Конспект заняття № ___
з розвитку лексико-граматичних категорій (старший вік)
Тема: «Ліс. дерева »
цілі:
корекційно-освітні:
корекційно-розвиваючі:
розвивати у дітей уміння складати невеликі за обсягом пропозиції; відповідати на питання повним пропозицією;
уточнювати, активізувати і розвивати словниковий запас дітей по темі;
закріплювати вміння відповідати на питання педагога повним пропозицією;
вправляти в утворенні множини іменників;
корекційно-виховна:
хід заняття
I. Організаційний момент.
Гра «Назви одним словом».
Логопед: Розгляньте картинки. Послухайте ряд слів. Як можна назвати їх одним словом?
Сосна, ялина, береза, осика. (Дерева.)
II. Оголошення теми.
Логопед: Сьогодні я пропоную вам перетворитися в туристів і відправитися на прогулянку в ліс, щоб краще розглянути дерева, які там ростуть. Ви згодні? (Відповіді дітей).
III. Вступна бесіда.
Логопед: Наша подорож почалася. У лісі нас зустрічають дерева. Зараз я вам про них розповім.
Ми зустрічаємо дерева всюди. Немає їх тільки в пустелях і на вершинах гір. Одні дерева скидають листя восени, а покриваються новими навесні. Це листяні дерева. У інших, вічнозелених, листя ростуть круглий рік. До них відносять хвойні дерева. У хвойних дерев вузькі листя, звані голками, яким не страшні холоди. У кронах дерев живуть птахи і білки. Борсуки і лисиці риють нори під корінням дерев. Олені і кабани ховаються в заростях з дерев.
IV. Розвиток лексико-граматичних категорій.
Гра «Листяне або хвойне?» На дошці з'являються гілки листяних і хвойних дерев. Діти по одному виходять до дошки і підбирають до кожної гілочки картинку із зображенням дерева (береза, ялина, осика, сосна) і пояснюють свою відповідь: «У берези на гілках листя - це листяних дерев», «У їли на гілках голки - це хвойне дерево »і т.д.
Логопед: Подивіться уважно і розкажіть, які частини дерева ви знаєте.
Гра «Частини дерева».
На розгляд дітей пропонуються листяна і хвойна дерева: горобина, сосна. Якщо діти не можуть, логопед приходить їм на допомогу, називає частини дерева, а діти за ним повторюють: «У сосни: стовбур, гілки, коріння, шишки, голки», «У горобини: стовбур, гілки, коріння, листя, ягоди».
Можна поставити запитання, чому ці дерева схожі, а чим відрізняються.
Физкультминутка.
Золотяться між сосен,
клени жовті стоять. Руки-гілки гойдаються вгорі
Ну й чудесний їм наряд
подарувала осінь! Повороти тулуба вправо і вліво
Як прикрасила горобини,
кинувши щедрою рукою
між узорно листям
яскраві рубіни! Кружляють повільно на місці
І гойдаються берези
в різнокольорових мереживах. Руки-гілки гойдаються вгорі
Гра «Назви ласкаво». Освіта іменників зі зменшено - пестливих значенням. Береза - берізка, осика - осичка, дуб - дубок, горобина - горобина і т.д.
Гра «Один - багато».
Береза - берези, осика - осики і т.д.
Гра «Порахуй слова від 1 до 5».
Береза, дуб, сосна, кедр, горобина, осика.
V. Підсумок заняття. Ким ви були на занятті? Які дерева можна зустріти в лісі? (Листяні і хвойні.)