• Хід заняття.

  • Скачати 11,88 Kb.

    Конспект інтегрованого заняття для дошкільнят «Зимові посиденьки» з використанням мультимедійної гри «Машини загадки»




    Дата конвертації02.04.2017
    Розмір11,88 Kb.
    Типзагадки

    Скачати 11,88 Kb.

    Наталя Присяжнюк (Федина)
    Конспект інтегрованого заняття для дошкільнят «Зимові посиденьки» з використанням мультимедійної гри «Машини загадки»

    СП ДО ГБОУ ЗОШ ім. Е. І. Зеленова д / сад № 16 «Горобинка»

    п. р т. Новосімейкіне Красноярський р-н Самарська обл.

    Конспект інтегрованого заняття для дошкільнят по залученню до витоків російської народної культури. Тема: «Зимові посиденьки» з використанням мультимедійної гри «Машини загадки».

    Вихователь: Федина Н. А.

    Дата проведення: травень 2016 р

    Кількість дітей: 12 осіб

    Мета: Залучати дітей до витоків російських народних традицій: познайомити дітей з мистецтвом виготовлення пряників, вчити прикрашати пряники, використовуючи знайомі елементи і традиційні матеріали. Закріпити знання про малі фольклорних жанрах, про стародавні й сучасні предмети, святах, вміння грати в народні ігри. Розвивати мова, допитливість, допитливість розуму при розгадуванні загадок, творчі здібності, дрібну моторику, художньо - естетичний смак.

    Активізація словника: Піч, хата, світлиця, Сковородніков, скалка, кочерга, домовик, трапеза, прянощі, ангел - хранитель, традиція, посиденьки.

    Попередня робота: Розучування небилиць, народних ігор; розглядання пряників, знайомство зі старовинними предметами, прянощами - травами (варіанти, які застосовуються при випічці, робота з солоним тістом.

    Матеріал й устаткування для обіймання: макет російської хати, піч, сковорода, кочерга, Сковородніков, солоне тісто, родзинки, горіхи, качалки на всіх дітей, серветки для тесту, вологі серветки, ноутбук, відеозапис, костюм домовичка (сорочка, валянки, штани, шапка, лавки, піднос, пісня «Пряники росіяни», аудіозапис гри на балалайці, русс. народ. мелодія «Ах, ви, сіни ...», тарілки для горіхів і родзинок, тарілки для нарізок, готова випічка, мультимедійна гра «Машини загадки».

    Хід заняття.

    Звучить російська народна мелодія «Ах, ви, сіни ...». У «хату» входять вихователь з дітьми, взявшись за руки, проходять «змійкою» і зупиняються.

    Вихователь: Ой, хлопці, куди ми потрапили. Повна хата гостей. Давайте привітаємося.

    діти:

    Вихователь: Запрошую вас і всіх гостей на посиденьки. Проходьте в світлицю. Подивлюсь, як хлопчики зручно посадять дівчаток на лавочки. Помилуюся, які дівчатка ввічливі, «спасибі» їм скажуть.

    діти:

    Вихователь: Хлопці, посиденьки проходили в старовину. На них люди ткали, пряли, ділилися своїми знаннями з рукоділля та майстерності, співали, розповідали загадки, небилиці. Сьогодні у нас на посиденьках піде розповідь про смачних рум'яних пряниках, які можна спекти в печі.

    За грубкою чується шурхіт, виходить зустрічати гостей домовичок Кузя.

    Вихователь. Ой, хто це шарудить за грубкою? Діти, нас зустрічає домовичок Кузя. Проходь, Кузя.

    Давайте привітаємося з ним за старовинним звичаєм.

    Діти. Вітаються з поклоном.

    Кузя. Привіт, хлопці! В гості до мене прийшли? Молодці! Чув я, що ви пряники пекти хочете. Та нічого у вас не вийде. Ви ж ма - лінь - кі! Я ось, скільки живу на світі і то забув як це робити. А так полювання пряничка смачненьких спробувати!

    Вихователь: Кузя, наші хлопці багато чого знають і допоможуть тобі згадати, як робити пряники і що для цього потрібно.

    Кузя: Як добре!

    Вихователь: Хлопці, сідайте на лавочки. Давайте потішитися і гостей і Кузю загадками, це буде зарядка для розуму.

    Загадує загадки, просить відшукати предмет, показати його і сказати для чого він:

    1. У грубку грудку, а з печі колобок (тісто).

    Вихователь: Відгадка вірна. А чому, Мілана, вибрала тісто?

    Мілана: Пряники роблять з тіста.

    2. Де ж палиця?

    Рубля не шкода.

    Станеш пекти пироги,

    Скажеш: «Палка, допоможи!» (Качалка)

    Вихователь: І знову правильну відповідь. Чому потрібна нам скалка?

    Кирило: Щоб розкачати тісто, потрібна качалка.

    3. Варто хата з цегли, то холодна, то гаряча (піч).

    Вихователь: Правильно. А навіщо знадобилася нам піч?

    Віталіна: Піч потрібна, щоб спекти пряники, сире тісто їсти не можна.

    4. Чорний кінь скаче в вогонь (кочерга).

    Вихователь: Так такий інструмент нам потрібен. Для чого?

    Ілля: Кочерга потрібна, щоб розбити товсті вугілля, перешкодити вугілля.

    5. Палка із залізною лопаткою, з плоским гачком тягнеться в піч за залізним Блінкен (Сковородніков).

    Вихователь: Так, цікавий предмет. Навіщо він стане в нагоді нам?

    Ліза: Сковородніков ставити або виймати сковороду з печі.

    Кузя: Молодці! Тепер я згадав, що потрібно для випічки борошняних виробів.

    Вихователь звертається до Кузьо: Раз вже хлопці допомогли тобі згадати, що потрібно для випікання пряників, можемо тобі ще й пряників напекти. А пряники у нас будуть непрості, а розписні. Але спочатку розповім вам історію.

    Хлопці, пряники виготовляють здавна. Давним-давно пряничное справи було поширеним народним промислом. У кожній місцевості випікали пряники за своїми традиційними рецептами, секрети яких передавалися з покоління в покоління. Майстрів, які займалися пряниковим справою, називали Прянишников.

    Давайте разом скажемо це слово.

    Діти: Прянишников.

    Вихователь: Пряники робили для подарунків і іменин. Їх підносили рідним і коханим, пекли для весіль, для святкових трапез (обідів). Їм навіть приписували лікувальні властивості. Пряники, призначені для хворих, готувалися і прикрашалися ретельно, а на зворотному боці вирізалися літери, які відповідають ініціалами ангела - хранителя.

    Кузя. А чому пряники назвали «пряниками»?

    Вихователь. Давайте подивимося презентацію про пряничному мистецтві «Чудо пряники».

    1 слайд. «Чудо пряники».

    2 слайд. ПРЯНИК - борошняний кондитерський виріб, «хліб з меду» з додаванням прянощів (трав гвоздики, кардамону, м'яти та ін.). Для різноманітності смаку можуть додаватися мед, горіхи, родзинки, фруктове або ягідне повидло. На вигляд пряник - пластина фігурною, прямокутної, овальної або круглої форми, на верхній частині якої видавлений малюнок.

    3 слайд. У той далекий час Русь налагоджувала торговельні зв'язки зі Сходом, ось звідти і почали привозити різні трави і прянощі. Прянощі додавали до «медовому хлібу, ніж та дали пряника сучасну назву. Тепер пряник відомий всім нам. Цей продукт відразу завоював до себе довіру і зайняв там почесне місце. Смакове різноманітність російських пряників залежить і від тесту, і, звичайно, від прянощів і добавок.

    4 слайд. За способом приготування пряники ділять на три види: друковані, вирізні і ліпні. Друкований - виготовлявся за допомогою зробленої з дошки - дерева твердої породи картинки.

    Вирізний пряник вирізається з тіста за допомогою металевої (пластмасової) форми; найпростіший і ефективний спосіб приготування.

    Ліпний пряник ліпиться вручну.

    5 слайд. Ліпити пряники - найдавніший спосіб роботи з борошном. Ще в стародавньому Єгипті була налагоджена випічка хліба і пряників, солодких кондитерських виробів різної форми. І «медовий хліб» був не для бідних. Пряники прикрашалися магічними знаками, ліпилися в формі птахів і тварин.

    6 слайд. В даний час ми по-новому починаємо ставитися до старовинних свят, традицій, художніх промислів, в яких народ залишив найцінніше з своїх культурних досягнень. Російські пряники відомі у всьому світі. У країнах Європи випікають різноманітні за формою і виконанню пряники.

    7 слайд. Традиційні польські пряники

    Німецькі різдвяні пряники

    Пряниковий будиночок

    8 слайд. Сучасний погляд на пряники: пряники - смайлики, ялинки, друкований будиночок.

    9 слайд. Пряники росіяни! Солодкі, м'які! До чаю ароматного частування знатне!

    10 слайд. Дякую за увагу і інтерес!

    Кузя: Ось це історія!

    Вихователь: Сподобалося вам, хлопці?

    Діти: Так!

    Вихователь: А на посиденьках, хлопці, було багато дітей, вони грали в різні ігри. Давайте і ми відпочинемо з російською народною грою «Третій зайвий».

    Кузя грає разом з дітьми.

    Вихователь: Ну а зараз, Кузя, ми почнемо з хлопцями допомагати тобі, готувати пряники. На столах у вас, хлопці, під серветками лежить тісто. З чого почнете свою роботу?

    Діти: Будемо розгортати.

    Вихователь: Що будете робити далі?

    Діти: Працювати з формою - трафаретом.

    Вихователь: Який наступний етап виготовлення пряників?

    Діти: Прикраса пряника.

    Вихователь: Правильно. Нарізки не забудьте прибрати в тарілки.

    Вироби покласти на сковороду. Проходьте за столи.

    Робота дітей за столами.

    Вся робота йде під пісню «Пряники росіяни». Діти розгортають тісто, потім за допомогою трафаретів вирізують з тіста пряники. Вихователь допомагає радою і показом.

    Робота триває - прикраса пряників: родзинки, горіхи.

    Пряники діти кладуть на сковороду.

    Вихователь: Ну ось, Кузя, пряники зроблені, відправляємо їх в піч.

    Ставлять пряники в піч (макет).

    Вихователь. Хлопці, а щоб нам було веселіше чекати випічку, давайте згадаємо російські народні небилиці.

    Діти розповідають небилиці.

    1. У ліску, в ліску

    Хатинка на купині,

    Млинцями оббита,

    Оладками крита,

    Огорожа навколо - пироги з сиром.

    2. Ваня, Ваня простота,

    Купив кінь без хвоста,

    Сів задом наперед

    І поїхав в город.

    3. З - за лісу, з - за гір

    Їхав дідусь Єгор.

    На булав возі,

    На скрипучих коні.

    Чоботи на ньому з кишенею,

    А жилетка з каблуком.

    Підперезався кийком,

    Спирався поясом.

    Вихователь: Молодці. А ще у мене є гра для вас сучасна та на старовинний лад. Включаю мультимедійну гру «Машини загадки».

    1 слайд - діти (дитина) відгадують загадку про овочі ріпа і натискає на правильну картинку.

    2 слайд - діти вибирають картинку і кажуть заклички.

    3 слайд - діти визначають російські народні музичні інструменти.

    4 слайд - діти визначають старовинні і сучасні предмети.

    5 слайд - діти закреслює предмет, який не підходить до російського народному святу «Масляна».

    Коли правильну відповідь Маша плескає в долоні, коли неправильний, хмуриться.

    Діти грають.

    Вихователь: А ось іграми ситий не будеш.

    Давайте виймати пряники, дістають вже «спечені» і перекладають на піднос.

    Кузя: Які ви молодці, хлопці. Дякуємо.

    Вихователь роздає пряники дітям і Кузьо.

    Звучить запис балалайки.

    Діти кажуть «спасибі».

    Вихователь: Хлопці, Кузя, я вас за стіл запрошую, солодким чаєм пригощаю.

    Чай гарячий - наша сила, пряник - прикраса столу.

    Чаювання.

    Смачного!



    Скачати 11,88 Kb.


    Конспект інтегрованого заняття для дошкільнят «Зимові посиденьки» з використанням мультимедійної гри «Машини загадки»

    Скачати 11,88 Kb.