Конспект по нетрадиційного малювання в підготовчій групі «філімонівська букет»




Дата конвертації01.04.2017
Розмір7.29 Kb.
ТипЗаняття з малювання. Конспекти, НОД

светлана Боченкова
Конспект по нетрадиційного малювання в підготовчій групі «філімонівська букет»

Конспект по нетрадиційного малювання в підготовчій групі на тему «філімонівська букет».

Тема: «філімонівська букет»

Мета: Розширити знання дітей про філімоновской іграшці; познайомити з новими елементами розпису.

завдання:

Розвивати пізнавальну активність дітей;

Розвивати творчість, уяву, дрібну моторику;

Розширювати уявлення дітей про філімонівська іграшках;

Ознайомити дітей з новими елемантамі розпису;

Виховувати інтерес і любов до народного мистецтва, повагу до праці народних майстрів.

Матеріали: картинки із зображенням філімонівська іграшок, елементів розпису; альбомні листи, гуашеві фарби, ватяні палички, печатки з картоплі (круглої форми, плоска палітра (пластикова лиску, файл, стаканчики з водою.

Хід заняття:

організаційний момент

Вихователь показує картинку і читає вірш:

Філімонівська село -

Синій ліс, пагорби, косогір.

Ліплять там з глини іграшку

І розписують досі.

Вихователь: Хлопці, як ви думаєте, про яку іграшку ми сьогодні з вами згадаємо? (Відповіді дітей)

Правильно, про філімоновской.

- А чому ці іграшки називаються «філімонівська»? (Відповіді дітей)

Вихователь: Дійсно, ще за часів Івана Грозного на березі річки Уни, Тульської області була така село - Філімонова. Прибув туди якось гончар Филимон. Виявив він там великі поклади глини і вирішив оселитися в цьому селі. Спритно виходило у нього ліпити з глини посуд та іграшки різні, дивовижні. А жителі того села диву давалися, як це спритно і красиво у нього виходить використовувати нікому не потрібну бруд. Дорослі перейнялися до нього повагою, та й дітлахи полюбили. Стали жителі сільські у Филимона вчитися, наслідували його і незабаром навчилися з глини ліпити в селі всі від малого, до великого. Жінкам допомагали дівчинки, починаючи з 7 років. Займалися цим ремеслом у вільний час, частіше взимку, а іграшки стали продавати на ярмарках у великих містах. Сподобалася Филимона ця затія з іграшками, а як-то раз він дірочку в іграшці зробив - свистулька вийшла. Залилася дзвінким піснею іграшка. І став Филимон для людей свистульки робити. Від сільських дітлахів відбою не було, та він і не відбивався. До дітворі у нього добре, ніжне ставлення було.

Вихователь: Ось така історія про виникнення філімоновской свистульки. А ми з вами зараз уявімо, що в руках у кожного з нас теж є свистулька.

Дихальна гімнастика.

Вихователь: склад руки сопілкою, а губи витягніть в трубочку і спробуйте посвістеть, немов ви на свистульки граєте. (Діти виконують вправу)

- Молодці! Тільки ось свистульки Филимон робив з глини, а як ви думаєте, де брали таку велику кількість глини? (Відповіді дітей)

Вихователь: Щоб глину дістати, потрібно було викопати глибокий колодязь. У нього опускалися, набирали глину в відра і піднімали вгору. А ось обжегалі іграшки у великих земляних печах, які робили в ярах. Випал був красивим і яскравим видовищем. До глибокої ночі горіло багаття і висвітлювали різнокольорові іграшки.

- Як ви думаєте, від чого іграшки були різнокольоровими? (Відповіді дітей)

Вихователь: Насправді, іграшки, коли розжарювалися ставали спочатку червоними, потім білими, а коли остигає біло-рожевими ставали і дуже твердими.

- Подивіться на різноманіття філімонівська іграшок, тут і півник, і баран, і бариня, і пташка, і солдат, і козел (показ картинок). Як ви думаєте, в чому подібність всіх цих іграшок? (Відповіді дітей)

Вихователь: Насправді, через те, що глина дуже пластичний матеріал і при сушінні тріскається, її доводилося постійно загладжувати вологими руками. Від цього іграшка мимоволі звужувалася і витягується. Тому і іграшки все мають злегка витягнуту форму.

- А які основні кольори використовували в розпису іграшок? (Відповіді дітей)

Вихователь: Правильно, жовтий, червоний, зелений, іноді синій.

- Які основні елементи використовували в розпису? (Відповіді дітей)

Конспект по нетрадиционному рисованию в подготовительной группе «Филимоновский букет»

Вихователь: У різних поєднаннях кола, лінії, точки і смужки дають нам такі гарні візерунки, як ялинка, сонечко, квіти. Якщо ви уважно подивитеся на іграшки, то помітите, що одним кольором зафарбовувати як правило тільки кофти у баринь і сорочки у солдатів, голова і груди у тварин і птахів. А ось для розпису спідниць, фартухів, штанів і грудок тварин майстри використовують всю свою вигадку і фантазію. А ось особи у іграшок залишаються чисто білими, тільки малюються точки - очі і цятки - рот.

- Як ви думаєте, де і коли продавали такі іграшки? (Відповіді дітей)

Вихователь: Робили іграшки до свята, який називався «Свистун». Під час свята проходили народні гуляння та ігри. Давайте і ми з вами зараз трохи пограємо.

Физкультминутка «Каруселі»

Каруселі, каруселі,

Сіли, встали, полетіли,

Закрутилися, закрутилися,

Задзижчали, покотилися!

Затремтіли, заверещали,

Разом за руки трималися.

Як захоплює дух,

Ух!

Вихователь: Красу роблять народні умільці! Ось і ми з вами сьогодні відчуємо себе справжніми умільцями і намалюємо «філімонівська букет». Запрошую вас в творчу майстерню.

Робота в творчій майстерні. (Розповідь вихователя супроводжується показом і паралельно роботою дітей)

Вихователь: Перед вами печатки з картоплі, у всіх вони круглої форми. Спочатку ми ставимо у верхній частині листка кілька круглих печатках жовтою фарбою. Це будуть квіти.

Потім беремо ватяну паличку і малюємо гілочку з листям. Для того, щоб наша гілочка була об'ємною, прорісуем її ще раз, іншим кольором і іншим кінцем ватної палички.

Тепер приступаємо до прикраси ваших квіточок. Уявіть себе справжніми філімонівська майстрами, подумайте, як можна прикрасити жовті кола, щоб вони перетворилися в різні незвичайні квіти.

Самостійна робота дітей.

Вихователь: Подивіться, які гарні і незвичайні букети у нас вийшли. Ви все справжні майстри. Молодці!

Після закінчення роботи можна зробити виставку малюнків, обговорити з дітьми найбільш сподобалися філімонівська букети.





Конспект по нетрадиційного малювання в підготовчій групі «філімонівська букет»