• Хід уроку
  • Прикріплені файли

  • Скачати 15.13 Kb.

    Конспект уроку з української мови для першого класу «Ввічливі слова»




    Дата конвертації13.06.2017
    Розмір15.13 Kb.
    ТипВвічливість. Виховання важливого дитини

    Скачати 15.13 Kb.

    Олена Єрьоміна
    Конспект уроку з української мови для першого класу «Ввічливі слова»

    Тема: «Ввічливі слова. Слова однозначні і багатозначні (загальне уявлення). Слова, близькі та протилежні за значенням.

    Плановані результати:

    Предметні:

    Учень навчиться:

    визначати кількість слів у реченні; виокремлювати слова з пропозиції;

    розрізняти предмет (дія, ознака) і слово, яке називає предмет (ознака предмета, дія предмета); класифікувати і об'єднувати слова за значенням в тематичні групи.

    Учень у спільній діяльності з учителем отримає можливість навчитися складати текст по малюнку і опорним словами.

    метапредметние:

    Комунікативні: Учень навчиться:

    співпрацювати з однокласниками при виконанні навчального завдання

    Регулятивні: Учень навчиться:

    оцінювати результати виконаного завдання за підручником і зразком вчителя.

    Пізнавальні: Учень навчиться:

    працювати зі словниками підручника: тлумачним і близьких і протилежних за змістом понять, знаходити в них потрібну інформацію про слові.

    Особистісні результати: Учень навчиться:

    Виявляти пізнавальний інтерес до нового навчального змісту; приймати роль учня на рівні позитивного ставлення до школи;

    проявляти почуття особистої відповідальності за свою поведінку на основі змісту текстів підручника;

    проявляти пізнавальний інтерес до походження слів.

    Мета уроку:

    • Розвивати уміння вживати в мові «ввічливі» слова,

    • розпізнавати слова, які називають предмет, ознака предмета, дія предмета,

    • познайомити з однозначними і багатозначними, близькими і протилежними за значенням словами;

    • розвивати мову.

    Плановані результати:

    • учні навчаться використовувати в мові «ввічливі» слова;

    • розпізнавати однозначні і багатозначні слова;

    • вживати в мові близькі і протилежні за значенням слова.

    Хід уроку

    I. Організаційний момент.

    - Давайте подивимося один на одного і посміхнемося. Від посмішки стане нам тепліше. Ми відчуємо, що поруч знаходяться друзі. Підніметься настрій. Побажаємо один одному успіху і обов'язково дізнатися щось нове.

    Перевір, дружок,

    Чи готовий ти почати урок?

    Всі ль на місці, все ль в порядку?

    Книжка, ручка і зошит?

    Перевірили? Сідайте!

    З ретельністю працюєте!

    II. хвилинка чистописання

    (запис на дошці)

    Добре слово будь-які ворота відкриє.

    - Назвіть першу букву в реченні

    У стародавній абетці літера Д позначала добро. Найголовнішим словом була названа ця буква (Д - добро).Сьогодні ми пропишемо з'єднання букв:

    дм дл

    Перш ніж писати, згадаємо правила:

    - Я зошит свою відкрию і похило покладу

    Я, друзі від вас не приховую, ручку я ось так тримаю

    Сяду прямо, не зігнуся, за роботу я візьмуся

    - Знайдіть головні слова в цьому реченні.

    - Як по - іншому називають головні слова пропозиції?

    (основа) (підлягають і присудок)

    - Назвіть основу пропозиції.

    (Слово відкриє)

    - У нас проблема - комп'ютер не відкривається. Що робити? Може йому теж треба добре слово сказати?

    -Подскажіте, яке треба слово сказати?

    (будь ласка, відкрийся.)

    II.Актуалізація знань.

    - У нас сьогодні гість.

    слайд 2

    Ви його впізнали?

    (Колобок)

    - Що називає слово «колобок»?

    (це предмет)

    -На яке питання відповідають слова, які називають предмети?

    (хто або що)

    - Хто пам'ятає, як називаються слова, які називають предмети?

    (іменниками)

    - А який Колобок?

    (жовтий)

    Яке слово ми додали?

    - Що називає слово «жовтий»?

    (ознака предмета)

    -Що ще можуть називати слова?

    (дії предметів)

    - Які слова, які називають дії Колобка, ви скажіть?

    (котився, біг, зустрічався)

    - Колобок прийшов до вас за допомогою. Герої його казки, що - то втратили. Колобок здогадався, в чому справа. Але як допомогти їм - не знає. Ось і просить нас допомогти. Але попереджає, що казка стара, сторінки не всі можуть відразу відкритися. Може і завдання доведеться виконати. Ви готові допомогти Колобку? Давайте подивимося, що сталося?

    -Колобок запрошує нас до себе в казку.

    Як з'явився Колобок?

    (відповіді дітей)

    Слайд 3 Діти читають.

    - Що ж далі було?

    Слайд 4 (порожньо)

    - Ось і перша перешкода. Що ж робити?

    слайд 5

    - Знайдіть слова, які називають дії старої.

    (взяла, поскребла, помела, замісила, засмажити, поклала)

    - Випишіть їх в зошит.

    (діти виписують)

    - Перевірте свої записи.

    Слайд 6 (перевірка з екрану)

    - Покажіть свої сигнальні картки. (підводжу підсумки)

    слайд 7

    - Влаштувався він на віконці, так жарко стало. Вирішив Колобок лісом погуляти.

    слайд 8

    - Побіг Колобок по доріжці, а назустріч йому Зайчик.

    - Привітався з ним Колобок, а у відповідь почув: Колобок, Колобок, я тебе з'їм.

    Не сподобалася Колобку така зустріч, навіть пісеньку не захотів він співати Зайцю. Покотився Колобок далі, а назустріч йому Вовк.

    слайд 9

    - Привітався з ним Колобок, а у відповідь почув: Колобок, Колобок, я тебе з'їм.

    Не сподобалася Колобку зустріч, навіть пісеньку не захотів він співати Вовкові.

    слайд 10

    Покотився Колобок далі, а назустріч йому Ведмідь.

    - Привітався з ним Колобок, а у відповідь почув: Колобок, Колобок, я тебе з'їм.

    Не сподобалася йому така зустріч, навіть пісеньку не захотів він співати Медведю.

    слайд 11

    Покотився Колобок далі, а назустріч йому Лиса. І відразу вітатися стала. Зрадів Колобок такого звернення.

    слайд 12

    - Стала Лисиця його просити ...

    слайд 13

    Та так, що не зміг Колобок їй відмовити.

    - Чому ж Колобок відмовився співати іншим героям, а Лисиці погодився заспівати?

    (Лисиця хитра була)

    - Може ще з іншої причини він погодився Лисиці заспівати?

    - Які вона слова йому сказала?

    (Ввічливі слова)

    - Що ж втратили наші герої?

    - Заєць, Вовк і Ведмідь вирішили виправитися. А як - не знають. Просять нас, щоб ми допомогли. Як їм допомогти?

    (треба їх навчити ввічливим словами)

    - Як ви думаєте, яка у нас сьогодні тема уроку? Про які словах ми будемо говорити?

    (відповіді дітей)

    Слайд 14 «Ввічливі слова»

    - Правильно. Ми будемо говорити про ввічливих словах.

    Тема нашого уроку так і називається «Ввічливі слова».

    - Які ввічливі слова ви знаєте?

    (спасибі, будь ласка, здрастуйте, до побачення)

    - Які слова забували говорити наші герої?

    слайд 15

    - Прочитайте слова на екрані. Яке перше слово ви прочитали?

    (Вітаю)

    - Коли ми так говоримо?

    (коли зустрічаємося)

    - Це слова - вітання. Які ще слова - вітання ви прочитали? Давайте їх випишемо.

    (діти виписують)

    слайд 16

    - Перевірте правильність виконання завдання. Покажіть ваші сигнальні картки. (підводжу підсумок)

    - Прочитайте друге слово. Коли ми так говоримо?

    (коли кого - то дякуємо)

    - Це слово подяки. Подивіться, чи є ще слова подяки?

    (Дякуємо)

    - Яке слово ми ще не називали?

    (до побачення)

    - Коли ми так говоримо?

    (коли прощаємося)

    Слайд 17- 19 Гімнастика для очей

    Колобочек покотився,

    Зліва, справа з'явився,

    Те куди - то покотився,

    Те знову раптом з'явився,

    Пропадає і знову,

    Знову з'являється.

    Це Колобок з нами так грається.

    Ми трохи пограємо,

    І урок свій продовжуємо.

    - Як ви думаєте, виправилися наші герої?

    - Подивимося, якими тепер наші герої стали.

    слайд 20

    - Що сказав Мишко?

    слайд 21

    - Що сказав Заєць?

    слайд 22

    - Що сказав Вовк?

    слайд 23

    - Подякувала Лиса Колобка, що навчив лісових звірів ввічливі слова говорити, та є його і не стала.

    - Запам'ятали Заєць, Вовк і Ведмідь ввічливі слова. Як тепер про них можна сказати, якими вони стали?

    (Ввічливими)

    - Ввічливі люди добрі і дружні.

    Физминутку

    Один два три чотири,

    Ось ми з другом потоваришували.

    Раз два три чотири п'ять,

    Починай урок знову.

    - Ввічливі. Як по - іншому можна сказати?

    (виховані)

    - А якщо людина не говорить ввічливі слова, то, як його назвуть?

    (Нечемний, невихований)

    - Колобок згадав, що про невихованого людини говорять «невіглас», а може бути «невіглас». Ось тільки не пам'ятає, яке з цих слів правильне. Як бути?

    (треба допомогти)

    - Як же це зробити?

    (не знають)

    - Хлопці, у нас же підручники є. Давайте відкриємо на стор. 26 упр. 15. Прочитавши значення цих слів, ми зможемо з'ясувати, яке з цих слів підходить до слова невихований.

    (виконання завдання)

    - Колобок запрошує вас далі подорожувати.

    слайд 24

    - Потрапили ми в гості в іншу казку. Як вона називається?

    ( «Вінні - Пух»)

    - Ось тільки немає ні написів ніяких, ні звуку немає. Що ж робити?

    Може, самі озвучимо? Уявіть, що ви актори і вам треба озвучити фільм. Не забувайте про ввічливі слова.

    Гра «Актори» (робота в парах)

    слайд 25

    - Колобок дякує вам і запрошує нас далі подорожувати.

    Слайд 26 - 32 Физминутку (музична)

    слайд 33

    - Колобок дякує вам і просить допомогти йому загадки відгадати. Він зовсім заплутався у відповідях.

    загадки:

    1. Старий дід,

    У сто шуб одягнений.

    Хто його роздягає,

    Той сльози проливає.

    (цибуля)

    слайд 34

    - Колобок каже, що він іншу бачив картинку. Чому?

    (є ще значення слова ЛУК)

    - Якщо у слова багато значень, то, як такі слова ми назвемо?

    (багатозначні)

    - Якщо є багатозначні слова, то можуть бути і інші? Які?

    (однозначні)

    - Подивіться в підручнику на стор.26 упр. 16.

    - Назвіть слово, щоб було одне значення.

    (книга, олівець, грак)

    - Назвіть слово, щоб було багато значень.

    - Допоможіть Колобку наступну загадку відгадати.

    2. розкинути килим,

    Розсипаний горох;

    Ні килима не підняти,

    Ні гороху зібрати.

    (зірки)

    - Як ви думаєте, це однозначне слово або багатозначне? Як можна дізнатися, однозначне це слово чи ні?

    (подивитися в словнику)

    - Давайте перевіримо на екрані.

    слайд 35

    (перевіряємо)

    - У лісі ми з вами були, а тепер Колобок хоче по полю пройтися. Що таке поле? Що там росте? Знайдіть на стор. 27 упр. 17.

    (виконання завдання)

    - Якщо ми не знаємо значення слова, як нам бути? Що треба зробити?

    (подивитися в словник)

    - Який словник ми читали сьогодні?

    (тлумачний)

    - Які ще словники є?

    (відповіді дітей)

    - Відкрийте підручник на стор. 142. Давайте прочитаємо по ланцюжку по одній парі слів.

    (діти читають)

    - А ввічливі слова можна по парам називати? Давайте пограємо в гру «Скажи навпаки»:

    Здрастуй - до побачення

    Дякую будь ласка

    Добрий вечір - добрий ранок

    слайд 35

    Колобок прощається.

    III. Підсумок уроку.

    Як називалася тема нашого уроку?

    Які бувають слова?

    Чи відповідає наша назва теми насправді?

    Що нового ви дізналися?

    Чому ви здивувалися?

    Який у вас настрій?

    Кому сподобався урок?

    - Наш Колобок любить не тільки казки. Він ще любить вірші і любить грати в гру «Докажи слівце». Хочете пограти разом з ним?

    Гра «Докажи слівце».

    (стор. 30 Поурочні розробки)

    слова

    "До побачення!",

    "Спасибі", "Вибачте",

    "Будь ласка", "Здрастуйте" -

    Щедро даруйте!

    Даруйте перехожим,

    Друзям і знайомим.

    У тролейбусі,

    В парку,

    І вдома.

    Слова ці дуже

    І дуже важливі.

    вони людині

    Як повітря

    Потрібні.

    Без них неможливо

    На світлі прожити.

    Слова ці треба

    З посмішкою дарувати.

    Прикріплені файли:

    prezentacijak-uroku-vezhlivye-slova_snde6.pptx | 2211,48 КБ | Завантажено: 20


    Скачати 15.13 Kb.


    Конспект уроку з української мови для першого класу «Ввічливі слова»

    Скачати 15.13 Kb.