Конспект НСД з розвитку елементарних математичних уявлень і екології.




Дата конвертації19.06.2017
Розмір8 Kb.
ТипКонспекти занять, НОД

Тетяна Алексєєва
Конспект НСД з розвитку елементарних математичних уявлень і екології.

Конспект НСД з розвитку елементарних математичних уявлень і екології.

Цілі: Закріпити знання дітей про сезонні зміни в природі.

Закріпити навички дітей рахувати до 20 і значення натурального ряду чисел.

Формувати навички ділення числа 5 на дві менших, значення про склад числа з двох чисел.

Розвивати увагу і пам'ять

Розвивати розумові операції аналізу і синтезу.

Розвивати творчу уяву, логічне мислення.

Розвивати прийоми розумових дій, мова, швидкість реакції, пізнавальний інтерес.

Розвивати навички самостійної та колективної роботи.

Матеріали для заняття:

Іграшка Лісовичок

• Набір картинок, ілюстрацій, об'єднаних загальному сюжетом «Зимовий ліс»

• 4 карти плану

• Кольорові кола для маркування команд

• 4 кола чорного кольору 4 кола коричневого кольору з цупкого паперу або картону діаметром 10 см

• 20 кіл сірого кольору діаметром 2-3 см

• Таблиці (2 рядки, 7 стовпців) для запису складу числа 5

• Набір цифр «Вчуся рахувати»

• Трафарети, на яких зображені 15 кругов- «бусинок» - по числу дітей

• Смужки - зразки з 5 колами основних кольорів, розташованих в окремій послідовності.

хід заняття

I. Вступ: Чому до нас приходить зима.

Вихователь: Сьогодні, хлопці, я прийшла в сад дуже рано і на ділянці, на клені я побачила дивний конверт. На ньому написана адреса нашої групи, але без вас я не стала розкривати його і читати лист. Хочете прочитаємо його разом?

Привіт, дорогі діти!

Пише вам Лісовичок. Пам'ятайте, ми зустрічалися в осінньому лісі? Зараз в ліс прийшла зима. Дуже багато в ньому змінилося. Я чекаю вас в гості, щоб розповісти багато нового і цікавого, що є в моєму лісі.

Вихователь: Ну, що приймемо пропозицію Лесовичка? Тоді давайте згадаємо які зміни відбулися в природі з приходом зими?

II. Збори в дорогу.

Вихователь: Збираючись в дорогу, ми повинні подумати про те, як правильно одягатися на прогулянку. Які предмети одягу нам знадобляться? Серед названих предметів зимового одягу вихователь виділяє рукавиці.

Поговоримо докладніше про рукавицях. Ось на дошці у мене прикріплені різні рукавички. Вони трохи переплуталися, а я пропоную кожному з вас підійти до дошки і вибрати ту рукавичку, яка сподобалася. Потім на столі ви знайдете пару до обраної рукавичці.

Після цього відбувається поділ дітей на 4 команди. За кількістю команди повинні бути однаковими.

Вихователь: А тепер до столу, на якому лежить синій коло, підійде ті діти, у яких рукавиця з синім візерунком.

Ваша команда буде називатися синьою, і працювати ви будите саме за цим столом. Стіл з червоним колом призначений для дітей, у яких рукавиця з червоним візерунком. (Аналогічно формується жовта і зелена команди.)

III. Подорож по карті.

Вихователь: 1 завдання. Лісовичок залишив для нас 4 фрагмента однієї великої карти. На них намальовані дерева, кожне з них має свій порядковий номер від 1 до 20. Потрібно прокласти маршрут від дерева №1 до дерева № 20, слідуючи від дерева до дерева по порядку номерів. Потім один з вас розповість, повз яких дерев проходив маршрут. Якщо маршрут прокладений точно і кожне дерево названі правильно, карта кожної команди стає частиною великої карти, на якій ми побачимо будиночок Лесовичка.

Кожній команді пропонується карта формату А2. Початок маршруту відзначено кружком, колір якого відповідає назві команди.

IV. Розмова з Лесовичка.

Розвиток просторових уявлень.

Після того як прокладені всі маршрути, вихователь складає всі карти разом і в центрі поміщає хатинку Лесовичка і велику ялинку.

Вихователь: Ось ми і дісталися до хатинки Лесовичка, але його самого щось не видно. Напевно він ходить десь по лісі і дивиться за порядком. Подивіться яке цікаве віконце в хатинці Лесовичка! Воно складене з різнокольорових скелець. Якої форми ці скла? А ви зможете порахувати, скільки тут трикутників?

При оцінці виконання завдання враховується самостійність дітей, кількість знайдених трикутників, вміння прислухатися до думки один одного.

Лісовичок: Я радий, що ви так швидко дісталися до мого лісу і знайшли потрібну стежку. Чи не правда, ліс сильно змінився? Життя рослин в ньому завмерла. Взимку вони припиняють зростання і сплять, вкриті теплим сніговою ковдрою. А ви знаєте, що дерева теж можуть постраждати від холоду, як і люди і тварини? Без снігового наряду дерева напевно загинули б від холоду. Тому я вас попрошу ходити по лісі обережно і не в якому разі не розгрібати сніг у столів дерев і не струшувати його з гілок. Але якщо бачите, що гілки дерев сильно зігнулися від снігу, тоді, звичайно ж, їм потрібно допомогти звільнити від снігового вантажу.

V. Складання числа 5 з двох менших чисел.

Вихователь: Ось під цією ялинкою живе вовче сімейство: тато-(вовк, мама-(вовчиця, діти-(вовченята (вихователь спонукає до відповіді дітей).

У вовчиці народилося 5 вовченят, в одній норі їм було тісно. Тоді тато-вовк вирив ще одну нору- лігво. Як ви думаєте, яким чином можна разместіть5 вовченят в двох нірках?

На ваших столах по 2 кола-чорний і корічневий- це нори, і 5 сірих кружков- це вовченята. Для кожної команди приготовлені так само таблиця і цифри. Коли ви будете розміщувати вовченят в норах, відзначайте це в таблиці за допомогою цифр. Верхня сторона в таблиці буде першою (чорної) норою, а нижня рядок - другий (коричневої). Потім вихователь підводить підсумки, заповнюючи таблицю, намальовану на дошці, він вписує в неї результати, отримані дітьми в такому порядку, щоб діти змогли виділити закономірності: в першому рядку таблиці числа збільшуються на одиницю в кожної наступної клітини, у другому рядку вони відповідно зменшуються.

Вихователь: так ми можемо розділити не тільки 5 вовченят, але і просто число 5. Число 5 можна розділити на число 0 і 5, 1 і 4, 2 і 3, 3 і 2, 4 і 1, 5і 0. Але якщо число можна розділити, то його можна і скласти. Число 5 ми можемо скласти з чисел 0 і 5, 1 і 4, 2 і 3, 3 і 2,4 і 1, 5 і 0. Подивіться ще раз уважно на цю таблицю і запам'ятайте, як можна розділити число 5 на два менших числа .

VI. Виявлення закономірності та продовження послідовності.

Лісовичок: Хлопці, я вирішив влаштувати новорічне свято для своїх лісових звірят. Але для цього потрібно прикрасити ялинку, хоча б різнокольоровими бусами. Допоможіть мені їх зробити.

Вихователь: на ваших столах лежать білі намиста. Потрібно зробити їх різнокольоровими. Ви зробите це за допомогою кольорових кіл, які є на ваших столах. Я буду показувати вам перші п'ять намистин, а ви повинні скласти свої намиста за тим же принципом.

У дітей на столах трафарети, на яких намальовані намисто з 15 бусінок- кіл, і набір кіл 4 основних кольорів: жовтий, червоний, синій, зелений. Вихователь показує смужки, на яких зображені 5 кіл в певній послідовності.

Діти запам'ятовують порядок проходження квітів і викладають свої намиста по пам'яті, дотримуючись запропоновану послідовність. Кожна дитина за правильно виконане завдання отримує фішку. Пропонується «зібрати» 2-3 нитки бус.

VII. Підведення підсумків заняття.

Вихователь пропонує кожній команді порахувати зароблені на занятті фішки, як отримані за колективну, так і ті, якими відзначені індивідуальна робота.





Конспект НСД з розвитку елементарних математичних уявлень і екології.