Ольга Барсукова
Конспект безпосередньо освітньої діяльності в підготовчій групі дитячого садка «Чарівний світ дерева»
мета:
Формувати уявлення дітей про дерево, його якості і властивості.
завдання:
- Вчити робити висновки й умовиводи про властивості дерева за допомогою експериментальних дій.
-сприяти оволодіння засобами пізнавальної діяльності, способами обстеження об'єкта за відомим алгоритмом. Стимулювати бажання дітей для самостійного проведення дослідження.
-виховувати дбайливе ставлення до природи, екологічну свідомість.
Устаткування: пилка, цвях, дерев'яна дошка; ємність з водою, лупа; дзвіночок, кулька, конверт з листом, сірники для вихователя.
Демонстраційний матеріал: ілюстрації та картинки на тему «Дерева».
Роздатковий матеріал: невеликі зрізи дерева на кожного; фарби і пензлика.
Попередня робота: а) спостереження на прогулянці за деревами;
б) в спільну діяльність: відгадування загадок, ребусів про дерева,
розглядання енциклопедії.
Види дитячої діяльності: дослідницька, ігрова.
Очікуваний результат:
Діти з цікавістю беруть участь в проведенні досліджень, спостерігають, роблять висновки. Уміють міркувати, доводити, вибудовувати пропозицію, встановлюючи причинно-наслідкові зв'язки. Активно і доброзичливо взаємодіють з дорослими і однолітками у вирішенні ігрових, пізнавальних, творчих завдань.
Хід безпосередньо освітньої діяльності.
Організаційний момент.
Вихователь стоїть біля вікна і дзвенить дзвоником:
вихователь:
Мій дзвіночок дзвенить, заливається
І хлопці навколо збираються
Зібралися всі діти кругом
Ти мій друг і я твій друг.
Разом за руки візьмемося
І один одному посміхнемося.
Основна частина.
Вихователь: Хлопці, відгадайте загадку, і ви дізнаєтеся, про що ми з вами сьогодні будемо говорити:
Навесні веселить, влітку холодить,
Восени живить, взимку зігріває. (Дерево)
Вихователь: Хлопці, а де ростуть дерева?
Діти: У лісі, на вулиці, на ділянці, в поле.
Вихователь: Добре, а як дізнатися назву дерев?
Діти: По стовбуру, за формою листя.
Вихователь: Починається розминка!
Відповідайте чітко, ясно,
Щоб було всім зрозуміло.
Розгляд картинок «Листяні дерева».
Вихователь: Яке це дерево? Як можна назвати ці дерева? А чому ми їх так називаємо?
А я пропоную пограти в мою улюблену дидактичну гру «Назви листочок». Я називаю дерево, а ви називаєте який листочок.
дуб - дубовий
клен - кленовий
осика - осиковий
горобина - Горобиновий
береза - березовий
тополя - тополиний
калина - калиновий
Молодці! правильно
Розгляд ілюстрацій «Плодові дерева».
Вихователь: Які це дерева?
Діти: Плодові, від слова «Плід». Або їх ще називають фруктові.
Вихователь: Хлопці, для чого потрібні дерева, чим вони корисні?
Діти: Дерева очищують повітря, поповнюють землю киснем, прикрашають природу, зберігають тінь в жаркий день.
Вихователь: Які предмети виготовляють з дерева?
Діти: З дерева виготовляють меблі, іграшки, посуд, музичні інструменти, двері, віконні рами, будують будинки.
Вихователь: Як називається професія людей, яким для роботи необхідний матеріал-дерево?
Діти: Тесляр.
Вихователь: Закрийте очі і повторюйте за мною: 1,2,3 - диво скоріше прийди!
Влітає кульку, ні нитці лист. Вихователь - ловить кулька, дивується.
Вихователь: Ух ти, що це? Давайте його прочитаємо.
Вихователь читає: «Побіг Буратіно в школу, а перед ним широка річка, і містка не видно. У школу потрібно поспішати. Думав - думав Буратіно як же йому через річку перебратися. Що робити? Хлопці, допоможіть знайти рішення. Мальвіна ».
Діти висловлюють припущення. Якщо хто-небудь не висловлює версію про те, що Буратіно думає, як йому перебратися через річку (адже плавати він не вміє, то вихователь підводить дітей до формулювання проблеми.
Вихователь: «Як перепливти річку, якщо не вмієш плавати?».
Діти пропонують різні варіанти вирішення проблеми, висувають гіпотези і все разом аналізують їх.
Гіпотези: побудувати човен, але це довго; попросити кого-небудь його перевезти, але поруч нікого немає; може, він не потоне, він же дерев'яний.
Останню гіпотезу вихователь пропонує перевірити.
Вихователь: А як нам перевірити тоне чи предмет з дерева?
Діти: Провести досвід, експеримент.
Вихователь: Досвід - це спостереження за предметом в різних умовах, щоб вивчити його.
Вихователь: А що необхідно для досвіду?
Діти беруть дерев'яні предмети, наливають в тазики воду і проводять експеримент.
Вихователь: Що ви спостерігаєте? Що можна сказати про дерев'яному предметі, який знаходиться у воді? Він тоне у воді?
(Проробивши досвід, діти роблять висновок: дерево в воді не тоне, значить, і лише Буратіно не потоне, допливе, тому що він дерев'яний).
Вихователь: Що ж ми порадимо Буратіно?
Діти: Стрибнути в річку і швидко її переплисти. В школу Буратіно встигне вчасно.
Вихователь: Мої дослідники, про яку ж властивості дерева ми дізналися?
Діти: Дерево не тоне у воді.
Вихователь: Ми з вами залишимо в воді свої зрізи дерева і в кінці нашого заняття ми подивимося, чи змінилося щось чи ні. Хлопці, а давайте уявимо себе деревами.
Проводиться физкультминутка.
Физкультминутка:
Виросли дерева в полі.
Добре рости на волі! (Потягування - руки в сторони)
Кожне намагається,
До неба, до сонця тягнеться. (Потягування руки вгору)
Ось подув веселий вітер,
Захиталися тут же гілки, (Діти махають руками)
Навіть товсті стовбури
Нахилилися до землі. (Нахили вперед)
Вправо-вліво, взад-вперед -
Так дерева вітер гніт. (Нахили вправо-вліво, вперед-назад)
Він їх крутить, він їх крутить.
Так коли ж відпочинок буде? (Обертання тулубом)
Вітер стих. Зійшов місяць. Настала тиша. (Діти сідають на килимок)
Вихователь: А зараз я хочу знову вас запросити в нашу лабораторію. Візьміть в руки брусок, закрийте одне око і спробуйте розглянути крізь нього, що ви помітили? Який висновок зробимо? (Дерево непрозоре і кожне має свій малюнок)
А тепер скажіть, яка поверхня у дерев'яного бруска?
Діти: Шорсткувата або гладка.
Вихователь: Проведіть цвяшком по поверхні дерева. Що залишилося на дереві? (відбиток, відмітка).
Вихователь: А як можна дізнатися вік дерева? (За кільцям на зрізі). Правильно, вік дерева можна дізнатися за кількістю кілець на пеньку. Два сусідніх кільця: темне і світле, відповідає одному року зростання.
Вихователь: Діти, у вас на столі лежать спиляти дерева. Візьміть лупу і давайте порахуємо, скільки років було дереву?
Вихователь: Як дізнатися чи піддається дерево обробці: його можна пиляти? Давайте з вами перевіримо.
Але спочатку згадайте про безпечне використання гостро-ріжучих інструментів. Тримати інструмент потрібно за ручку. Розмахувати інструментом не можна. Цей досвід проведуть нам хлопчики: Даня і Ваня, а дівчатка подивляться. Візьміть пилку, лівою рукою притримуйте дерев'яний брусок, а правою спробуйте пиляти. Ваня, ти які рухи пилкою будеш робити: вперед-назад або вправо-вліво? (Уперед-назад.) А ти, Даня? Вірно, молодці. Працюйте. (Діти пиляють) Хто вже знає відповідь на це питання: чи можна пиляти дерево? Марійка! (Дерево можна пиляти.)
Вихователь: Проблемне питання: якщо дерево можна пиляти, чи можна його рубати сокирою? (Так). Вірно. У селах піч топлять дровами, які рубають ніж? Сокирою!
Вихователь: Зробимо висновок: якими ще якостями володіє матеріал «дерево»?
Діти: Дерево можна пиляти і рубати.
Вихователь: А з чого зроблені сірники? (З дерева). Наступний досвід проведу я, а ви зробіть висновок: яким ще властивістю володіє дерево. (Вихователь підпалює сірник і показує, як швидко згоряє дерево.)
Вихователь: Хто назве ще одна властивість дерева?
Діти: Дерево горить.
Показати знак:
Вихователь: Хлопці, а хто знає, що означає цей знак?
Діти: Не можна гратися із сірниками.
Вихователь: У вас на столі лежать фарби та пензлі і дерев'яні бруски. Як ви вважаєте чи можна пофарбувати предмети з дерева? (Можна, можливо)
Вихователь: Давайте спробуємо пофарбувати брусок. Колір фарби виберіть самі. Скажіть, хлопці, добре забарвлюється? (Так)
Вихователь: А тепер давайте подивимося, що у нас сталося з брусочком, який залишився лежати у воді?
Діти: Намок, став сирої, вбирає воду.
Вихователь: Який висновок ми зробимо?
Діти: Поглинає вологу і від цього змінюється в розмірі.
Вихователь: Ви досліджували властивості дерева очима і руками. А тепер нехай ваші носики попрацюють. Пограємо в гру «Відрізни по запаху дерево від пластмаси» Закрийте очі. Молодці, хлопці. Гарне у вас нюх. Запах дерева знаєте.
Рефлексія.
Вихователь: Які властивості дерева ми дізналися, виконавши експерименти?
Діти: Дерево не тоне у воді, але вбирає її, збільшуючись в розмірі. Чи не прозоре і добре забарвлюється. Дерево можна розпиляти, воно має малюнки на спилах, добре горить, на ньому залишаються сліди від гострих предметів.
Вихователь: А тепер скажіть, навіщо людям знати властивості матеріалу?
Діти: Люди знають різні властивості матеріалів і тому роблять різні предмети, які їм потрібні.
- Ми з вами грали, проводили досліди, а тепер давайте оцінимо вашу активність, правильність відповідей, вашу правильну мову:
- хто відмінно працював - покаже долоньку «5»
- хто добре працював, але робив деякі помилки - покаже гурток «Добре!»
- хто тільки слухав, але не відповідав - покаже знак «Руки навхрест» - «Ні»
І так, подумайте.Почали!
Вихователь: Цікаво вам знати все про дерева? (Так)
Хто хоче будинку, разом з батьками, скласти казку або вірш про будь-якому дереві? Хто хоче зліпити різні дерева? Хто хоче зробити макет дерев з картону або бісеру? Хто хоче знайти історію будь-якого дерева, зібрати інформацію і разом з батьками виступити в саду перед хлопцями. Багато бажаючих. Тоді я пропоную провести свято: «Які вони, дерева?» Чи згодні? Готуйтеся. А сьогодні спасибі всім за участь.
Використовувана література.
1. Короткова Т. А. Пізнавально-дослідницька діяльність старшого дошкільного віку в дитячому садку.
4. Тугушева Г. П. Чистякова А. Е. Експериментальна діяльність середнього і старшого дошкільного віку.