• 2.3 Аналіз результатів дослідження (контрольний експеримент)
  • Список використаної літератури
  • Додаток 1
  • Додаток 2
  • Мета заняття

  • Скачати 34.59 Kb.

    Арифметичні задачі як засіб розвитку у дітей логічного мислення




    Дата конвертації05.05.2017
    Розмір34.59 Kb.
    Типкурсова робота

    Скачати 34.59 Kb.
    машинок стоїть на столі?), вихователь задавала навідні запитання або пропонувала дітям питання, явно не належать до задачі: «Скільки кісок у Маші? Скільки ґудзиків на сорочці у Гриші? Підходять ці питання до нашого завдання? »Тільки тоді діти починали розуміти, що питання невідповідні.

    Коли діти не могли самостійно поставити питання до задачі, вихователь допомагав навідними питаннями. Стежили за тим, щоб питання ставилося правильно. Якщо вирішувалося завдання на складання, то питання включав в себе слова «скільки стало», якщо на віднімання - «скільки залишилося». Завдання на додавання і віднімання вирішували одночасно. Це допомагало дітям краще зрозуміти їх відмінність, свідомо вибрати необхідну дію. Звертали увагу на те, що показати логіку міркування під час вирішення завдань найлегше на прикладах з невеликими числами. В кінці заняття питали у дітей, що нового вони дізналися на занятті. (Вчилися вирішувати завдання).

    Дітям подобається придумувати завдання. Вихователь стежить, щоб зміст завдань було різноманітним і цікавим і обов'язково ставилося питання до задачі. Для вирішення біля дошки вибирається найцікавіша із завдань. Хто-небудь з дітей ще раз повторює її.

    При розборі з дітьми структури завдання, одна дитина називає умова, інший ставить питання до задачі, третій - каже рішення, а четвертий дає відповідь. Таким чином, педагог підключає до участі цілу групу дітей.

    Діти залучалися до оцінки своєї діяльності і діяльності однолітків. Для того щоб з'ясувати, чи правильно діти оцінюють один одного, передбачалося аргументувати свою відповідь. Наприклад, вихователь пропонує дітям розповісти свої завдання.

    - Перевірте один одного, чи все правильно вирішили завдання.

    В кінці заняття, під час проведення підсумків дітям пропонувалося відповісти на питання: що нового дізналися?

    Оля Я .: «Ми дізналися, можна швидко вирішувати завдання».

    На перших заняттях діти не відразу приступали до виконання завдання, так як завдання було важко виконати для них, і діти зверталися по допомогу, задавали питання.

    Наташа С .: «Як скласти, допоможіть, допоможіть».

    Від дітей потрібно доказ виконання своєї діяльності. Тим самим діти привчалися оцінювати свою діяльність.

    Маша С .: «А я знаю, яке питання підійде до цього завдання».

    При підведенні підсумків завжди питалося: чому вони сьогодні навчилися?

    Рома Про.: «Ми навчилися розшифровувати завдання».

    На занятті часто нагадували дітям: «Будьте уважні», «Подумайте», «Згадайте, як зробити правильно». Цими словами підкреслювалися вказівки і тим самим, сприяло до більшої пильності.

    В кінці занять кожен раз вихователь разом з дітьми підводила підсумки.

    До кінця дослідження діти вже сміливо формулюють арифметичні дії, дають розгорнуту відповідь на питання завдання, перевіряють правильність рішення. Вони краще розуміють сенс арифметичної дії, якщо завдання були наочно представлені. Наприклад, вихователь пропонує відкрити коробки і подивитися, що в них є. «Скільки машинок в коробці?» - запитує вона. Діти перераховують іграшки. «Покладіть в коробку ще 1 машинку і закрийте коробку. Придумайте задачу про те, що ви зробили ».

    При навчанні дітей вирішення арифметичних задач, вихователь міркувала разом з ними, потім пропонувала самостійно поміркувати. Пропонувалося дітям пограти, запропонувавши їм придумати важке завдання для дорослого. Діти завжди з задоволенням включалися в таку гру, коли вони виступають в ролі вчителя. Педагог завжди прагнула підтримати інтерес, необхідний при навчанні початків математики.

    Таким чином, до кінця дослідження більшість дітей при розгляді умови задачі вже давали правильну відповідь. Вони не тільки навчилися швидко і правильно вирішувати завдання, а й аналізувати, синтезувати, узагальнювати і ін. Прийомам мислення.

    2.3 Аналіз результатів дослідження (контрольний експеримент)

    Мета: Виявити рівень розвитку логічного мислення у старших дошкільників.

    завдання:

    Провести діагностику з дітьми старшого дошкільного віку.

    Визначити рівень розвитку логічного мислення у старших дошкільників.

    Порівняти результати контрольної та експериментальної груп.

    Для визначення рівня розвитку логічного мислення у старших дошкільників і порівняння результатів з контрольною групою, ми скористалися тією ж методикою, що і при проведенні констатуючого експерименту.

    Отримані дані контрольного етапу експерименту були піддані кількісної та якісної обробки, результати представлені в додатку 3 (Таблиця 4,5) і складена гістограма 1.

    Малюнок 2.Гістограмма. Рівні розвитку логічного мислення.

    З малюнка 2 видно, що 60% дітей групи «А» відносяться до високого рівня розвитку логічного мислення. Вони досить швидко (але, не поспішаючи) знайшли відсутні деталі на всіх 14 картинках, не допустивши неточностей.

    До середнього рівня розвитку логічного мислення відноситься 40% дітей експериментальної групи. Вони вклалися в нормативний час, допустивши не велика кількість помилок. Кількість правильних відповідей було не менше 5б, але не більше 9 б.

    До низького рівня відносяться 0% дітей групи «А». Вони не набрали і 5 балів.

    У контрольній групі «Б» високий рівень розвитку логічного мислення мають 20% дітей. Вони, також як і інші діти групи «А» досить швидко знайшли відсутні деталі на всіх 14 картинках, не допустивши неточностей.

    До середнього рівня групи «Б» відносять 78% дітей. Діти цього рівня вклалися в нормативний час, допустивши не велика кількість помилок, а кількість правильних відповідей було не менше 5б, але не більше 9 б.

    Низький рівень розвитку логічного мислення мають 2% дітей контрольної групи «Б». У них, як і у дітей експериментальної групи «А» виникали проблеми з виконанням завдання, тому вони не набрали і 5 балів.

    Таким чином, можна зробити висновок, що високий рівень розвитку логічного мислення в групах «А» і «Б» різний. У контрольній групі «Б» дітей з високим рівнем менше на 40%. Середній рівень розвитку логічного мислення так само в обох групах не однаковий. Дітей із середнім рівнем в групі «Б» більше на 38%.

    Кількість дітей з низьким рівнем логічного мислення в експериментальній групі «А» немає і в контрольній групі «Б» залишилося 2%. Таким чином, порівнюючи результати обстеження дітей групи «А» і «Б» можна констатувати, що рівень сформованості логічного мислення дітей підвищився. Спостерігається позитивна динаміка. У контрольній же групі результати кінцевого дослідження змінилися не на багато.

    висновок

    У сучасних навчальних програмах початкової школи важливе значення надається логічної складової. Розвиток логічного мислення дитини має на увазі формування логічних прийомів розумової діяльності, а також уміння розуміти і простежувати причинно-наслідкові зв'язки явищ і умінь вибудовувати найпростіші умовиводи на основі причинно-следсвенной зв'язку.

    Розвиток логіки і мислення є невід'ємною частиною гармонійного розвитку дитини і успішної його підготовки до школи. Діти вже в дошкільному віці стикаються з різноманіттям форм, кольору та інших форм предметів, зокрема іграшок і предметів домашнього ужитку. І звичайно, кожна дитина, навіть без спеціального тренування своїх здібностей, так чи інакше, сприймають все це. Однак якщо засвоєння відбувається стихійно, воно часто виявляється поверхневим, неповноцінним. Тому краще, щоб процес розвитку творчих здібностей здійснювався цілеспрямовано.

    Арифметична задача спрямована на розвиток пізнавальних процесів, з яких в дошкільному віці найбільш важливими є: увага, сприйняття, уяву, пам'ять і мислення.

    У зв'язку з актуальністю проблеми розвитку логічного мислення дошкільнят виникла необхідність розробки системи арифметичних задач, процес вирішення яких сприяв би ефективному його розвитку.

    В результаті дослідження ми виявили, що логічне мислення у дітей старшого дошкільного віку на першому етапі експерименту було слабким. Діти важко було у узагальненні і аналізі, їм важко було згрупувати предмети і вибудувати логічний ланцюжок. Тому виникала необхідність розробити цикл занятті з навчання рішенню арифметичних завдань сприяють розвитку логічного мислення.

    Після закінчення п'яти місяців, діти успішно справлялися із завданням. Поставлена ​​мета була досягнута, а гіпотеза підтверджу.

    Список використаної літератури

    1. Амонашвілі Ш.А. Роздуми про гуманної педагогіки. - М., 1995. - 293с., ISBN 5 - 023 - 03049 - 9, 58000 екз.

    2. Божович Л.І. Особистість і її формування в дитячому віці. - М .: Наука, 1968.- 228с.

    3. Буре Р.С. Виховання в процесі навчання на заняттях у дитячому садку. - М .: Педагогіка, 1981. - 87с.

    4. Буре Р.С. Готуємо дітей до школи: Книга для вихователя дитячого садка. - М .: Просвещение, 1985.-25С.

    5. Васильєва Н.М., Новотворцева Н.В. Розвиток гри для дошкільнят. Популярне посібник для батьків і педагогів, 1997.-208с.

    6. Венгер Л.А. та ін. Чи готовий ваш дитина до школи? - М .: Знание, 1994.-191с.

    7. Виховання і навчання дітей шостого року життя: Книга для вихователів дитячого садка. / Под ред.Л.А. Парамонова і О.С. Ушаковой.-М .: Просвещение, 1987.-160с.

    8. Виготський Л.С. Питання дитячої психології СПб .: Союз, 1997.-224с.

    9. Герасимов В.П. Психологія дошкільника ч1. / Діагностика дітей дошкільного віку. Навчальний посібник для ВНЗ / В.П.Герасімов, Е.В. Козлова, Ю.А. Ковалёва.-Бійськ: НДЦ БіГПІ, 2000. -104с.

    10. Давидов ВВ. Теорія розвиваючого навчання. - М., 1996.

    11. Данилова ВВ., Рокверман Тд., Міхайова ЗА. та ін. Навчання в дитячому садку. - М., 1997..

    12. Дошкільна педагогіка / За ред. В.І. Логінової, П.Г. Саморукова. -2е видання, испр.и доп ..- М .: Просвещение, 1988.-22С. ISBN 5 -09-000315-7, 173000 прим.

    13. Єрофєєва Т.І. та ін. Математика для дошкільнят. - М., 1)

    14. Витоки. Базова програма розвитку дитини дошкільника: -

    15. Корнєєва ГА. Роль предметних дій у формуванні у дошкільників // Зап. психології. - 1978. - ГГЕ 2.

    16. Колесникова Е.В. Тести для дітей дошкільного віку.- М.: Ювеніста, 2001.- 32с.

    17. Кравцов Г.Г. Кравцова Е.Е. Шестирічна дитина. Психологічна готовність до школи. - М., 1987.-79с.

    18. Леушина АМ. Формування елементарних математичних уявлень у дітей дошкільного віку. - М., 1974.

    19.Математична підготовка дітей в дошкільному закладі / Под ред.В.В.Даніловой. - М., 1988.

    20. Метліна Л. С. Математика в дитячому садку. - М., 1984.

    21. Моро МН., Пишкало АМ. Методика навчання математики в дитячому садку. - М., 1978.

    22. Методичні рекомендації до «Програмі виховання і навчання в дитячому садку», сост.Л.В. Русакова.М .: Просвещение, 1986.-400С.

    23. Немов С.С. Психологія: Підручник для студентів висш.пед.учеб.заведеній. У 3х кн., Кн. 2. Психологія образованія.- 3е ізданіе.-М .: Гуманіст. Вид. центр Владос, 1998.-608с.

    24. Непомняща НІ. Психологічний аналіз навчання дітей. - М., 1983

    25. Особливості психологічного розвитку дітей 6-7 річного віку. / Под ре. Д.Б. Ельконіна, А.Л. Венгера. - М .: Просвещение, 1988. - 128с. . ISBN 5 -09 - 1462187 -6, 366 000 прим.

    26. Педагогіка. Учеб.пособие для студентів пед.вузов п пед коледжів. / Под ред. П.І. Пидкасистого. - М .: Просвещение, 1982. - 160с. . ISBN 5 -09 - 618035 - 3, 18000.екз.

    27. Підготовча до школи група в дитячому садку: Кн. Для вихователя. / Под ред. М.В. Залужський. - М .: Просвещение, 1972. - 319с.

    28. Програма виховання і навчання в дитячому садку / Відп. Ред. М.А. Васильєва. - 9-е изд., Испр. - М .: Просвещение, 1982.- 160с.

    29. Зміст і методи розумового виховання дошкільників / Под ред. Н.Н.Поддьякова. - М., 1980.

    30. Тарунтаева Т. В. Розвиток елементарних математичних уявлень у дошкільників. - М., 1980.

    31. Бодня О.В..1000 вправ для підготовки до школи. - АСТ Астрель, 2002. - 415с.

    32. Усова А.П. Навчання в дитячому садку. / Под ред. А.В. Запорожець. -3е вид., Испр. - М .: Просвещение, 1981.- 176с.

    33. Розумове виховання дітей дошкільного віку / За ред. Н..Н. Поддьякова, Ф. А.Сохяна, - М., 1980.

    34. Фідлер М Математика вже в дитячому саду. - М., 1981.

    35. Формування елементарних математичних уявлень дошкільників / Под ред. А.А.Столяра. - М., 1988.

    36. Харламов І.Ф. Педагогіка: Учеб. Допомога. - М .: Вища школа, 1990.. - 576с.

    37. Чівікова Н.Ю. Як підготувати дитину до шкільництві.- М .: Рольф., Айріс - Прес, 2001.- 208с.

    38. Що таке шкільна зрілість ?: Довідник для батьків майбутнього першокласника. / Под ред. Е.А. Белого.- М .: АСТ, 1999. 48с.

    39. Ельконін Д.Б. Психологічні питання формування навчальної діяльності в молодшому шкільному віці // Хрестоматія з вікової та педагогічної психології. - М., 1981.- 85с.

    40. Якунін В.А. Навчання як процес управління: Психологічні аспекти. - Л.: вид. ЛДУ, 1988. - 160с.

    Додаток 1

    список дітей

    Експериментальна група «А» Контрольна група «В»

    1. Оля Я. 1. Іра К.

    2. Наташа С. 2. Ігор В.

    3. Маша С. 3. Володя Г.

    4. Валя О. 4. Руслан Ш.

    5. Ігор Ю. 5. Світу Т.

    6. Рома К. 6. Валера Д.

    7. Гриша Ж. 7. Діма М.

    8. Олена К. 8. ​​Рита С.

    9. Олег Д. 9. Олеся Т.

    10. Костя П. 10. Андрій

    Додаток 2

    Комплекс арифметичних задач

    Заняття №1.

    Мета заняття:

    Вчити дітей складати і вирішувати прості арифметичні задачі на додавання і віднімання в межах 10 на наочної основі; «Записувати» завдання, використовуючи знаки «+», «-», «=»; закріпити назви місяців.

    матеріали:

    Для вихователя: цифри, знаки, сім машинок і шість собачок.

    Для дітей: «Математичний набір».

    хід заняття

    Вихователь пропонує розкласти цифри по порядку від 1 до 10, а потім сказати, який сьогодні день тижня, число, місяць.

    Вихователь дає одній дитині шість машинок і просить поставити їх в ряд на столі.

    - Скільки машинок Ігор поставив на стіл? (Шість.)

    - Ваня, постав ще одну машинку на стіл. Який ви можете задати питання про те, що зробили хлопчики? (Скільки машинок стоїть на столі?) Ми з вами склали задачу: Ігор поставив на стіл шість машинок, одну машинку поставив Ваня. Скільки машинок хлопчики поставили на стіл?

    Вихователь пропонує двом - трьом дітям повторити завдання.

    - Давайте вирішимо це завдання, дізнаємося, скільки ж машинок стоїть на столі? Машинок стало більше чи менше? (Більше.) Скільки машинок стоїть на столі? (Сім машинок.) Давайте тепер «запишемо» завдання. Я буду робити це на дошці, а ви у себе на столах. Скільки машинок поставив Ігор? (Шість.) Значить, яку цифру ми поставимо першої? (Шість.)

    Вихователь виставляє разом з дітьми цифру 6.

    - Ваня поставив ще одну машинку. Машин стало більше чи менше? (Більше.) Якщо машинок стало більше, який знак ми ставимо? ( «Знак плюс».)

    На дошці і столах дітей «запис»:

    - Скільки машинок поставив Ваня? (Одну машинку.) Значить, треба покласти цифру 1.

    На дошці і столах дітей «запис»:

    - Яке питання ми ставимо в задачі? (Скільки всього машин стоїть на столі?) Поставте знак рівності.

    На дошці і столах дітей «запис»:

    Вихователь ще раз уточнює, що позначають будь-яку кількість «записи» і знаки, а потім пропонує дітям вирішити задачу і закінчити «запис».

    Вихователь вчить дітей читати «запис»: «До шести машинкам додати одну машинку, вийде сім машинок».

    Примітка. Якщо на питання: «Що можна запитати про машини?» - діти не придумають потрібного питання (Скільки машинок стоїть на столі?), Вихователь задає навідні запитання, а також пропонує дітям питання, явно не належать до задачі: «Скільки кісок у Маші? Скільки ґудзиків на сорочці у Гриші? Підходять ці питання до нашого завдання? »

    Діти відповідають, що питання невідповідні.

    - Тепер давайте вирішимо ще одне завдання (ставить на стіл п'ять іграшкових собачок). Скільки собачок на столі? Одна собачка втекла. Собачок стало більше чи менше? (Менше.)

    - Давайте складемо завдання. (На столі стояло п'ять собачок. Одна собачка втекла.)

    - Що можна запитати про собачок, які залишилися на столі? (Скільки собачок залишилося?)

    Вихователь пропонує дітям «записати» завдання і робить те ж саме на дошці.

    - Скільки собачок було? (П'ять.) Скільки собачок втекло? (Одна собачка.) Тепер собачок стало більше чи менше? Якщо менше, то, що треба зробити: скласти або відняти (додати або відняти)? (Відняти.)

    - Вирішіть задачу і закінчите «запис».

    На столах «запис»:

    - Скільки собачок залишилося? Як ви вирішили задачу? (Від п'яти собачок відняли одну собачку. Залишилося чотири собачки.)

    --Какой відповідь вийшла в задачі? (Чотири собачки.)

    Коли діти не могли самостійно поставити питання до задачі, вихователь допомагав навідними питаннями. Стежили за тим, щоб питання ставилося правильно. Якщо вирішувалося завдання на складання, то питання включав в себе слова «скільки стало», якщо на віднімання - «скільки залишилося». Завдання на додавання і віднімання вирішували одночасно. Це допомагало дітям краще зрозуміти їх відмінність, свідомо вибрати необхідну дію. Звертали увагу на те, що показати логіку міркування під час вирішення завдань найлегше на прикладах з невеликими числами. В кінці заняття питали у дітей, що нового вони дізналися на занятті. (Вчилися вирішувати завдання).

    пограємо

    "Цілий рік

    Діти утворюють коло. За допомогою лічилки вибирається ведучий:

    У коло широкий, бачу я,

    Встали всі мої друзі.

    Я для вас, мої дружки,

    Починаю пиріжки.

    Швидко потрібно їх спекти

    Ти підеш, витопити піч.

    Ведучий кидає кому-небудь з гравців м'яч і питає: "Січень - який це місяць по рахунку в році?» Дитина, що зловив м'яч, відповідає на питання. Відповівши правильно, він стає ведучим і задає своє питання граючим. Педагог допомагає у виборі і формулюванні різноманітних питань.

    * Яким місяцем закінчується рік?

    * Назви осінні місяці?

    * Зимові місяці?

    * Який місяць йде після жовтня?

    * У якому місяці твій день народження?

    Заняття № 2. РІШЕННЯ ЗАДАЧ

    Мета заняття:

    Продовжувати вчити дітей складати і вирішувати прості арифметичні задачі на додавання і віднімання на наочному матеріалі, «записувати» завдання, користуючись знаками «+», «-», «=»; вправляти в збільшенні і зменшенні числа на одиницю; вправляти в рахунку по дотику; закріпити назви геометричних фігур.

    матеріали

    Для вихователя: цифри, обручі, фішки, іграшки для вирішення завдань.

    Для дітей: «Математичний набір», по одному яблуку, зшитому з матеріалу червоного, жовтого і зеленого кольорів, всередині кожного яблука квасолини або боби.

    хід заняття

    Вихователь пропонує дітям розкласти на столі цифри від 1 до 10, а потім сказати, яке сьогодні число, місяць, день тижня.

    - Хто пам'ятає, що ми робили на минулому занятті? (Вчилися вирішувати завдання.)

    На полиці біля вихователя коштує п'ять книг.

    --Скажіте, скільки книг на полиці? (П'ять книг.)

    Вихователь просить одного з дітей підійти.

    - Оля, постав на полицю ще одну книгу

    Дівчинка виконує завдання педагога.

    - Коли Оля поставила на полицю ще одну книгу, їх стало більше чи менше? (Більше.) Яке дію треба зробити? Додавання або віднімання? (Додавання.) Скільки книг поставила Оля? (Одну книгу.) Яке питання ми поставимо в задачі? (Скільки книг стоїть на полиці?)

    - Ми повинні число п'ять збільшити на одиницю. Скільки книг тепер на полиці? (Шість книг.) Що показує відповідь завдання? (Скільки книг на полиці.) Давайте запишемо рішення задачі.

    Діти виконують завдання педагога - роблять «запис»:

    Потім вихователь пропонує їм вирішити ще одну задачу - на віднімання.

    На іграшковому столі стоїть чотири чашки. Вихователь пропонує дітям порахувати, скільки чашок на столі і викласти цифру, яка покаже, скільки чашок на столі.

    - Одну чашку я прибрала. Придумайте задачу про те, що я зробила. (На столі стояло чотири чашки, одну чашку прибрали. Скільки чашок залишилося на столі?)

    - Одну чашку я прибрала, значить їх кількість уменьші- лось на одиницю Який знак треба поставити, якщо ми зменшуємо число? (Мінус.) Поставте його біля цифри.

    Перед дітьми «запис»:

    - Скільки чашок прибрали? (Одну.) Поставте цифру один. Який знак треба поставити, щоб отримати відповідь? (Знак рівності.) Поставте його. Вирішіть задачу. Скільки чашок залишилося?

    Перед дітьми «запис»:

    - Хто розповість рішення задачі? (Від чотирьох чашок відняти одну чашку. Вийдуть три чашки.) Який відповідь вийшла до нашого завдання? (Три чашки.)

    Примітка. Завдання на додавання і віднімання вирішували на одному занятті, одну за одною.

    пограємо

    «Гра з яблуками»

    Ускладнений варіант. На підлозі на невеликій відстані один від одного лежать обручі, в кожному з них - цифра.

    На таці лежать яблука трьох кольорів.

    Завдання дітям:

    встати біля цифри, яка покаже число на одиницю більше, ніж кількість насіння в яблуці.

    встати біля цифри, яка покаже число на одиницю менше, ніж кількість насіння в яблуці.

    Примітка. Біля кожної цифри повинні стояти три дитини, у яких яблука різного кольору.

    - Перевірте один одного, чи правильно виконано завдання. Потім вихователь запитує у кожної дитини, біля якої цифри він стоїть і чому

    Гру можна повторити, попередньо поклавши яблука на стіл.

    Заняття №3 РІШЕННЯ ЗАДАЧ

    Продовжувати вчити складати і вирішувати прості арифметичні задачі на додавання і віднімання чисел в межах 10 познайомити дітей зі структурою завдання; вправляти в рахунку в межах 20, Перелічити «сусідів» названого числа.

    матеріали

    для вихователя: сім яблук на тарілці, вісім чашок.

    Для дітей: «Математичний набір», рахункові палички.

    хід заняття

    Вихователь каже дітям:

    - Сьогодні ми будемо продовжувати вчитися складати і вирішувати завдання. Порахуйте, скільки яблук лежить в тарілці. Я покладу ще одне (кладе). Придумайте задачу про те, що я зробила. (На тарілці лежало шість яблук, ви поклали ще одне яблуко. Скільки всього яблук виявилося на тарілці?)

    - На тарілці лежало шість яблук, я поклала ще одне яблуко - це умова завдання. Хто з вас повторить умову задачі?

    Лена. - На тарілці лежало шість яблук, ви поклали ще одне яблуко.

    --Лена правильно повторила умову задачі. Умова завдання - це маленький розповідь. В умови є числа. Назвіть числа в цьому завданні. (Шість і один.)

    - В умові задачі завжди має бути не менше двох чисел. Ще в завданні є питання. Яке питання в цьому завданні? (Скільки всього яблук виявилося в тарілці?)

    - Питання має відповідати змісту завдання. Хто з вас повторить всю задачу?

    Діти. - На тарілці лежало шість яблук, ви поклали ще одне яблуко. Скільки яблук виявилося на тарілці?

    - Скажіть умову задачі. (На тарілці лежало шість яблук, ви поклали ще одне яблуко.)

    - Що таке умова завдання? (Маленький розповідь.) Що повинно бути в умови? (Два числа.) Що ще має бути в задачі? (Питання.) Яке питання в цьому завданні? (Скільки всього яблук виявилося на тарілці?)

    Вихователь пропонує дітям «записати» завдання і вирішити її.

    Перед дітьми «запис»:

    - Хто вирішить завдання? (До шести яблукам додати одне) яблуко, вийде сім яблук.) Яку відповідь у цій задачі? (Сім яблук.)

    Далі вихователь каже:

    - На клумбі розквітло вісім троянд, за ніч розпустилися ще три бутона. Стало дуже красиво. Це завдання? (Ні.)

    Чому? (Тут немає питання.)

    - Скажіть, можна вирішити таку задачу: мама спекла десять пиріжків, а потім - ще кілька. Скільки всього пиріжків спекла мама? (Це завдання вирішити не можна, тому що в ній немає другого числа.)

    На полиці біля столу вихователя коштує вісім чашок.

    - Скільки на полиці чашок? (Вісім.)

    - Іра, прибери одну чашку.

    Дівчинка виконує завдання педагога.

    - Придумайте задачу про те, що зробила Іра. (На полиці стояло вісім чашок, одну чашку прибрала Іра. Скільки чашок залишилося на полиці?)

    Скажіть умову задачі. (На полиці стояло вісім чашок. Іра прибрала одну чашку з полиці.)

    - Яке питання в задачі? (Скільки чашок залишилося стояти на полиці?)

    «Запишіть» завдання і вирішіть її. Діти виконують завдання. Перед ними «запис»:

    - Скажіть, як ви вирішували завдання? (Від восьми чашок відняти одну чашку - дорівнює сім чашок.) Яку відповідь завдання? (Сім чашок.)

    пограємо

    «Назви сусідів»

    Діти утворюють коло. За допомогою лічилки обирають ведучого. Він кидає м'яч і говорить: «Назви« сусідів »числа 15». Дитина, що зловив м'яч, відповідає, наступне питання буде задавати він. Гра проходить в швидкому темпі.

    заняття №4

    Мета заняття;

    Продовжувати вчити дітей складати і вирішувати прості арифметичні задачі на додавання і віднімання, «записувати» завдання, використовуючи знаки; закріпити назви днів тижня; вправляти в рахунку в межах 20; вчити збільшувати і зменшувати число на одиницю.

    матеріали

    для вихователя: м'яч, числові картки з кружками від 1 до 7 (три екземпляри).

    Для дітей: «Математичний набір».

    хід заняття

    - Сьогодні ми будемо вирішувати завдання. Подивіться, скільки фарб в коробці, я покладу в коробку ще одну фарбу. Хто з вас може придумати задачу про фарби? (В коробці лежало сім фарб, ви поклали ще одну фарбу. Скільки фарб в коробці?)

    - Скажіть умову задачі. (В коробці лежало сім фарб, ви поклали ще одну фарбу.) Яке питання в задачі? (Скільки стало фарб в коробці.)

    - «Запишіть» завдання і вирішіть її.

    Перед дітьми «запис»:

    --Сколько фарб лежало в коробці? (Сім.) Скільки фарб ще поклали? (Одну фарбу.) Тепер фарб стало більше чи менше? (Більше.) Якщо більше, то, що потрібно зробити в задачі - скласти або відняти? (Скласти.)

    - Як ви вирішували

    «До семи фарбам додати одну фарбу - міркує дитина. - Тепер в коробці лежить вісім фарб ».

    - Який відповідь вийшла в задачі? (Вісім фарб.)

    - Послухайте: на лавці сиділи п'ять хлопчиків, потім прийшов ще один хлопчик, діти стали грати в м'яч. З якої школи діти? Це завдання? (Ні, це розповідь.)

    --Здесь ж є питання: «З якої школи діти?» (Питання не підходить до задачі.)

    заняття №5

    Вихователь. Сьогодні ми будемо продовжувати вчитися складати і вирішувати завдання.

    На дошці «запис»:

    - Подивіться на «запис». Що означає цей знак (показує на знак «мінус»)? (Він позначає, що відняли, чогось стало менше.)

    - Придумайте задачу, в якій будуть такі ж числа, як в «записи» на дошці.

    Діти придумують завдання. Вихователь стежить, щоб зміст завдань було різноманітним і цікавим і обов'язково ставилося питання до задачі. Для вирішення біля дошки вибирається найцікавіша із завдань. Хто-небудь з дітей ще раз повторює її.

    Діти вирішують завдання і «записують» рішення у себе на столах:

    На дошці рішення теж має бути записано. Вихователь пропонує дітям ще раз повторити завдання, а потім розбирає з ними структуру завдання, т. Е. Одна дитина називає умова, інший ставить питання до задачі, третій - каже рішення, а четвертий дає відповідь.

    На дошці наступний приклад:

    - Давайте придумаємо іншу задачу.

    Так само, як і в першому прикладі, вихователь звертає увагу дітей на знак «плюс», який показує, що кількість збільшилася, чого-небудь стало більше.

    Далі вся робота йде аналогічно першій задачі.

    Після виконання завдання і «записи» рішення діти говорять відповідь, наприклад: «На полиці стало сім книг».

    Заняття № 6

    Вихователь. Сьогодні ми будемо складати і вирішувати завдання.

    На дошці запис:

    Вихователь пропонує дітям придумати задачу з цими числами, звертає їх увагу на знак «плюс», запитує, що він позначає.

    - Саму цікаву задачу, яка вам всім сподобається, будемо вирішувати разом.

    Діти складають різні завдання і розповідають про них по черзі.

    - Яке завдання вам більше сподобалася? Вихователь пропонує тій дитині, чиє завдання сподобалася більше всіх, повторити її. Після цього діти роблять «запис» у себе на столах і вирішують задачу

    Заняття № 7

    Перед дітьми на столах лежать цифри і знаки.

    - Сьогодні ми будемо вирішувати завдання з великими числами. Порахуйте, скільки тюльпанів стоїть у вазі. (I5 тюльпанів.)

    - Один тюльпан я подарую (прибирає). Спробуйте скласти задачу про те, що ви побачили. (У вазі стояло 15 тюльпанів, один прибрали. Скільки тюльпанів залишилося в воді?)

    - «Запишіть» цю задачу. Той, хто швидше за всіх впорається із завданням, зробить «запис» на дошці. Якщо ми приберемо один тюльпан, то їх стане більше чи менше? (Менше.)

    - Значить, який знак поставимо? ( «Мінус».)

    - Прочитайте те, що ви «записали».

    Діти читають свої «записи».

    - Вирішіть задачу: дізнайтеся, скільки тюльпанів залишилося?

    Діти вирішують завдання:

    - Прочитайте рішення задачі. (Від п'ятнадцяти тюльпанів відняти один, залишиться чотирнадцять тюльпанів.) Скільки залишилося тюльпанів? (Чотирнадцять.)

    Заняття № 8

    Вихователь. Сьогодні ми будемо продовжувати вчитися складати і вирішувати завдання.

    На дошці «запис»:

    - Подивіться на «запис», зверніть увагу на знак (показує на знак «плюс»). Що він означає? (Він позначає, що додали, стало більше.)

    - Придумайте задачу, в якій будуть такі ж числа, як на дошці.

    Діти придумують завдання.

    Вихователь звертає увагу на те, щоб зміст завдань було різноманітним і цікавим, для вирішення вибирається найцікавіша завдання. Будь-хто з дітей повторює завдання

    Вихователь пропонує дітям зробити на столах «запис» завдання, а також розповісти рішення і сказати відповідь.

    Потім вихователь «пише» на дошці ще один приклад:

    - Придумайте іншу задачу. Зверніть увагу на те, що тут інший знак, який показує, що число стало менше, зменшилася.

    Далі робота йде аналогічно першій задачі.

    Заняття № 9

    Мета заняття:

    Продовжувати вчити дітей складати і вирішувати завдання на додавання і віднімання на числах в межах 20 розвивати увагу дітей; вправляти в орієнтуванні на аркуші паперу; вчити задавати питання використовуючи слова: «зліва», «справа», «між», «під», «за».

    матеріали

    Для дітей: картка, на якій по-різному розташовані шість малюнків на один сюжет; фішки.

    хід заняття

    Вихователь. Ми з вами навчилися складати, «записувати» і вирішувати завдання. Сьогодні ви придумаєте завдання з будь-якими числами і знаками, «запишете» і вирішите її.

    Діти приступають до виконання завдання. В процесі роботи педагог підходить до окремих дітей і перевіряє, які «записи» вони зробили.

    Потім вихователь пропонує дітям розповісти свої завдання.

    - Перевірте один одного, чи все правильно вирішили завдання.

    ...........



    Скачати 34.59 Kb.


    Арифметичні задачі як засіб розвитку у дітей логічного мислення

    Скачати 34.59 Kb.