• Хід освітньої діяльності

  • Скачати 22.26 Kb.

    Формування мови дошкільнят молодшого віку. План серії занять для другої молодшої групи




    Дата конвертації25.09.2019
    Розмір22.26 Kb.
    ТипКонспекти занять, НОД

    Скачати 22.26 Kb.

    Юлія Дорфман
    Формування мови дошкільнят молодшого віку. План серії занять для другої молодшої групи

    1. В гості до дідуся і бабусі

    2. В гості до кішки

    3. В гостях у зайчика

    4. Ігри на розвиток дрібної моторики рук за казкою «Ріпка»

    5. В гості до казки «Ріпка»

    Конспект заняття № 1

    «В гості до дідуся і бабусі»

    Мета: Вчити підбирати слова, протилежні за змістом (антоніми). Розвивати звукову культуру мовлення, закріплювати правильну вимову звуків: ч, ш, с, з. Вчити впізнавати тварина за описом, підбирати дієслова, що позначають дії тварин. Формувати розуміння і вживання узагальнюючих понять «Домашні тварини». Вчити переказувати казку «Ріпка». Розвивати зв'язне мовлення.

    Матеріал: конверт з листом, іграшки: собака, щеня, кішка, кошеня, муляжі дому та будки, доріжка широка і вузька, коза, зображення городу, саду, настільний театр "Ріпка".

    Словникова робота: конверт, лист, домашні тварини

    Попередня робота: Читання російської народної казки «Ріпка»

    хід заняття

    Вихователь: (пропонує дітям розташуватися на килимі, навпаки вихователя). Покажіть всі свої пальчики, давайте з вами пограємо. Пальчикова гімнастика «Цей пальчик дідусь ...»

    Цей пальчик дідусь,

    Цей пальчик бабуся,

    Цей пальчик татко,

    Цей пальчик ненька,

    Ну, а цей пальчик Я,

    Ось і вся моя сім'я!

    Стукіт у двері. Діти з вихователем з інтересом зустрічають гостя. А в гості прийшов листоноша і приніс лист від дідуся і бабусі.

    Вихователь: Що це?

    Діти: Лист

    Вихователь: Це конверт, а в конверті лист. Лист нам прийшло з російської народної казки «Ріпка», давайте його прочитаємо.

    «Дорогі діти! Допоможіть, будь ласка, нам ріпку викопати з грядки, ми з дідом вже зовсім старенькі і без вашої допомоги нам не обійтися »

    Вихователь: Допоможемо дідусеві та бабусі? Але як же ми в казку потрапимо? (Діти пропонують свої варіанти транспорту для того щоб поїхати в казку) Добре. Можна зробити чарівний поїзд і швидко перенестися в казку. Ми всі станемо один за одним руки зігнемо в ліктях і помчимся в гості до дідуся і бабусі.

    Коли поїзд швидко їде, що він кричить? (Діти: ш-ш-ш)

    А коли повільно (Діти: ч-ч-ч)

    А якщо він пускає пар? (Діти: с-с-с)

    А гальмо машиніст натиснув? (Діти: з-з-з)

    Гра «Скажи, який»

    Ось ми і в казці, дивіться перед нами кішка велика, а за нею біжить кошеня, який? (Діти: маленький)

    Біля будинку на ланцюгу пес Барбос великий лежить, а поруч стрибає, пустує, який цуценятко? (Діти: маленький)

    Будинок високий попереду, а будка у Жучки? (Діти: низька)

    Дорога широка, а ми з вами йдемо по якій стежці? (Діти: по вузькій).

    Вихователь: Біля будинку на узліссі зібралися у нас звірятка (вправа на відпрацювання дикції)

    Са-са-са - у собаки ковбаса;

    Чка-чка-чка - кішка просить молочка;

    Зу-зу-зу - забери скоріше козу.

    Скажіть хлопці, які тварини зібралися на галявині? (Діти: домашні). Правильно, це домашні тварини. Про кого я говорю: м'які лапки, а в лапках царапки?

    Діти: Кішка.

    Вихователь: А як кішка кричить? (мяу - мяу) А муркоче? (мур - мур) А якщо кішка сердиться, як вона шипить? (Ш-ш-ш). Кішка домашня тварина, як ласкаво можна назвати її? (кицю) Як ви думаєте, що любить робити кішка? (грати, хлебтати молоко, муркотіти) Поторкайте і скажіть, яка кішка на дотик? (м'яка, пухнаста).

    Це теж домашня тварина і про неї говорять, що вона дереза, дізналися про кого я говорю? (відповіді дітей) Звичайно - це коза. Назвіть її ласкаво (відповіді дітей: коза). Як кричить коза? (ме-ме-ме).

    А це домашня тварина сторожить будинок, хто це? (собака) Як кричить на розбійників собака? (гав-гав). Що собака любить робити? (відповіді дітей: гавкати, гризти кістки, рити ями, бігати)

    Вихователь: Скажіть діти, як, одним словом назвати тварин про які ми говорили? Звичайно це домашні тварини, а чому домашні?

    Діти: тому що вони живуть вдома.

    Вихователь: Правильно. Хлопці, здається дощ збирається, як стукає дощ по дахах? (діти присідають і пальцями рук стукають по підлозі). Давайте допоможемо тваринам повернутися до дідуся і бабусі. (Приносять і ставлять тварин на стіл близько бабусі і дідусі).

    Бабуся: Спасибо ребята, всіх тварин додому привели, які ви молодці! Дідусь чекає вашої допомоги, допоможете йому витягнути ріпку?

    Діти: Так! (Діти підходять до дідуся, встають один за одним, руки ставлять на пояс попереду стоїть і похилими рухами вперед назад імітують витягування ріпки)

    Бабуся: Дякую хлопці, за допомогу. Допомогли витягнути ріпку. Ходімо на город. Я пригощу вас фруктами. Молодці хлопці! А ось вам і моє частування. (Бабуся передає кошик з частуваннями).

    Вихователь: Хлопці, які ви молодці! Допомогли дідусеві та бабусі, ну а тепер пора повертатися в дитячий сад. (Їдуть на поїзді) Ось ми і в дитячому садку. Де ми з вами були? (У дідуся і бабусі) А що ми у них робили? (Допомагали домашнім тваринам повернутися додому, витягали ріпку із землі) А чим вас бабуся пригостила? (Яблуками)

    Всі хлопці молодці, справжні помічники!

    Конспект заняття №2

    В гості до кішки

    Мета: Спонукати дітей будувати короткі описові розповіді, складати загадки; будувати речення різної граматичної структури; утворювати форму дієслова в наказовому способі і найменування дитинчат тварин. Активізувати словник найменувань предметів посуду. Уточнювати і закріплювати правильну вимову звуку «С».

    Матеріал: Іграшки: кішка з кошеням, качка з каченям. Дитячий посуд: самовар, чайник, цукорниця з цукром, чашки з блюдцями, вазочка з печивом. Скатертина. Вершки в коробці.

    хід заняття

    Вихователь: (запрошує дітей сісти на стільчики, звертає увагу дітей на стіл, навколо якого стоять стільці, а на стільцях сидять іграшки) Це будиночок, в якому живуть кішка з кошеням. У маленького кошеняти сьогодні день народження. Вони готуються до прийому гостей. Кішка накриває на стіл, давайте допоможемо їй. Що спочатку треба постелити на стіл?

    Діти: Скатертина

    Вихователь: Що ми поставимо в середину і по краях столу? Для того щоб пити чай.

    Діти: Самовар, чайник, чашки з блюдцями.

    Вихователь: Цукор покладемо ...

    Діти: в цукорницю

    Вихователь: А печиво?

    Діти: в вазу для печива

    Вихователь: З чого будемо пити чай? У що покладемо цукор? (відповіді дітей) стукіт у двері. А ось і гості прийшли. (вихователь йде до дверей і заносить качку з каченям) Хлопці, хто це?

    Діти: Мама качка і маленький синок каченя

    Вихователь: Зараз ми з вами пограємо. (розігрується діалог, вихователь говорить від імені іграшок) (можна залучити педагогів для виконання ролей іграшок)

    Кішка: Доброго дня гості дорогі!

    Качка: Здрастуй кішка. Здрастуй кошеня. Вітаємо тебе з днем ​​народження. Бажаємо тобі здоров'я. Прийми від нас в подарунок ось ці вершки.

    Кошеня: Дякую. Проходьте до столу.

    Кішка: Будемо пити чай з самовара.

    Вихователь: У котеняти день народження, значить, буде частування: чай запашний і печиво. А тепер звірята запрошують вас пограти в гру «Доручення»

    Кошеня: діти встаньте потанцюємо, нас з каченям здивуєте, а тепер ви поскачемо, покружляти і сідайте.

    Вихователь: А тепер, ми будемо давати доручення зверятам. (Вихователь викликає по одній дитині для того, щоб діти давали доручення кошеняті і каченяти)

    Діти: індивідуально і з допомогою вихователя Каченя покрякай. Кошеня понявчати. Ляж на спинку, на животик, на бочок, потанцюй, пострибай і т. Д.

    Вихователь: А тепер хлопці, звірята будуть згадувати вам загадки, а ви за описом будете відгадувати їх.

    Каченя: У неї є денце і ручка. З неї п'ють чай. Що це (діти: чашка)

    Кошеня: У нього є дві ручки, носик. У ньому кип'ятять воду для чаю і він пузатий. (Самовар)

    Каченя: Він білий і солодкий його кладуть в чай. (Цукор)

    Кошеня: У нього є ручка і носик, в ньому заварюють чай. (Чайник)

    (В процесі відгадування загадок, вихователь демонструє предмети)

    Вихователь: А тепер діти загадають вам свої загадки. (Вихователь викликає бажаючих, загадати загадку. Допомагає дітям, за допомогою шепоту на вушко, щоб ні хто не чув. Вислуховуються всі бажаючі)

    Вихователь: А зараз, звірята, хочуть з вами пограти ще в одну гру «Чий це голос?» Обігрується іграшки - голоси тварин і їх дитинчат - грубий, тонкий, м'який голосок.

    Після чого пропонує пограти дітям самостійно в цю гру.

    Конспект заняття № 3

    В гостях у зайчика

    Мета: познайомити дітей з словотвором в назвах предметів посуду.

    Завдання: розвивати активний словниковий запас по темі «Посуд»; продовжувати вчити будувати правильно пропозиції, погоджуючи нові слова в них; розвивати інтонаційну сторону мови: гучне чітке вимова звуків, вчити будувати інтонаційний малюнок висловлювання, передаючи зміст і емоційні особливості. Закріплювати правильну артикуляцію звуків. Виховувати культуру мовної поведінки при спілкуванні.

    Матеріал: іграшки: півник, зайчик; посуд: конфетніца, цукорниця (цукор, серветки, чай (пачка, чашка з блюдцем, ложка, одноразові чашки за кількістю дітей

    Словникова робота: цукорниця, конфетніца, серветниця

    хід заняття

    Вихователь: Сьогодні нас запросили в гості. Відгадайте до кого.

    Грудочку пуху,

    Довге вухо,

    Стрибає спритно,

    Любить морквину! (Діти: заєць)

    Вихователь: Щоб до зайчику прийти, на карусель скоріше поспішай. (вихователь і діти стають в коло, беруться за руки) Гра «Карусель»

    Каруселі, каруселі,

    Закружляли, закрутилися,

    А потім, потім, потім,

    Все бігом, бігом, бігом,

    Тихіше, тихіше, не поспішайте,

    Карусель зупиніть.

    Один два три чотири,

    В гості до зайчика біжіть!

    (Діти сідають на стільці, вихователь прибирає ширму, за якою стоїть стіл, а за столом сидить м'яка іграшка заєць)

    Вихователь: Хлопці, коли ви приходите в гості, які слова говорите? (Діти: здрастуйте) Правильно. Давайте і ми привітаємося з зайчиком. (Діти вітаються) вихователь запрошує дітей взяти стільчики і сісти ближче.

    Гра «Скажи який?»

    Вихователь: (звертає увагу дітей на зайця, діти описують його) Будемо знайомитися з зайчиком, подивіться уважно і скажіть, чому зайчик у білій шубці?

    Діти: тому, що на вулиці зима.

    Вихователь: Правильно, у зайця дві шубки одна біла, яку він носить взимку, а ще якась шубка у нього є? І в яку пору року він її носить?

    Діти: Сіра і носить він її влітку.

    Вихователь: Що ще ви можете сказати про зайчика? Який він? Що у нього є?

    Діти: Він пухнастий, м'який, маленький. У нього є маленький хвостик і довгі вуха.

    Вихователь: А ви помітили, які у нього очі? (Діти: маленькі і косі) Так, тому в казках його і називають «Косий». А ніжки у нього, які?

    Діти: Швидкі

    Вихователь: Зараз ми перетворимося в маленьких зайчат і покажемо, як зайчата стрибають, як зайчата бояться і тремтять.

    Зайчик дуже радий, що ви прийшли до нього в гості.

    Вихователь: Хто - то стукає. Чуєте? Хто це до нього ще прийшов? (вихователь відкриває двері і заносить півника)

    Діти: Півник золотий гребінець

    Вихователь: Скільки гостей у тебе зайчик зібралося! І чим ти будеш сьогодні всіх пригощати?

    Зайчик: (вихователь тоненьким голоском, непомітно говорить за зайця) Я буду пригощати вас чаєм! (Знімає скатертину зі столу, а на столі стоїть посуд: каструля, вилка, чашка, ложка, сковорода, блюдце, чайник та ін.)

    Гра «Виправи помилку»

    Вихователь: Який безлад! Хлопці, підкажіть зайчику, який посуд зайва і не підходить для чаювання.

    Діти: Сковорода, кастрюля

    Вихователь: Чому цей посуд зайва? Що готують в цьому посуді? (Вихователь по черзі показує предмет посуду, а діти відповідають, чому вона зайва, що в ній готують)

    Діти: Сковорода для смаження м'яса, каструля для супу

    Вихователь: А тепер хлопці, давайте допоможемо зайчику накрити стіл для чаювання. Що залишилося на столі?

    Діти: Цукор в чашці, цукерки в коробці, серветки на блюдця, чаї в коробці.

    Вихователь: (кличе дитини до столу) Куди ми покладемо цукор? (Діти: в цукорницю) Куди покладемо серветки? (Діти: в серветниці) А куди ми покладемо цукерки (діти: в конфетніцу)

    Чай ми покладемо в чайник і поставимо на плиту, поки чай закипає ми розставимо чашки на столі, що я забула? (Діти: блюдця) звичайно під чашки потрібно поставити блюдця.

    Ось і чайник закипів. Ви, чай гарячий п'єте? (Діти: немає) Що ви будете робити, щоб він охолов? (Діти: на чай потрібно подути)

    Дихальна гімнастика

    Вихователь: (діти сідають за стіл, вихователь роздає одноразові чашки і понарошку наливає «гарячий» чай) виконання завдання по показу. Сядьте рівно, піднесіть чашку до губ, робимо глибокий вдих і повільно його видихаємо в чашку, звернувши губи трубочкою (діти виконують вправу).

    Ось і охолов наш чай можна пити і пригощатися цукерками. А поки ви з зайчиком і півником п'єте чай, я прочитаю вам вірш, про стіл для гостей.

    Вихователь: читає вірш

    СТІЛ

    Біля столу вистачає справ.

    Ось якийсь гість підсів.

    Ось скатёркой накривають

    І посуд розставляють.

    Всіх гостей він прихистив.

    За собою посадив.

    Хлібосольно пригощає.

    У чашки чаю підливає.

    За столом вистачає місця.

    Нікому поки не тісно.

    З усіх великих сил

    Він гостей об'єднав.

    Ось і жарти, і гостроти,

    Примовки, анекдоти.

    Розчервонілися в сміху особи.

    За столом легко подружитися.

    Тому-то загальний стіл

    Всіх в спілкуванні перевершив.

    Коль хочете, заходьте,

    З нами разом посидьте.

    Зайчик: Яке гарне вірш. Спасибі вам дорогі хлопці!

    Вихователь: І тобі спасибі зайченя за твоє гостинність. Хлопці давайте попрощаємося з зайчиком і через карусель повернемося до групи.

    Діти: До побачення зайченя!

    Гра «Карусель»

    Ігри на розвиток дрібної моторики рук за казкою «Ріпка»

    В гості до казки «Ріпка»

    Програмне зміст:

    Освітня завдання: освітня область «Пізнання». Удосконалювати сприйняття дітей, активно включаючи органи чуття. Розвивати образне уявлення. Продовжувати показувати різні способи обстеження предметів, активно включати рух рук у взаємодії з предметами.

    Розвиваюча: Освітня галузь «Комунікація». Розвивати всі компоненти усного мовлення дітей, розширювати і активізувати словниковий запас дітей. Розвивати діалогічну форму мови, слухати і розуміти поставлене питання, зрозуміло відповідати на нього, говорити в нормальному темпі, не перебиваючи говорить дорослого.

    Виховна: Освітня галузь «Читання художньої літератури». Виховувати вміння слухати казку і стежити за розвитком дій.

    Освітня галузь «Труд». Виховувати бажання брати участь в посильній праці, вміння долати невеликі труднощі. Розширювати і збагачувати уявлення про трудові дії, результати праці.

    Методи і прийоми:

    1. словесні: питання, бесіда, пояснення

    2. наочні: показ і розглядання книжки-розкладачки

    3. ігрові: гри на розвиток дрібної моторики рук

    Матеріал й устаткування:

    Настільний театр, 3 тарілочки, 2 кошики, крупа горох і квасоля, мотузочок, прищіпки, іграшка-кішка, кісточки і кружечки з губки, книжка-розкладачка, грибочки, намиста, медальки «ріпка» на кожну дитину.

    Попередня робота: Читання російської народної казки «Ріпка», розгляд ілюстрацій до казки; гра «посушити грибочки», «Нагодуй собачку», «Розбери зернятка», «Збери намисто».

    Словникова робота: тягне, потягне, витягти.

    Хід освітньої діяльності:

    Вихователь: пропонує дітям пограти в пальчиковую гру «Цей пальчик дідусь ...» (діти стоять біля стільчиків) після пальчикової гімнастики пропонує сісти на стільчики.

    Вихователь: Хлопці, подивіться, що у мене в руках?

    Діти: (Відповіді дітей)

    Вихователь: Правильно. Це книжка - розкладачка з казкою «Ріпка».

    Вихователь: Яких героїв з цієї казки ви знаєте?

    Діти: бабка, дід, внучка, Жучка, кішка, мишка

    Вихователь відкриває книжку-розкладачку і ставить її на стіл, перед дітьми.

    Вихователь: Зараз (вихователь називає дитини на ім'я) почне розповідати казку.

    Дитина: Посадив дід ріпку. Виросла, ріпка велика превелика. Став дід ріпку тягнути, тягне, потягне витягнути, не може. Покликав дід, бабку (вихователь зупиняє дитини)

    Вихователь: Подивіться, що робить баба? (Вихователь звертає увагу дітей на стіл, де стоїть бабка і ширма для настільного театру, на ширмі натягнута мотузочок, поруч з бабусею варто кошик з грибами, склянка з прищіпками і на мотузочці важить грибочок на прищіпки, бабка розвішує гриби на мотузочку)

    Діти: Бабка розвішує грибочки.

    Вихователь: Правильно. Бабка зайнята, вона гриби сушить на зиму, ні як не може допомогти дідові. Хлопці, а давайте ми допоможемо бабці і розвісимо грибочки на мотузочку. (Вихователь викликає 2-3 дітей, кожна дитина бере по одному грибочка і по одній прищіпки і по черзі один за одним розвішують гриби) Допомогли ми бабці розвісити гриби? (Відповіді дітей) Дуже добре, тепер бабця може допомогти дідові.

    Вихователь: (називає дитину, яка може продовжити казку)

    Дитина: Бабка за діда, дід за ріпку, тягнуть, потягнуть витягнути не можуть. Покликала бабця внучку (вихователь зупиняє дитини)

    Вихователь: Що сталося у внучки? (Вихователь звертає увагу дітей на стіл, внучка з настільного театру стоїть, а біля неї розсипані намиста)

    Діти: У неї розсипалися намисто, і вона їх збирає.

    Вихователь: Правильно. Однією їй не впоратися, тому ми їй допоможемо (вихователь викликає двох дітей. Діти збирають намисто і сідають на свої місця). Скажіть, що робили зараз хлопці? (Відповіді дітей: Допомогли зібрати внучці намиста) І зараз внучка може допомогти бабці.

    Вихователь: (вихователь називає дитину, яка може продовжити казку)

    Дитина: Внучка за бабку, бабка за діда, дід за ріпку, тягнуть, потягнуть витягнути не можуть. Покликала внучка Жучку.

    Вихователь: (вихователь звертає увагу дітей на стіл, де стоїть Жучка з настільного театру) А Жучка не може допомогти ріпку тягнути, їй підкріпитися треба, щоб сили додалися. Зараз ми з вами її нагодуємо. А, що їдять собачки?

    Діти: кісточки

    Вихователь: У цьому кошику, лежить собачий корм, але Жучка більше любить кісточки, їх потрібно дістати і перекласти в Жучкин миску. (вихователь кличе двох дітей, які нагодують Жучку кісточками) Нагодували ми Жучку? (Відповіді дітей) Молодці. Жучка наїлася, і пішла допомагати внучці ріпку тягнути.

    Вихователь: (називає дитину, яка може продовжити казку)

    Дитина: Жучка за внучку, внучка за бабку, бабка за діда, дід за ріпку, тягнуть, потягнуть, витягнути не можуть. Покликала Жучка кішку. (вихователь зупиняє дитини)

    Вихователь: Чи не хоче кішка волохата, сердита, на допомогу бігти, зараз ми її погладив (вихователь бере в руки іграшку кішку і дає кільком дітям її погладити, і кішка стане доброю, вона любить коли її гладять, любить кішка ласку, і вона допоможе Жучка . (далі казку розповідати продовжує вихователь - кішка за Жучку, Жучка за внучку, внучка за бабку, бабка за діда, дід за ріпку, тягнуть, потягнуть витягнути не можуть. Покликала кішка мишку)

    Вихователь: А мишка у своїй нірці крупу розбирає і їй необхідна наша допомога, потрібно горох і квасоля з різних тарілочках розкласти (вихователь викликає 2 дітей, вони розладжуватися крупу і сідають на своє місце). Прибігла мишка на допомогу вхопилася за кішку і все дружною сім'єю вони стали тягнути ріпку, тягнуть, потягнуть, витягли ріпку.

    Вихователь: Допомогли Ми героям казки?

    Діти: Так

    Вихователь: Як ми допомагали героям казки? Що робили?

    Діти: (Відповіді дітей)

    Вихователь: Молодці! Правильно. Ми з вами намагалися допомогти героям казки витягнути ріпку, за вашу допомогу герої казки дарують вам медальки із зображенням ріпки.



    Скачати 22.26 Kb.


    Формування мови дошкільнят молодшого віку. План серії занять для другої молодшої групи

    Скачати 22.26 Kb.