• Хід заходу.

  • «Досліди з повітрям і водою». Конспект НСД для дітей старшого дошкільного віку




    Дата конвертації16.06.2017
    Розмір8.81 Kb.
    ТипПовітря. властивості повітря

    Тетяна Армянчікова
    «Досліди з повітрям і водою». Конспект НСД для дітей старшого дошкільного віку

    Мета: розширити знання про воду і повітря, їх властивості, ролі в житті людини, тварин, рослинах. Робити щеплення інтерес до дослідницької діяльності.

    завдання:

    освітні

    • Сприяти накопиченню уявлень про властивості води і повітря;

    • Розвивати у дітей пізнавальні інтереси через проведення дослідів з водою і повітрям;

    • Дати уявлення про те, що вітер - це рух повітря;

    • Розширювати уявлення дітей про значимість повітря і води в житті людини;

    Розвиваючі:

    • Розвивати мова (міркування, доказ, спостережливість, мислення, допитливість, здатність порівнювати, робити висновки;

    • Розвивати уміння робити нескладні експерименти;

    виховні:

    • Виховувати інтерес до явищ неживої природи, дбайливе ставлення до природи;

    • Викликати інтерес до експериментальної діяльності в різних варіантах.

    Матеріал й устаткування.

    Роздатковий: скляні стакани (по 2 шт. На дитину, молоко, вода, ложка, блюдце, блюдце з лимоном (накрите серветкою, серветки паперові, віяла.

    Демонстраційний: вода прозора, різні за формою прозорі ємності, гумові рукавички, повітряна кулька, термос з гарячою водою, дзеркало, схема кругообігу води в природі, аудіозапис зі звуками води і вітру, пісня «Нехай падають краплі ...» (на медіаносіями, фільм про воді і засіб для відтворення (телевізор або ноутбук і екран).

    Попередня робота:

    • Організація простору для проведення «майстер-класу»;

    • Підготовка матеріалів;

    • Підбір музичного матеріалу (пісня «Нехай падають краплі ...»);

    • Залучення батьків до підбору матеріалів для проведення дослідів;

    • Серія спостережень за вітром;

    • Підбір дослідів для елементарного проведення;

    • Проведення різноманітних експериментів;

    • Виготовлення віял;

    • Бесіда про культуру спілкування, про вміння домовлятися між собою.

    Інтеграція освітніх областей:

    «Соціально-комунікативний розвиток»: активізувати словник дітей, розвивати монологічне мовлення, мова-доказ, вміння домовлятися.

    «Пізнання»: розвивати допитливість, пізнавальний інтерес, логічне мислення, пам'ять.

    «Художньо-естетичний розвиток»: закріпити вміння дітей рухатися під музику, виконуючи рухи по тексту пісні.

    Освітні технології: ІКТ (підбір додаткового пізнавального та ілюстративного матеріалу, створення презентацій в програмі Power Point ,, здоров'язберігаючих технологій (динамічна пауза, технологія збереження і стимулювання здоров'я, технологія дослідницької діяльності (спостереження, досліди та експерименти, ігрові навчальні ситуації, особистісно-орієнтована технологія (формулювання суджень, вміння робити вибір, планувати свою діяльність).

    Хід заходу.

    Хлопці, до нас сьогодні прийшли гості! Давайте їх привітаємо, привітаємося!

    Здрастуй, сонце золоте!

    Здрастуй, небо блакитне!

    Здрастуй, вільний вітер!

    Здрастуй, маленький дубок!

    Ми живемо в одному краю,

    Всіх я вас вітаю!

    Хлопці, відгадайте загадки.

    Якщо руки наші в Вакс,

    Якщо на ніс сіли плями,

    Хто тоді нам перший друг,

    Зніме бруд з обличчя і рук?

    Без чого не може мама

    Ні готувати, ні прати.

    Щоб лився дощик з неба,

    Щоб росли колосся хліба,

    Щоб пливли кораблі -

    Жити не можна нам без (води)

    Він нам потрібен, щоб дихати,

    Щоб кулька надувати.

    З нами поруч кожну годину,

    Але невидимий він для нас! (Повітря)

    Сьогодні ми з вами будемо творити чудеса з повітрям і водою. Будемо знову маленькими чарівниками. Спочатку послухаємо звуки води і вітру.

    1) Давайте з вами згадаємо, вода прозора чи ні? (та) А як можна довести? (припущення дітей) У вас є дві склянки - з молоком і водою. Покладіть спочатку в стакан з водою ложку, а потім в стакан з молоком. Де була видна ложка? (у воді) (Показати картку з символом, що вода прозора)

    А повітря ви бачите? Ні, він прозорий.

    2) Наступне диво. Як ви думаєте, повітря має смак? А спробуйте воду. Тепер понюхайте повітря. Чим-небудь пахне? (немає) А вода в склянці? (немає)

    Тепер візьміть з блюдця шматочок лимона. Відіжміть сік лимона в воду. Покладіть лимон назад на блюдце. Руки витріть вологою серветкою. Понюхайте зараз повітря і спробуйте воду. З'явився запах? (та) Це означає, що вода і повітря приймають запах, а ще вода приймає смак інших ароматів (показати відповідну картку).

    3) Зараз я в різні ємності наллю воду. Біля самої води є форма? (немає) Але вона приймає форму того судини, в якій знаходиться. Цікаво, я можу набрати повітря в кульку? А в гумову рукавичку? Подивіться, я їх надую. У самого повітря є форма? (немає) Значить, він, як і вода, приймає форму.

    А тепер давайте трохи відпочинемо (Физминутку).

    Біленьке хмара (округлені руки перед собою)

    Піднялося над дахом (підняти руки над головою).

    потяглося хмара

    Вище, вище, вище (потягнути руки вгору, плавно похитуючи над головою).

    Вітер ця хмара зачепила за кручу,

    Перетворилося хмара в грозову хмару (руками описати через боку вниз велике коло і опустити їх; присісти).

    А зараз послухайте, що я вам розповім. Піднімається все вище і вище легкий водяна пара від нагрітої Сонцем землі, забирається високо, туди, де постійно дуже холодно. Пар теплий, а коли він торкається до холодного повітря, то перетворюється в крихітні крапельки води. Крапельки легкі, як пух. Вони тримаються в повітрі, парять і весь час переміщаються, тому що їх підштовхують все нові і нові потоки теплого повітря, які розуміються з землі. Тепле повітря підкидає крапельки ще вище, холодний тягне їх вниз. Так вони літають, то вгору, то вниз, танцюють, зливаються разом, стають більшими. Їх дуже багато і всі разом вони утворюють хмару. В хмарі крапельки замерзають, перетворюються на крижинки і вже не можуть триматися в хмарі, і падають вниз. А падаючи, тануть, бо внизу тепліше. Знову стають крапельками води, зливаються разом - і на Землі і дет дощ. (супровід розповіді схемами на ватмані)

    4) Я вам зараз покажу, як пара піднімається вгору. В термосі у мене гаряча вода. Над відкритим термосом я потримаю дзеркало. Подивіться, на ньому виступили крапельки води. А потім вони капають вниз. Як і в природі йде дощ.

    5) Візьміть віяла. Помахайте на себе. Що ви відчуваєте? (відповіді дітей) Так і в природі дме вітер. Тобто частинки повітря рухаються і ми відчуваємо вітер.

    Хлопці, як ви думаєте, ми могли б прожити без повітря і води? (немає) Вірші про повітрі і воді.

    Повітря - це те, чим ми дихаємо,

    Через повітря звук ми чуємо,

    У повітря, в небо і в політ

    Відлітає літак.

    Птах у повітрі літає,

    Різним повітря наш буває.

    Повітря може бути прозорим,

    Може пахнути димом дачним,

    Може пахнути апельсином,

    Кава, сніданком, бензином.

    Він з фена вилітає,

    Теплим він тоді буває.

    А коли навколо мороз,

    Щипає він тоді за ніс.

    Шторою в кімнаті грав,

    Бурю в море він підняв ...

    Повітря різний, він такий!

    Де знайдемо його з тобою?

    Вода в морях і океанах,

    Озерах, річках і ставках.

    І без неї не обійтися нам

    Ні в селах і не в містах.

    Цінуйте воду, бережіть:

    Природою дано нам дар такий.

    Сьогодні ви багато дізналися і згадали, зараз я вам пропоную подивитися фільм про воду і вітрі (показ наукового фільму).

    Ну і на прощання давайте покажемо нашим гостям танець під пісню «Нехай падають краплі ...» (в кінці пісні діти підскіками йдуть з групи).





    «Досліди з повітрям і водою». Конспект НСД для дітей старшого дошкільного віку