Скачати 11,24 Kb.

Конспект НСД з розвитку фонематичного слуху для дітей старшої групи «Що ми знаємо і вміємо»




Дата конвертації14.04.2017
Розмір11,24 Kb.
ТипКонспекти занять, НОД

Скачати 11,24 Kb.

Любов Борисова
Конспект НСД з розвитку фонематичного слуху для дітей старшої групи «Що ми знаємо і вміємо»

Конспект НСД для дітей старшої групи на розвиток фонематичного слуху

"Що ми знаємо і вміємо»

Тема: Диференціація звуків В - Вь.

Мета: Диференціація звуків В - Вь.

завдання:

освітні:

- Закріпити вміння дітей характеризувати звуки В - Вь за ознакою твердості - м'якості;

- Тренувати у визначенні місця звуку в слові;

- Закріплювати вміння визначати кількість складів у слові.

Розвиваючі:

- Розвивати фонематичні процеси;

- Розвивати артикуляционную, загальну моторику, дихання, голос;

- Розвивати психічні процеси: увага, пам'ять, мислення;

- Розвивати комунікативну компетенцію;

- Розвивати різні канали сприйняття інформації у дітей (аудиального, візуального, кінестетичного).

виховні:

- Виховувати почуття доброзичливості, відповідальності і співпраці;

- Формувати комунікативну, діяльнісну, інформаційну, здоров'язберігаючих компетентності дошкільнят;

- Формувати позитивне ставлення дітей до педагога і один до одного.

Вид заняття: фронтальне заняття.

хід заняття

I. Вступна частина.

1. Оргмомент.

(Діти вітаються з гостями)

діти:

Доброго ранку, птиці заспівали.

Добрі люди, входите до нас у двері.

Ласкаво просимо в гості зараз.

Дуже ми раді бачити всіх Вас!

Психогимнастика.

- Хлопці, коли ми дізналися, що прийдуть гості ми здивувалися.

(діти зображують подив)

- Потім ми стали думати, що покажемо гостям.

(серйозне, задумане обличчя)

- А сьогодні ми побачили знайомі обличчя і зраділи!

(радісні обличчя)

Сідайте на свої місця.

2. Введення в ігрову ситуацію

Хлопці, сьогодні до нас на заняття прийшов герой мультфільму. Хто це (слайд Вінні-Пуха)

Вінні - Пух мені розповів про те, що його дуже добра знайома

Сова запросила його на День народження. (Слайд сови) і він не знає, що подарувати Сові. І став думати.

-Що в мультфільмі Вінні-Пух любив робити? (Писати різні дражнилки, сопілки, пихтілки).

Так ось. Вирішив він Совена День народження скласти дражнилки - чистоговорки. І ось що у нього вийшло. (слайд)

Давайте ми проговоримо їх, говорити треба чітко, промовляючи кожне слово. Спочатку кажу я, а потім ви.

Ва - ва - ва - в лісі живе сова.

Ва - ва - ва - ось летить сова.

Ви - ви - ви - День народження у сови.

Ви - ви - ви - несу подарунок для сови.

Ве - ве - ве - волошок нарву сові.

Ве - ве - ве - заспіваємо ми пісеньку сові.

Вихователь: Які знайомі звуки тут зустрічаються найчастіше?

Правильно! Звуки В і Вь.

Сьогодні на занятті ми повторимо ці звуки, закріпимо вміння їх розрізняти, знаходити в словах, визначати їх місце в словах, будемо ділити слова на склади.

II. Основна частина заняття.

Вихователь: Щоб впоратися з усіма завданнями, нам потрібно гарненько підготуватися.

1. Розвиток артикуляційної моторики.

Вихователь: (Можна використовувати дзеркало, подивіться в нього, посміхніться собі.)

"Посмішка" - "Трубочка". - Посміхніться один одному.

Мовою відсуньте верхню губу, нижню.

Підніміть мову до верхніх зубів, опустіть до нижніх.

Упріться кінчиком язика в ліву щоку, в праву.

(слайд) 2. Розвиток мімічних м'язів.

Хлопці, поки Вінні - Пух вчив дражнилки - чистоговорки для Сови,

він не помітив як заснув. А що йому приснилося я зараз вам розповім.

Але перш, поставте перед собою дзеркала.

Приснився Вінні - Пуха чарівне свято Новий рік. І він уві сні посміхнувся. (Посмішка) (слайд)

Багато-багато подарунків побачив біля ялинки Вінні - Пух. І дуже зрадів. (Радість) (слайд)

Але раптом злий чарівник зіпсував свято. І Вінні - Пух засумував. (Грусть) (слайд)

Від переляку Вінні - Пух прокинувся, відкрив очі і побачив, що в кімнаті сяє справжня новорічна ялинка. Замилування Вінні - Пуха не було меж. (Захоплення) (слайд)

3. Робота над розвитком дихання і голосу.

А зараз попрацюємо над диханням: діти повільно один за одним йдуть по колу. На вдих руки підняти і розвести в сторони, на видиху - опустити вниз з тривалим вимовою звуку: eee (3 рази).

Робота над голосом: вимовити пропозицію, використовуючи оповідальну, запитливо і восклицательную інтонацію:

Вітер виє. Вітер виє? Вітер виє! Молодці!

(Слайд) Вихователь: Вінні-Пух передав картинки для вас із завданням,

який повторюється звук в цих словах?

(слайд) 4. Акустико-артикуляційний образ звуків.

Давайте з вами згадаємо, звук «У» - не тягнеться, що не співається значить він (який) приголосний, може бути (яким) твердим і м'яким.

Звук У позначимо синім квадратом, звук Вь - зеленим квадратом.

Вихователь: Дайте характеристику звуку В, Вь.

Діти: Звук В - приголосний, твердий, дзвінкий.

Звук Вь - приголосний, м'який, дзвінкий.

6. Розвиток фонематичного слуху.

Вихователь: Давайте пограємо в гру «Який склад зайвий?»

Вихователь: ва - по - ву - ві

Відповіді дітей: Зайвий Ві.

Вихователь: Чому зайвий саме цей склад?

Відповіді дітей: У всіх складах звук В, а в цьому Вь.

Вихователь: Правильно, слухайте далі.

Ві - ве - ва - вяза

Відповіді дітей: Зайвий Ва, т. К. В усіх складах звук Вь.

(слайд) 7. Дидактична гра "Сигнальники".

У дітей сигнальні квадрати зеленого і синього кольору.

Вихователь: "посігнальте" квадратом синього кольору, коли в словах почуєте звукВ, а квадратом зеленого кольору - коли ви почуєте голос Вь.

Вітер, сова, виє, завірюха, вовк, вечір, ваза, весна.

8. Дидактична гра "Заміни звук".

Вихователь: замініть перший звук в слові на звук В або Вь.

Співай - виття; Митя - Вітя; мити - вити; лестощі - звістка; голос - волосся; пелікан - велетень.

9. Динамічна пауза. (Виконання рухів по тексту).

Вітер дме нам в обличчя,

Захиталося деревце.

Вітерець все тихше, тихше,

Деревце все вище, вище.

Як дув вітер? (Сильно)

Поду сильно, як вітер.

А тепер поду переривчасто, слабо, затихає вітерець.

(слайд) 10. Звуковий аналіз слів.

1. Звуковий аналіз слова СОВА з викладанням звукової схеми. Розподіл слова на склади.

Зробимо звуковий аналіз слова СОВА: (слайд)

1. Виділіть голосом перший звук. Яким квадратиком позначимо?

СОВА- перший звук С - він згоден, дзвінкий, твердий - позначимо його синім квадратиком.

Давайте перевіримо (вискакує на слайді синій квадрат).

2. Виділіть голосом другий звук:

- другий звук О онгласний - позначимо його червоним квадратиком. (Перевірка)

3. Виділіть голосом третій звук:

- третій звук В - він згоден, дзвінкий, твердий - позначимо його синім квадратиком (Перевірка)

4. Виділіть голосом четвертий звук:

- четвертий звук А - він голосний - позначимо його червоним квадратом (перевірка).

Діти порівнюють свою вийшла схему з тієї, що на екрані.

Вихователь: Скільки звуків в слові СОВА?

Діти: У слові СОВА 4 звуку, 2 приголосних і 2 голосних звуку.

Вихователь: Які ці звуки?

діти:

Приголосні звуки: С, В.

Голосні звуки: О, А.

Назвемо звуки по порядку: СОВА

Вихователь: А тепер поділіть слово СОВА на склади, підперши рукою бороду.

Вихователь: Скільки вийшло складів? Покладіть стільки жовтих прямокутників, скільки у вас вийшло складів.

Потім діти порівнюють із зображенням на екрані.

Діти: Вийшло 2 складу.

2. Аналогічно зробити звуковий аналіз слова ВІКА з викладанням звукової схеми. Розподіл слова на склади.

А зараз давайте не багато відпочинемо. (слайд)

Физминутку:

Раз - піднятися, потягнутися.

Два - зігнутися, розігнутися.

Три - в долоні три бавовни,

Головою три кивка.

На чотири - руки ширше.

П'ять - руками помахати.

Шість - за стіл спокійно сісти.

11. Дидактична гра "Дні тижня" (визначення місця звуку в слові).

Вихователь: А тепер ми будемо визначати місце звуку в слові. Назвіть дні тижня в назві яких є звуки В і Вь.

Відповіді дітей: вівторок, четвер, неділя.

Вихователь: де знаходяться звуки По-Вь в цих словах?

Відповіді дітей: в слові вівторок звук В знаходиться на початку слова, в слові четвер звук Вь - в середині слова, в слові неділю звук В - на початку слова.

(слайд) Вихователь:

1. Подивіться на екран. Знайдіть місце картинкам. Якщо в назві предметів звук В, відносимо до синього квадрату, зі звуком Вь- до зеленого. 2. Знайдіть слова зі звуком В і ВЬ. (слайд)

III.Заключітельная частина.

1. Підбиття підсумків.

Вихователь: Що нового ви дізналися на занятті?

Вихователь: Дайте характеристику цих звуків.

Відповіді дітей: Звук В - приголосний, твердий, позначається квадратиком синього кольору, дзвінкий.

Звук Вь - приголосний, м'який, позначається квадратиком зеленого кольору, дзвінкий.

Вихователь: Що на занятті вам здалося найцікавішим? Яке завдання вам було важко виконувати? (відповіді дітей)

2. Оцінка діяльності дітей.

Вихователь: Як ви сьогодні займалися? (відповіді дітей)

Хто був найактивнішим і більше всіх відповідав? (відповіді дітей)

У кого що вийшло? (відповіді дітей)

А що не вийшло? (відповіді дітей)

(слайд) 3. Сюрпризний момент.

Вихователь: Ви все постаралися на славу. На згадку про наше занятті Вінні -Пух дарує вам свій портрет, який ви зможете будинку розфарбувати і розповісти батькам.

Дітям лунають чорно-білі картинки із зображенням Вінні-Пуха.



Скачати 11,24 Kb.


Конспект НСД з розвитку фонематичного слуху для дітей старшої групи «Що ми знаємо і вміємо»

Скачати 11,24 Kb.