Ірина Денисова
Конспект освітньої діяльності з дітьми з екологічного виховання «Живі насіння»
Вихователі 2 старшої групи: Денисова І. А., Ковальова Є. Е.
учитель-логопед: Балибердін О. В.
мета:
Продовжувати знайомити дітей з етапами зростання і розвитку рослин: від насіння до дорослого плодоносного рослини. Довести до свідомості дітей, що насіння - це живі істоти (в кожному насінню живе рослина). Знати, для того, щоб насіння проросло, йому необхідні певні умови: земля, вода, тепло і світло.
завдання:
1. Вчити спостерігати, бачити причинно - наслідкові зв'язки, робити висновки.
2. Розвивати логічне мислення, мова, кругозір.
3. Виховувати допитливість, любов і дбайливе ставлення до природи.
Попередня робота:
розглядання насіння; розгадування загадок; створення екологічної колекції насіння і кісточок «Все починається з насінини»; працю і спостереження в куточку природи, читання казки Г.-Х. Андерсена «Дюймовочка» та знайомство з одиницею виміру «дюйм».
словник:
насіння, паросток, саджанці, квітконіжка, плоди, фільтр.
устаткування:
установка для перегляду електронної презентації (ЕОР, електронна презентація, колекція «Все починається з насінини», коробочки для насіння, піднос, скляні баночки з прозорими кришками для пророщування насіння, фільтр, судини з водою, насіння овочевих і плодових культур. Серії карток із зображенням етапів росту рослин (огірки, помідори).
Хід заняття:
I частина: "У кожному насінню живе рослина".
Вихователь: Діти, сьогодні ми познайомимося з дуже цікавими живими істотами. Вони настільки маленькі, що ми часом їх не помічаємо. Тільки я їх щось не бачу. Де вони?
На екрані з квітки з'являється і зникає Дюймовочка.
Вихователь: Ой! Хто це хлопці?
Діти: Дюймовочка!
Вихователь: Яке цікаве ім'я. А чому її так назвали? Звідки вона до нас прийшла?
Діти: Відповіді дітей.
Вихователь: Дійсно. Дюймовочка - незвичайна дівчинка. Вона з'явилася з квітки. У однієї жінки не було дітей. Але добра чарівниця допомогла їй, давши насіннячко, яке жінка посадила в квітковий горщик і виростила з нього прекрасна квітка плодом якого і стала Дюймовочка. А оскільки вона ростом була не більшою дюйма (згадати і показати одиницю виміру «дюйм», її і назвали Дюймовочкою.
Дюймовочка: Доброго дня хлопці. Я дуже рада, що ви впізнали мене. Зараз я загадаю вам загадку, якщо ви відгадаєте її, то дізнаєтеся, що знаходиться в моїй коробочці.
загадка:
Посадили дар в горщик -
З'явився раптом паросток.
До світла тягнеться листочок -
А на ньому живу квітку.
Що це за дар такий?
Діти: насіннячко, зернятко.
Дюймовочка: Правильно. Я чула, що ви зібрали незвичайну колекцію. Познайомите мене з нею.
Діти: Так. Ця наша колекція насіння і кісточок.


Вихователь дістає коробку з колекцією насіння і кісточок.
-Що сталося, хтось не акуратно дивився нашу колекцію. Деякі коробочки порожні, а насіння переплутані.
Вихователь кладе на долоню кілька насіння, показує дітям:
-Подивіться, як ви думаєте, чому насіння не схожі?
Діти: Це насіння різних рослин.
Вихователь: Треба нам порядок навести. Розкласти насіння за своїми коробочках. Але спочатку треба розповісти про насінні або кісточці за алгоритмом:
Алгоритм розповідання.
• розмір (великі, маленькі,
• форма (круглі, овальні,
• колір,
• назва рослини.
Гра-Завдання: «Знайди кожному насіння свою коробочку».
Вихователь: Молодці, хлопці. Нашу колекцію ми відновили. Тепер все насіння знаходяться в своїх коробочках.
Висновок: Ми переконалися, що все насіння різні! У кожному насінню живе рослина!
II частина: «Розбудимо насіння».
Вихователь: Хлопці, зараз насіння сплять і чекають весни. Щоб вони прокинулося їх треба розбудити. І для цього потрібні особливі умови.
На жаль, ми не можемо посадити насіння у відкритий грунт - землю, тому що за вікном господарює ... яку пору року?
Діти: Зима.
Вихователь: Правильно. Але ми не будемо чекати весни і спробуємо виростити рослини у себе в лабораторії. Для цього насіння потрібно «розбудити»! Щоб вони «прокинулися», помістимо їх в «чарівні баночки».
На дно кожної баночки покладемо круглий м'який фільтр (викладаємо) і зволожити його (воложимо).
Насіння розмістимо так, щоб вони не стикалися, не заважали один одному «прокидатися».
Закриємо баночки прозорим склом. Воно у нас безпечне.
А тепер ми з вами будемо спостерігати за ними через це прозоре скло.
Діти виконують завдання, поміщаючи насіння в свої баночки, як це робить вихователь.
Вихователь: Молодці! Закриємо баночки і почекаємо.
Поки насіння "обживаються" в баночках, ми пограємо в гру «Урожай».
В город підемо,
Урожай зберемо.
(Йдуть по колу, взявшись за руки)
Ми моркви натискання
( «Тягають»)
І картоплі накопаємо.
( «Копають»)
Зріжемо ми качан капусти,
( «Зрізають»)
Круглий, соковитий, дуже смачний,
(Показують коло руками - 3 рази)
Щавлю нарвём трошки
( «Рвуть»)
І повернемося по доріжці.
(Йдуть по колу, взявшись за руки)
III частина: Дидактична гра «З насіння виросло рослина».
Вихователь: У кожному насінню живе рослина! І якщо насіння розбудити і створити необхідні умови, то насіннячко може дати паросток, вирости, зацвісти і принести плоди.
Вихователь розкладає на столі впереміш картинки із зображенням різних фаз росту рослин. Діти діляться на 2 команди. Кожна команда отримує одне насіння будь-якої овочевої культури (огірок, помідор). Діти уважно розглядають свої картки і розкладають їх по порядку, т. Е. За фазами росту рослини, при цьому розповідають вихователю про виконання завдання.
Порівнюємо результати вибору дітей з правильною відповіддю.
IV частина: «Насіння прокинулися»
Вихователь: Поки ми грали наші насіння прокидалися.
Зараз, хлопці, подивимося на наші «чарівні баночки». Що ж з ними сталося?
Діти: Кришки баночок запітніли.
Вихователь: Як ви думаєте, чому?
Діти: Тому що насіння прокинулися, вони дихають, вони живі!
Вихователь: Звичайно, насіння живі! Значить, ми все зробили з вами правильно.
Залишимо насіння в чарівних баночках і будемо спостерігати за ними кожен день і відзначати їх зміни.
Вихователь: А тепер давайте згадаємо, що ми робили вранці з горохом.
Діти розповідають:
Стакан з сухим горохом розділили на 3 стаканчика порівну.
В 1 стаканчику залишили горох в сухому вигляді,
у 2 склянці горох залили холодною водою, поставили на підвіконня,
а 3 склянку з горохом залили теплою водою і поставили на батарею.
Вихователь: Правильно. Тепер прийшов час подивитися, що сталося з нашим горохом. Подивимося як вода, тепло вплинула на нього.
Розгляд стаканчиків з горохом. Обговорення.
Висновок: Значить, наші насіння не тільки дихають, але вони ще і п'ють воду.
Вихователь: Ось і підійшло до кінця наше заняття. Молодці сьогодні все хлопці. Всі старалися, правильно відповідали на питання, виконували завдання.
Давайте згадаємо, а чому ж ми сьогодні займалися?
Діти: Будили насіння.
Вихователь: Що нового ми дізналися?
Діти: насіння живі, вони дихають і п'ють воду, в теплі ростуть швидше.
Дюймовочка: Які ви молодці. Мені дуже сподобалося з вами займатися.
За це я вам подарую насіння квітів. Скоро зими кінець. І я вірю, що ви виростите чудові квіти, і ми знову зустрінемося.