Пізнавально - дослідницька діяльність.
Ознайомлення з навколишнім світом.
Тема: «Йде чарівниця зима ...»
мета: Узагальнити і систематизувати уявлення дітей про характерні ознаки зими, продовжувати вчити самостійно знаходити їх; вчити встановлювати зв'язки між сезонними змінами в природі і способі життя тварин; познайомити дітей з природними особливостями зимових місяців; залучати дітей до російської національної культури; розвивати у дітей здатність спостерігати, робити припущення, пропонувати способи їх перевірки, робити висновки; виховувати почуття емпатії до рідної природи.
Матеріали до заняття: Ілюстрація із зображенням російської природи взимку. Квітка з 12 пелюстками. Календар погоди. Устаткування до дослідів.
хід заняття
-Діти, на дворі зима. Скільки місяців взимку? (Їх три: грудень, січень, лютий).
-Давайте подивимося на наш квітка - годовик. На ньому з'явилися ще три пелюстки. Якого вони кольору?
Чому?
-Перший місяць зими - грудень. Наклеїв назва місяця на першому білому пелюстці. За старих часів називали цей місяць так: лютень, холодець, стужайло.
Про що говорять нам ці назви?
Люди говорили: "Грудень тулуп до п'ят надягає, хитрі візерунки на вікнах розписує, очей снігом ліпить, за вухом морозом коліт".
-У грудні були найкоротші дні та найдовші ночі.
Послухайте прислів'я: "У грудні зима стелить білі полотна, а мороз через річки наводить мости". Як ви розумієте це прислів'я?
(відповіді дітей).
Другий місяць зими - січень.
Наклеїв назва місяця на другому білому пелюстці.
У народі називають січень - просинец. Як ви думаєте, чому?
У цьому місяці частіше світить сонце і проглядає синє небо.
-А гріє чи січневе сонце?
Народна приказка говорить: "Январь на порозі - прибуло дня на курячий крок". Що б це значило?
Після 22-го грудня день починає потроху додаватися. Січень вважається найхолоднішим місяцем року.
Як ви думаєте, чому кажуть: "Мороз не великий, та стояти не велить"? (відповіді дітей).
Останній місяць зими - лютий. Наклеїв назва місяця на останньому білому пелюстці квітки.
У лютому зима з весною стрічається. Що це означає? (відповіді дітей).
За старих часів лютого називали ветродуй, бокогрей. Такі несхожі назви. Що б це значило?
У лютому ще стоять морози, лютує хуртовина, дмуть сильні вітри, але вже відчувається наближення весни.
Російське прислів'я говорить: "У лютому двоє друзів - мороз та завірюха".
Зима - час веселих дитячих ігор. Багато їх придумав російський народ. Ось одна з них - "малечіна-калечіна".
Малечіна - калечіна,
Скільки годин
Залишилося до вечора
До зимового?
(Виграє той, хто зміг утримати гілочку на долоні найдовше).
-Ви звернули увагу, як часто взимку ми говоримо: хуртовина, заметіль.
-А що це таке?
Вітер піднімає з землі сніжинки і несе їх, мете як мітлою.
-Що це? Вітер зі снігом назвали хуртовиною. Буває, що заметіль називають хуртовиною. Прислухайтеся до вою вітру. Так заметіль сама себе назвала.
-А зараз відгадайте загадку: "Ковдра біло, всю землю одягнуло".
Що це?
Давайте проведемо невеликий досвід. Підійдіть до столу. Перед заняттям ми поклали сніг на блюдце і в стакан, який накрили вовняним шарфом.
-Як ви думаєте, який сніжок розтанув швидше? І що ж ми бачимо? Сніжок, що лежить на блюдце, розтанув швидше.
-Чому ж таки не розтанув загорнутий в шарф сніжок? Шарф не пропустив кімнатна тепло до сніжку.
-Навіщо людина взимку одягає шубу? Ми говоримо "шуба гріє". Але ж шуба не гаряча, як вогонь або батарея. Чому ж нам в ній тепло? Просто шуба не випускає тепло тіла людини на вулицю, або не пускає до нього холод. Бувають шуби з каменю, дерева, скла. Що це за шуби? Це кам'яні і дерев'яні будинки, термос.
-Так чому говорять: "Ковдра біло всю землю одягнуло"? А тому, що шар снігу не пропускає холод і захищає рослини, які виявилися під ним.
-А тепер згадайте казку "Снігуронька". Коли дівчинка стала сумувати? Чому?
Навесні сонце стало пригрівати і вона почала танути.
Уявіть собі, що Снігуронька наділу шубу, шарф, валянки і поїхала в жарку Африку. Розтане вона там?
(Відповіді дітей).
Підсумок заняття. Вислухати відповіді дітей про те, що їм найбільше сподобалося і запам'яталося на сьогоднішньому занятті.