Наталія Кондратюк
Конспект корекційно-розвиваючого заняття «Весна в неживій природі» для дітей з тмнр
ГБОУ РК «Спеціальна (корекційна) загальноосвітня школа-інтернат № 21»
3 «В» клас
Вихователь Кондратюк Н. Ю.
Класний керівник Ремнева Т. І.
Мета: Закріплення знань дітей про зміни навесні в неживій природі.
завдання:
Корекційно-освітні: -
* Продовжити формувати уявлення про ознаки весни в неживій природі
* Вчити встановлювати найпростіші зв'язку.
* Розширити словниковий запас термінами і поняттями з теми; введення їх в зв'язну мова.
* Формувати вміння спілкуватися в діалозі з педагогом і однолітками, використовуючи жести.
Корекційно-розвиваючі:
* Розвивати зорове і слухове сприйняття.
* Розвивати в учнів логічну пам'ять. Працювати над формуванням спеціальних прийомів запам'ятовування.
* Розвивати зорово-рухову координацію, дрібну моторику.
Корекційно-виховні:
* Виховувати комунікативну культуру.
* Виховувати любов до навколишньої природи.
Обладнання: ІКТ, ілюстрації по темі, опорна таблиця для запам'ятовування вірші
Предметний словник: проталини
Хід заняття:
I. Організаційний момент
У: Доброго дня, діти!
Д: Доброго дня!
У: У нас сьогодні гості, подивіться. Давайте привітаємо наших гостей.
Психологічний настрій: «Сонячний зайчик» (на екрані картинка "Сонячний зайчик")
У: До нас в гості заглянув ще і сонячний зайчик.
Сонячний зайчик зазирнув тобі в очі. Закрий їх. Він побіг далі по обличчю, ніжно погладь його долонями: на лобі, на носі, на ротику, на щічках, на підборідді. Погладжуй його акуратно, щоб не злякати. Погладь голову, шию, руки, ноги. Він забрався на животик, погладь його там. Сонячний зайчик любить і тебе, а ти погладь його і подружися з ним.
II. Основна частина
1. Актуалізація знань, постановка теми:
В: - А тепер відгадайте загадки:
- Сонце гріє все тепліше
Починається крапель.
Сніг з полів біжить струмками
Пора року вгадали? / Весна /
- Про що ми будемо говорити на уроці?
Д: про весну
В: - А які весняні місяці ви знаєте?
Д: - Березень, квітень, травень.
В: - Як багато ви знаєте про весну!
- Хлопці, а зиму з весни не переплутати? (Розвиток вміння підбирати антоніми)
- Давайте перевіримо.
Зима пішла, а весна - ... - прийшла.
Зима холодна, а весна - ... - тепла.
Взимку сонце морозить, а навесні - ... - гріє.
Взимку замети високі, а навесні - ... - низькі.
В: - Все правильно відповіли, молодці.
2. Робота по картині, розвиток зв'язного мовлення. Актуалізація лексики по темі "Весна". На екрані картинка "Нежива природа навесні". Діти виходять і показують.
У: - Хлопці, дуже уважно подивіться на картину.
- Яка пора року зображено на картині?
Д: - Весна.
У: - Як ви здогадалися? За якими ознаками?
Д: - Яскраво світить сонечко. Небо блакитне. Дерева ще без листя. Набухають бруньки. Сніг тане. Біжить струмок. Травка зеленіє.
У: Ми говоримо «квіточки з'явилися на проталінках». А що ж таке проталинку?
Проталини - місця, де розтанув сніг, і відкрилася земля. Перш за все проталини з'являються там, де менше снігу.
Діти закривають очі. Аудіозапис «Звуки вітру»
У: А тепер закрийте очі і прислухайтеся. Що ви почули? За весняній траві гуляє вітер. Як він дме? Давайте допоможемо вітерцю. Діти дмухають на долоньку (розвиток мовного дихання).
- Як шумить вітерець?
Д: - Ш-Ш-Ш
Физкультминутка
В: - А зараз, хлопці, ми з вами самі перетворимося в весняні сонячні квіточки (включається аудіозапис приємної музики).
Ми сидимо в землі, як насіння (діти присіли).
Піднімаємося до сонечка, вгору, як паростки (діти встають і тягнуться на
носочках вгору).
Розпускаємо, як квіточки (діти розводять руки в сторони).
В: - Молодці, хлопці, які чудові сонячні квіточки розквітли в нашому класі. Подивилися один на одного і посміхнулися.
3. Висновок.
В: - Ми з вами говорили про весняні ознаках в неживій природі. Назвіть їх. (За опорної таблиці)
Весняні зміни в неживій природі: * Небо (високе, блакитне, чисте) * Хмари (білі, легкі, повітряні) * Сонце (вище, ніж взимку, яскраве, тепле) * День (довше, ніч (коротше) * Опади (сніг, гроза) * Грунт (відтавання) * Водойми (танення льоду, льодохід, повінь)
4. Спільне відкриття нових знань. (Мнемотабліца)
У: - А зараз познайомимося з віршем про весну. (Читання вірша з використанням опорної таблиці).
Кап-кап! Кап-кап! З даху-ши па-да-ють сле-зін-ки.
Кап-кап! Кап-кап! Та-ють бе-ли-е сні-жін-ки.
Кап-кап! Кап-кап! Сонечко по даху скаче.
Кап-кап! Кап-кап! А зи-ма си-дит і пла-чет.
Гра "Вгадай, що це?" (Вгадати слово, яким повинні відповідати всі дії, які я назву):
В: А зараз пограємо в гру.
Назвіть слово, про який можна сказати.
* Світить, гріє що? (Сонце).
* Ллє, барабанить по даху що? (Дощик).
* Дзвенить, біжить, сріблиться що? (Струмочок).
* Хмуриться, насуваються, закривають сонце що? (Хмари).
Гра "Скажи зі словом" весняний ".
У. Я кажу слово "погода", а ви мені відповідаєте "весняна погода" і т. Д. (Кидаю м'яч дитині і кажу слово). Слова: день, дощ, настрій, гроза, місяці, ліс, крапель, небо, хмари, сонце.
У: Молодці!
(на екрані картинка "Сонячний зайчик")
В: - Хлопці, подивіться, наш сонячний зайчик засумував. Йому пора повертатися до весняного сонця. Давайте виготовимо сонечко, щоб порадувати зайчика і сильніше відчувати прихід весни!
(П. - одягає прищіпки на диск, П. - зібрати пазл «Сонце»; Н. - викладає по контуру сонце з камінчик; Р. - прочитати завдання і зібрати з частин сонце).
Виконання роботи
III. підсумок заняття
В: - Про весну ви розповіли
І загадки відгадали.
Сонце яскравіше світить,
Тане сніг в полях,
Струмочки весняні весело дзвенять.
У. - За якими ознаками в неживій природі люди дізнаються весну?
Д: Танення снігу, льодохід на річці, світить яскраве сонце, небо блакитне, чисте, хмари легкі, білі.
У. - У вас на столах лежать сонечко і хмаринка. Якщо вам сподобалося заняття, підійміть сонечко, а якщо вам було нецікаво - хмар ку. Що найбільше сподобалося?
В: Ми закінчили, ви все добре працювали, молодці. Всім дякую. Весняного всім настрою!