Скачати 12.47 Kb.

Конспект НСД по залученню дітей дошкільного віку до витоків російської народної культури «Ах, грубка - матінка!»




Дата конвертації08.04.2017
Розмір12.47 Kb.
ТипПобут і народні традиції. Хата, хата

Скачати 12.47 Kb.

Оксана Верещагіна (Трофименко)
Конспект НСД по залученню дітей дошкільного віку до витоків російської народної культури «Ах, грубка - матінка!»

Конспект НСД по залученню дітей дошкільного віку до витоків російської народної культури «Ах, грубка - матінка!» Для дітей другої молодшої групи.

Автор: Верещагіна Оксана Вікторівна, вихователь, Муніципальне Бюджетне Дошкільна Освітнє Установа дитячий сад комбінованого виду №58, м Апатити, Мурманська обл.

Опис матеріалу: Даний матеріал може бути корисний вихователям молодших груп при підготовці до занять по залученню дітей дошкільного віку до витоків російської народної культури через театралізовану діяльність.

Мета: Залучення дітей дошкільного віку до витоків російської народної культури через театралізовану діяльність.

завдання:

освітні:

1. Ознайомити дітей з російським самоваром, з російською піччю, з російським сарафаном;

2. Дати дітям уявлення про традиції російської гостинності;

3. Ознайомити дітей з звичаєм чаювання з самовара;

4. Продовжувати вчити дітей виразно виконувати знайомі пісеньки, потішки;

5. Спонукати дітей дізнаватися назву казки по окремим уривків, казковим героям;

6. Ознайомити дітей з порівняльною ступенем прикметників;

7. Створити позитивний емоційний настрій;

8. Формувати усвідомлену потреба в руховій активності і фізичному вдосконаленні;

9. Вчити дітей дотримуватися і контролювати правила в рухливих іграх.

Розвиваючі:

1. Активізувати у мові дітей слова: російська сарафан, російська піч, російський самовар, чаювання, гостинність, печиво, тісто, скалка, віддають перевагу катанню, вирізати, ліпити, випікати, формочка, рогач, ванілін;

2. Розвивати словник дітей за рахунок прислів'їв і приказок по темі «Гості»;

3. Розвивати інтерес до внутрішнього світу людини: гостинності, доброзичливості, почуття радості, святковій атмосфері;

4. Розвивати самостійність і творчі здібності дітей у різних видах діяльності.

виховні:

1. Виховувати у дітей дошкільного віку жвавий інтерес до російських народних казок, до емоційного їх сприйняття;

2. Виховувати інтерес до культурної та історичної спадщини російського народу;

3. Виховувати інтерес до самостійної творчості і бажанням ліпити з тіста;

4. Виховувати у дошкільнят інтерес до російської народної культури.

Матеріали для проведення: макет російської печі, російський самовар, 3 таці, готове печиво, формочки, качалки, фартухи, вологі серветки, рушники, серветниця, чашки і блюдця для чаю, серветки паперові, готовий чай, російський народний костюм для вихователя (сорочка, сарафан і стрічка на голову, мольберт, ілюстрації до казок «Колобок», «Маша і ведмідь», корзинка, готове тісто, борошно, яйця, масло, цукор, сіль, рогач, сковорода.

Попередня робота:

1. Розгляд репродукції картини Б. Кустодієва «Купчиха у самовара»;

2. читання російських народних казок. «Колобок», «Маша і ведмідь»;

3. розучування з дітьми пісеньок і потешек по темі «Чай. Чаювання »,« Ай, Качи - Качи - Качи. »;

4. розучування з дітьми пальчикової гімнастики «Ми печемо відмінні пироги пшеничні ...»;

5. обігрування російських народних потешек: "Пальчик - хлопчик ...", "Як у нашого кота ...", "Ай, Качи - Качи - Качи. "," Їду - їду до баби, до діда ... ";

6. оформлення групового приміщення в російській стилі (грубка, стіл, вишиті рушники, скатертина, самовар, глиняний посуд).

Хід заняття:

(Група прикрашена в російській народному стилі. Варто макет російської печі. Діти сидять півколом на стільцях. Руки дітей попередньо вимиті).

Вихователь: (Стукає в двері. Заходить в групу в російській народному костюмі з кошиком в руках, в якій лежить тісто). Привіт, діти! Привіт, шановні дорослі! Я заблукала. Скажіть, будь ласка, де я перебуваю?

Діти: У дитячому садку.

Вихователь: Як добре, що я потрапила в гості до дітей. Звуть мене Забавушка-рассказушка. (Повертається до дітей). Подивіться, яка я святкове. На мені російський сарафан. Давним-давно такі сарафани носили всі дівчатка і жінки. А коли вбираються?

Діти: Коли йдуть в гості або чекають гостей.

Вихователь: Все правильно. З давніх-давен славився російський народ гостинністю. Адже не дарма кажуть в народі: «Багато гостей - багато і новин», «Доброму гостю господар радий». А коли приходять гості, ніж їх пригощають?

Діти: Чаєм.

Вихователь: А чай з чого наливають?

Діти: З чайника.

Вихователь: Раніше чайників не було, і чай наливали з самовара (Показує рукою). З чого раніше чай наливали?

Діти: З самовара.

Вихователь: Всі самовари були красиві, прикрашені різними візерунками. Коли вода в самоварі кипить, то самовар шипить. Ось так, ш-ш-ш. Як самовар шипить?

Діти: Ш-ш-ш-ш.

Вихователь: Вода кипить, значить, чай буде гарячий. Давай поду на нього, щоб не обпектися.

Діти: (Дують).

Вихователь: Любить російський народ чаювання. За російським звичаєм, чай - це завершення святкового обіду. А що до нього подають, хто знає?

Діти: Цукор, лимон, варення, цукерки, торт ...

Вихователь: А є у вас, з чим чай попити?

Діти: Ні.

Вихователь: Давайте зробимо печиво. Я все принесла. (Дістає піднос). Подивіться, що у мене тут?

Діти: Борошно, яйця, цукор, сіль, масло.

Вихователь: Все це перемішують і роблять тісто. Поторкайте борошно. Яка вона?

Діти: (чіпати). М'яка, ніжна, тепла, біла ...

Вихователь: Але у мене є вже і готове тісто. (Прибирає перший піднос, дістає другий). Подивіться на нього, поторкайте. Що можна про нього сказати? Яке воно?

Діти: (чіпати). М'яке ...

Вихователь: Чим пахне?

Діти: (Висловлюють свої думки).

Вихователь: Правильно. Так пахне ванілін. Печиво буде смачне. А з ваніліном ще смачніше. Де ж ми будемо пекти наше печиво?

Діти: На кухні.

Вихователь: Я бачу, у вас піч є. Ось в нашій печі і будемо пекти печиво. Але перш ніж ми почнемо з вами пекти печиво, треба пальчики розім'яти. (Пальчикова гімнастика «Ми печемо пшеничні пироги відмінні ...». Шведська народна пісенька).

Ми печемо пшеничні

Пироги відмінні.

Хто прийде до нас пробувати

Пироги пшеничні?

Мама, тато, брат, сестра,

Пес кудлатий з двору.

І інші, всі, хто може,

Нехай приходять з ними теж.

Тісто замісили ми,

Цукор не забули ми,

пироги пшеничні

У грубку посадили ми.

Піч весело горить,

Наша мама каже:

-Крошкі, що залишаться,

Воробью дістануться.

Діти: (Повторюють руху).

Вихователь: Скажіть, будь ласка, діти, які казки ви знаєте, в яких що-небудь печуть?

Діти: «Колобок», «Маша і ведмідь».

Вихователь: Хто пам'ятає пісеньку Колобка? (Дістає ілюстрацію із зображенням співаючого Колобка. Ставить на мольберт).

Дитина: (Співає пісеньку Колобка).

Конспект НОД по приобщению детей дошкольного возраста к истокам русской народной культуры «Ах, печка — матушка!»

Вихователь: Що говорила Маша ведмедю, коли він ніс пиріжки бабусі і дідуся? (Дістає ілюстрацію із зображенням ведмедя з кошиком за плечима. Ставить на мольберт)

Діти: (промовляти слова ведмедя).

Вихователь: Мишка по лісі ніс пиріжки дідусеві та бабусі. І я вас запрошую на лісову галявинку. (Гра «Сонечко і дощик» під музику. Правила гри: Для гри потрібен парасольку. Вихователь тримає закритий парасольку, каже: «Сонечко!» Діти «гуляють по галявині». Вихователь каже: «Дощик!» - і розкриває парасольку. Діти біжать до вихователя, ховаються під парасольку).

Діти: (Грають).

Вихователь: Після дощику калюжі залишаються. Пострибайте через них.

Діти: (Стрибають).

Вихователь: Прогулялися, тепер і за справу. Адже частування для гостей не готове. Підходьте, будь ласка, до столу.

Діти: (Підходять до столу).

Вихователь: Фартухи треба одягнути, щоб не забруднитися.

Діти: (Одягають фартухи).

Вихователь: (Допомагає зав'язати. Дістає з кошика тісто). Ось наше тісто. М'яке, смачне. Частування буде солодке. Всі хлопці люблять печиво, всі хочуть його зробити. «Ковбаску» з тіста зробила (робить). Кожному по шматочку відріжу, щоб усім вистачило. (Відрізає). Печиво яке? (Показує двома пальцями)

Діти: Тонке.

Вихователь: А у мене тісто геть, яке. Як же мені зробити тісто тонким? Ось моя помічниця скалка. Буду розгортати тісто тонко, і ви покажіть на столі, як ручки качалку катають вперед-назад. (Розгортає тісто).

Діти: (Показують).

Вихователь: розкачати. Красиве печиво буде. (Несе піднос з формочками). Я і формочки принесла. Тепер беремо формочку, кладемо її на розкачане тісто. Добре притискаємо рукою, натискаємо. Форму знімаємо. Ось і вийшло печиво. Тепер ви спробуйте.

Діти: (Спостерігають за діями вихователя. Пробують повторити процес виготовлення).

Вихователь: (Допомагає тим дітям, які відчувають труднощі). Молодці! Все добре у вас виходить.

Діти: (Радіють).

Вихователь: Готове печиво складаємо на сковороду.

Діти: (Складають фігурки печива на сковороду).

Вихователь: І ставимо його в піч.

Діти: (Спостерігають).

Вихователь: Тепер треба трохи почекати. Поки наше печиво випікається, давайте з вами витру руки вологими серветками і знімемо фартухи.

Діти: (Витирають руки, знімають фартухи).

Вихователь: (Допомагає зняти фартухи). А зараз і поговорити можна. Сідайте, будь ласка, на стільчики.

Діти: (сідайте).

Вихователь: Діти, ви потешку про бублики, калачі знаєте?

Діти: Так.

Вихователь: Хто розповість?

Дитина: Ай, Качи - Качи - Качи!

Глянь - бублики, калачі!

Глянь - бублики, калачі!

З пилу, з жару з печі.

З пилу, з жару з печі -

Всі рум'яні, гарячі.

Вихователь: Чудове виконання! Ви згодні?

Діти: Так.

Вихователь: Ось і достигло наше печиво. Де ж мій рогач? Ось він. (Бере рогач, дістає з печі сковороду з готовим печивом). Тепер можна і чай попити. Всі ви були сьогодні молодці! Таке прекрасне і смачне печиво спекли.

Зверху пар, знизу пар -

Шипіт наш російський самовар.

Ласкаво просимо на чашку чаю.

Ось так ми і живемо:

Діти: Пряники жуємо, чаєм запиваємо,

Всіх в гості запрошуємо.

Вихователь: Запрошуйте наших гостей з нами за стіл.

Діти: (Запрошують гостей за стіл).

Вихователь: Сподобалося вам наше заняття? Що вам найбільше сподобалося?

Діти: (Висловлюють свої думки).



Скачати 12.47 Kb.


Конспект НСД по залученню дітей дошкільного віку до витоків російської народної культури «Ах, грубка - матінка!»

Скачати 12.47 Kb.