Конспект освітньої діяльності по мовному розвитку на тему: «Читання билини« Альоша Попович і Тугарин Змеевич ».




Дата конвертації10.02.2020
Розмір6,57 Kb.
ТипТемочка

Шибалова Валентина
Конспект освітньої діяльності по мовному розвитку «Читання билини« Альоша Попович і Тугарин Змеевич »

Мета: Ознайомити дітей з російською народною билиною "Альоша Попович і Тугарин Змеевич".

Завдання: Навчальні: вчити відповідати на поставлені питання докладно і послідовно, описувати зовнішність богатирів, використовувати в мові синоніми.

Розвиваючі: розвивати вміння самостійно відповідати на питання повним пропозицію, залучити до промови прикметники і вміти їх узгоджувати з іменниками в потрібному числі, відмінку.

Виховні: виховувати повагу до історичного героїчного спадщини рідної країни, гордість за свою Батьківщину.

Обладнання: картина В. М. Васнецова "Богатирі".

Словникова робота: Русь, слов'яни, богатирі, билина, обладунки - одяг богатирів (кольчуга, щит, шолом, зброя - спис, меч, лук зі стрілами, булава.

хід заняття

1. Організаційний момент.

Вихователь: "Здравствуйте. Діти, подивіться, до нас сьогодні прийшли гості. Привітайтеся з ними, подаруйте їм тепло своїх посмішок. Молодці!

- Хлопці, а ви любите подорожувати? Сьогодні ми з вами вирушимо в чарівну подорож в минуле давньоруської держави. А зараз закриємо очі і уявімо, що ми з вами потрапили в минуле нашої країни. Одягаємо свої шапки невидимки. раз два три. Ось і сталося диво.

2. Основна частина.

Давним давно на місці міст і сіл, де ми зараз живемо, були непрохідні ліси, повні звірів і птахів. З давніх-давен на цій землі жили слов'яни. Їхні сусіди - часто нападали на слов'ян, спустошували землі, руйнували будинки, забирали в полон людей. Більше 1000 років тому заснували слов'яни свою державу, назване Руссю. Русь захищалася від ворогів. Жити в таких умовах могли тільки дуже сильні, витривалі і хоробрі люди. Називали таких людей русичами. Жили серед русичів і богатирі. Вони славилися незвичайною силою, про їхні подвиги складалися казки і билини, вірші. (Діти читають вірші про богатирів.)

Вихователь: Діти, як ви думаєте, хто такі богатирі?

Діти: Богатирі - це люди, які захищали нашу Батьківщину від ворогів.

Вихователь: Богатирі - це захисники нашої Батьківщини в давнину. Діти, а як ви вважаєте, які були богатирі?

Діти: Сильні, сміливі, відважні, хоробрі і т. Д.

Вихователь: Правильно, богатирі - це люди безмірною сили, стійкості і відваги, які вчиняють військові подвиги. Богатирі охороняли нашу Батьківщину від врагов- стояли на заставі фортеці.

Вихователь: Діти, а з ким боролися герої -богатирі?

Діти: з Солов'єм - розбійником, Змієм Гориничем, Кощієм Безсмертним, Тугарин Змієм.

Вихователь: Чим озброєні богатирі? (вихователь показує дітям окремі ілюстрації із зображенням зброї: щит, меч, булава, палиця) .Давайте, згадаємо, як звуть російських богатирів? (Ілля - Муромець, Добриня - Микитович, Алеша- Попович)

Розгляд картини В. М. Васнецова "Богатирі"

У центрі Ілля - Муромець! Він простий і могутній. в ньому відчувається спокійна і впевнена сила.

Богатир справа - наймолодший і сміливий - Альоша Попович. Він сповнений відваги. у нього в руках лук зі списом, а сідла прикріплені гуслі.

Третій богатир - Добриня Микитич - він може виконати найскладніші доручення. Богатирів ми бачимо всіх разом. Це показує народну силу і говорить про надійність цих захисників російської землі. а перегляді на яких конях вони сидять? що ви скажіть про них? А чому, якби вони були маленькими, витримали б вони своїх богатирів?

Физминутку.

Дружно встали - раз, два, три.

Ми тепер богатирі.

Ми долоню до очей приставимо,

Ноги міцні розставимо,

Повертаючись вправо,

Оглянемося величаво.

І наліво треба теж.

Поглянути з-під долоньок,

І направо, і ще

Буквою Л розставимо ноги.

Точно в танці - руки в боки

Нахилилися вліво, вправо.

Виходить на славу!

Хлопці, що таке Билина? Билини - це давні оповіді, які дійшли до наших днів. Тому вони звучать так незвично для нашого вуха, тому в них так багато слів, які ми вже не вживаємо. слова ці називаються застарілими.

Читання уривка з Билини "Альоша Попович і Тугарин Змеевич".

Питання до тексту:

1. З ким відправився до Києва Альоша Попович? (Яким Іванович)

2. На чому відправився в шлях Альоша Попович? (Поїхав на коні)

3. Хто зустрічав Альошу Поповича в княжому дворі? (Князь Володимир з княгинею)

4. Хто сів за стіл поряд з князем і княгинею? (Альоша Попович і Тугарин Змеевич)

5. Яке блюдо Тугарин проковтнув першим? (Смажену лебідь)

6. За допомогою чого Альоша Попович переміг Тугарина Змеевіча? (Меча)

Гра "ТАК - НІ"

Наша Батьківщина сильна.

І у всіх вона одна.

На Русі богатирі є.

Їм завжди хвала і честь.

Ілля Муромець герой.

Він був наймолодший.

Солов'я він переміг.

З автомата підстрелив.

Альоша Попович теж герой.

Він сильний, сміливий, молодий.

Він в Києві граді дружинником був.

Карабаса в бою він переміг.

На танках боролися богатирі.

Вони воювали з мечем і списом.

Добриня Микитич був слабким і кволим.

Він змія зумів перемогти своєю силою.

Пишаємося ми нашими богатирями.

3. Заключна частина.

Нам прийшла пора повертатися в дитячий сад, закриваємо очі. ра, два, три. і ми опинилися в нашій групі. Знімаємо свої шапки невидимки.

Вихователь: Про кого ми сьогодні говорили ?. Яку билину прочитали? Що нового дізналися?

А на пам'ять я хочу вручити вам грамоти, видані школою князя Володимира, щоб ви були такими ж сильними, сміливими, рішучими. Щоб гаряче любили і захищали свою Батьківщину, як це робили богатирі.

Всім дякую!





Конспект освітньої діяльності по мовному розвитку на тему: «Читання билини« Альоша Попович і Тугарин Змеевич ».