Скачати 12.27 Kb.

«Казка про їжачка Вітю». Казкотерапія в роботі вчителя-логопеда в умовах логопункта з дітьми старшого дошкільного віку




Дата конвертації30.04.2017
Розмір12.27 Kb.
ТипЇжак. Все про їжаків і їжачків для дітей

Скачати 12.27 Kb.

Марина Фоміна
«Казка про їжачка Вітю». Казкотерапія в роботі вчителя-логопеда в умовах логопункта з дітьми старшого дошкільного віку

цілі:

корекційно-освітні:

• розвиток і збагачення лексичного запасу за темами «Гриби», «Ягоди», «Дикі тварини»;

• освіту присвійних і відносних прикметників.

корекційно-розвиваючі:

• знайомство з поняттям багатозначності слів;

• розвиток дихання;

• розвиток дрібної моторики;

• навчання дітей добірці рими;

• розвиток мислення і фонематичного сприйняття за допомогою загадок;

розвиток уваги, пам'яті, словесно-логічного мислення;

• навчання дітей правильного вживання прийменників;

• продовження практики за орієнтуванням в просторі;

• формувати причинно-наслідкові зв'язки

корекційно-виховні:

• виховання ціннісних орієнтацій дітей засобами казки;

• закріплення поняття дружби і справжніх друзів;

• розвиток інтересу до своєї особистості, розкриття свого «я», підвищувати самооцінку;

• навчання дітей вмінню співпереживати іншим;

• виховувати чуйність, почуття співпереживання; вміння працювати в командах.

устаткування:

• Іграшки: їжачок, вовк, лисиця, ведмідь, заєць, білочка, муляжі грибів;

• Кошик;

• Предметні картинки: ягоди «малина», «ожина», «чорниця», «журавлина», «брусниця», банки з відповідним варенням, «капелюх», «стілець», «стіл», «лисиця»;

• Сюжетні картинки «Що переплутав художник», «Де збирав гриби їжачок Вітя»;

• Указка;

• Шапочки грибів за кількістю дітей;

• Фланелеграф, магніти;

• Дошка для малювання, різнокольорові олівці;

• Стіл.

хід заняття

Орг. момент

Логопед: Доброго дня, хлопці. Ви знаєте, хто такий їжачок? (Відповіді дітей). Сьогодні до нас в гості прийшов їжачок з казки (демонструється фігурка їжачка). Давайте з ним привітаємося і скажемо: «Здрастуй, їжачок!» (Діти вітаються і по черзі гладять їжачка).

Давайте разом з вами розповімо віршик про їжачка і зробимо гімнастику для пальчиків. А Вітя подивиться.

ТЕКСТ ДІЇ

Їжачок маленький замерз, (долоньки з'єднані, пальці підняті вгору і переплетені між собою)

І в клубок згорнувся. (Пальці переплетені і зігнуті)

Сонце їжачка зігріло - (пальці повільно розгинаються)

Їжачок розвернувся. (Пальці переплетені і підняті вгору)

Логопед: Як ви здогадалися, хлопці, сьогодні ми з вами вирушимо в гості до казки. Ця казка про їжачка Вітю, який думав, з ним ніхто не буде дружити.

2. Розповідь казки

В одному лісі під старою сосною жив у своїй маленькій нірці їжачок Вітя. Він був маленьким сірим їжачком з кривими лапками і безліччю колючок на спинці. Віті дуже погано жилося в цьому лісі. Ніхто з звірів не хотів дружити з ним.

-Подивися, який у мене гарний і пухнастий хвіст. Хіба я можу дружити з таким сірим колючкою як ти? - говорила Віті лисиця.

-Ти занадто маленький, я випадково можу розчавити тебе однією лівою, - бурчав ведмідь.

-Ти і по деревах ти не стрибаєш і не скачеш спритно, - говорила білка Віті.

-Ти такий незграбний, ні пострибаєш з тобою, ні побігаєш, - пищав зайка.

-У тебе ж немає ні голосу, ні слуху. Жаби на болоті - і ті співають краще за тебе, - Пров йому прямо у вухо вовк.

Бідному їжакові було дуже прикро чути такі слова. Вітя довго сидів на березі старого лісового ставка і дивився на своє відображення у воді. «Ну чому я такий маленький, такий колючий, незграбний, чому у мене немає музичного! слуху? »- плакав він. Маленькі сльози їжачка градом лилися в ставок, та не було кому навіть пошкодувати бідолаху. Вітя так сумував і переживав через те, що ніхто не хотів з ним дружити, що мало не захворів.

Одного ранку Вітя як зазвичай відправився на лісову галявину пошукати грибів собі на сніданок. Їжачок повільно брів по доріжці, занурений в свої сумні думки, як раптом повз нього промчала лисиця і мало не збила його з ніг. Вітя озирнувся навколо і побачив, що за лисицею женеться мисливець з рушницею. Їжачку було дуже страшно. «Мисливець такий великий, а я такий маленький», - подумав він. Але незважаючи на страх Вітя, ні хвилини не роздумуючи, згорнувся клубочком і кинувся мисливцеві під ноги.

Мисливець спіткнувся об гострі колючки їжачка і впав. Поки мисливець піднімався на ноги, лисиця встигла втекти, а їжачок поспішив сховатися під кущ. Там, тремтячи від страху, Вітя дочекався поки мисливець піде. Тільки під вечір, сильно кульгаючи, їжачок побрів до своєї нірки. Рятуючи лисицю, він пошкодив собі лапку, і тепер йому було дуже важко йти, тому що вона сильно хворіла. Коли їжачок нарешті добрався до старої сосни, там на нього чекала лисиця.

- Спасибі тобі, їжачок. Ти дуже сміливий. Все в лісі злякалися мисливця і сховалися в свої нірки. Ніхто не наважився допомогти мені, а ти не злякався і врятував мене. Ти справжній друг, - сказала лисиця.

З тих пір їжачок і лисиця стали кращими друзями. Лиса дбала про нього і приносила Віті лікарські трави, гриби і ягоди, поки у нього боліла лапка і йому важко було ходити. Потім вони разом варили варення і сушили гриби. Їжачок швидко одужував, адже тепер він був не самотній, тепер у нього був справжній друг.

Адже справжній друг - це не той, у кого гарний хвіст, чудовий голос або швидкі ноги. Справжній друг - це той, хто не кине в біді і не відійде в сторону, якщо тобі потрібна допомога.

3. Відповіді на питання до казки:

• Де жив їжачок Вітя?

• Чому їжакові було прикро? Чому він плакав?

Що говорили тварини, коли спілкувалися з їжачком?

• Після чого змінилося життя їжачка?

• Хто став справжнім другом їжачка?

• А як вважаєте ви, хто такий справжній друг?

4. Д. і. «Докажи слівце»

Логопед: Хлопці, а ви пам'ятаєте, які тварини жили в лісі разом з їжачком?

Зараз я буду загадувати вам загадки. Я буду починати загадку, а ви будете договорювати слівця в кінці. Тільки загадки треба слухати уважно і дослухати їх до кінця.

(По ходу відгадування загадок дітям пред'являються іграшки тварин)

• Довгі вушка, швидкі лапки.

Сірий, але не мишка.

Хто це (зайчик)

• Руда шахрайка сховалася під ялинкою.

Зайця чекає хитрюга та.

Як звуть її? (Лисиця)

• Рудо-вогненний грудочку, з хвостиком, як парашут,

По деревах швидко скаче,

Був він там ... Тепер вже тут.

Швидкий він як стрілочка. Так адже це (білочка)

• Він всю зиму в шубі спав,

Лапу буру смоктав,

А прокинувшись, став ревіти.

Це звір лісовий (ведмідь)

• Хто лісом сірий нишпорить і собі здобич шукає

У поросятка знає толк. Ну, звичайно, це (вовк)

Логопед: Скажіть, хлопці, як називаються всі ці тварини разом?

5. Д. і. «Чий хвіст, чиї вуха»

Логопед: Ось тварини і прийшли до нас в гості. Подивіться, які вони красиві.

Скажіть, будь ласка, хлопці:

Хвіст білки - це чий хвіст (Білячий). Лапки білки - це чиї лапки? (Білячі).

Паща вовка - це чия пащу? (Вовча). Лапи ведмедя - чиї лапи? (Ведмежі).

Хвіст лисиці - це чий хвіст (Лисий).

Вуха зайця - це чиї вуха (Заячі).

6. Д. і. «Що переплутав художник? Чого не буває? »

Логопед: А ще тварини принесли з собою незвичайну картину. Її намалював лісової художник. Тільки він щось переплутав на зображенні. Підкажіть, хлопці, чого не буває (Відповіді дітей: Вовки не сидять на деревах, Ведмеді не літають.)

7. Дихальна гімнастика «Їжачок»

Логопед: Вовк сказав, що їжачок співати не вміє. Для того, щоб красиво співати, треба вміти правильно дихати. Давайте допоможемо їжакові навчитися правильно дихати.

Вправа: Поворот голови вправо-вліво. Одночасно з кожним поворотом робити короткий, галасливий вдих носом (як їжачок). Видих м'який, мимовільний через відкриті губи. Повторити 4-6 разів.

Логопед: Спасибо ребята, що допомогли їжакові навчитися правильно дихати.

8. Д. і. «Гриби».

Логопед: Згадайте, хлопці, що збирав їжачок Вітя собі на сніданок (відповіді дітей) .А ось які гриби збирав Вітя, ми зараз подивимося. (Перед дітьми виставляється кошик з грибами і по черзі пред'являються - діти називають гриби. Уточнюються поняття неїстівних і їстівних грибів.)

9. Бесіда - знайомство з поняттям «Багатозначність».

Логопед: Подивіться, хлопці, що у грибів є спільне? (Капелюшки). А чи бачили ви капелюшки ще де-небудь? Є такий головний убір, капелюх або капелюшок, її носять на голові. (Пред'являються відповідні картинки).

Що ще є загальне у всіх грибів (Ніжки). А ще де-небудь ніжки бувають? Давайте подивимося навколо. Ніжки можна побачити і столу, у стільця. пред'являються відповідні картинки).

Є такий гриб, називається лисичка, а ще є таке тварина-лисиця, а ласкаво - лисичка (пред'являються відповідні картинки).

Зверніть увагу, хлопці, слова однакові, а називають різні предмети.

10. Физкультминутка. Гра на орієнтування в просторі «Де стоїть грибок».

На дітей надягають капелюшки грибів.

Логопед: А зараз, хлопці, ми пограємо в гру. Ми з вами будемо збирати гриби на галявині в наш кошик.

Першим встане боровик. За боровиком встане підосичники. Між підосичники і боровиком встане лисичка. За підосичники стане сироїжка. Перед боровиком встане опеньок.

А тепер ми подивимося, хто запам'ятав, де який грибок варто.

Дітям ставлять запитання: Хто стоїть за боровиком? За ким стоїть лисичка? Перед ким стоїть підосичники? Який гриб варто найпершим? Який гриб варто найостаннішим?

11. Д. і. «Назвіть, яке варення варили друзі»

Логопед: Давайте згадаємо, як їжачок і лисиця збирали ягоди. Які ягоди збирали лисиця і Вітя в лісі? (Лісові ягоди). Назвіть ягоди по картинках. (На фланелеграф черзі виставляються банки з «варенням».) Так яке ж варення варили друзі?

Варення з малини - малинове. Варення з ожини - ожиновому.

Варення з журавлини - журавлинне. Варення з брусниці - брусничне.

Варення з чорниці - чорничне. Варення з суниці - суничне.

12. Д. і. «Де їжачок Вітя сушив гриби?»

Логопед: Давайте подивимося уважно на картинку і скажемо, де їжачок Вітя сушив гриби?

Куди впали гриби? Звідки їжачок піднімав гриби?

13. Малювання на фланелеграфе портрета їжачка.

Логопед: Давайте всі разом намалюємо портрет їжачка Віті. Зробимо йому подарунок. (Діти всі разом малює портрет їжачка крейдою на дошці для малювання.) Як вам здається, йому сподобався наш портрет?

Підсумок заняття.

Відповіді на питання логопеда:

-Де ми сьогодні з вами побували?

-Хто був головним героєм казки?

-Як ви думаєте, хто такий справжній друг?

-Хто ним став для їжачка Віті?

-Понравілась вам казка?

-Чим вас навчила казка?

Давайте попрощаємося з їжачком Вітею і його друзями.

Використовувана література

1. Лабіринт душі. Терапевтичні казки. (Під редакцією О. В. Хухлаєва, О. Є. Хухлаева) видавництво Академічний проект, 2014

2. Теремкова Н. Е.: Логопедичні домашні завдання для дітей 5-7 років з ОНР. Альбом 1, видавництво Гном, 2014р.

3.Пальчикова гімнастика з сайту http://www.babyblog.ru/community/post/rannee_razvitie/1709053

4. Загадки http://ejka.ru/blog/zagadki/1.html

5. Дихальна гімнастика http://doshvozrast.ru/ozdorov/gimnastika02.htm



Скачати 12.27 Kb.


«Казка про їжачка Вітю». Казкотерапія в роботі вчителя-логопеда в умовах логопункта з дітьми старшого дошкільного віку

Скачати 12.27 Kb.