би не було важко, і по відношенню до інших - вміти вислуховувати до кінця свого співрозмовника.

- Хто буде старанно вчитися - при випуску зі школи отримає ось таку золоту медаль. Це дуже почесно! (Показ) Адже вчення - це велика праця. Від людини вимагається старання, посидючість. Не завжди все легко виходить, навіть у дорослих. Намагання - це гідність, важлива якість людини.

___

-А тепер відпочинемо, старанно зробимо физминутку «Ляскай - топай!»

(Звучить музична Физминутку)

___

- Хлопці! А чи знаєте ви, що понад 200 років тому в Росії було засновано медаль «За старанність» (В грудні 1801 року за указом Олександра I була введена нагорода - медаль «За старанність». Нагороджувалися нею за особливу старанність, як писали «... в заохочення до працьовитості ».) Вид медалі змінювався кілька разів. (Показати медалі)

І в наші дні вручається медаль «За старанність» самим старанним людям. Так що це якість дуже цінується державою.

- Хлопці, всі великі люди були надзвичайно старанними, терплячими і працьовитими. Про це нам розкажуть деякі наші діти.

1 людина (Ф. І. дитини) - Великий полководець А. В. Суворов від народження був кволим, хворобливим хлопчиком. І тільки наполеглива щоденна праця над собою, старання і терпіння допомогли йому стати непереможним командиром.

(Показ картинки)

2 осіб (Ф. І. дитини) - А Валентина Володимирівна Терешкова шляхом старанних тренувань, терпіння і старанною навчання стала відомою всьому світу першою жінкою-космонавтом. (Показ картинки)

Цього року країна наша Росія відзначає юбілей- 70 років перемоги у страшній війні. Прикладів старання, терпіння і мужності багато. Про один розповість

3 осіб (Ф. І. дитини)

Літак Олексія Петровича Маресьєва (показ картини) був підбитий, а сам льотчик важко поранений в ноги. Здійснив вимушену посадку на зайнятої німцями території і 18 діб спочатку на покалічених ногах, а потім поповзом пробирався до лінії фронту. Ледве живого Олексія виявили хлопчаки з села Плав, Сергій Малин і Саша Віхров. Батько Сашка відвіз Маресьєва на підводі в свій будинок. Більше тижня колгоспники доглядали за льотчиком, в селі не було лікаря, а Маресьєву потрібна була медична допомога. Було дуже боляче, але він терпів. Коли на околиці села приземлився літак, Маресьєва відправили в Москву. Лікарі змушені були ампутувати (відрізати) йому обидві ноги. Однак, незважаючи на інвалідність, льотчик повернувся в небо. Літав з протезами, збив 11 літаків ворога: чотири до поранення і сім - після поранення.

Народна мудрість дає таку пораду: «Навчишся терпіти в малому, витерпиш

і в великому ». І дійсно, пережити багато труднощів можна завдяки своєму дивовижному терпінню і старанню.

- Хлопці! А як ми можемо дізнатися, старанний людина чи ні?

(По його вчинкам і справах)

- А тепер пропоную попрацювати в парах

-Внімательно розгляньте ілюстрації і відзначте жетончиком «Сонечко» (поставте його на ілюстрації в нижньому правому куті, на яких зображені заняття, що вимагають старання і терпіння. Правило - уважно вислухати один одного і прийти до єдиного рішення. Як закінчите роботу - зчепіть долоньки разом в кулачок і підніміть вгору.

Перевіримо вашу роботу: один з вашої пари (домовтеся - хто) пояснює вибір так: ми думаємо, що .... Якщо інші згодні - хлопніть!

А зараз дружно і старанно відпочинемо

Вгору долоньки - хлоп, хлоп!

По колінах шльоп, шльоп!

По плечах тепер поплещи!

З боків себе потьопала!

Можемо грюкнути за спиною!

Ляскаємо перед собою!

Вправо можемо! Вліво можемо!

І руками будиночок складемо.

Закріплення отриманого матеріалу - 5хв.

- Тепер, друзі, ми попрацюємо в групах. (Роздати листочки за кількістю груп) старання і терпіння нас вчать наші російські народні казки

-Під багатьох казках герої старанні й терплячі. Але не у всіх. Знайдіть такого героя і вгадайте казку (По щучому велінню)

-Які ви молодці!

Давайте згадаємо прислів'я і приказки про намагання і терпінні.

Пропоную вам гру «Докажи слівце».

• Без терпіння немає ... (вміння).

• Терпіння все (долає).

• Терпіння і труд все перетруть).

• Поспішиш - людей .... (Насмішиш).

• На превеликий терпінню прийде і .... (Вміння).

• Намагання і терпіння народжують .... (Вміння)

- Ви зі мною згодні? А тепер старанно і терпляче з'єднайте точки на листочку.

(Працюють під приємну спокійну музику)

Рефлексивно-підсумковий етап

-Друзі, добігає кінця наше заняття, і пора підвести підсумки.

- Хто задоволений своєю роботою на занятті?

- Оцініть свою роботу так само, як починали заняття:

якщо все зрозуміли - ви сонечка, піднімемо руки вгору і помахаємо ними.

якщо не все зрозуміли - руки в сторони розведемо.

якщо не зрозуміли тему - руками прикриємо очі.

Всім дякую! Як сонечко радіє вашому старанню! І я рада нашому спілкуванню.

- Про які важливі якості людини ми говорили сьогодні (про намагання, терпінні)

- На занятті сьогодні потрібні були старання і терпіння?

- Хто захотів бути старанним і терплячим?

Сьогодні кожен з вас задумався про своє майбутнє життя, якою дорогою йти в прекрасне далеко. Хочеться вірити, що ви будете працьовитими, старанними і терплячими. Я вірю в вас, мої дорогі!

.-Давайте побажаємо нашим гостям: добра, здоров'я, щастя, удачі, терпіння.

- Кажуть: Яка робота, така й нагорода.Ви сьогодні - молодці! Дарую вам медальки на пам'ять! Нехай буде у вас нагадування: старання і терпіння - шлях до вміння! (Сонечко з променями, на яких написана ця прислів'я)

Під музику «Прекрасне далеко» роздати медальки.





Конспект відкритого заняття «Намагання і терпіння» по духовно-моральному вихованню дітей